Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
kvety a zrkadlo

Každý domov vyvoláva iné emócie, prebúdza city i vášne. Svoje robí nielen zariadenie interiéru, ale aj výzdoba. Jednou z foriem, ako vniesť do do interiéru život, je kvetinová výzdoba. Obzvlášť biele kvety pôsobia na človeka upokojujúco a dodávajú domovu elegenciu. Sú nadčasové pre každý štýl bývania, či už ako kvety vo váze alebo umelé kvety v kvetináči. Nenápadné, ale zato nestarnúce biele kvety majú v sebe čaro, s ktorým vás radi zoznámime. Poďte sa inšpirovať!

Biela farba – efekt a význam v interiéri

Medzi obľúbené interiérové farby patrí nepochybne biela. Kraľuje domom aj panelákovým bytom. Biela farba na stenu zažíva svoj veľký návrat, hoci na niekoho môže pôsobiť nezáživne. Postačí, ak sa správne skombinuje s farebnejšími dekoráciami a hneď bude pôsobiť sofistikovane. Biela je totiž univerzálna pre pre každý interiér a to z mnohých dôvodov. 

Hra s farbami

Či už sa rozhodnete vniesť bielu farbu pomocou náteru na steny alebo formou dekorácií, určite sa vám podarí celý priestor presvetliť. Ako dekorácie môžete zvoliť biele kvety, ktoré pridajú eleganciu. Ak máte radi živšie farby, skúste žlté kvety, ktoré dodávajú priestoru teplo a slnko. Pre dosiahnutie harmónie zvoľte fialové kvety, ktoré vyrovnajú vo vašom interiéri energiu. 

Význam bielej farby

Farby môžete vyberať s porozumením toho, čo znamenajú a aké pocity vyvolávajú. To je rozhodujúce pre vytvorenie harmonických vnútorných priestorov. Biela nie je v skutočnosti farba, je neutrálna, ale nazýva sa tak. Neutrálne základné farby sa pohybujú v spektre od bielej cez sivú až po čiernu.

Biela sa používa najmä v miestach, kde je voda a príprava jedla. Je to tak kvôli tomu, že môžete ľahšie vidieť všetko, čo sa na bielej objaví a zotrieť to tak, aby boli povrchy čisté a hygienické. Takisto väčšina stropov, kuchýň aj kúpeľní je bielej farby, rovnako ako aj kuchynské vybavenie a spotrebiče.

Biela navodzuje dojem čistoty a hygieny, to je ďalší dôvod, prečo bielu farbu radi používame v kúpeľni a kuchyni. Biela odráža svetlo, takže zväčšuje priestor, a preto sa používa na stropoch. Vyzerá úžasne, keď je kombinovaná napríklad s čiernymi, čiernobielymi kockovanými podlahovými dlaždicami alebo vinylom. Takisto populárny je klasický vzhľad modrej a bielej na porceláne.

Biela je vynikajúcim pozadím pre zobrazovanie umeleckých diel. Dobre sa kombinuje s antracitovou a vytvára ohromujúci, vysoko kontrastný vzhľad. Charakterizuje ju jednoduchosť, radosť, nevinnosť, nádej, optimizmus, elegancia, noblesa a čistota. 

Biele kvety: náš výber

Biela bola vždy spájaná s čistotou bytia s nevinnosťou. Kvety tejto farby sa zvyčajne vyberajú do kytíc pre nevesty, ženíchov, na výzdobu svadby, ako napríklad svadobná výzdoba na auto či výzdoba na svadobný stôl. Biele kvety sú bez pochýb kvety, ktoré budete chcieť mať aj doma v byte, na balkóne, terase alebo na záhrade. 

Biele kvety podľa sezóny

Každá rastlina má svoje vegetačné obdobie, v ktorom sa jej darí najlepšie. Okrasné rastliny vtedy kvitnú, úžitkové rastliny zasa prinášajú svoje plody. Vybrali sme najkrajšie biele kvety, ktoré sa vám budú páčiť.

Jar: marec až máj

Medzi typické jarné kvety patria snežienky a prvosienky. Hyacinty sú tiež obľúbené cibuľoviny, ktoré môžete kúpiť už počas zimy. Ich kvety sú trvácne a príjemné aj na dotyk. Hyacinty sa dajú dočasne pestovať v interiéri – na chodbách, v kuchyniach, halách, nepatria však do spální ani detských izieb. Ďalšia jarná cibuľovina je Lilium longiflorum a krokusy. 

