Čierno biela kúpeľna s presklenou sprchov

Aj malá kúpeľňa s obmedzeným priestorom môže pôsobiť elegantne, moderne a nadčasovo. Stačí si jej zariadenie detailne naplánovať a každý krok dobre premyslieť. Keď tak urobíte, môžete sa tešiť z luxusne pôsobiaceho miesta, v ktorom si oddýchnete, naberiete nové sily a pripravíte sa na ďalší deň. Ako vhodne zariadiť malé kúpeľne so sprchovým kútom, aby vám vyčarovali úsmev na tvári a vyvolali vo vás dobrý pocit? Westwing si pripravil zopár ľahkých, no pritom veľmi praktických tipov, ktoré celý proces urýchlia a zjednodušia.

Sprchový kút: ideálne riešenie pre malé kúpeľne

Keď premýšľate, ako správne zariadiť malé kúpeľne, začnite od základných kúskov, ku ktorým sa radí sprchový kút a vaňa. Samozrejme, ich kombinácia vyzerá najlepšie a poskytuje ten najvyšší komfort, no v miestnosti, kde nie je ani centimeter navyše, sa musíte rozhodnúť. 

Kúpeľňa s vaňou znie perfektne a pravdepodobne sa vám pri jej predstave objavujú v hlave myšlienky o skvelom oddychu a domácom wellness. Vaňa však v skutočnosti nie je vôbec tak praktická a počas uponáhľaných bežných dní ju takmer nevyužijete. Preto sú najlepším riešením malé kúpeľne so sprchovým kútom, ktoré šetria miesto, sú efektívne a, keď viete ako na to, stále vám môžu priniesť dostatočný komfort.

Výhody sprchových kútov

Sprchový kút je zlatou strednou cestou nielen pre malé, ale aj pre veľké kúpeľne, ktoré sa pýšia priestorom navyše. Niet sa však čomu čudovať, má množstvo silných stránok a benefitov, ako:

 • je veľmi praktický
 • vyzerá štýlovo
 • vie otvoriť priestor
 • dá sa využiť na rýchlu sprchu
 • komfort môžete podporiť sedacou časťou
 • dá sa materiálovo aj farebne prispôsobiť
 • môže mať praktické posuvné alebo klasické otváracie dvierka
 • vie vyplniť prázdny roh
 • môže byť bezbariérový

Nevýhody sprchových kútov

Na druhej strane, keď sa pre kút rozhodnete, musíte počítať aj s niekoľkými nevýhodami:

 • nie je určený na oddych vo vode
 • pri nesprávnom výbere dlažby môže byť podlaha šmykľavá

Malé kúpeľne so sprchovým kútom: aký obklad zvoliť?

Pri výbere obkladu máte široké možnosti, no platí, že by mal vyzerať podobne ako zariadenie kúpeľne, aby príliš nekontrastoval a vytvoril príjemnú atmosféru. Pre optické zväčšenie priestoru sú perfektné pastelové farby a svieže tóny ako béžová farba, biela, ružová farba, bledomodrá alebo bledozelená. Ak by ste túžili po tmavých odtieňoch, vyvážte ich bledým stropom, nábytkom a doplnkami.

V rámci podlahy je najlepšia dlažba do kúpeľne, ktorá je charakteristická odolnosťou, minimalistickosťou a dlhou výdržou. Nevadí jej ani vysoká vlhkosť či väčšie množstvo vody. Keď sa rozhodnete pre drevo alebo korok, na tekutiny si dávajte pozor, aby sa povrch po krátkom čase používania nezničil.

3 tipy na úložné priestory pre malé kúpeľne so sprchovým kútom

Úložné priestory sú malé kúpeľne so sprchovým kútom veľmi dôležité, no musia byť dobre premyslené, aby nezasahovali do priestoru a nezavadzali pri bežnom fungovaní. Aké možnosti sú tie najlepšie?

Zabudujte, čo sa dá

Keď hľadáte nápady ako zariadiť malý byt, väčšina odborníkov sa drží jedného pravidla – vytvorenie čistých línií. Tie sa totižto starajú o poriadok a príjemnú atmosféru, vďaka ktorej sa môžete dobre nadýchnuť. Ak to vaša kúpeľňa umožňuje, spotrebiče zabudujte tak, aby ich nebolo vôbec vidno, prípadne aby ste z nich videli len časť. To isté môžete urobiť aj so skrinkami alebo zásuvkami, či dokonca sprchovým kútom. Uistíte sa tak, že kúpeľňa bude jednotná a opticky oveľa väčšia.

