Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Biele obkladačky v kuchyni

Kúpili ste si starší byt, alebo sa chystáte rekonštruovať ten váš a pri pohľade do kúpeľne premýšľate, čo s tým? Staré obkladačky zívajú minulosťou, aj farby na nich sa vám vôbec nehodia do nového konceptu, no neradi by ste na zmenu minuli všetky úspory? Nestrácajte nádej, riešenie existuje. Nové farby a špeciálne nátery, falošné obklady a ďalšie možnosti prinášajú skvelé možnosti, ako zakryť staré obkladačky a pritom vniesť do kúpeľne svieži dizajn modernej doby. Chcete vedieť ako na to? Čítajte ďalej.

Pred rekonštrukciou: všetko čo musíte zvážiť

Rekonštrukcia kuchyne alebo kúpeľne, v ktorej plánujete nový obklad, vyžaduje hlavne dobrú prípravu. Kým sa pustíte do práce, zastavte sa na chvíľu, dôkladne prezrite to, čo máte a zvážte všetky možnosti. V prvom rade skontrolujte technický stav obkladačiek a berte do úvahy svoje vlastné schopnosti potrebné pre takúto prácu.

Ak obkladačky pevne sedia na svojom mieste, nie sú poškodené, oduté alebo obité, nie je potrebné hneď ich odstraňovať. Viete ich totiž ešte využiť a to aj systémom urob si sám! Existuje niekoľko spôsobov, ako zakryť staré obkladačky, čo vám ušetrí starosti s odstraňovaním odpadu.

Ak sú škáry alebo rohy napadnuté plesňou, či obalené vrstvou mastnoty, aj to sa dá riešiť potrebnou chémiou. V prípade, že nemáte žiadne technické skúsenosti, radšej sa poraďte s odborníkmi, aby ste predišli budúcim problémom.

Máte pocit, že to zvládnete? Potom si už len stačí vybrať niektorú z možností ako zakryť obkladačky bez ich odstraňovania. Toto sú tie hlavné a nižšie si o nich povieme viac:

  • farby na obkladačky,
  • nalepovací falošný obklad,
  • sprej na kachličky,
  • iné riešenia.

1. Farby na obkladačky

Špeciálne farby patria medzi najčastejšie spôsoby ako zakryť staré obkladačky. Ich použitie je jednoduché a poskytuje množstvo príležitostí pre vlastnú kreativitu. Aké sú ich výhody a nevýhody a aké farby do kuchyne sú na to vhodné?

Typy farieb na obkladačky

Vzhľadom na využívanie priestoru okolo obkladačiek členmi rodiny, je vhodné použiť ekologické a pre ľudí nezávadné nátery. Na trhu je už takých farieb pomerne dosť. Medzi moderné, vodou riediteľné univerzálne krycie nátery patria napríklad akrylové farby, kriedové farby či epoxidové živicové farby. O vhodnosti využitia sa poraďte v predajni.

Výhody a nevýhody použitia farieb na kachličky

Jednoznačnou výhodou farieb na obkladačky je ich cena. Odstraňovanie starého obkladu, jeho likvidácia a následná kúpa nových obkladačiek a ich aplikácia na steny vás vyjde určite viac, ako pár plechoviek s farbou. Síce ku kúpe náteru musíte prirátať aj svoj vlastný čas, štetce, šablóny a pásky, no aj tak ich ekonomická stránka zostane väčšia.

Tip: Zaujala vás možnosť využiť farby pre svoje kreatívne nápady? Inšpirujte sa ako môže vyzerať kúpeľňa bez obkladu.

Postup ako zakryť staré obkladačky farbou

Použitie jemného valčeka je najlepší spôsob ako zakryť staré obkladačky farbou. Kým sa do farbenia pustíte, nezabudnite na spomínané odmastenie a zdrsnenie pôvodného povrchu. Potom naneste prvú vrstvu farby a nechajte chvíľu preschnúť, kým nanesiete druhú, prípadne tretiu vrstvu. Použite toľko vrstiev, aby ste dosiahli želaný efekt.

Najčastejšie otázky ohľadom výberu farieb

2. Nalepovací falošný obklad

Nalepovací obklad z umelej hmoty je ďalší efektívny a ekonomický spôsob ako zakryť staré obkladačky. Existujú rôzne variácie a mnohé sú na nerozoznanie od originálov. Vďaka nim dokážete jednoducho a kreatívne premeniť svoj priestor podľa vlastných želaní. Aké typy falošných obkladov existujú, čo sú ich výhody a nevýhody? Pozrime sa na to spoločne.

Typy falošných obkladov

Na staré obkladačky môžete použiť stenové umývateľné tapety, resp. vinylové alebo PVC tapety predávané v rolkách alebo v kusoch rôznych rozmerov. Ďalšou možnosťou je pevný PVC panelový obklad s rozmermi približne 100 x 50 cm s rôznym dizajnom a vlastnosťami. Vďaka 3D efektu a viditeľnou štruktúrou môže takýto umelý obklad vyzerať rovnako ako obkladačky, tehly, kameň, drevo či omietka.

