Fotky do predsiene

To, akým spôsobom si zariadite domácnosť, a aké prvky do nej zvolíte, hovorí jasne o tom, aký štýl bývania máte radi a akou osobou ste. Niektoré prvky sú osobné viac, iné menej, no zo všetkých sála vaša jedinečnosť. K tým najosobnejším kúskom sa radia fotografie, ktoré si môžete zarámovať do pekných ozdobných rámov a vytvoriť tým krásnu dekoráciu. Tá doplní nielen prázdne steny, ale tiež konferenčný, nočný a príručný stolík, prípadne poličku a vitrínu. Ak chcete svoju domácnosť oživiť a pritom skrášliť, vyberte si do predsiene fotky vás, vašej rodiny a vašich najbližších. Uvidíte, že aj neosobná miestnosť ako chodba, sa zmení na jednu z najobľúbenejších častí domova.

Predsiene fotky: Ktoré fotky a obrazy sa hodia do každej chodby? 

Zariadenie predsiene nemusí byť náročné, no je dôležité vybrať správne prvky, ktoré nebudú zavadzať, spravia si svoju prácu a pritom skrášlia celý interiér. Okrem základných kúskov nábytku, ako lavica, skrinky a vešiaky, je dôležité kúpiť tiež dekorácie do bytu a doplnky. Tie majú totižto za úlohu skrášliť a zútulniť domov a doplniť ho o osobnosť.

Z tých najkrajších doplnkov, aké môžete do svojej chodby zvoliť, sú fotky vás a vašich najbližších. Pri každom pohľade na ne vám budú pripomínať pekné dni a kvalitne strávený čas. Spomeniete si na rôzne dobrodružstvá spred niekoľkých rokov a zlepšíte si náladu. Keď sa rozhodnete, že si vyberiete do svojej predsiene fotky, je dôležité, aby ste vedeli o jednej veci. Neexistujú žiadne pravidlá, ktorých by ste sa mali držať. Je úplne jedno, či si zvolíte jednu, dve alebo desať fotiek.

Spravidla však platí, že jedna fotka na stene zanikne a nevytvorí tú správnu a príjemnú atmosféru. Moderné predsiene si vyžadujú niečo viac, a preto spravíte dobre, keď zvolíte rovno niekoľko fotografií a pekných ladiacich rámov. 

Fotky do predsiene: výber fotografií

Výber fotografií nebude pravdepodobne príliš náročný, zvoľte svoje obľúbené snímky s ľuďmi, ktorých milujete. V tomto smere máte voľnú ruku, pokojne siahnite po rôznych veľkostiach. Asymetria vyzerá na stene dobre a viete sa s ňou pohrať tak, aby vytvorila zaujímavý výsledok. Pri rámoch je ale nutné vybrať správne materiály, farbu, ozdoby a detaily. Základom je zariadenie interiéru, podľa neho zistíte, či sa vám do domácnosti hodí skôr niečo tmavšie alebo bledšie, prípadne kovové alebo drevené.

Spravidla platí, že úzka chodba v byte by mala mať jednoduchšie a jemnejšie prvky. Masívne modely dokážu spôsobiť chaos a ťaživý pocit, čo rozhodne nechcete. Tento fakt ale nemusí byť pravidlom, a to hlavne vtedy, keď máte úzku chodbu s vysokými stropmi. Tie si doslova vyžadujú niečo výrazné, čo by ich doplnilo a skrášlilo.

Širšia chodba v dome si poradí s takmer všetkým, čo do nej dáte, vrátane veľkých obrazov a malieb. Keď sa rozhodnete pre obraz, je dobré poradiť sa s odborníkom, aby ste nekombinovali dva typy umenia, ktoré sa navzájom vylučujú. Stávkou na istotu sú obrazy s fotografiami miest, prírody a zvierat, pretože majú univerzálny vzhľad. Skvelo ladia s chladným minimalizmom, teplejším rustikálnym štýlom aj tmavým industriálnym štýlom. Nájdete ich v mnohých prevedeniach, s masívnym aj jednoduchým rámom, či dokonca úplne bez neho.

Nápisy a citáty na stene

Fotografie a obrazy nie sú jedinou vecou, ktorú môžete mať doma na stene. Okrem nich existujú aj rôzne nápisy, citáty, tapety či dokonca štýlové nálepky. A síce v minulosti boli tieto kúsky skôr extravagantným doplnkom, dnes tomu tak ani zďaleka nie je. Dôvod je ten, že ak si vyberiete jeden štýlový a minimalistický nápis, viete ho skombinovať s inými prvkami, napríklad s nábytkom alebo dekoráciami.