Sledujte vnútorný priestor skriniek

V malých kúpeľniach so sprchovým kútom sa spravidla využívajú vysoké a úzke skrinky, police a jednoduchšie regály. Nehľadiac na to, aký model nábytku vyberiete, myslite na rozdelenie jeho vnútorného priestoru. To znamená, akú hĺbku poskytuje, koľko a aké vysoké police či zásuvky má a či vám vyhovuje. Na uteráky potrebujete vyššie poličky, na kozmetiku alebo doplnky vám stačí aj užšia zásuvka.

Využite všetok priestor

Máte voľný priestor pod umývadlom, nad práčkou alebo niekde inde na stene? Využite ho a navŕtajte doň police alebo vešiaky a zaveste na ne menšiu či väčšiu skrinku. Pod umývadlo je takisto vhodné postaviť väčší kôš na bielizeň, odpadkový kôš alebo úložné boxy. Vešiaky na uteráky nemusia byť vo forme samostatného stojana. Pokojne ich nainštalujte na skrinku alebo priamo na umývadlo zo strany, kde vám nebudú zavadzať.

Tip: Pozrite sa ako jednoducho môžete poskladať uteráky. Takto poskladané uteráky môžete poukladať do úložného košíka a vystaviť na obdiv aj vašich hostí. Jednoduché, učinné a veľmi štýlové riešenie, pomocou ktorého uteráky nezaberú veľa miesta v kúpeľnových skrinkách či policiach.

4 štýlové nápady pre malé kúpeľne so sprchovým kútom

Nápady na malé kúpeľne dokážu inšpirovať a pomôcť vám v zariaďovaní tej svojej. To, že je miestnosť malá ešte neznamená, že musí byť preplnená a nemôže byť štýlová. Práve naopak! Westwing vám to dokáže na niekoľkých zaujímavých tipoch.

Luxus podporte osvetlením

Osvetlenie do kúpeľne je polovicou úspechu, preto si na jeho výber vyhraďte dostatok času. Centrálne svetlo musí byť jasné a silné, najlepšie v studenom odtieni, aby osvetlilo celú miestnosť. Výborne vyzerajú bodové lampy, no honosnosť podporí menší luster. Z doplnkových svietidiel siahnite po lampách nad zrkadlo a ďalšom osvetlení v iných častiach kúpeľne podľa potreby. Šmrnc dodajú LED pásiky umiestnené na podlahe, nábytku a zrkadle.

Nebojte sa zelene

Kúpeľňa si skvelo poradí aj s kvetmi alebo zelenými rastlinami, ktoré do nej prinesú potrebný život. Ak hľadáte niečo netradičné, výborná je machová stena vhodná aj do tmavších miestností bez prirodzeného svetla. Keď sa zeleni v kúpeľni nedarí, využite umelé kvety, ktoré dnes vyzerajú takmer na nerozoznanie od tých živých. Lákajú pozornosť svojimi sýtymi farbami, výdržou a dlhoročnou stálosťou.

Dekorácie s funkciou

Malé kúpeľne so sprchovým kútom nemajú veľa miesta nazvyš, preto by ste do nich nemali prinášať nič, čo nepodporí ich praktickosť a funkciu. Doplnky do kúpeľne vyberajte s rozvahou a vždy si premyslite, ako vám môžu poslúžiť. Napríklad, kôš na bielizeň môže byť peknou dekoráciou do prázdneho rohu, no pritom poskytne miesto na špinavé odevy. Dávkovač mydla zas doplní linku a umývadlo, no pritom vám dávkuje mydlo vždy, keď si budete umývať ruky.

Nechajte zažiariť sprchový kút

Najdominantnejším prvkom celej kúpeľne je bezpochyby sprchový kút. Vyberte si teda zaujímavé, napríklad zlaté, čierne alebo metalické prevedenie a nechajte, aby zažiaril. Zamerajte sa aj na celkový tvar hlavice, jej veľkosť a to, ako vyzerá a či robí z kúta skutočne miesto, ktoré by chcel navštíviť každý hosť. Ak máte možnosť, celok doplňte praktickou poličkou na šampóny, sprchové gély a ďalšiu kozmetiku.

Objavte všetky praktické tipy od Westwing a nájdite inšpirácie pre malý byt, ktoré vám budú vyhovovať. Zistite, ako vyťažiť maximum zo sprchového kúta a užívajte si dokonalý vzhľad inšpirovaný luxusnými hotelovými kúpeľňami.

Zaobstarajte si všetok nábytok a doplnky do kúpeľne z Westwing a zariaďte si ju presne podľa vašich predstáv!