Aranžovanie malej kúpeľne so sviečkami

Aj malá kúpeľňa môže pôsobiť priestranne. Stačí, aby ste ju usporiadali tak, aby vynikli jej najkrajšie časti, použili tie správne farby a vybrali vhodné materiály, a aj malá kúpeľňa sa opticky zväčší. Nebojte sa, rekonštrukcia kúpeľne nebude nutná. Ak zvolíte moderné doplnky do kúpeľne, aj malý priestor získa iný charakter. Poďte sa s nami pozrieť na to, ako môže vyzerať vaša kúpeľňa snov, hoci možno nedisponuje tými najväčšími rozmermi. Inšpirujte sa!

Usporiadanie malej kúpeľne v paneláku

Nie každý má výhodu bývať v dome, kde sú k dispozícii veľkorysé priestory. Máme však pre vás dobré správy. Aj v paneláku môže malá kúpeľňa pôsobiť väčším dojmom. Svoje urobí zariadenie kúpeľne a častokrát aj to správne osvetlenie kúpeľne. Všetko, čo potrebujete, aby vaša malá kúpeľňa vyzerala priestrannejšie, je ukryté v čare doplnkov a vo farbách. Vedeli ste, že aj kvety do kúpeľne dokážu veľa zmeniť? Poďte sa pozrieť na rôzne nápady, ktoré oživia aj vašu kúpeľnu.  

Malá kúpeľňa: sprcha alebo vaňa?

Záleží na vás, či uprednostňujete dlhšie kúpanie, alebo si vystačíte s krátkou sprchou. Kúpeľňa s vaňou zaberie viac priestoru, ale ak je vaňa menšia, prípadne samostatne stojaca na nožičkách, nemusí to tak vždy byť. Prípadne ešte jedna verzia je v hre – nemať ani jedno ani druhé. Ak odstránite z kúpeľne všetky predmety, ktoré môžu navlhnúť, môžete mať len sprchu bez sprchového kúta. Takéto jednoduché moderné kúpeľne bez zbytočných komponentov budú pôsobiť čisto a priestranne.

Farby do kúpeľne

Niekto by mohol povedať, že je to nudné, ale vďaka bielej kúpeľni každý menší priestor pôsobí väčší a svetlejší. So zaujímavými materiálmi, napríklad drevená kúpeľňa, prípadne zariadenie z prírodného kameňa, skrinky zo svetlého dreva a grafické podlahové dlaždice – zaručia jedinečný štýl.  

Dlažba do kúpelne: tipy, ako ju správne zvoliť

Malý priestor nemusí pôsobiť preplnene, ani sa nemusíte cítiť stiesnene, keď doň začleníte niekoľko šikovných trikov. Jedným z nich je aj dlažba do kúpeľne, ktorá dokáže urobiť s priestorom divy. Šesťuholníkové dlaždice pridávajú zaujímavý nádych bez toho, aby zahltili túto malú miestnosť rôznymi vzormi.  

Potrebné doplnky do kúpeľne

Doplnky do kúpeľne udávajú charakter celej miestnosti. Luxusná kúpeľňa nie je otázkou ceny, ale skôr použitých materiálov. Stačí zopár detailov, ako je napríklad použitie kovu, mahagónového dreva, skrinky, či ozdobného zrkadla a hneď je z miestnosti oáza relaxu či wellnessu.

Rekonštrukcia kúpeľne: ako na malú kúpeľňu?

Aj malá kúpeľňa potrebuje po rokoch rekonštruovať, aby ste sa v nej opäť cítili príjemne. Časom sa potreby menia a stáva sa, že sa vám zapáči aj niečo iné. Porozmýšľajte, prípadne sa obráťte na bytového dizajnéra a statika, či by sa nedalo ukrojiť z inej izby a vašu kúpeľnu tak o niečo zväčšiť. Možno nájdete riešenie, ktoré vám predtým nenapadlo. Rozhodne to však naplánujte vopred, aby vás nezaskočila časová aj finančná náročnosť.

Ako opticky zväčšiť kúpeľňu?

Pokiaľ nemáte možnosť zdvojnásobiť miestnosť naozaj, môžete sa o to pokúsiť aspoň opticky. Zrkadlá môžu úplne zmeniť vzhľad a dojem z miestnosti, pretože odrážajú svetlo a vytvárajú dojem priestoru. Je to zaručený trik, ktorý návrhári interiérov často využívajú na maximalizáciu priestoru. Či už nainštalujete veľký zrkadlový kus na plochu celej steny alebo jednoducho zavesíte veľké zrkadlo, odraz z neho zaručene rozjasní vašu kúpeľňu.

