Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Kovové dekorácie na stenu v obývačke

Nájsť správnu a štýlovú dekoráciu na stenu je niekedy náročnejšie, ako sa zdá. Okrem toho, že musí dobre vyzerať, je dôležité, aby sa dala skombinovať s ostatnými prvkami v miestnosti. Výhodou je, že existujú kovové dekorácie na stenu charakteristické svojou univerzálnosťou a nadčasovosťou. Umiestniť ich môžete do minimalizmu, rustikálneho aj severského štýlu, pretože si rozumejú s drevom, sklom aj ratanom. Keď ich vhodne zladíte s nábytkom, domácnosti dodáte osobitosť a šmrnc. Chcete toto všetko a oveľa viac? Stavte na overené rady a nápady od Westwing a inšpirujte sa tipmi od odborníkov.

Tipy na nástenné kovové dekorácie do každej miestnosti

Kov je jedným z najuniverzálnejších materiálov, ktorý sa v interiéri využíva na mnoho spôsobov. Jeho výhodou je hlavne to, že nezaberá príliš veľa miesta, a preto sa zmestí úplne všade. Poradí si s ním úzka chodba v byte, menšia predsieň, obývačka aj detská izba. Je tiež výrazný, takže už z diaľky priťahuje pozornosť a vie zaujať.

 • Kovové nástenné dekorácie nájdete vo viacerých prevedeniach, od tých jednoduchších až ku kombinovaným. To, po ktorých siahnete, sa odvíja od vášho vkusu, prípadne od ostatných doplnkov vo vnútri.
 • Výhodou však je, že nástenné dekorácie nezasahujú do priestoru. Jediné obmedzenie pre vás predstavuje veľkosť steny a to, či na nej už niečo je. Keď je prázdna, výzdoba môže byť pokojne masívna a veľká. Nebude sa s ničím biť ani vytvárať kontrast.
 • Na druhej strane, keď v miestnosti už poličky a iné dekorácie na stenu sú, je nutné zvoliť skôr menší kúsok v podobnom farebnom prevedení.

Ako sa pripevňuje kovový predmet na stenu?

Kovová dekorácia sa na stenu dá pripevniť niekoľkými spôsobmi:

 • klinec – najčastejšie používaný je klinec, ktorý do steny dostanete pomocou kladiva alebo vŕtačky. Jeho nevýhodou je to, že keď výzdobu dáte preč, zostanú po ňom nepekné diery.
 • háčik – veľmi podobne ako klince, aj háčiky sa do steny musia navŕtať. Vyzerajú ale lepšie a nájdete ich vo viacerých farebných variantoch.
 • držiak – na trhu sa stretnete aj so špeciálnymi držiakmi, ktoré stačí do steny navŕtať a dekoráciu na ne položiť. Sú určené skôr na ťažšie poličky, kedy klinec nestačí.

Nehľadiac na to, či premýšľate, ako zavesiť obraz, alebo kovový predmet, pri manipulácii s vŕtačkou, kladivom a lepidlom si dávajte pozor. Celý proces je ľahký, no buďte opatrní a obozretní, aby ste si nespôsobili úraz.

Kovové nástenné obrazy

Nie je nič krajšie, ako masívne obrazy do spálne nad posteľ či do chodby. Maľby, fotografie či koláž fotiek vedia do domácnosti priniesť osobnosť a vytvoriť príjemnú atmosféru. Sú minimalistické, no pritom dostatočne výrazné, aby plnili úlohu dominantného prvku.

Keď sa rozhodnete pre obrazy do obývačky, či do ktorejkoľvek inej miestnosti, zamerajte sa na jeden materiál. V rámci kovu sa najčastejšie stretnete s nehrdzavejúcou oceľou a kovaným železom. Oba varianty majú podobné vlastnosti, a preto, ak sa neviete rozhodnúť, pozerajte aj na celkové prevedenie, veľkosť a farbu.

Keď chcete, aby vám dekorácia s celkom sedela aj o niekoľko rokov, zvoľte univerzálne odtiene, napríklad čiernu, bielu, sivú a hnedú. Na druhej strane, keď túžite po niečom výraznom, zaujímavom a netradičnom, nebojte sa jasnejších farieb ako ružová farba a modrá farba. Za vyskúšanie stoja aj zlatá farba a strieborná.

Ďalšie kovové doplnky na stenu

Kovové nástenné dekorácie nie sú len obrazy, ale tiež rôzne iné, veľké aj malé doplnky do bytu. Ich úloha je zvyčajne len dekoračná, no môžu spĺňať aj viaceré praktické funkcie.

 • Minimalistické kovové lampy vedia miestnosť doplniť, no pritom ju aj krásne rozžiaria a poskytnú vám potrebné svetlo na pracovanie.
 • Podobne je na tom mriežková kovová nástenka s funkciou poskytnúť miesto na fotografie alebo dôležité pripomienky. Popritom ale zvýrazňuje stenu v pracovni a vypĺňa prázdne miesto.
 • Nástenný kovový regál je nielen praktickým doplnkou, ale môže aj krásne doplniť vaše steny

Nástenné dekorácie z kovu podľa štýlu bývania

Štýl bývania je pri nákupe dekorácií dôležitý a mali by ste sa ním riadiť. Aj tie najmenšie kúsky, ako napríklad rámy s fotografiami, sa musia do celku hodiť. Pozrite sa na miestnosť, ktorú zariaďujete, a zistite, aké interiérové farby a materiály v nej prevládajú. Sú to skôr zemité tóny ako hnedá a tmavozelená? Univerzálnym riešením je čierny doplnok, no ak chcete experimentovať, siahnite po zlatej. Máte v miestnosti bledšie odtiene? Zvoľte bielu, hnedú a béžovú. Skvelé sú však aj metalické farby a nadčasová čierna farba

A síce je farebné prevedenie kľúčové, pri výbere vhodnej nástennej dekorácie nezabúdajte ani na použitie. Všetky trendy majú svoje vlastné pravidlá a spôsoby, akým doplnky a nábytok využívajú:

 • minimalizmus v byte– orientuje sa na praktické dekorácie do bytu s určitou funkciou. Pri nákupe preto vyberajte predmety, ktoré vám okrem pekného vzhľadu poskytnú aj niečo navyše. Napríklad, kovová nástenka doplní stenu, no pritom vám umožňuje pripnúť na ňu fotografie alebo poznámky.
 • škandinávsky štýl – je presným opakom minimalizmu, čo v praxi znamená, že dekorácie do bytu nemusia mať praktickú úlohu. Stačí, keď interiér skrášlia a dodajú mu osobnosť.
 • vintage štýl – dekorácie by mali odkazovať na určitý štýl bývania alebo obdobie spred niekoľkých rokov. Môžu, no nemusia mať praktické vlastnosti.
 • rustikálny štýl – dekorácie majú do interiéru priniesť charakteristické teplo domova a príjemnú atmosféru.

Kovové nástenné dekorácie sa hodia do každej miestnosti bez ohľadu na jej veľkosť alebo štýl. Sú nadčasové, takže s vami prežijú niekoľko dekád, a nezasahujú do priestoru, vďaka čomu zbytočne nezavadzajú. Obrazy do spálne, chodby, obývačky a hosťovskej izby sú klasikou. Doplniť ich môžete abstraktným masívnym prvkom, peknou nástennou lampou alebo osobnými fotografiami. Prineste do domácnosti kúsok zo seba a vytvorte si priestor, v ktorom sa budete cítiť perfektne.

Vneste do svojho domova štýl a nadčasovosť pomocou kovových nástenných dekorácií z Westwing a nechajte zažiariť každú miestnosť.