Žlté kvety v interiéri

Symbolom radosti je rozhodne žltá farebná výzdoba. Čo môže potešiť oko viac ako nádherné kvety vo váze na pekne upravenom stole. Žlté kvety rozjasnia váš domov a dodajú mu potrebnú slnečnú energiu. Zapojte fantáziu a využite svieže interiérové farby na dosiahnutie optimistickej nálady! Dá sa to úplne jednoducho. Kvetinová výzdoba vám v tom pomôže. Ak ladíte svoj domov skôr v neutrálnych farbách, žlté kvety dokážu celý interiér krásne rozjasniť. Poďte s nami načerpať inšpiráciu na pestovanie, aplikovanie a aranžovanie kvetov aj u vás doma!

Žltá farba – efekt a význam v interiéri

V bytovom dizajne je niekoľko vecí, ktoré sú subjektívnejšie ale stále rovnako dôležité. Medzi ne patrí aj použitie farieb. Farba, ktorá môže vyvolať dobrú reakciu u jednej osoby, môže vyvolať opačnú reakciu u druhého, a to z dôvodu kultúry, predchádzajúcej asociácie alebo dokonca na základe osobných preferencií.

Ak vám chýbajú vo vašich interiéroch slnečné lúče, vyskúšajte ich vo svojom dome. Ak chcete do obývačky pridať lúč svetla, mohli by ste začať s doplnkami, vankúšmi a dekami, umeleckými dielami alebo možno s malým detailom – stoličkou alebo dekoráciami. Môžete vymaľovať veľkú výraznú stenu v žiarivom žltom odtieni alebo dokonca nechajte prečalúniť pohovku. Na výber je samozrejme veľa odtieňov, ak je pre vás primárna žltá príliš silná, citrónový odtieň môže byť upokojujúcejší.

Žltá patrí medzi teplé základné farby, ako aj červená, oranžová a variácie týchto troch farieb. Sú to farby ohňa, opadaného lístia, západov a východov slnka. Sú všeobecne energické, vášnivé a pozitívne naladené. Žltá je primárna farba a často sa považuje za najjasnejšiu a najenergetickejšiu z teplých farieb. Je spojená so šťastím a slnečnými lúčmi. 

Častokrát sa asociuje s nádejou, no v niektorých krajinách má žltá veľmi odlišné konotácie. Napríklad v Egypte znamená smútok. V Japonsku predstavuje odvahu a v Indii je to farba pre obchodníkov.

Význam žltej v interiéri

Vo vašom interiéri môže žiarivá žltá prepožičať pocit šťastia a veselosti. Mäkšia žltá sa bežne používa ako rodovo neutrálna farba pre batoľatá a malé deti. Svetlá žltá tiež navodzuje pocit šťastia. Tmavožltá a žltá so zlatým odtieňom môžu niekedy pôsobiť trošku rezervovane a môžu sa použiť tam, kde sa vyžaduje zmysel pre stálosť.

Náš výber pre žlté kvety

Ak je pre vás sýta žltá sedačka alebo horčicovo žlté kreslo príliš, túto farbu môžete vniesť do vášho domu aj inak. Na dosiahnutie teplého a živého priestoru pridajte žlté kvety. Napríklad, umelé kvety v kvetináči alebo živé kvety do záhrady môžu oživiť váš priestor. Ak nemáte záhradu, môžete použiť aj žlté kvety na balkón. Ak zvolíte odrodu, ktorá sa bude hodiť perfektne aj do vázy, o to lepšie!

Žlté izbové rastliny a žlté kvety

Žlté kvety sa odporúčajú ľuďom, ktorí sú náchylní na depresiu a smutnú náladu. Izbové rastliny a kvety žltej farby dodávajú optimizmus a pocit šťastia. Jazmíny mávajú aj žltý odtieň. Väčšina z nich patrí medzi popínavé rastliny s voňavými púčikmi alebo izbové kvety so žltými kvetmi. Všetky potrebujú v zime podporu stoniek a chladnejšie miestnosti. Najjednoduchšie sa pestuje jazmín vianočný s ružovými púčikmi a bielymi kvetmi. Jazmín primulinum má zase žlté kvety bez vône.

Žlté kvety podľa sezóny

Kvety majú svoje vegetačné obdobie, ktoré im vyhovuje najviac. Sú kvety, ktorým sa darí najviac na jar, iným zas na jeseň, či v iných ročných obdobiach.