Výhody falošných obkladov

Ak uprednostňujete zo starého nové nápady, tak falošný obklad patrí medzi tie vydarené možnosti. Vynikajú nízkou cenou, rýchlou montážou a zároveň aj skvelými úžitkovými vlastnosťami. Môžete ich prispôsobiť priestoru jednoduchým odrezaním či nožnicami a dajú sa tiež umývať rovnako ako klasický keramický obklad, čo zabezpečí potrebnú hygienu a čistotu.

Nevýhody falošných obkladov

Jednou z nevýhod je, že ani pri falošných obkladoch sa nevyhnete údržbe. Upratovanie domácnosti tak s nimi jednoduchšie nebude. Čistiť sa dá bežnými prostriedkami, no zároveň je potrebné dávať pozor na príliš agresívne prípravky, aby ste sa vyhli poškodeniu. PVC je predsa len menej odolné ako keramika či kameň. Nevýhodou je aj to, že sa neodporúča použiť ako dlažba do kúpeľne, resp. do sprchového kútu, kde sa vyžaduje väčšia pevnosť podkladu.

Postup ako zakryť staré obkladačky obkladom

Kým začnete aplikovať nový obklad, je nevyhnutné pôvodný podklad dôkladne vyčistiť a odmastiť. Aby ste sa vyhli preliačinám, je potrebné aj vyplniť škáry stierkou a podklad napenetrovať. Odporúčame tento postup nevynechať, aby sa vám nový povrch nezačal odlepovať. Fóliu nanášajte postupne a vyhlaďte ju handričkou, aby ste sa zbavili všetkých vzduchových bubliniek.

Tip: Máte radi rôzne vzory? Vyrobte si pečiatku zo zemiaku alebo si zadovážte hotovú a dajte svojim obkladačkám nové vzorované šaty.

3. Sprej na kachličky

Ak hľadáte kreatívnu, jednoduchú a efektívnu metódu ako zakryť staré obkladačky, tak sprej je ďalšou z nich. Spreje existujú v rovnakých farebných odtieňoch ako bežné farby, resp. vám ich v dobrej predajni namiešajú na mieru. Čo o nich potrebujete vedieť?

Výhody a nevýhody

Podobne ako farby na natieranie, aj farba v spreji má svoje pre a proti. Výhodou je opäť rýchlosť použitia, cena a možnosť vytvárať vlastné kombinácie a vzory. Vďaka špeciálnym šablónam viete na obklad naniesť vybrané vzory a to jednoducho a rýchlo. Nevýhodou však je menšia odolnosť voči vonkajším vplyvom a agresívnejším čistiacim prostriedkom, preto sa neodporúča do sprchových kútov alebo na ťažko namáhané podlahy.

Aplikácia spreja na kachličky

Pred aplikáciou spreja dobre pozakrývajte miesta, ktoré majú zostať čisté a rátajte s tým, že sprej má svoj rádius použitia väčší ako nanášanie farby štetcom alebo valčekom. Taktiež nezabudnite na ochranné pomôcky ako sú okuliare a rukavice, prípadne maska na tvár a dýchacie cesty, ktorá zabráni vdýchnutiu aerosólu s farbou. Ak máte radi kreatívne vzory, použiť môžete aj rôzne dizajnové šablóny.

4. Ako zakryť staré obkladačky: iné riešenia

Ako inak môžete prekryť kuchynský alebo aj kúpeľňový obklad bez toho, aby ste ho museli dávať prácne dolu? Tu je niekoľko ďalších kreatívnych možností:

  • Nalepovacia mozaika z pravej keramiky: ak uprednostňujete autentické materiály, namiesto falošnej mozaiky z PVC môžete použiť aj pravú keramiku.
  • Drevo: ak už neviete ako vyčistiť sprchový kút alebo chcete len prekryť kus dlažby, použite drevené pláty alebo rohože z dreva vhodného do namáhaných a vlhkých priestorov.
  • Kuchynská sklenená zástena: dobré sa čistí a skvelo vyzerá, stačí ju nalepiť na starý obklad.
  • Laminátová a kovolaminátová zástena: má rôzny dizajn a výborné vlastnosti odolné aj vysokým teplotám.

Po rekonštrukcii: všetko na čo si musíte dávať pozor

Ak ste na starý obklad použili náter, umývateľnú tapetu, PVC panely či sprejovú farbu, dbajte na ich pravidelnú údržbu. Zatiaľ čo klasický keramický obklad môžete drhnúť a čistiť aj agresívnejšími prostriedkami, na čistenie dlažby a obkladu s falošným obkladom použite radšej jemnejšie chemikálie a pomôcky. Klasický saponát alebo domáce prostriedky zo sódy a octu bohato postačia.

Prerobiť kuchyňu či kúpeľňu už nevyzerá také náročné, čo poviete? Veríme, že ste našli pre seba inšpiráciu a keby ste hľadali aj ďalšie nápady do domácnosti, zaregistrujte sa bezplatne na Westwing a nič vám neunikne. Okrem zaujímavých inšpirácií získate aj exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší.