Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Ako odstrániť pleseň zo steny

Objavili ste na stenách nezvyčajné škvrny a podozrenie na pleseň sa potvrdilo? Nie je to veru príjemné zistenie. Pleseň totiž vzbudzuje rešpekt právom. Dokáže narobiť v domácnosti poriadne starosti a môže mať aj negatívny dopad na ľudské zdravie. Nie to však nič, s čím sa nedá bojovať! Dnes už existuje viacero spôsobov ako odstrániť pleseň zo steny a to aj šetrnejším spôsobom ako agresívnou chémiou. Na čo si máte dávať pozor, ako postupovať a čím predchádzať vzniku plesne? Dozviete sa v dnešnom článku.

Príčiny vzniku plesní a jednotlivé typy plesní

Pleseň má rada vlhko a teplo, nepotrebuje veľa vzduchu ani svetla. Objavuje sa preto najčastejšie v tmavých a vlhkých kútoch, pivniciach a nevetraných miestnostiach, no môže napadnúť aj steny v obývačke.

Pleseň môže vzniknúť ak:

 • priestor nemá dostatočné vetranie,
 • nie je ideálna vlhkosť v byte alebo v dome,
 • nemáte zabezpečený odvod vlhkosti zo sušenia bielizne, polievania kvetov, varenia, umývania a pod.,
 • vnikanie neželanej vlhkosti zvonku, napr. poškodené potrubie, odkvap, spodná voda a pod.,
 • nedostatočná alebo poškodená izolácia,
 • nesprávny spôsob vykurovania,
 • nekvalitná inštalácia okien,
 • nesprávne zateplenie budovy,
 • nábytok umiestnený tesne pri stene, zabraňujúci stene dýchať,
 • voda zatečená pod podlahové krytiny.

Tip: Často je príčinou vzniku plesne urýchlenie stavebných prác, kde sa nedodržal technologický postup a stavba sa uzavrela skôr ako stihli vyschnúť múry. Pri kúpe novostavby si radšej preverte kvalitu stavby.

Ako odstrániť pleseň zo steny: tipy plesní

Plesne sú mikroskopické huby, ktoré produkujú mykotoxíny. Pri väčšom výskyte môžu spôsobiť vznik alergií a iných ochorení. Existuje veľa druhov plesní, ktoré môžu mať viacero podôb aj farieb. Väčšina má tmavú čiernu alebo šedú farbu, prípadne zelenú a modrú farbu, ktorú uvidíte voľným okom. No ak je použitá biela farba na stenu, bielu pleseň si možno všimnete až keď ju ucítite. Rozdeliť ich môžeme aj podľa závažnosti výskytu:

 • Malé plesne: objavujú sa najčastejšie v rohoch stien. Sú nenápadné a bez zápachu. Stačí ich nastriekať likvidačným prípravkom, nechať pár hodín pôsobiť a zotrieť handričkou. Druhý nástrek bude pôsobiť preventívne.
 • Stredne veľké plesne: vyskytujú sa na viacerých miestach súčasne a tvoria tkz. mapy. Čím skôr sa ich zbavíte, tým menej škôd napáchajú. Potrebné je použiť aj tu likvidačný prípravok na plesne a následne steny natrieť protiplesňovou farbou.
 • Agresívne plesne: pokrývajú veľkú časť priestoru a prenikavo zapáchajú. Na ich likvidáciu je ideálne zavolať špecialistu, ktorý má viac skúseností a vie ako odstrániť pleseň zo steny aj v prípade rozsiahlych poškodení.

6 účinných tipov ako odstrániť pleseň zo steny

Predtým, ako sa pustíte do odstraňovania plesne mechanickou cestou, nezabudnite steny postriekať účinnou látkou. Inak by ste samotným oškrabávaním drobné spóry plesne len ďalej rozšírili do priestoru. Na odstránenie plesne môžete použiť domáce prostriedky, alebo tie kupované. Čo máte na výber?

