Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !

Malý byt

Máte malý byt a pokladáte to za veľký problém? Nezúfajte! Pozorne si ho prezrite a zamyslite sa nad jeho výhodami. Malý priestor je útulnejší, uľahčuje komunikáciu, upevňuje väzby medzi jeho obyvateľmi, a v neposlednom rade je jednoduchší na údržbu. Je však možné zariadiť malý byt tak, aby bol zaujímavý, funkčný a zodpovedal najnovším trendom? Samozrejme! Pripravili sme si pre vás štýlové inšpirácie pre malý byt a dômyselné riešenia pre malé priestory.

Najlepšie inšpirácie pre malý byt

Naše nápady ako zariadiť malý byt vám pomôžu pri hľadaní toho najlepšieho riešenia pre vás! Pri zariaďovaní malého bytu by ste mali v prvom rade zohľadňiť niekoľko dôležitých pravidiel:

  1. Multifunčný nábytok: Vyberajte len to najnutnejšie a riaďte sa zásadou menej je viac. Do malého bytu voľte predovšetkým multifunčný nábytok, ktorého viacúčelové využitie určite oceníte a navyše vám ušetrí drahocenné centrimetre. Rozkladacia pohovka vám poľahky nahradí i tradičnú posteľ, taburetka pri posteli poslúži aj ako odkladací stolík, modulárna pohovka môže byť aj kreslom na chvíle oddychu.
  2. Interiérové farby: Odporúčame používať predovšetkým svetlé farby na steny a nábytok, ktoré malý priestor opticky nezaťažia. Na väčšie plochy použite neutrálne odtiene ako je biela alebo béžová farba. Farebné akcenty do interiéru prinesie výzdoba. Výraznejšiu farbu, ktorá dodá interiéru charakter, môžete použiť aj na jednu zo stien, napríklad za posteľou.
  3. Osvetlenie: Vhodne zvolené osvetlenie dokáže v malých priestoroch robiť zázraky. Namiesto jedného centrálne visiaceho svietidla zvoľte osvetlenie, ktoré bude pozostávať z niekoľkých zdrojov rozptýleného svetla. Využite každý voľný roh a umiestnite tam stojacie lampy, ktoré priestor opticky zväčšia.
  4. Vytvorenie jednotlivých zón: Ak disponujete len jednou miestnosťou, ktorá musí spĺňať viacero funkcí, odporúčame ju rozdeliť na zóny podľa účelu použitia. Koberce, rastliny či knižnice vhodne pomôžu na predelenie izby a vizuálne zorganizujú priestor.

Malá obývačka

Trápite sa otázkou ako zariadiť malú obývačku? Aj v tomto vám veľmi radi pomôžeme! Inšpirácií pre malý byt a malé obývačky je neúrekom. Od použitia prehľadného nábytku, cez vhodné interiérové farby, až po tipy ako vybrať závesy do obývačky, ktoré miestnosť opticky predĺžia. Hra zo svetlom a veľkými zrkadlami je ďalším ideálnym spôsobom ako opticky zväčšiť aj tie najmenšie obývacie izby. Nevyhnutnosťou zostáva výber správneho nábytku, ktorý by mal byť viacúčelový a skladný zároveň.

Malá spálňa

Aj malá spáľna a efektívne riešenia do nej dokážu častokrát potrápiť. Práve preto vám ponúkame tipy ako zariadiť malú spálňu, ktorá bude funkčná, zorganizovaná a stane sa vašou oázou relaxu. Malá spálňa počíta s každým centimetrom, preto sú dômyselným riešením závesné skrinky nad posteľou či police. Pomocou našich rád jednoducho zariadíte v spálni aj malý šatník. Vo veľmi malej izbe vám odporúčame vymeniť posteľ za rozkladaciu pohovku – poslúži ako útulné miesto na čítanie knihy či večerné sledovanie televízie, a po rozložení sa premení na pohodlnú posteľ. Poradíme vám tiež ako umiestniť posteľ v spálni, aby ste docielili pocit vzdušného priestoru.

Malá predsieň

Predstieň alebo chodba v byte je miesto, kde prichádza k prvému kontaktu s vašou domácnosťou. Nakoľko v malých bytoch nie je miesta nazvyš, priedsieň tu plní funkciu hlavného úložného priestoru. Pýtate sa ako zariadiť malú predsieň? Hlboké, samostatne stojace šatníkové skrine vymeňte za plytšie vstavané až po samotný strop a s posuvnými dverami. Zvyšok nábytku obmedzte na minimum. Vyberajte si praktické kusy nábytku, ktoré zaberú čo najmenej miesta, napríklad sklopné botníky a úzke konzolové stolíky namontované na stenu.