Jar: marec až máj

Typické jarné kvety sú narcis a tulipány, ktoré nájdete najmä v záhradkách. Izbové žlté kvety, ako napríklad pachistachis, majú kužeľovité kvetinové hlavy od konca jari do jesene, ak je rastlina dobre hydratovaná a pravidelne sa vyživuje. 

Leto: jún až august

V lete krásne kvitnú muškáty, ktoré sa dajú pestovať aj na balkónoch. Určite sa vám budú páčiť aj lány plné slnečníc, ktoré pútajú pozornosť a nádherne vyzerajú aj samostatne vo veľkých vázach. V letných záhradách nájdete aj nádherný žiarivý nemecký kosatec s citrónovo žltými kvetmi.

Jeseň: september až november

Pre jesenné obdobie sú typické odolné odrody ako sú žlté kvety chryzantém, ale aj rozchodník alebo pôvabné rudbekie so zlatožltými kvetmi a hnedými vypuklými stredmi. Kvitne aj nižšie, kompaktne rastúce helénium so žiarivo žltými kvetmi.

Zima: december až február

Od septembra až po prvý sneh kvitne odolná astra novoanglická, ktorá má aj fialové kvety. V našich zemepisných šírkach okrem trvaliek, ktoré kvitnú do prvých mrazov, veľa toho vonku nekvitne. Vnútri sa darí suchulentom, kaktusom, orchideám, ojedinele aj fialkám.

Žlté kvety do záhrady a kvety na balkón 

Výsadba by mala záležať od toho, akú pôdu máte k dispozícii. Môžete vysadiť napríklad cibuľoviny alebo trvalky. Ťažko tomu veriť, ale žlté narcisy sa môžu pestovať aj doma. Tento kvet nie náročný na starostlivosť. Hlavnou ťažkosťou jeho domácej kultivácie je správna príprava na kvitnutie. Kvet kvitne na parapete iba raz, potom by mal byť nasadený do záhrady. Krásne vyzerajú aj záhony gerber alebo tulipánov. Taká kala okrem svojej krásy vyvoláva aj príjemnú vôňu, pripomínajúcu vanilku. 

Žlté kvety a výzdoba

Žlté, ale aj biele kvety sa veľmi ľahko kombinujú. Či už ich použijete ako umelé kytice alebo živé kvety, vždy vyčarujete nádherné dekorácie. Máme pre vás tipy, ako môžete kvetinovú výzdobu vsadiť do vášho interiéru. 

Kytice kvetov

Snáď každého teší pohľad na bohatú kyticu kvetov od výmyslu sveta. Zvoliť môžete lúčne alebo rezané kvety, všetky budú vyzerať vo váze famózne. Záleží aj od toho, aký máte štýl bývania a aké typy váz preferujete.

Aranžovanie kvetov

Čím zaujímavejšie vázy svojim tvarom, farbou alebo materiálom použijete, tým menej sa budete musieť trápiť nad samotným aranžovaním kvetov. Dajú sa naaranžovať jednoducho a vzdušne, ale aj okázalo a nápadne. Závisí od príležitosti a tiež miestnosti, v ktorej sa kvety budú pýšiť.

Dekorácia na stôl

Ak zdobíte vianočný alebo veľkonočný stôl, dekorácie sa budú líšiť. Ak chystáte veľkú rodinnú oslavu, nechajte miesto na stole aj pre kvetinovú výzdobu. Takisto môžete použiť aj vence, girlandy, svietniky a iné dekorácie s motívom kvetov. 

Umelé kytice

Ak máte napríklad alergiu na peľ zo živých kvetov, môžete sa rozhodnúť pre dekorácie z umelých kvetov. Tie vyzerajú luxusne a od tých živých originálov sú už na nerozoznanie. Zapojte fantáziu a nechajte, aby si vás získali aj umelé kytice.

Kvetinový vzor

Pokiaľ sa vám živých či umelých kvetov stále máli, pokojne zvoľte kvetinové vzory aj na iných predmetoch či dekoráciách. Môžu to byť zrkadlá, kvetinové závesy, pohodlné vankúše, dokonca aj pohovka s kvetinovým vzorom. Perfektne vyzerá aj rohožka, koberec alebo servírovacia súprava. Žlté kvety predstavujú veľmi vďačný spôsob, ako si do vášho domova prinesiete slnko. Lahodia oku, duši a rozhodne vám zlepšia náladu.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!