Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Inšpirácie a tipy do obývačky

Obývačka bývala odjakživa srdce domu. Ako v minulosti, tak aj dnes sa na jej zariadenie kladie najväčší dôraz. V obývačke nielenže trávime čas spolu ako rodina, taktiež v nej prijímame a zabávame našich hostí. Obývačka je navyše vhodné miesto na umiestnenie domácej knižnice a pracovného kúta, takže sa tu relaxuje, pracuje aj vzdeláva. V obývačke spojenej s kuchyňou nesmie chýbať jedálenský stôl a to aj v prípade, že bývate v garsónke. Nároky na zariadenie obývačky sú naozaj vysoké. Prinášame vám moderné inšpirácie do obývačky, ktoré vám poradia, ako si ju čo najlepšie zariadiť.

Čo všetko treba zvážiť pri zariaďovaní obývačky?

Ako zariadiť obývačku? V prvom rade sa zamerajte na jej funkčnosť a výber správneho nábytku, následne prejdite na výber doplnkov a dekorácií. Byty väčšinou neponúkajú toľko priestoru na zariaďovanie, ako rodinné domy. Pri výbere sedačky a jedálenského stola preto vychádzajte z počtu členov vašej domácnosti, aby mal každý svoje miesto.

Zdieľate svoj domov s deťmi, ste párik, alebo bývate sama? Stretávajú sa u vás pravidelne rodina a známy pri spoločných večeroch, alebo skôr navštevujete vy ich? Zvážte, či naozaj potrebujete veľký jedálenský stôl, ak si k nemu najčastejšie sadáte len dvaja. Možno vám lepšie poslúži priestrannejšia sedačka.

V bytoch musíme niekedy spraviť kompromis, čo sa týka veľkosti nábytku. Keď si však určíte svoje vlastné priority a potreby, nebudete musieť robiť kompromisy na pohodlí a funkčnosti. Nasledujúce inšpirácie do obývačky sú praktickým pomocníkom pre vytvorenie dokonalého priestoru pre vás.

Inšpirácie do obývačky

Ako si príjemne zútulniť obývačku

Každá obývačka by mala pôsobiť uvítacím dojmom a sršať pohodlím. Pohodlné sedenie vytvoríte umiestnením dekoračných vankúšov a príjemných diek na gauč a stoličky. Nielen dekorácie na stenu do obývačky, ale aj mäkký koberec dotvorí teplú atmosféru domova.

Obývačka je multifunkčná miestnosť a nemali by v nej chýbať predmety na zabávanie vašich detí a hostí. Praktické odkladacie koše vám pomôžu hračky rýchlo upratať, domáci bar alebo stojan s časopismi zase zlákajú pozornosť dospelých. Konferenčný stolík s odkladacím priestorom je výborné miesto na uskladnenie spoločenských hier.

Čo by nemalo chýbať vo vašej obývačke

Nápady do obývačky ďalej pokračujú umiestnením osobných predmetov do vášho priestoru. Ukážte svoje koníčky, zberateľské kúsky alebo ocenenia, na ktoré ste hrdá. Dekorácie, ale aj obrazy do obývačky následne celý priestor zjednotia a poskytnú témy na konverzáciu.

Učaruje vám moderná obývačka a luxusná obývačka? Svoju obývačku môžete zariadiť na moderný, bohémsky, alebo minimalistický štýl, doprajte si v ňom však aspoň jeden luxusnejší kúsok. Luxusný dojem vytvorí nielen nábytok, ale aj exotická rastlina v pútavom kvetináči a príjemná vôňa sviečok alebo difuzéra.

Konferenčný stolík v obývačke

Konferenčný stolík má dôležitú funkciu v obývačke a ako ho najlepšie využiť a na čo vám môže slúžiť?

