Jarné kvety vo váze

Jar je obľúbeným ročným obdobím mnohých ľudí. Teploty nie sú príliš vysoké, no ani príliš nízke, vďaka čomu je pobyt vonku veľmi príjemný. Príroda ožíva, rastliny získavajú svoju charakteristickú zelenú farbu a kvety kvitnú. A síce sa tento magický proces opakuje každý rok, vždy je pre nás niečím výnimočný. Slnečné lúče nás nabíjajú potrebnou energiou a máme pocit, akoby sme na všetko mali viac času. Jar však nemusíte pozorovať len z okna svojho domu alebo pri prechádzke lesom. Prírodu si so sebou môžete vziať aj domov, do každej jednej miestnosti. Stačí, aby ste si zaobstarali farebné jarné kvety v červenom, ružovom, žltom či bielom prevedení. Umiestnite ich do vázy, naaranžujte na ozdobný tanierik alebo vložte do sklenenej misy. Kombinácia je na vás, pamätajte ale, že čím viac kvetov v domácnosti bude, tým bližší vzťah k prírode získate.

15 najkrajších jarných kvetov a ich doba kvitnutia

Kvetinová výzdoba z jarných kvetov je svieža, zaujímavá a ako stvorená do domácnosti. Vie zjemniť aj chladné materiály ako kov či sklo a prináša pohodu a radosť. Na to, aby toto všetko dokázala, si však budete musieť vybrať správne typy rastlín. Vo Westwing sme pre vás vybrali 15 najobľúbenejších, ktoré sa dajú navzájom kombinovať a mnohé z nich si viete sami vypestovať.

 1. Tulipán

  Tulipány sú pre mnohých charakteristickým znakom jari. Nájdete ich vo viacerých prevedeniach, no snáď najobľúbenejšie sú červené, žlté a fialové kvety. Tulipány kvitnú od marca do júna, všetko závisí od toho, kde sa nachádzajú a ako sa o ne staráte.

 2. Narcis

  Obľúbené kvety vyzerajú dobre v každej jarnej kytici. Ak by ste nimi chceli dekorovať váš príbytok, vyberte sa na ich zber v mesiacoch od februára do mája.

 3. Fialka

  Maličké fialové kvety fialky priťahujú pozornosť už z diaľky. Doba kvitnutia je od marca do júna, no niektoré odrody vás budú tešiť až do jesene.

 4. Hyacint

  Chceli by ste mať vo svojej domácnosti veľké kvety vo váze? Siahnite po hyacinte, ktorý sa môže pochváliť rôznymi farbami a tvarmi. Obľúbené sú ružové, no tiež modré či dokonca biele kvety. Obdobie kvitnutia je od marca do apríla.

 5. Konvalinka

  Jemné biele kvety v tvare zvončekov krásne kontrastujú so sýtozelenými listami. Obdobie kvitnutia je od apríla do júna.

 6. Modrica

  Podobne ako fialka, aj modrica má nádherné fialovomodré kvety, ktoré priťahujú pozornosť. Obdobie kvitnutia je medzi marcom a aprílom.

 7. Srdcovka

  Chceli by ste vo váze niečo zaujímavejšie? Jednou z možností je srdcovka hrajúca ružovými odtieňmi. Charakteristická je reťazcami kvetov v tvare srdca a menšími listami. Obdobie kvitnutia je od marca do júna.

Ďalšie jarné kvety

 1. Margaréta – čo by to bol zoznam bez toho najviac jarného kvetu, margaréty? Väčšia biela hlávka s dlhými lupeňmi a žltým stredom je jednoduchá, no pritom tak krásna. Obdobie kvitnutia je od mája do augusta.
 2. Prvosienka – príchod jari signalizujú prvosienky v rôznych farbách, ako ružová farba, žltá či biela. Ak by ste ich chceli, sledujte lúky alebo svoje záhradky v období od marca do apríla.
 3. Bergénia – jedným zo zaujímavých kvetov je aj bergénia s červenými stonkami a ružovofialovými kvetmi. Vázy vám bude zdobiť od marca do mája.
 4. Hortenzia – masívne a veľké kvety predstavuje tiež hortenzia, ktorá sa síce považuje za jarný kvet, no vo väčšine prípadov sa objaví až začiatkom leta v júni. Kvitnúť bude až do jesene.
 5. Zvonček – ďalším fialovým kvetom v našom zozname je zvonček s veľmi pekným tvarom kvetu. Jeho kvitnutie je podobné, ako v prípade hortenzie. Prvé kvety uvidíte začiatkom júna a posledné koncom septembra.
 6. Klinček – tento kvet je charakteristický rôznymi farebnými kombináciami. Najkrajšie vyzerá biely kvet s červenými detailmi, alebo celoružový, ktorý si všimnete už z diaľky. Kvitnúť vám bude od júna do septembra.
 7. Pivonka – prvým jarným kvetom je pivonka s obdobím kvitnutia od apríla do mája. Nájdete ju v bielom, ružovom i červenom sfarbení.
 8. Veternica – jednoduchý kvet teší zaujímavými farbami v období od mája do neskorej jesene.

