Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Osvetlenie v kúpeľni

Pri zariaďovaní domu alebo bytu príde na rad aj vaša kúpeľňa snov. Popri iných činnostiach narazíte na dilemu, ako dosiahnuť najlepšie osvetlenie kúpeľne. Možno si budete klásť otázku, aké doplnky do kúpeľne zvoliť, aby ste rešpektovali celkový štýl bývania. Vtedy nezabudnite na osvetlenie kúpeľne, pretože práve to diktuje atmosféru celého priestoru. Špičkové osvetlenie kúpeľne môže zmeniť vzhľad a dojem z kúpeľne jediným dotykom vypínača. Môže vám uľahčiť ranné vstávanie alebo vám môže kúpeľňa s vaňou a sviečkami spríjemniť večer. Poďte načerpať inšpiráciu!

Na čo myslieť pri osvetlení kúpeľne?

Najskôr budete musieť posúdiť potreby osvetlenia. Zamyslite sa, kedy používate kúpeľňu najčastejšie a koľko denného svetla tam je. Chcete dosiahnuť náladové osvetlenie kúpeľne? Ktoré funkcie chcete podčiarknuť a kde budete potrebovať účelové osvetlenie kúpeľne, aby ste videli skutočne dobre? Potom zoberte do úvahy aj štýl bývania. Iný typ osvetlenia si vyžaduje luxusná kúpeľňa, podkrovná kúpeľňa a iný zasa vidiecka kúpeľňa. Všetky faktory treba vziať do úvahy, aby ste dosiahli harmóniu.

Ako na výber toho správneho osvetlenia

Aj malá kúpeľňa môže pôsobiť väčšia vďaka vhodnému osvetleniu. Naopak – ak zvolíte príliš veľké svietidlá, ktoré zaberú veľkú časť priestoru, bude kúpeľňa pôsobiť stiesnene. Pri výbere osvetlenia treba brať do úvahy nielen štýl bývania. Veľkosť miestnosti, ale predovšetkým účel, na ktorý bude osvetlenie slúžiť. Poďme si teda na to posvietiť. 

Osvetlenie okolia

Celkové osvetlenie zvykne byť zabezpečené stropnými svietidlami. Kľúčové je ich umiestnenie. Namiesto pravidelnej mriežky ich použite na vytvorenie jednotlivých samostatných prvkov. Zvážte inštaláciu dvoch alebo troch radov, napríklad na zadnú časť sprchy alebo vane, nie nad stred miestnosti. Potom svetlá vytvoria efekt takmer ako stekajúca voda po stene. Svetlo sa dostane aj na okrajové časti miestnosti.

Účelové osvetlenie kúpeľne

Voľba svietidiel závisí od toho, na čo ich budete potrebovať. To je obzvlášť dôležité pri drobných úkonoch. Svetlo nad zrkadlom je dobré na holenie, kozmetické úpravy a líčenie. Najlepším spôsobom, ako si osvetliť tvár, sú nástenné svietidlá na oboch stranách zrkadla alebo podsvietenie dookola. Osvetlenie zdola môže zvýrazniť aj menej lichotivé partie, a tiež vytvorí nežiaduce tiene.

Akcentové osvetlenie kúpeľne

Zvážte pripevnenie lineárneho zdroja svetla na spodnú časť poličky, aby ste zaistili jemný efekt a vzbudili dojem vznášajúcej sa poličky. Zapustené stojany môžu zvýrazniť stenu, okenice alebo samostatne stojacu vaňu. Na jeden spínač umiestnite nástenné svietidlá, na druhý zasa žiarovky. Na detektore pohybu umiestnite svetlá tak, aby mohli slúžiť aj ako nočné lampy.

Prečo by ste mali brať zóny kúpeľne do úvahy

Moderné kúpeľne zohľadňujú viaceré aspekty. Kedysi slúžilo osvetlenie len ako praktický zdroj svetla. Teraz to už neplatí. Svietidlá sa stali regulárnym dizajnovým prvkom. Osvetlenie môže mať obrovský dopad na celý vzhľad miestnosti, a preto by ste ho naplánovať včas. Zamerajte sa na dostatočné osvetlenie v sprchovacích a toaletných priestoroch a okolité osvetlenie okolo vane a výklenkov. Najnovšie ovládače inteligentného osvetlenia umožňujú predprogramovať nastavenia. Dávajte pozor na bezdrôtové ovládanie osvetlenia. To môže byť nainštalované bez káblov a podľa potreby môže byť napojené aj na termostaty a bezpečnostné jednotky.