  • Miesto na odkladanie – priestor pre všetky potrebné veci, ktoré využívame v obývačke každý deň. Môžeme na neho uložiť napríklad ovládač od televízora a tak už ho nikdy nestratíte.
  • Úložný priestor – praktické sú aj konferenčné stolíky s dodatočnými policami alebo zásuvkami. Poľahky do nich uložíte všetko, čo nechcete vystavovať zraku vašich hostí. Zároveň vytvárajú miesto na uloženie kníh a časopisov, či iných drobností, ktoré sa v obývačke nachádzajú.
  • Výstavná sieň – plní aj dekoračnú funkciu nakoľko vytvára piestor na dekorovanie. Položte na neho vázu s vašimi obľúbenými kvetmi, svietniky na sviečky alebo iné dekorácie, ktoré spríjemnia a zútulnia celú miestnosť.
  • Optické rozdelenie miestnosti – konferenčný stolík automaticky vytvára zónu určenú na rozhovory alebo oddych. Ak potrebujete miestnosť vizuálne rozdeliť, ale pritom chcete zachovať rovnaký štýl bývania, siahnite po súpravách konferenčných stolíkov, ktoré môžete v miestnosti použiť do rôznych kútov podľa aktivity, na ktorú je daná časť určená. Napríklad vyberte odkladací stolík v rovnakom dizajne a použite ho do vášho čitateľského kútika

Aké konferenčné stolíky si môžem vybrať?

  • Existujú oválne, okrúhle a rohové konferenčné stolíky
  • Na výber máte aj rôzne farby a odtiene: čierne, biele, tmavé či svetlé druhy drevín.
  • Stolová doska môže byť aj zo skla, čím docielite úplnú zmenu štýlu v interiéri. E
  • xistujú aj sklápateľné modely, ktoré sa dajú ľahko odložiť nabok.

Vyberte si z týchto konferenčných stolíkov od Westwing

Náš najpredávanejší mramorový konferečný stolík Alys. Kliknite si jednu z viacerých farebných prevedení tohto stolíka.

Obývačka s knižnicou

Pokiaľ vlastníte viac ako 30 kníh, určite využijete domácu knižnicu zriadenú vo vašej obývačke. Výborným riešením, ako ušetriť miesto v menších obývačkách je umiestnenie poličiek na knihy nad vašu sedačku. Pokiaľ je počet vašich kníh vyše 50 a vaša zbierka sa bude pravdepodobne rozrastať, zvoľte si väčšiu, samostatne stojacu knižnicu.

Otvorená knižnica si vyžaduje viac pozornosti pri umiestňovaní kníh na police. Vždy sa snažte umiestniť vedľa seba knihy podobnej veľkosti a v príbuzných farbách. Knihy ukladajte striedavo vedľa seba a na seba, aby ste v otvorenej knižnici vytvorili dynamiku a aby nepôsobila preplnene.

Výborne vám k tomu pomôžu knižné zarážky a dekoračné predmety. Nezabudnite do otvorenej knižnice umiestniť aj osobné predmety a fotografie. Posledným dôležitým doplnkom, ako zariadiť obývačku s knižnicou je vytvorenie pohodlného miesta na čítanie. Uistite sa, že vaša sedačka alebo kreslo sú dostatočne osvetlené. Pomocný stolík taktiež zvýši komfort pri čítaní.

Obývačka spojená s pracovňou

Častým riešením v bytoch je obývačka spojená s pracovňou. Nevyhnutným kusom nábytku v tejto miestnosti sa stáva pracovný stôl. Najlepšou voľbou je stôl so zásuvkami a s otvormi pre káble od počítača, aby neboli zbytočne na očiach. Poličky umiestnené nad pracovným stolom ohraničia pracovný priestor a poskytnú potrebné miesto na uskladnenie vašich dokumentov. Zvoľte si uzatvorené archívne boxy a organizéry vo farbách a vzoroch ladiacich so zvyškom vašej obývačky.

Na našej stránke nájdete širokú ponuku dekoračných a funkčných predmetov, ktoré dotvoria váš pracovný stôl. Dekoračné pero, odkladač na listy, ťažidlo na papiere alebo moderná nástenka skrášlia váš pracovný priestor a spravia ho príťažlivejším na pohľad. Aby pracovný kút vyzeral ako súčasť vašej obývačky, umiestnite pod stôl koberec a nezabudnite na deku alebo vankúš pre vašu stoličku.

Jedným zo základných kusov nábytku je konferenčný stolík. Mal by byť dizajnom, farbou a veľkosťou prispôsobený v miestnosti, kde máte aj vašu pracovňu. Napriek tomu nemôžu popri konferenčnom stolíku chýbať ani komoda pre odloženie organizérov alebo aj doplnky ako obraz alebo iné nástenné dekorácie.

Inšpirácie do obývačky spojenej s kuchyňou

Obývačka s kuchyňou môže byť zariadená v príbuzných odtieňoch, čo váš priestor zväčší. Pokiaľ sa rozhodnete spojiť v jednej miestnosti dva rôzne farebné štýly, vytvoríte zase efektnejší a dynamickejší priestor. V obidvoch prípadoch však zjednoťte svoj priestor doplnkami a umiestnite koberec ako do obývačky, tak aj pod jedálenský stôl.

