Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !

Rekonštrukcia

Rozhodnutie padlo: chcete svoj dom alebo byt zrekonštruovať, či zrenovovať. Všetko si môžete urobiť sami, ale samozrejme môžete tým poveriť aj dodávateľov. Ktovie, možno sa rozhodnete pre kombináciu oboch. Nech už to bude akokoľvek, nemal by vám chýbať plán krok za krokom a užitočné rady ako niečo opraviť. Westwing pomôže aj vám pri vašej renovácii alebo rekonštrukcii.

Rekonštrukcia domu a bytu: plán krok za krokom

Uvedomte si, že rekonštrukcia domu či bytu je náročná úloha a vyžaduje si dômyselné plánovanie. Či už ide o nový dom alebo existujúcu budovu: rekonštrukcia stojí veľa času, energie a peňazí. To isté platí pre prerábku vášho domova. Kde začnete? Inšpirujte sa našimi tipmi!

Krok 1: príprava

Prvým krokom je zmapovať to, čo chcete rekonštruovať, prípadne opraviť. Nájdite si čas na inšpiráciu, zbierajte nápady. Na lepšiu vizualizáciu si môžete pripraviť aj kreatívnu nástenku inšpirácií tzv. moodboard, v ktorom zozbierate všetky nápady, ako by mal hotový priestor po rekonštrukcii vyzerať. Uistite sa, že poznáte všetky vaše želania o výsledku do posledného detailu. Vykonávanie zmien počas rekonštrukcie spôsobuje zdržania a často stojí viac peňazí. Chcete tomu zabrániť? Hneď na začiatku si zodpovedajte nasledujúce otázky:

  • Čo chcete renovovať, rekonštruovať alebo opraviť? Ide o špecifické priestory, ako je toaleta, kuchyňa alebo spálňa, alebo celé poschodia, ako napríklad podkrovie? Chcete vytvoriť viac obytného priestoru alebo chcete zväčšiť izby? Alebo chcete dať svojej izbe nový vzhľad novou tapetou či obkladmi?
  • Navštívte porovnateľné domy pre inšpiráciu a opýtajte sa, ako realizovali určité úpravy.
  • Ako rekonštrukcia ovplyvní váš domov?
  • Urobte si odhad potrebného rozpočtu, ktorý potrebujete na rekonštrukciu domu.
  • Uvažujete o veľkej rekonštrukcii? V prípade potreby požiadajte interiérového architekta, ktorý vám pomôže všetko dopodrobna naplánovať.

Krok 2: vytvorte si požiadavky pre váš dom či byt

Teraz, keď už viete, čo chcete rekonštruovať, je načase zapracovať všetko do požiadaviek, ktoré budú spĺňať vaše potreby bývania. Platí, že čím konkrétnejšie, tým lepšie. Urobte si zoznam aspektov alebo želaní, ktoré chcete mať určite splnené, a zoznam aspektov, ktoré sú menej dôležité. Zvážte aj prijatie energeticky úsporných a udržateľných opatrení. Príklady zahŕňajú: inštalácia solárnych panelov, zelené strechy alebo tepelné čerpadlo, izolačné rámy alebo izolácie stien.

Keď rekonštruujete svoj dom, je užitočné presne určiť, čo chcete renovovať a čo k tomu potrebujete. Počas samotných príprav sa dozviete o rôznych možnostiach, materiáloch a spôsoboch realizácie. Často je medzi nimi veľký rozdiel. Niektoré veci zvládnete aj svojpomocne. Poradíme vám ako odvzdušniť radiátor, alebo ako prebieha renovácia starých dverí. Sami si dokážete natrieť rámy okien alebo zrenovovať schody. V niektorých prípadoch si viete poradiť aj s vlhkosťou a vznikajúcou plesňou na stene svojpomocne. Dozviete sa tipy ako odstrániť pleseň zo steny a prečo pleseň v domácnosti vzniká.

Krok 3: rozpočet na rekonštrukciu

Tretím krokom postupného plánu obnovy je rozpočet a zohľadnenie všetkých nákladov. Je veľmi dôležité urobiť si prehľad o všetkých nákladoch. Snažte sa byť v tomto čo najkompletnejší. Myslite na náklady na demoláciu, inštalačné náklady, náklady na materiál, pracovný čas, očakávané náklady na architekta alebo konštruktéra, ale aj náklady, ktoré vám vzniknú na povrchovú úpravu podlahy, dekoráciu okien, nábytok, osvetlenie a interiérové farby. Dôležité je myslieť aj na maličkosti.

Krok 4: výber dodávateľa

V tomto kroku renovácie vášho domu je čas na realizáciu. Ak plánujete veľkú prerábku, pravdepodobne budete pracovať s viacerými dodávateľmi. Vyžiadajte si rôzne cenové ponuky a nájdite si čas na vzájomné porovnanie dodávateľov. Upozorňujeme na nasledujúce body:

  • Ako sú opísané aktivity?
  • Aká je cena za diel?
  • Aké materiály sa používajú?
  • Kedy môže dodávateľ začať?
  • V akej lehote môže dodávateľ rekonštrukciu zrealizovať?

Venujte dostatok času realizácii renovácie. Realizácia rekonštrukcie zaberie vždy viac času, ako si myslíte. Toto nepodceňujte!

Tip! Tiež si pozrite a porovnajte stav záruky, platobné podmienky a referencie.

Krok 5: choďte do toho!

Realizácia vášho projektu je v plnom prúde. V niektorých prípadoch si budete vedieť pomôcť aj sami – menšie opravy, prerábky alebo renováciu zvládnu skúsení domáci majstri aj svojpomocne. Ak hľadáte tipy a inšpirácie, nezabudnite sa pozrieť na:

Dúfame, že vám naše nápady pomožu úspešne zvládnuť aj vašu rekonštrukciu alebo renováciu. Pre viac inšpirácií sa bezplatne zaregistrujte na Westwing a vytvorte z vášho príbytku krásny domov!