Mali by ste sa tiež ubezpečiť, že akékoľvek svietidlá majú certifikáciu pre použitie v kúpeľni s krytím IP zodpovedajúcim zóne, v ktorej sa nachádza. Označenie IP44 je určené na všeobecné použitie v kúpeľniach a s IPXX na použitie vo vlhkých priestoroch, ako sú sprchové kúty. Predpisy podľa európskych štandardov rozdeľujú kúpeľňu do zón na základe vnímanej úrovne rizika. Preto sa pred výberom armatúr poraďte vždy s elektrikárom.

Osvetlenie kúpeľne: naše inšpirácie 

Rovnako ako pri iných témach spojených s dizajnom, najlepším spôsobom ako začať, je analyzovať priestor, jeho vlastnosti a spôsob jeho využitia. Väčšina kúpeľní sa dá ľahko rozdeliť na zóny: relax, vaňa a sprcha. Osvetlenie pod zrkadlom je zrejme dôležité najviac. Tu potrebujete jasné svetlo, ale myslite aj na inštaláciu bodových stropných svetiel alebo LED diód vo vertikálnych radoch od bočnej strany zrkadiel, aby ste získali lichotivejšie svetlo s menším počtom tieňov. 

Pri výbere svietidiel sa orientujte aj na podlahu. Veľa spraví dlažba do kúpeľne, ktorá môže napovedať, pre aký typ svietidla sa napokon rozhodnete. Niektoré tmavšie verzie podláh si budú vyžadovať viac svetla, preto vtedy myslite aj na tento aspekt.

Nápady rôznych svietidiel 

Ako dosiahnete pocit luxusu? Možnosťou je nadrozmerný alebo krištáľový glamour luster. Vďaka správnemu osvetleniu môže táto miestnosť vyzerať rôzne po celý deň, noc a ročné obdobie. Vo väčšine miestností budete potrebovať niekoľko druhov svietidiel, pretože jeden centrálny zdroj svetla vám nebude stačiť na všetko. To sa dá ľahko dosiahnuť vrstvením svetla, pri ktorom v každej miestnosti použijete rôzne typy svetelných zdrojov, ktoré vyhovujú vašim potrebám. Neprehliadnite ani nástenné svietidlá, ktoré majú množstvo rôznych štýlov a sú ideálne na pritiahnutie pozornosti a atmosféry centrálnej steny.

Páči sa vám biela kúpeľňa? Neváhajte a doprajte si v nej nápadné svietidlá. Výhodou bielej farby je to, že sa ľahko kombinuje so všetkými materiálmi, farbami aj tvarmi. Veľmi dobre vyzerá s kovovými svietidlami.

Integrujte svietidlá do stropu

Osvetlenie kúpeľne musí fungovať na mnohých úrovniach. Popremýšľajte, ako budete kúpeľňu využívať počas dňa v rôznych časoch. Isto chcete, aby bola vaša kúpeľňa každé ráno pekne osvetlená a funkčná, najmä v oblasti zrkadiel. Večer sa bude hodiť, aby ste si spríjemnili pobyt v kúpeľni relaxačným kúpeľom. Vďaka pomerne jasnému svetlu smerujúcemu do všetkých strán je táto miestnosť určená na kúpanie. Preto by svetlo nemalo byť príliš oslepujúce. Zapustené svietidlá sú vynikajúce na tlmenú žiaru a prekrytie LED diód.

Najnovšie inovácie znamenajú, že ak chcete urobiť zmenu, nemusíte podstúpiť rozsiahlu rekonštrukciu bytu alebo domu. Ak sa vám páči anglický štýl, kombinujte drevo a priemyselné svietidlá. Bude to pôsobiť ako novodobé retro. Drevená kúpeľňa bude s týmto typom svietidla veľmi ladiť. 

Kedysi sa z hľadiska bezpečnosti neodporúčali nízko zavesené lampy a lustre. Teraz sú však vyrábané v dizajnoch, vhodných pre kúpeľňu. Je rozumné zvoliť si vzory vyrobené z materiálov odolných voči vlhkosti, ako je chróm, lakovaná mosadz a nikel. 

Zatiaľ čo stropné svetlá sa často používajú iba príležitostne, väčšina dizajnérov ich považuje za nevyhnutné. Sú ideálne na vyplnenie priestoru medzi podlahami a vysokými stropmi. Stropy sú na rozdiel od podláh prázdnym miestom, a tak závesné lampy pomáhajú prepojiť celý priestor. Používajú sa na zónovanie rôznych oblastí. Priestor tak bude útulnejší. 

Osvetlenie v kúpeľni zohráva dôležitú úlohu. Má na svedomí doladenie celkovej atmosféry, ktorá v kúpeľni vďaka nim vznikne. Vytvorte si takú atmosféru pomocou nášej stránky Westwing a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!