Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Nápady na malé kúpeľne: obklad sten

Príjemný pocit po vyjdení z vane alebo sprchového kúta dokáže podporiť krásne zariadená a praktická kúpeľňa. Keď do nej zvolíte trendy uteráky, doplnky a štýlové detaily, veľmi jednoducho sa môžete preniesť do luxusnej kúpeľne hotela v exotickom rezorte. A to dokonca aj vtedy, keď je váš byt či dom malý a bojujete s priestorom. Stačí len, aby ste si celý proces výberu nábytku a dekorácií dobre premysleli, zvolili vhodný štýl bývania a následne stavili na starostlivo vybrané rady od Westwing. Potrebujete nápady na malé kúpeľne a chcete sa nechať trochu inšpirovať? V tom prípade pokračujte v čítaní!

Malé kúpeľne v byte

Malé kúpeľne so sebou prinášajú veľa problémov, z ktorých je tým hlavným nedostatok priestoru na všetko, čo potrebujete. Kde dať skrinky, regály, vaňu a niekedy dokonca aj toaletu? Najlepším riešením je nábytok na mieru upravený presne podľa potrieb miestnosti. Ten však aj niečo stojí, a preto, ak nechcete utrácať za zariadenie kúpeľne tisíce, je dobré poznať praktické nápady na malé kúpeľne, ktoré si pre vás pripravil Westwing.

Ešte predtým, ako sa však do nich pustíme, je nutné vedieť, aký nábytok je vhodný do kúpeľne, či je dobré zvoliť skôr vaňu, alebo sprchový kút, a ako správne riešiť úložný priestor. Poďme sa spoločne pozrieť na najlepšie nápady na malé kúpeľne.

Je lepší sprchový kút alebo vaňa?

Ak hľadáte inšpirácie pre malý byt, presnejšie kúpeľňu, sa naskytuje jedna otázka: sprchový kút alebo vaňa? Do malej kúpeľne sa s veľkou pravdepodobnosťou obe možnosti nezmestia. Preto je nutné rozhodnúť sa.

Sprchový kút je výborným riešením

Malé kúpeľne so sprchovým kútom sú tou najlepšou alternatívou, pretože kút nezaberá príliš veľa miesta a je veľmi praktický. Najlepší variant je so stenami z číreho skla, čím miestnosť neuzatvára a opticky zväčšuje. Dvere na sprchovom kúte by mali byť skôr zasúvacie, aby nezasahovali do priestoru. Keď sa rozhodnete pre otváracie, zamerajte sa na otváranie dovnútra.

Do sprchového kúta sa ľahko vchádza, môžete v ňom vytvoriť aj sedenie a viete ho upraviť na tisícky spôsobov. Na druhej strane, nemôžete si v ňom oddýchnuť tak dobre, ako vo vani. Slúži len na rýchlu sprchu.

S vaňou opatrne

Kúpeľňa s vaňou je snom mnohých a v malom byte nemusí byť nereálna. Treba s ňou však pracovať opatrne, aby nezabrala príliš veľa miesta. Do menších priestorov sú výborné minimalistické vane na nožičkách, prípadne bez nich, atypické riešenia alebo minivane. Vyvarujte sa masívnym murovaným prevedeniam so sedením alebo modelom pre viac ako jednu osobu.

Najväčšou výhodou vaní je to, že si v nich viete spraviť perfektný domáci wellness. Nič sa nevyrovná horúcemu kúpeľu s množstvom peny a voňavými olejčekmi. Treba však počítať aj s mínusmi ako to, že vaňa zaberá veľa miesta a je nepraktická.

Praktické úložné riešenia do malých kúpeľní

Aj napriek tomu, že sa kúpeľňa javí skôr ako oddychová miestnosť, je časťou domu, ktorá musí byť aj funkčná. Pravidelne sa v nej prezliekame, chystáme do postele, práce či školy a robíme rôzne domáce práce. To je dôvod, prečo jej nesmú chýbať dostatočne veľké úložné priestory.