Úzka chodba v byte nám častokrát nedovoľuje použiť klasický vešiak na stenu. Porozmýšľajte preto nad špeciálnym vešiakom na kabáty so sťahovacou tyčou, ktorý v prípade nepoužívania vytiahnete nahor. Okrem dostatku úložného miesta si chodba v panelákovom byte vyžaduje aj udržiavanie poriadku. Zabudnite na voľne povaľujúce sa topánky či rozhádzané kúsky oblečenia. Všetko musí mať svoje miesto! Samozrejmosťou zostáva, že steny aj podlaha v malej chodbe by mali byť vo svetlých farbách.

Malá kúpeľňa

Dokonca aj na niekoľkých metroch štvorcových môže vziknúť praktická a zároveň štýlová malá kúpeľňa. Pri plánovaní malej kúpeľne alebo jej rekonštukcii by ste mali v prvom rade myslieť na to ako ušetriť miesto. Zvážte výmenu vane za sprchu. Malé kúpeľne so sprchovým kútom sú skladnejšie a lepšie riešenie do malých priestorov ako tie, ktoré disponujú vaňou. Využite aj priestor nad umývadlom a zvoľte zrkadlovú skrinku, pomocou ktorej vyriešite úložný priestor a zrkadlo v kúpeľni v jednom. Ponúkame vám rôznorodé nápady na malé kúpeľne, ktoré vyčarujú aj z malého priestoru dokonalú oázu pokoja a oddychu.

Malá kuchyňa

Úloha ako zariadiť malú kuchyňu je pomerne náročná, preto si predtým, než niečo naplánujete, premyslite, či varíte každý deň. Od toho závisí počet kuchynského nábytku a jeho rozmiestnenie. Malé kuchyne v paneláku by mali byť predovšetkým pohodlné a funkčné. Obmedzte množstvo vybavenia len na to najnutnejšie. Niektoré domáce spotrebiče kombinujú niekoľko funkcií v jednom spotrebiči, napríklad rúra a mikrovlnná rúra.

Ďalšou inšpiráciou pre malý byt je malá kuchyňa s obývačkou, teda jedna miestnosť, ktorá bude slúžiť ako denná časť bytu. Priestor si však v tomto prípade opäť veľmi dôkladne naplánujte. Horné kuchynské skrinky voľte priehľadné a zo skla. Poslúžia vám aj na vystavenie iných doplnkov a dekoračných predmetov, ktoré by sa inak objavili v obývačke. Prakticky poslúži aj servírovací vozík na kolieskach, ktorý môže spľňať funkciu úložného priestoru v kuchyni a v prípade návštevy poslúži ako štýlový konferenčný stolík v obývačke.

Malá detská izba

Sme si istí, že aj detská izba v malom byte môže pôsobiť veľmi útulne a štýlovo – stačí ju len šikovne zariadiť. Pamätajte, že deti nepotrebujú veľa priestoru, aby boli šťastné. Harmonické spojenie detského nábytku s úložným priestorom, zábavnými doplnkami a veselými farbami vytvorí izbu s príjemnou atmosférou!

Samozrejmosťou je pohodlná posteľ pre dieťa. Aby ste naplno využili priestor malej detskej izby, môžete sa rozhodnúť pre poschodovú posteľ, ktorá má na prízemí pracovnú alebo hraciu časť. Pre malé podkrovné detské izby odporúčame zvoliť posteľ s priestrannými zásuvkami. Skryjete do nich posteľnú bielizeň, hračky a iné drobnosti. Ak hľadáte riešenia ako by mala vyzerať malá detská izba pre dve deti, poradíme vám zvoliť skladací pracovný stôl. Pripevnený je k stene a rozkladá sa len v prípade potreby. V malej detskej izbe sa musí udržiavať poriadok viac ako zvyčajne. Úložný priestor na hračky je vašim najlepším pomocníkom. Po skončení zábavy, schováte všetky hračky poľahky do košov a škatúľ s krásnou detskou tématikou.

Pomocou našich inšpirácií pre malý byt sa dozviete, ako si zariadiť praktický a trendový domov aj na obmedzených metroch štvorcových. Popasujte sa s touto náročnou výzvou a zariaďte si malý byt snov!