Aký koberec je vhodný do obývačky a ine inšpirácie nájdete v iných článkoch na Westwing stránke.

Umiestnenie komody blízko jedálenského stola opticky prepojí jedáleň s obývačkou a poslúži vám na uskladnenie tanierov a prestierania. Ako zariadiť obývačku podľa feng shui? Feng shui filozofia odporúča umiestniť nad komodu zrkadlo tak, aby sa v nej odrážal jedálenský stôl. To má priniesť do vášho domova hojnosť.

Veľmi moderné je taktiež umiestniť menšiu sedačku do priestorov jedálne či kuchyne, aby ste mohli mať spoločnosť aj počas prípravy jedla. Inšpirácie do obývačky spojenej s kuchyňou končia radou mať váš stôl neustále prestretý, alebo ozdobený vázou s kvetmi. Tento detail spraví z vašej jedálne a kuchyne predĺženú časť obývačky.

Nápady do obývačky s kuchynkou

Kuchynku umiestnite do rohovej časti obývačky, nesnažte sa ju však skryť, práve naopak! Nezabudnite ani do tejto časti miestnosti umiestniť obrazy, zaujímavé svietidlá a dekoračné rastliny. Túto časť obývačky môžete zvýrazniť aj dlhším behúňom, alebo kobercom.

Výbornou voľbou do otvorenej kuchynky je menšia chladnička vo výraznej farbe, ktorá podnieti chuť do jedla. Úložný priestor vám zaručia otvorené poličky a ako pracovnú dosku môžete použiť komodu v modernom, alebo vidieckom štýle. Obľúbené je vytvorenie denného baru s krčahom na vodu a kanvicou na čaj alebo kávu.

Dekoračné dózy, okrasné poháre na vodu a servírovacie misky a taniere sa stanú vašim najvernejším spojencom pri dekorovaní kuchynky. Posledným tipom pre dotvorenie kuchynky a jej zjednotenie so zvyškom obývačky je vytvorenie miesta na sedenie. V menších priestoroch vám výborne poslúžia lavice alebo taburetky.

Inšpirácie do obývačky v garsónke

Ako zariadiť malú obývačku alebo garsónku je určite výzvou, nie je to však nemožné. Základom úspechu je zvolenie si viacúčelového nábytku. V obývačke s garsónkou oceníte kvalitnú rozkladaciu sedačku, ktorá poslúži ako posteľ buď vám, alebo vašim hosťom.

Najčastejšou chybou pri zariaďovaní obývačky v garsónke je výber príliš malého nábytku a umiestnenie nábytku výhradne do kútov izby. Buďte kreatívna a umiestnite sedačku do stredu izby s menším stolíkom na každom konci. Vďaka tomu nebudete potrebovať stolík pred sedačkou, posteľ sa ľahšie rozloží a stolíky navečer preberú funkciu nočných stolíkov.

Nápady do obývačky v garsónke musia byť kreatívnejšie a viacúčelové. Čo takto zvoliť si taburetky ako konferenčný stolík? Umiestnite na ich vrch podnos, keď servírujete hosťom občerstvenie, alebo ich jednoducho rozpojte a vytvorte tak viac miest na sedenie.

Obývačka v garsónke zvyčajne zahŕňa aj jedálenský stôl. Zvoľte si menší okrúhly stôl s ideálnym počtom stoličiek dve až tri. Umiestnite ho k stene s elektrickou zásuvkou, aby ste ho mohli využívať aj na prácu s počítačom.

Vhodnou investíciou do obývačky v garsónke je namontovanie vášho televízora na polohovateľný držiak, aby ste na televíziu ľahko videli z ktorejkoľvek strany. Umiestnením televízie na stenu taktiež uvoľníte priestor pod ňou. Naplno ho preto využite výberom tej najväčšej komody, akú vám váš priestor umožní.

Do zariaďovania vašej obývačky sa určite oplatí investovať váš čas. Internet a magazíny o bývaní ponúkajú nespočetné nápady a tipy, ako aj túto neľahkú úlohu zvládnuť ako profesionál. Odmenou vám bude nádherná obývačka, v ktorej sa aj vaši hostia budú cítiť ako doma.


Server Westwing vám naďalej ponúka bezplatnú registráciu: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!