Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Kombinácia farieb so sivou v interiéri

Sivá sa často spája s eleganciou a luxusom. Overená kombinácia farieb so sivou patrí medzi tie najviac vyhľadávané. Stavili na ňu aj populárne značky šperkov či módne domy. Len máloktorá základná farba sa jej vyrovná. Správna kombinácia farieb so sivou prináša do domu aj bytu harmóniu a vyrovnáva energiu. Jej odtiene sa dajú počítať na desiatky. Presvedčte sa spolu s nami, prečo táto farba ominuje v interiéroch a prečo je voľbou číslo jeden. Pozývame vás nahliadnuť do inšpiratívneho sivého kráľovstva!

Aké farby sa hodia k sivej?

Sivá patrí medzi veľmi obľúbené interiérové farby a bola vyhlásená farba roka 2021. Môže za to jej elegancia a luxus, ktorý vyžaruje sama o sebe, ale aj ako kombinácia farieb so sivou. Vyznačuje sa slabým kontrastom, ale dokáže očariť hneď na prvý pohľad. Hoci jej povaha je chladná, niektorý z jej odtieňov môže patriť aj medzi teplé farby.

Šedá je nadčasová a praktická farba, ktorá sa dobre spája s takmer každou farbou. Či už ju plánujete využiť na inšpirácie pre spálne alebo ňou vymaľovať steny v detskej izbe, trafili ste do čierneho. Sivá pridáva hĺbku, a tiež pomáha osvetliť priestor. Kombinácia farieb so sivou môže mať pozitívne aj negatívne účinky na náladu človeka. Preto by ste mali najprv porozumieť, ako ju najlepšie využiť v konkrétnej miestnosti.

Najkrajšia kombinácia farieb so sivou

Zaujímavá kombinácia farieb so sivou je napríklad fialová farba a ružová farba. Pôsobia veľmi nežne a vyvážene. Fialová a sivá v správnej rovnováhe vytvárajú pokojné a sofistikované izby. Vyvážte jemnejšie sivé tóny jasnejšími a hlbšími fialovými odtieňmi. Bledšie fialové odtiene poskytujú zasa vynikajúce pozadie pre tmavšiu sivú. Na stenu použite svetlejšie odtiene fialovej farby alebo ňou dekorujte vankúše. Bude vyzerať krásne s tmavšími kusmi nábytku.

Oproti tomu ružová farba a sivá sú klasickou kombináciou. Jasnejšie ružové sa skvele dopĺňajú s hlbšími sivými tónmi a dodávajú miestnosti trochu zábavy. Pre jemnejšie a ženskejšie priestory, spojte ružovú so svetlou verziou sivej. Začnite napríklad mäkkou sivou stenou a pridajte svetloružové akcenty na koberce alebo na zariadenie izieb či doplnkov.

Výnimočná kombinácia farieb so sivou je žltá. Tá dokáže zosvetliť matné sivé miesta. K sivým sedačkám alebo kreslám pridajte žlté akcenty, ako napríklad vankúše a prikrývky. Horčicový odtieň alebo zlatožlté verzie poskytujú pekné vyváženie k tmavším sivým predmetom. Buďte odvážni a do miestností so sivými stenami pridajte výrazný kus nábytku v hlbšom žltom odtieni.

Kombinácia farieb so sivou: najčastejšie otázky

Obľúbená sivá farba je prechod medzi bielou a čiernou farbou, čo z nej robí neutrálnu a emocionálnu farbu. Keď sa sivá priblíži k čiernej, stáva sa dramatickejšou a tajomnejšou. Čím bližšie bude k striebornej a bielej, tým bude živšia a svetlejšia. Kombinácia farieb so sivou nemá tendenciu stimulovať alebo vzrušovať, pretože je tichá a zdržanlivá. Preto by ste mali porozmýšľať, ako vymaľovať spálňu skôr, ako použijete niektorú z nápadnejších farieb. Svetlejšie odtiene sivej pôsobia upokojujúco.

Kombinácia farieb so sivou v domácnosti

Ak ste vyznávačom klasického, moderného, vidieckeho či rustikálneho štýlu, so sivou nič nepokazíte. Hodí sa absolútne kamkoľvek.

1. Sivé moderné kuchyne

Súčasné moderné kuchyne prajú sivej. Kombinácia bielej a čiernej so sivou sú spoľahlivou voľbou a dajú sa použiť v tradičných aj moderných kuchyniach. Biela pomáha osvetliť a oživiť sivú farbu. V moderných priestoroch kombinujte odtiene šedej s bielou a dosiahnete tak hĺbku a zaujímavosť. Biela farba na stenu a sivá sa aplikujú v kuchyniach preto, aby dosiahli čistý vzhľad. Namiesto tradičných bielych skriniek skúste nadčasový dizajn sivých skriniek s bielymi dlaždicami.

2. Moderná obývačka v sivom odtieni

Napríklad oranžová farba a sivá vytvoria veselú náladu. Vaša moderná obývačka s radosťou privíta jasnejšie oranžové akcenty, ktoré pôsobia mladistvo. Tlmené oranžové odtiene vytvoria mužnejšiu atmosféru. Oranžová však má intenzitu, ktorá dokáže miestnosť premôcť, takže pri použití oranžovej a šedej je dôležité dodržiavať pravidlo 60-30-10. Vytvorte základ miestnosti so 60% sivej farby, pridajte neutrálnu farbu a dokončite priestor 10% oranžových akcentov, ako sú vankúše, kreslo alebo deky.

3. Farby do spálne a kombinácia farieb so sivou 

Pokiaľ ide o navodenie pokojnej atmosféry pre spánok, rozhodnite sa pre modrú alebo bielu či ružovú. Modrá farba je ľahko kombinovateľná so šedou a má často sivé podtóny. Vtedy zmiešajte bledšie a tmavšie odtiene oboch farieb, aby ste zvýšili kontrast. Vytvorte pôsobivú spálňu pomocou tmavomodrej a stredne tónovanej šedej. Pre ženskejší pocit kombinujte jemné odtiene sivej a ružovej. 

Sivý koberec v kombinácii s inými farbami v miestnosti

Sivá sa na prvý pohľad môže zdať pochmúrna, depresívna a smutná. Pravdou ale je, že ide o neutrálny odtieň vhodný na ladenie so sýtymi a pestrými odtieňmi. Ak by ste však mali v interiéri len tento odtieň, po chvíľke by vás mohol prestať baviť, pretože by pôsobil jednotvárne. Vyhnite sa tomuto javu a skombinujte svoj sivý koberec s paletou sviežich farieb. Ktoré sú tie najlepšie?

  • biela – klasika, ktorá nikdy neurazí a dokáže pozdvihnúť ostatné odtiene. Presne to je biela, farba otvárajúca jednotlivé miestnosti a prinášajúca pokoj, mier a radosť. Sivo-biely interiér je nadčasová klasika a príťažlivá kombinácia vhodná do malých aj veľkých bytov. Najlepšie vyzerá v minimalizme a severskom štýle, no zakomponovať ju viete aj do rustikálneho trendu či dokonca futurizmu
  • hnedá – keď chcete k sivému kobercu pridať tmavý detail, stavte na hnedý nábytok alebo aspoň jednu hnedú stenu. Takýmto spôsobom upriamite pozornosť na určitú, vami vybranú časť miestnosti, a vytvoríte miernu dramatickosť
  • tmavomodrá – veľmi podobne ako hnedá funguje aj tmavomodrá. Keďže ale ide o kráľovský odtieň, namiesto dramatickosti prinesie do domácnosti skôr eleganciu a trochu formality
  • žltá – nudia vás tmavé odtiene a chceli by ste vyskúšať niečo výraznejšie? Stavte na sýtu žltú, ktorá rozbije celú miestnosť a zvýrazní niektoré jej časti. Prineste ju vo forme pohovky, posteľnej bielizne či dokonca steny a skombinujte ju s kobercom
  • pastelová ružová farba – ženskosť, elegancia a dômyselnosť v jednom. Aj tak sa dá opísať kombinácia sivej a ružovej, ktorú, keď doplníte zlatými akcentmi, nebudete chcieť nikdy vymeniť

Pozrite sa na našu klubovú stránku Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!