Po odkvitnutí jarných kvetov môžete dať do vázy letné druhy, ako napríklad frézie, plamienok, divozel či slnečnice.

Druhy jarných kvetov a ako ich aranžovať a kombinovať v interiéri

Jednotlivé druhy jarných kvetov môžete spolu navzájom kombinovať a vytvoriť tak zaujímavé farebné kombinácie. Väčšie a masívnejšie kvety, ako napríklad tulipány, hyacinty či pivonky dajte do vázy s menšími, ako zvončeky či prvosieky. Vytvoríte tak zaujímavý kontrast a peknú kyticu do každej jednej miestnosti.

Jarné kvety vypestované doma v záhradke doplňte exotickými druhmi. Skvelým nápadom je čoraz viac populárna izbová palma, prípadne popínavé typy vhodné na zavesenie.

Rada odborníka: Ak ste neustále preč z domu a nemáte čas na starostlivosť o kvety, jednou z možností sú umelé kytice. Dnes ich nájdete v širokom zastúpení a mnohé sú na nerozoznanie od živých. Ich výhodou je, že vydržia dlhé roky, a to bez toho, aby ste im menili vodu alebo ich hnojili.

Jarné kvety vhodné na Veľkú noc

Počas jari máme aj jeden sviatok, spojený s mnohými tradíciami – Veľká noc. Okrem toho, že pre mnohých predstavuje voľno a oddych, je tiež bránou do teplejšieho ročného obdobia. Osláviť ju preto môžete dobrým jedlom a peknou výzdobou z jarných kvetov a rastlín.

Keď sa povie Veľká noc, väčšina si predstaví bahniatka, prútiky z vŕby lykovcovej alebo rakytovej. Ich výhodou je to, že sú pevné, a preto sa na ne dajú zavesiť vajíčka a iné veľkonočné ozdoby. Vložte ich do vázy a nechajte v prirodzenom prevedení, prípadne ich natrite bielou či akoukoľvek inou farbou.

Jarná kytica: mix farieb

Jarná kytica je tá najkrajšia, akú môžete dostať alebo vytvoriť. Je plná rôznych farieb, typov kvetov a zelených rastlín. Nemusí vás vyjsť vôbec draho, pretože väčšinu kvetov si viete vypestovať sami doma. Každú kyticu nezabudnite doplniť niečím zeleným, ako napríklad pampová tráva. Tá zmierni farebnosť a vytvorí určitý základ.

Niektoré druhy kvetov, ako tulipány a pivonky, však vyzerajú veľmi dobre samé o sebe. Hodia sa do minimalistických miestností, kde oživia bielu či čiernu farbu. Keď ich vložíte do elegantnej a úzkej vázy či inej nádoby, pokojne ich položte na kuchynský alebo príručný stôl v predsieni.

Narcisy: klasika medzi jarnými kvetmi

Krásne žlté kvety, ktoré symbolizujú nádej a šťastie, sú počas jari takmer všade. Ich pestovanie je veľmi jednoduché, takže namiesto toho, aby ste ich budúci rok kupovali, si ich zasaďte.

Čarovné zmiešané kytice: sušené kvety v jarnej kytici

Chcete svoju kyticu niečím oživiť? Vyskúšajte sušené kvety! Tie sú charakteristické zaujímavými farebnými prevedeniami a pekným vzhľadom. Kyticu vedia povýšiť a hodia sa aj do vázy, okrasnej misky či na tanierik. Najväčšou výhodou je, že po odkvitnutí živých kvetov sa dajú znova použiť.

Tipy a triky: ako udržať vaše jarné kvety čerstvé 

Určite to poznáte, máte doma kyticu a túžite, aby vydržala čo najdlhšie, no po pár dňoch už kvety nevyzerajú tak, ako predtým. Westwing má pre vás niekoľko rád, ako ich udržať dlhšie krajšie a čerstvé:

 • Ak ste dostali ku kytici špeciálu výživu, hneď ju rozpustite vo vode. Kvetom dodá potrebné látky a vyživí ich.
 • Kvety vkladajte do čistej vázy a vody, ktorú budete pravidelne meniť.
 • Odstráňte spodné listy, aby nezačali hniť a neovplyvnili tak celú kyticu.
 • Kvetom nájdite vhodné miesto s dostatkom slnečného žiarenia.
Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!