Malé kúpeľne potrebujú skladné kúpeľňové skrinky

Vo všeobecnosti platí, že nábytok v kúpeľni by mal byť skôr úzky a vysoký ako široký a nízky. Využite inak prázdne miesto vo výške pomocou skriniek, políc alebo regálov. Okrem toho dbajte aj na samotnú hĺbku. Nábytok nesmie zasahovať príliš do priestoru, no musí vedieť uskladniť všetko, čo potrebujete.

Ak sa dá, menšie skrinky zaveste na prázdnu stenu, napríklad nad sušičku a práčku. Keď je na stene priestoru menej, využite napríklad háčiky na zavesenie alebo regály.

Tvar nábytku, jeho materiál a farebné prevedenie závisí od vami preferovaného štýlu. Platí ale, že masív je veľký a zaberie zbytočne veľa priestoru, preto sa poobzerajte skôr po kove. Dobré je myslieť aj na dvierka, ktoré by na skrinkách mali byť vysúvacie, aby sa dali vždy otvoriť.

Praktické organizéry pre poriadok v malej kúpeľni

Organizácia a poriadok sú dôležitým prvkom každej kúpeľne. O to viac, ak vaša kúpeľna disponuje len obmedzeným počtom metrov štvorcových alebo sa nachádza v podkroví so šikminami. V takomto prípade vám vašu každodennú rutinu uľahčia praktické organizéry na kozmetiku, šperkovnice, či úložné nádoby a košíky. Odporúčame voliť priehľadné organizéry s viacerými priehradkami. Takto bude mať všetko vždy svoje miesto a poľahky to nájdete aj ráno ihneď po prebudení.

Tip: V nasledujúcom videu môžete vidieť ako jednoducho využiť úložné nádoby a organizéry v kúpeľni.

Malé kúpeľne a zabudované riešenia

Nehodia sa vám spotrebiče do celkového štýlu miestnosti? Zabudujte ich a uistite sa, že splynú s okolím. Malá kúpeľňa si síce dokáže poradiť s dvomi spotrebičmi, no najlepšie urobíte, keď zvolíte jeden vo forme kombinácie sušičky a práčky. Ak by ste takýto model nechceli, zariaďte miestnosť tak, aby mohli ísť na seba.

Ostatná elektronika, napríklad fén, žehlička či kulma, sa vám zmestí aj do zásuviek a skriniek. Nepeknú dosku na žehlenie môžete uskladniť vo vysokej skrinke určenej práve na ňu.

Aké farby a obklady zvoliť do malých kúpeľní?

Odborníci sa zhodujú na tom, že veľké obkladačky dokážu priniesť priestoru centimetre navyše, pričom menšie majú presne opačný efekt. To isté platí o svetlých farbách, ktoré vedia miestnosť otvoriť na rozdiel od tmavých, ktoré ju zas uzatvárajú. Najlepším riešením sú preto väčšie rozmery dlažby a pastelové farby, prípadne bledé odtiene.

Malé kúpeľne opticky zväčšíte pomocou veľkých obkladačiek v svetlých alebo pastelových odtieňoch.

Dlažba do kúpeľne musí byť protišmyková, aby náhodou nedošlo k úrazu, a skôr svetlejšia. Ak však zvolíte bledý obklad, pokojne môžete siahnuť po tmavej podlahe, ktorá sa postará o nadčasový kontrast. Niektorí volia podlahu nielen vo forme dlažby, ale aj v drevenom, linoleovom či korkovom prevedení. Výsledok vyzerá zaujímavo, no pri dreve si dávajte pozor, neznáša vodu ani zvýšenú vlhkosť.

