Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Kvety do záhrady, ktoré vytvoria to najkrajšie prostredie

Záhrada bez kvetov je ako rám bez obrazu. Aby ste svoju záhradu mohli naplniť kvetmi a vôňou, nemusíte byť zrovna skúsený záhradník. Stačí sa spoľahnúť na osvedčené stálice, využiť rady skúsenejších a nechať pracovať aj prírodu. Pomôžeme vám vybrať nielen jarné kvety do záhrady, ale aj také, ktoré budú kvitnúť celé leto a potešia vás aj vo váze. Kým sa pustíte do sadenia, načerpajte u nás inšpirácie a nápady do záhrady plnej kvetov. 

Ktoré kvety do záhrady sú najvhodnejšie a kedy ich zasadiť?

Či už hľadáte ideálne jarné kvety do záhrady, kvety na skalky alebo kvety, ktoré kvitnú až do jesene, vždy vyberajte s citom a s ohľadom na potreby rastlín aj na to, čo potrebujete vy.

1. Odolné skalničky

Majú rôzne farby a tvary, nízky vzrast, sú nenáročné na pestovanie a stačí im skalnaté podložie. Vydržia v suchu, aj na slnku. Sú to ideálni partneri pre kamenné múriky, skaly, štrk a rôzne vyvýšené miesta s minimom zeminy. Sadia sa zhruba od konca marca až do mája. Výber je naozaj široký, záleží len od vášho vkusu. 

2. Nežné dvojročky

Patria sem dobre známe sedmokrásky, sirôtky, klinčeky, nezábudky, mesačnice a klinčeky, ktoré v záhrade dokážu vytvoriť nezabudnuteľné jemné čaro. Vysievajú sa začiatkom júna, pričom v prvom roku vytvoria len listy a zakvitnú až v ďalšom roku. Na ich plnú krásu si teda budete musieť rok počkať.

3. Farebné letničky

Hneď s príchodom prvých jarných dní a počas apríla je čas myslieť na jarné kvety do záhrady a letničky. Môžete ich vysiať do parenísk alebo priamo na záhony. Ak ste si priesady vypestovali sami, začiatkom mája ich vysaďte na voľné záhony. Ponechať ich môžete aj v kvetináčoch alebo ich aj kombinovať navzájom, čím im krásu len znásobíte.  

4. Stará osvedčená klasika 

Ruže a ľalie svedčia každej záhrade. Vhodné sú nielen pre anglické záhrady, ale aj tie moderné záhrady. Sú to dlhoveké trvalky a sadiť ich môžete už začiatkom apríla, no s koreňovým balom aj neskôr. Okrem krásnej vône a rôznorodých tvarov a farieb sú ideálne aj ako rezané kvety do interiéru.

5. Okrasné trávy

Dekoratívna tráva je dokonalý doplnok na skalku alebo ako solitér na trávnik či ku jazierku. Trávy sú zaujímavé nielen svojim tvarom, ale aj farbou, ktorú menia počas celého roka. Vysádzať sa môžu počas celého roka, ideálne však na jar.

Kvety do záhrady, ktoré vám budú kvitnúť celé leto 

Nie je jednoduché vybrať najkrajšie kvety do záhrady pretože výber je nesmierne široký. Aby sme vám to uľahčili, toto sú naše tipy do záhrady pre letné posedenia. 

1. Ľaliovka

Nenáročná a dlhoveká trvalka, vhodná aj pre začínajúcich pestovateľov. Ideálna pre vidiecke záhrady či anglické záhrady a milovníkov jedlých rastlín. Nie je totiž len krásna a vhodná aj do váz, ale užitočná vie byť aj v kuchyni. 

2. Nechtík

Multifunkčná letnička, ktorá kvitne od jari až do konca leta. Vhodná je nielen pre okrasné záhrady, ale aj tie úžitkové, nakoľko jej kvety sú jedlé, liečivé a dokonca aj odpudzujúce hmyz.  

3. Nierembergia

Obľúbená letnička pre záhony, kde tvorí od leta až do jesene hustý, kvitnúci podrast. Vhodná je aj pre kvetináče, kde vytvára husté koberce drobných kvietkov rôznych farieb. 

4. Cínia

Bezúdržbová letnička kvitnúca až do jesene, ktorá svojou farbou obohatí každú záhradu. Je to atraktívny vyšší kvet, vhodný aj do váz a interiérov. 

5. Petúnie

Obľúbené letničky nielen na balkóny, ale aj do záhrady. Ak ich zasadíte do väčších nádob a umiestnite niekam na slnečnú terasu či do stredu záhrady, ich koberec plný farieb vám bude robiť radosť celé leto.

6. Aksamietnica 

Všestranná letnička vhodná pre okrasné záhrady, ktoré majú aj úžitkový charakter, nakoľko podporuje rast zeleniny a odpudzuje škodcov. Potrebuje slnko a zálievku počas dlhšieho sucha. 