 • Klasika: ocot je bezpečný a všestranný pomocník aj v prípade napadnutia plesňou v menšom rozsahu, použiť ho môžete aj neriedený alebo 1:1.
 • Domáci prostriedok proti plesni: urobte si zmes octu, sódy bikarbóny a peroxidu vodíka a aplikujte na steny ako protiplesňový sprej.
 • Prírodná dezinfekcia: Tea Tree olej si dokáže poradiť aj s ľahkým výskytom plesne v domácnosti, vyskúšajte ho.
 • Sprej proti plesni: bezpečnou voľbou sú aj šetrné spreje obsahujúce striebro alebo peroxid vodíka.
 • Chemické likvidačné prostriedky: využívajú silu chlóru a sú účinné aj pre väčšie napadnutia, no pri prekročení limitov môžu mať aj negatívny vplyv na ľudské zdravie.
 • Pomoc odborníka: na rozsiahle alebo ťažko dostupné plochy využite pomoc odborníka, vyhnete sa tak opakovaným ťažkostiam.

Postup ako odstrániť pleseň zo steny krok za krokom

Tu je postupný návod ako odstrániť pleseň zo steny:

 1. Nachystajte si všetko potrebné

  Špachtľa, maliarska fólia, igelitové vrece na napadnutú omietku, protiplesňový sprej, penetračný náter a farba, rúško pre bezpečné dýchanie.
 2. Pripravte priestor

  Odložte z dosahu nábytok a drobnosti, pozakrývajte okolie fóliou, nasaďte si rúško.
 3. Aplikujte prípravok

  Nastriekajte sprej na steny a nechajte pôsobiť podľa návodu na obale.
 4. Odstráňte zvyšky plesne

  Zoškrabte pleseň až do jej úplnej likvidácie, vložte všetko do vreca a vyhoďte.
 5. Opakujte aplikáciu prípravku

  Opätovne nastriekajte na vyčistené steny a nechajte pôsobiť podľa návodu na prípravku.
 6. Ošetrite priestor

  Natrite steny penetračným náterom a farbou s protiplesňovým účinkom.
 7. Dbajte na prevenciu

  Dôkladne vetrajte a nezabudnite odstrániť aj príčinu vzniku plesne.

Tip: Pleseň vás pripravila o krásu v kuchyni? Prečítajte si aké farby do kuchyne je vhodné použiť ak chcete obnoviť vzhľad svojej kuchyne pri renovácii stien.

Prevencia proti vzniku plesní

Ak sa vám nechce zaoberať tým, ako odstrániť pleseň zo steny, zabezpečte, aby vôbec nevznikala. Najúčinnejšou prevenciou je:

 • zníženie rizika tepelných mostov,
 • kvalitná izolácia, čiže zamedzenie prístupu neželanej vlhkosti,
 • pravidelné a kvalitné vetranie všetkých miestností,
 • monitorovanie vlhkosti vzduchu,
 • odsávanie vzdušnej vlhkosti, predovšetkým v kúpeľni a kuchyni.

Venujte pozornosť izolácii, dodržiavaniu technologických postupov pri výstavbe, otvárajte okná alebo používajte efektívnu ventiláciu. Pravidelné upratovanie domácnosti využite ako príležitosť pre monitoring stavu a pri akomkoľvek nepríjemnom zápachu alebo nezvyčajných škvrnách, zisťujte príčinu a konajte rýchlo.

Tip: rovnakú pozornosť venujte priestoru aj keď je vaša kúpeľna bez obkladu alebo ste použili umelý kameň na stenu, pretože pleseň môže napadnúť aj tieto povrchy.

Ako odstrániť pleseň zo steny: často kladené otázky

Veríme, že vám naše rady a nápady ako predchádzať poškodeniam alebo ako odstrániť pleseň zo steny pomohli. Ak vás čaká rekonštrukcia alebo drobné bytové úpravy či opravy, radi vás inšpirujeme aj v našich ďalších článkoch:

Zaregistrujte sa bezplatne na Westwing a získajte okrem inšpirácií aj prístup k exkluzívnym ponukám, vďaka ktorým bude váš domov žiariť čistotou aj krásou.