Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Triky ako zavesiť obraz na stenu

Obrazy sú obľúbené nástenné dekorácie, ktoré sa nachádzajú v mnohých domácnostiach. Dajú sa prispôsobiť akémukoľvek štýlu, sú zaujímavé a pritiahnu pozornosť. Nájdete ich vo viacerých farebných aj veľkostných prevedeniach a interiér vedia zmeniť na nepoznanie. Dodávajú osobnosť a vytvárajú príjemnú atmosféru nielen pre vás a ostatných členov rodiny, ale aj pre hostí. Každý, kto k vám príde, sa bude cítiť dobre. Zistite, ako zavesiť obraz správne a tak, aby vám to nezabralo dlhé hodiny. Užite si celý proces, od jeho výberu, až po umiestnenie na stene. Uvidíte, dobre sa pri tom zabavíte.

Ako správne umiestniť obraz?

Umiestnenie obrazu je kľúčové, pretože vplýva na celkovú atmosféru v miestnosti. Nie je to však len miesto, ktoré vyberiete, ale aj samotná veľkosť obrazu. Príliš veľké a masívne kúsky sa nehodia do malých priestorov a na plné steny. Ak sa na nich už niečo nachádza, napríklad polička alebo zrkadlo, zbytočne na ňu doplnok nevešajte. Mohol by sa s celkom biť, prípadne úplne zaniknúť, čo rozhodne nechcete.

Správne miesto a výška na zavesenie obrazu

Obrazy a iné dekorácie na stenu sú výrazné, preto si zaslúžia dostatok priestoru na to, aby si mohli urobiť svoju prácu.

 • Veľkým obrazom vyberte celú prázdnu stenu, menším stačí len určitá plocha. Otázkou však zostáva, čo ostatný nábytok?
 • Riešenie je jednoduché, skombinujte ho spolu s obrazmi, ktoré ste si vybrali.
 • Masívny prvok nad posteľou vytvorí krásny celok v spálni, súprava viacerých, väčších a menších kúskov, vynikne nad komodou v obývačke alebo na chodbe.
 • Okrem miesta nezabudnite ani na výšku. Obrazy umiestnené príliš nízko zaniknú, nehovoriac o tom, že vám môžu zavadzať, napríklad pri prechádzaní.
 • Overené pravidlo tvrdí, že jednotlivé kúsky by mali byť v minimálnej výške 145 cm. Plus, všetky musia byť v jednej línii, aby pôsobili jednotne, ako celok.

TIP: Hľadáte tie správne nástenné dekorácie? Vyberte si z našej širokej ponuky vo Westwing. Stačí si kliknúť tu: Dekorácie na stenu!


Ako vybrať rám na obrazy?

Štýlová výzdoba na stenu je nadčasová, vyzerá dobre a dokáže zútulniť každý jeden domov. Okrem praktických poličiek môžete využiť aj pekné obrazy v mnohých prevedeniach. Je na vás, či siahnete po abstraktnom umení, alebo čierno-bielej fotografii. Výber by mal podliehať trendu v interiéri a prevládajúcim farbám. Čierny a biely rám je stávkou na istotu, no čo tak vyskúšať niečo výraznejšie vo forme zlatej alebo striebornej? Pri nákupe sa však nezamerajte len na to, ako vyzerá samotný obraz. Dekoráciou môže byť aj hrubý rám so zaujímavými detailmi a v netradičnej farbe.

Nechajte zapracovať svoju fantáziu a premyslite si, kde by sa vám obrazy hodili najviac. Zdá sa vám, že stena v hosťovskej izbe je mdlá a potrebovala by oživiť? Prípadne chcete peknú dekoráciu do predsiene, ktorá uvíta každú návštevu? Využite naše rady a nápady a zistite ako zavesiť obraz.

Ako zavesiť obraz: naše tipy a triky

Jeden správny spôsob, ako zavesiť obraz, neexistuje. Dobrou správou ale je, že pri hranatých prevedeniach si môžete vyberať rovno z viacerých, čo vám dáva istotu, že si určite prídete na svoje. Volíte si z metód:

 • stredová línia – je vhodná hlavne vtedy, keď máte obrazy rôznych veľkostí. Na stenu si vymerajte základný bod, ktorý sa bude nachádzať v každom obraze presne v strede. A síce je výška obrazov odlišná, netvoria asymetriu, pretože sú v jednej línii.
 • spodná alebo vrchná línia – je najlepšia pre obrazy rovnakej veľkosti, pretože všetky sú v tej istej výške.
 • zvislá línia – je skvelá v situáciách, keď chcete obrazy zavesiť pod seba. Umiestnite ich tak, aby línia išla vždy stredom.
 • línia pre schodisko – najlepšie spravíte, keď budete kopírovať stúpajúcu líniu vašich schodov. Prvý obraz môže začínať už vo výške 120 cm nad prvým schodom. Podľa neho sa snažte udržať stredovú líniu, aby jednotlivé kúsky neboli príliš nízko, no ani vysoko.
 • ďalšie možnosti – okrem spomenutých existujú aj ďalšie možnosti, ako napríklad šikmá či zvlnená línia.