Nápady na malé kúpeľne v panelovom byte

Aj vám pomaly dochádzajú nápady na malé kúpeľne a neviete, ako zariadiť túto miestnosť v panelovom byte? Obmedzené rozmery a málo priestoru sú síce komplikáciou, no pravdou je, že všetko sa dá vyriešiť pomocou základných pravidiel. Mnohé sme už stihli aj spomenúť:

  • vhodný úložný priestor – uistite sa, že siaha až po strop
  • jedno umývadlo stačí – aj keď dve umývadlá vyzerajú štýlovo, v malej kúpeľni vám jedno bude rozhodne stačiť
  • miesto pod umývadlom – na odkladanie vecí využite každé voľné miesto, aj to pod umývadlom
  • toaleta a bidet v jednom – ak chcete okrem toalety aj bidet, vyberte si kombináciu oboch v jednom inteligentnom riešení
  • opticky klamte – využívajte svetlé farby, čo najmenšie špáry, veľké kachličky a vertikálne prúžky otvárajúce priestor

Nápady na malé kúpeľne: 5 praktických tipov

Zariaďte či rekonštruujte svoju malú kúpeľňu rýchlo, jednoducho a s tým najlepším výsledkom. Inšpirujte sa našimi piatimi praktickými tipmi:

Chladné osvetlenie

Svetlo dokáže zázraky a miestnosť vie krásne zväčšiť. Do kúpeľne sa hodí hlavne studený a ostrejší typ, no v doplnkových svietidlách môžete zvoliť aj teplejší. Keď chcete, aby osvetlenie kúpeľne pôsobilo moderne, luxusne a nadčasovo, vyberte si bodové lampy alebo malý luster. Následne nezabúdajte na svietenie nad zrkadlom a dekoratívne menšie lampičky.

Sila zrkadiel

Na optické zväčšenie môžete okrem svetlých farieb využiť aj veľké zrkadlá, ktoré prinesú do miestnosti potrebnú hĺbku. Vyberte si jedno väčšie a hlavné určené na umiestnenie pri umývadlá a druhé menšie, vhodné napríklad na líčenie. Skvelo pomôže aj úzky a vysoký stojaci model na skontrolovanie outfitu. Ak by ste naň nemali miesto, vyberte si variant na zavesenie na stenu.

Svetlé interiérové farby

V malej kúpeľni voľte skôr svetlé interiérové farby, ako biela, karamelová či béžová farba. Keď siahnete po tmavom a sýtom tóne, zlaďte ho so svetlými detailmi, bielym stropom alebo bledou dlažbou. To isté platí aj pri nábytku, ktorý môže kombinovať aj tmavé detaily, no prevládať by mali skôr svetlé tóny.

Vyplňte každý prázdny kút

V kúpeľni môžete využiť rôzne praktické nápady ako zariadiť malý byt. Jedným z nich je vyplnenie prázdnych kútov niečím praktickým. Napríklad, stojanom na oblečenie, úložným boxom, rohovou skrinkou či pekným umývadlom. Keď je v rohu viac priestoru, umiestnite v ňom toaletu so stojanom na toaletný papier a WC kefou.

Menej je viac

Doplnky do kúpeľne sú síce dôležité, no zbytočne to s nimi nepreháňajte, aby nezavadzali. Vyberajte kúsky s pridanou funkciou, napríklad stojany v metalickom odtieni vypĺňajúce kút miestnosti alebo nádoby na zubné kefky v asymetrických tvaroch. Do kúpeľne sa hodia aj kvety a celozelené rastliny, no dávajte pozor na to, aké vyberáte. V tejto miestnosti je zvyčajne málo prirodzeného svetla, preto siahnite skôr po typoch vhodných do chládku.

Tip: Ak hľadáte ešte viac inšpirácii ako zariadiť, organizovať a dekorovať vašu malú kúpeľňu v byte, poradíme vám ďalšie zaujímavé tipy v našom videu. Inšpirujte sa!

Nenechajte sa obmedzovať nedostatočným priestorom alebo malými rozmermi a zariaďte si malú kúpeľnu presne podľa vašich predstáv. Inšpirujte sa tipmi od Westwing a získajte moderný a nadčasový vzhľad!