Kvety do záhrady na celý rok: tieto trvalky vo vašej záhrade nesmú chýbať

Aké sú ideálne kvety do záhrady a ako zabezpečiť, aby vaša záhrada kvitla krásou celý rok a bola aj užitočná? Zozbierali sme pre vás tie najlepšie nápady do záhrady plnej farieb a vôní. 

1. Levanduľa – vôňa stredomoria 

Miluje slnko a nevadí jej sucho. Kvitne od júna do augusta a jej využitie je naozaj široké, od dekorovania až po liečiteľstvo a aromaterapiu. V domácnosti sa dá využiť aj ako odpudzovač hmyzu, napríklad keď sa potrebujete zbaviť molí. 

2. Echinacia purpurová – liečivá kráska

Najkrajšia dlhoveká a dlho kvitnúca trvalka, ktorej kvety ožiaria záhradu od júna až do prvých mrazov. Nevyžaduje takmer žiadnu starostlivosť a vystačí si aj s dažďovou vodou. Potrebuje len veľa slnka. Je vhodná aj ako rezaný kvet do vázy a aj predzáhradka vďaka nej vzbudí pozornosť okoloidúcich.

3. Dúška materina – voňavý koberec

Nenáročná trvalka vhodná do sucha, na slnko a hlavne na skalku. Kvitne od júna do septembra, pričom jej kvety šíria nezabudnuteľnú vôňu. Materina dúška je nielen krásna, ale patrí medzi obľúbené liečivé a aromaterapeutické bylinky.

4. Rebríček – odolný pomocník

Ľudovo nazývaný Myší chvost je nenáročná trvalka z lúk, ktorá vydrží aj dlhšie obdobie sucha a v takmer každých podmienkach. Má rozsiahle liečivé účinky. Existujú rôzne kultivary s viacerými farbami a pri hustejšej výsadbe vedia rozjasniť každý kút záhrady. Kvitne až do prvých mrazov.

5. Chryzantéma – jesenné slnko

Jej kvety prinášajú radosť od leta až po sychravú jeseň. Je nenáročná na pestovanie, vydrží slnko aj polotieň. Existuje ako letnička alebo trvalka a to v stovkách kultivarov rôznych farieb, tvarov a veľkostí. Vynikne nielen v záhonoch a kvetináčoch, ale aj ako rezaný kvet vo vázach a krčahoch. Ak vás zaujíma vertikálna záhrada, u nás nájdete užitočné tipy ako si ju vytvoriť vo vašej záhrade či na balkóne.

6. Rododendron – živá socha 

Dominatný elegán, ktorý nepotrebuje slnko ani náročnú starostlivosť, no vie sa odmeniť bohatosťou a ušľachtilými kvetmi. Kvitne od neskorej jari do leta. Existujú tisícky druhov rôznej veľkosti, tvarov a farieb kvetov, stačí si vybrať.

7. Iberky – okrasa skaliek

Ich biele kvety pripomínajú stále svieži biely závoj, kvitnúci od mája až do jesene. Potrebujú len občas prestrihať. Majú radi slnko a sucho, je preto vhodné miesta ich výsadby dobre oddrenážovať. 

Kvety do záhrady: údržba a starostlivosť

Hoci niektoré rastliny nepotrebujú veľa starostlivosti, trochu vašej pozornosti a energie potrebovať budú. Aby vám vaša okrasná záhrada alebo predzáhradka robila radosť celý rok, pripravili sme pár inšpiratívnych tipov, ako na to.

  1. Odstraňujte odkvitnuté časti. Veľa letničiek aj trvaliek potrebuje mať priestor na rast nových kvetov, preto tie odkvitnuté pravidelne odstraňujte. Oplatí sa aj zastrihávať najdlhšie výhonky rastlín, čím docielite lepšie zahusťovanie.
  2. Aby vás práca v záhrade aj bavila, vyberte si náradie, ktoré vám pomôže a ochráni aj ruky či kolená a zapojí aj vaše deti. Nebojte sa ani hmyzích pomocníkov, opeľovačov či dážďoviek, ktorí urobia časť práce za vás. Nezabudnite na hnojenie a dažďovú či odstátu vodu na závlahu.
  3. Dajte kvetom druhú šancu. Rovnakú radosť ako v záhrade vám urobia aj rezané kvety u vás doma či na záhradnom stole. Využite rôzne krčahy, vázy a kvetináče, ktoré ich krásu ešte viac vyzdvihnú. Správne  načasovaným rezom podporíte navyše aj ich ďalší rast. Vysušené skrášlia váš príbytok aj v zime alebo lepšie uchovajú svoju liečivú silu. 

Máte už predstavu, aké kvety do záhrady nebudú u vás chýbať? Skvelé! Tak už len počkať na vhodné počasie a pustiť sa do práce. Myslite na to, ako si tú krásu budete vychutnávať zo svojho pohodlného záhradného kresla, či na stole vo vašej jedálni. Ak potrebujete viac tipov ako na údržbu a starostlivosť rôznych kvetín či zeleniny, pozrite si naše články v kategórii údržba.

U nás nájdete skvelé tipy nielen do záhrady. Inšpirujte sa a zaregistrujte sa bezplatne na našej stránke Westwing.