Ako zavesiť rôzne tvary obrazov?

Komplikácie môžu nastať vtedy, keď máte doma obrazy iných tvarov, napríklad ovál alebo kruh. V takýchto situáciách je kombinovanie náročnejšie, no to neznamená, že je nemožné. Najnovšie trendy sa hrajú s rôznymi možnosťami, a preto sa ich netreba báť.  V prípade, že ste zvolili dva a viac odlišných tvarov, spravíte dobre, keď ich umiestnite do imaginárneho rámu. Pri vešaní si ho naznačte ceruzkou či lepiacou páskou, aby ste z neho náhodou nevyšli. Zaistíte si, že dekorácie do bytu nebudú zbytočne kontrastovať a do miestnosti prinesú harmóniu a pokoj.

S obrazmi to nepreháňajte

Nehľadiac na veľkosť vašej zbierky, obrazy do obývačky, obrazy do spálne či predsiene fotky nikdy nevešajte úplne všetky. A toto pravidlo platí hlavne pre ľudí milujúcich umenie, ktorí majú doma desiatky rôznych kúskov. Najlepšie spravíte, keď zvolíte jeden veľký alebo dva či tri malé obrazy.

Ďalej nezabúdajte ani na štýl. Keď si do obývačky vyberiete abstraktné umenie, nedopĺňajte ho čierno-bielymi fotografiami. Myslite na bytový dizajn a zostaňte v podobnej farbe, v akej je zariadená celá vaša domácnosť. Príliš veľké skoky medzi odtieňmi sa nemusia vyplatiť. Nie sú to však len obrazy, s ktorými to netreba preháňať. To isté platí aj vtedy, keď máte kovové dekorácie na stenu alebo koláž fotiek. Miestnosť musí dýchať, byť priestranná a presvetlená. Veľa doplnkov spôsobuje presný opak.

Ako vytvoriť nástennú galériu?

Vytvorenie nástennej galérie môže byť zábavným a kreatívnym spôsobom, ako premeniť prázdne steny vášho domu na umelecký priestor. Tu je niekoľko krokov, ktoré vám pomôžu vytvoriť vlastnú nástennú galériu:

 • Zvoľte si umiestnenie: Vyberte si stenu alebo priestor, ktorý by ste radi premenili na galériu. Rozmýšľajte o tom, aký veľký priestor potrebujete a aké typy obrazov chcete zavesiť.
 • Zvoľte si obrazy: Zvoľte si obrazy, ktoré chcete zavesiť. Môžete si vybrať obrazy rovnakej veľkosti, alebo kombinovať rôzne veľkosti.
 • Zvoľte si rám na obrazy: Zvoľte si rámy, ktoré budú vhodné pre vaše obrazy. Dôležité je zvoliť rámy, ktoré budú dostatočne silné, aby podporili váhu vašich obrazov.
 • Zaveste obrazy: Tu sa snažte o rovnomerné rozmiestnenie medzi obrazmi. Môžete sa rozhodnúť pre symetrické alebo nesymetrické usporiadanie, ale dôležité je, aby ste si usporiadanie vyskúšali na zemi predtým, než sa pustíte do zavesovania.

Ako zavesiť obraz bez vŕtania

Pri otázke, ako zavesiť obraz, si väčšina predstaví klasický klinec navŕtaný do jednej zo stien. Problém ale nastáva vtedy, keď sa rozhodnete dať obraz preč. Zistíte, že vám po ňom zostali nepekné diery, s ktorými je nutné niečo urobiť. Vyhnite sa tomuto postupu praktickými tipmi od Westwing.

 1. Obojstranná lepiaca páska – lepiaca páska je najlepším riešením na obrazy do spálne či obývačky v malých rozmeroch, pretože nie je tak silná ako klinec.
 2. Tekutý klinec – tekutým klincom sa často nazýva montážne lepidlo, pomocou ktorého nalepíte väčší aj menší obraz. Na to, aby ste kúpili správny typ, sa poraďte s odborníkom. Ten vám podľa povrchu vyberie to najlepšie.
 3. Obraz nevešajte – podľa najnovších trendov nemusíte obrazy vôbec vešať. Stačí, aby ste ich položili na poličku alebo opreli o stenu.
 4. Keď jeden klinec prežijete – ak vám jedna dierka v stene nevadí, navŕtajte klinec do steny a vo zvislej línii zaveste všetky obrazy.

Skrášlite si každú jednu miestnosť a doplňte ju pekným obrazom, ktorý nezaberá miesto, no pritom má kľúčovú úlohu pri navodení domácej atmosféry. Dodajte svojmu domu či bytu osobnosť tým správnym kúskom umenia.

Doplňte svoje bývanie o nadčasový obraz z klubovej ponuky Westwing a vytvorte si správnu domácu atmosféru.