Pri výbere nápisov a citátov na stenu sa držte jedného pravidla, menej je viac. Preto sa nesnažte kombinovať niekoľko viet múdrych filozofov. Stačí len jeden riadok, prípadne tri alebo štyri slová. Myslite na to, že na čítanie dlhých textov na stene nemá nikto čas, ani vy, ani návšteva. Výrazné, jednoduché a jednoslovné nápisy sú najlepšie, pretože vyjadria presne to, v čo veríte, ako sa cítite alebo akú povahu máte. Popritom tiež skrášlia stenu a zaistia, že nebude príliš prázdna. Výhodou je, že sú univerzálne, a preto ich zladíte aj s inými prvkami v interiéri.

Niektoré špeciálne nápisy vedia svietiť, a preto vyniknú aj vtedy, keď je v chodbe tma. Prípadne ich sami doplňte peknou girlandou či stojacou alebo stolnou lampou. Vytvoríte tak trendy jednotný celok. 

Ako si vybrať motív fotografie ladiaci s výzdobu chodby?

Pri výbere fotografií neexistujú žiadne pravidlá, dôležité je, aby ste zvolili snímky, ktoré milujete a vedia vám zlepšiť náladu. Omnoho dôležitejšie je však staviť na správny rám a jeho vhodné umiestnenie.

Detaily na rámoch sú základom

Minimalistické rámy majú výhodu v tom, že sa dajú využiť na viacero spôsobov. Preto, ak ich už nebudete v chodbe chcieť, jednoducho ich dáte dolu a umiestnite v obývačke alebo spálni, nehľadiac na štýl bývania.

Bohužiaľ, nie všetky minimalistické obrazy sú pekné a zaujímavé, čo ku koncu dokáže spôsobiť mdlý a nezaujímavý výsledok. Jediným riešením, čo v takýchto situáciách robiť, je siahnuť po modeloch s detailným spracovaním a kombináciou viacerých farieb a materiálov.

Ak si neviete dať rady s výberom, za základ berte trend, prevládajúci vo vašom domove. Severský alebo škandinávsky štýl je svetlý a jednoduchý, no namiesto bielych rámov vyskúšajte siahnuť po čiernych. Kontrast zvýrazní stenu, pritiahne pozornosť a zaujme. Najlepším materiálom je drevo, prípadne vyberte masívnejší kov. Rovnako je na tom minimalizmus, kde sa ale masívnym prvkom vyhýbajte a stavte skôr na niečo jemnejšie.

Glamour je spolu s industriálnym štýlom tmavý, elegantný a luxusný, preto doň kúpte tmavé rámy v čiernej, tmavomodrej, hnedej, smaragdovozelenej, vínovočervenej alebo sivej. Nebojte sa prekombinovaných detailov a metalických odtieňov. Vidiecky štýl a vintage štýl sú charakteristické pastelovými farbami, a preto spravíte najlepšie, keď vyberiete farebnejšie prvky. Sledujte detaily, ako gravírovanie, kombináciu odtieňov, rôzne veľkosti a asymetriu.

Predsiene fotky: nástenné alebo na poličku?

Rámy sa delia na dva typy, a to na nástenné alebo tie na poličku s držiakom. Skvelou voľbou sú oba typy, navzájom sa doplnia, vytvoria pekný celok a zjednotia miestnosť. Ak by ste však chceli len jednu z možností, vyberte si nástenné, do chodby sa hodia viac. Nezaberajú dôležitý priestor na komode alebo stolíku, a vypĺňajú prázdne miesto na stene.

Umiestnenie rozhoduje

Keď si nástenné rámy kúpite, nezabudnite na ich správne umiestnenie. Dať ich na stenu v jednom zástupe nie je najlepším riešením, pretože si neurobia svoju prácu a budú vyzerať neprirodzene. Vytvorte pomocou rámov srdce, kruh či štvorec, navŕtajte ich do steny v nepravidelnom asymetrickom tvare a kombinujte menšie a väčšie modely. Nebojte sa nevšednosti, pomôže vám zaujať a chodbu rozžiariť. Plus, celok s fotografiami a rámami nezabudnite doplniť o peknú nálepku, citát či tapetu. Docielite tým požadovaný efekt a výsledok.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!