Malá kúpeľňa: inšpirácie na rôzne typy kúpeľní  

Nezáleží na tom, aký štýl bývania sa vám páči. Každá malá kúpeľňa môže vyzerať veľkolepo, aj keď by sa nachádzala vaša podkrovná kúpeľňa. Dokonca aj svieže kvetinové tapety štýlovo rozžiaria malú miestnosť. Príjemne pôsobí aj stredomorský štýl v kombinácii: modrá námornícka mozaika a biele veľké dlaždice na zemi. Ľahko tým navodíte atmosféru ako na Santorini.

Opticky zväčšená biela kúpeľňa

Biela farba, a všeobecne všetky svetlé farby, pôsobia vždy čisto, vzdušne a priestranne. Bielou farbou dosiahnete dokonalú ilúziu veľkého priestoru, skvele sa hodí k akémukoľvek štýlu. Krásne sa dopĺňa s drevom, mramorom aj živými kvetmi. Malú kúpeľňu môžete opticky ešte zväčšiť, ak zvolíte sprchový kút z jednoduchých veľkých posuvných sklených tabúľ.  

Malá kúpeľňa v zlatej farbe

Zlatej farby nemusí byť v miestnosti veľa, aby nepôsobila prehnane až gýčovo. Stačia zlaté batérie, úchytky na dverách, prípadne kde-tu ozdobná obkladačka so zlatým ornamentom. Zlatú farbu môžete aplikovať aj na rám zrkadla, prípadne v tejto farbe zvoliť jednoduchú dekoráciu formou sošky.  

Ako zariadiť kúpeľňu bez okna?

Malá kúpeľňa v panelovom bytovom dome nemá často vymoženosť vlastného okna. Vymaľujte ju do polovice steny, aby ste vytvorili ilúziu výšky. Tmavším odtieňom farby vytvoríte vzdialenosť od hornej časti steny. Keby bola stena celá jednofarebná, miestnosť by nemala takú veľkú hĺbku. Tento šikovný, ale jednoduchý trik je skvelým spôsobom, ako docieliť ilúziu priestoru. Okrem toho môžete okno nahradiť krásnym obrazom prímorského strediska.  

Malá kúpeľňa s vaňou

Doprajte si luxus v podobe pohodlnej vane. Môže stáť na nožičkách a batéria môže byť namontovaná do steny. Taktiež závesy po oboch stranách dodajú kúpeľni potrebnú výšku. Môžete sa pohrať s farbami a zvoliť teplé odtiene, ak je zvyšok kúpeľne v studených tónoch. Vždy sa môžete spoľahnúť na to, že steny obložené drevom vytvoria vo vašej malej kúpeľni príjemnú atmosféru spojenú s prírodou.

Tipy na upratovanie kúpeľne

Aby vaša kúpeľňa pôsila vždy čisto a usporiadane, máme pre vás užitočné tipy na upratovanie. Je to rýchle, praktické a účinné. Ide najmä o údržbu dlažby a obkladačiek. Potom netreba zabudnúť ani na čistotu práčky, aby sa z nej nešíril prípadný zápach, pokiaľ je umiestnená v kúpeľni.  

  • Čistenie dlažby a obkladačiek – najlepším spôsobom, ako dosiahnete čistotu, je pravidelná údržba. Stanovte si konkrétny deň, kedy sa jej budete venovať. Kúpte iba vhodné prípravky podľa toho, z akého materiálu dlažbu máte. Pozornosť venujte aj špáram. Tam sa zvykne držať pleseň. Okrem klasických čistiacich prostriedkov z drogérie vyskúšajte aj sódu bikarbónu, ocot a kyselinu citrónovú.  
  • Čistenie práčky – aj tu treba dbať na prevenciu. Často sa stáva, že zanedbaný domáci spotrebič, ktorý sa pravidelne používa, vypovedá jedného dňa službu. Zvyčajne je to dôsledkom toho, že sa pravidelne neodstraňuje vodný kameň a tvoria sa mydlové usadeniny. Pomôžu špeciálne čistiace prostriedky, ako aj prírodné recepty. Dajte do bubna práčky, alebo dávkovača zmes jedlej sódy a octu. Ocot môžete nahradiť aj kyselinou citrónovou, peroxidom vodíka alebo bieliacim chlórom.
Malá kúpeľňa nemusí byť veľkou prekážkou. Veríme, že vďaka našim radám ste prišli na to, ako ju opticky alebo aj reálne zväčšiť tak, aby pôsobila esteticky a moderne. Registrujte sa zadarmo na Westwing a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!