Leto: jún až august

V lete sa darí ružiam, begóniám, pivonkám a ľaliam. Hortenzia je kvitnúca, bohato olistená drevina. Vhodné je umiestniť ju do peknej obalovej nádoby. Kvitne počas leta a kvety sú biele, fialové alebo ružové. Medzi menej typické biele kvety patrí napríklad aj okrasný tabak, ktorý kvitne počas celého leta.

Jeseň: september až november

Chryzantéma a chryzantémovka je pôvabná a pekne kvitnúca rastlina, ktorú možno pestovať v podobe kríka alebo stromčeka. Môžete ju aj prezimovať.

Zima: december až február

V našich zemepisných šírkach sa kvetom v zime príliš nedarí. Väčšina z nich neprežije prvý mráz. Izbové rastliny sú na tom lepšie. Darí sa orchideám, suchulentom, aj kaktusom, ktoré zvyknú práve v tomto období zakvitnúť.

Biele kvety do záhrady a kvety na balkón

Je ich oveľa viac, ako by ste si mysleli a o všetky je pomerne ľahké sa postarať. Či už sa rozhodnete podľa svojich možností pre kvety na balkón, slnečnú terasu alebo pre kvety do záhrady, dariť sa im bude rovnako. Všetky majú radi svetlo a vodu. Medzi najznámejšie biele kvety patria: 

  • listnatý acidofilný ker Hortenzia Annabelle,
  • vždyzelený ker kamélia alba,
  • trvalka Dianthus deltoides, 
  • jednoročná alebo polročná rastlina v závislosti od podnebného pásma Chrysanthemum cinerariaefolium,
  • izbová rastlina Plumeria alba, 
  • izbová rastlina Phalaenopsis celebensis.

Biele kvety: ako nimi vyzdobiť interiér

Môžete začať s výberom vhodnej vázy alebo aj miesta, kde chcete kvety umiestniť. Ak chcete napríklad aplikovať tému kvetov do vášho domova a zútulniť ho, pokojne si môžete zvoliť aj kvetinovú sedačku, deku alebo závesy. Takisto môžete jednu zo stien ozvláštniť kvetinovou tapetou alebo umeleckým dielom s motívom kvetov. Je na vás, koľko kvetov vo vašom interiéri chcete mať. 

Kytice kvetov

Možno je to pre mnohých ešte stále tak trochu nepredstaviteľné, ale aj umelé kytice môžu pôsobiť ako živé. Sofistikované moderné materiály vedia dokonale napodobniť živé biele kvety. Stačí to s nimi neprehnať a dekoráciu máte hotovú. Je vhodná do akejkoľvek miestnosti a ľahko sa udržiava. Stačí ju osprchovať a prach je preč. 

Aranžovanie kvetov

Ak predsa len dávate prednosť živým kvetom, vyskúšajte zapojiť fantáziu a veselo kombinovať. Aranžovanie kvetov zvládne úplne každý, kto má hoci len minimálny cit pre estetiku. Ak máte radi biele kvety, aplikujete ich formou ikebany, mriežky, ale aj ako veniec na vchodové dvere.

Dekorácia na stôl

Každá príležitosť si pýta inú výzdobu. Ak ide o neformálnejšiu rodinnú oslavu alebo posedenie u vás doma, vystačíte si aj s krásnym svietnikom, okolo ktorého môžu byť naaranžované biele kvety. Taktiež pekne vyniknú aj dekoratívne misky so sušenými kvetmi, ktoré môžete mať na stole položené počas celého roka bez ohľadu na príležitosť. 

Biele kvety vo váze

V prvom rade záleží na tom, aký typ vázy chcete kvetmi zaplniť. Ak je to vysoká a úzka váza, stonky kvetov by mali byť dlhšie. Ak je to váza s úzkym hrdlom, vynikne v nej samostatne aj krásna biela ruža. Ak ide o širokú vázu, kvetov by malo byť viac. V interiéri pekne pôsobia aj robustnejšie vázy na podlahe. Biela je najčastejšie používanou farbou v interiérovom dizajne. Aj bielymi kvetmi dokážete vyčarovať zaujímavé dekorácie, najmä ak máte radi eleganciu.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!