Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Čistenie strieborných príborov

Striebro patrí, spolu so zlatom, do skupiny obľúbených kovov, ktoré máme doma nielen vo forme šperkov na krk či ruky, ale aj vo forme interiérových doplnkov. Vyzerá skvelo, má dobré vlastnosti a pomerne vysokú výdrž, vďaka čomu ide o nadčasový prvok. Ak však chcete, aby dobre vyzeralo, musíte sa oň starať a poznať jeho charakteristické vlastnosti. Správne skladovanie a umiestnenie nie je všetko, kľúčové je tiež čistenie striebra. Ako sa zbaviť nepekného zájdenia, zoxidovania alebo iných nečistôt? Máme pre vás jednoduché rady a nápady.

Čistenie striebra a doplnkov v domácnosti: tipy a triky

Čistenie striebra nie je príliš náročné a môžete tak urobiť aj v pohodlí domova, bez toho, aby ste navštívili odborníka. Ušetríte tým nielen čas, ale aj peniaze za profesionálne vyčistenie. Pri domácej starostlivosti si ale dávajte pozor, pretože striebro je síce odolný kov, no má určité slabiny. Ak by ste naň využili nevhodné čistiace prostriedky, mohlo by sa stať, že zmení svoju farbu, stratí lesk alebo iné charakteristické vlastnosti. Na začiatok je teda dôležité vedieť, čo striebru nerobí dobre a rozhodne sa tomu vyhnúť.

Či už máte strieborné doplnky do bytu alebo šperky, musíte vedieť, že je nutné pravidelne ich čistiť. Keď ich necháte dlhú dobu len tak, mohli by sa príliš zašpiniť. V takýchto situáciách pomôže len špeciálny prostriedok alebo odborník na zlato a striebro. Namiesto toho, aby ste investovali vysoké čiastky do náročného čistenia, si kúpte špeciálnu handričku, ktorá nestojí príliš veľa, a raz za čas jednotlivé kúsky prejdite. Okrem toho, že ich zbavíte prachu a menších nečistôt, ich aj vyleštíte. Následne je dobré vedieť, že striebro na vzduchu oxiduje a ak ho nenosíte na sebe, ako napríklad prstene, veľmi rýchlo dokáže stratiť svoj pekný vzhľad. Doplnky v byte a dome preto pravidelne sledujte a akonáhle by sa začali meniť, vezmite utierku a preleštite ich.

Veľkú škodu dokážu narobiť aj priame slnečné lúče, ktoré spôsobujú, že šperk sčernie a len ťažko sa čistí. Doplnky v domácnosti umiestnite na miesta, kde nesvieti príliš veľa svetla, najlepšie do rohu, kde máte istotu, že je po celý deň tma. Strieborné šperky zas skladujte v škatuľkách a tak, aby sa navzájom nedotýkali.

Naše triky, ako na čistenie striebra

Na čistenie zaneseného striebra nevyužívajte kyslé a zásadité látky, ako napríklad ocot, pivo alebo citrón. Spravili by viac škody ako úžitku. Z domácich prostriedkov najlepšie fungujú kypriaci prášok, sóda bikarbóna a soľ.

Prášok na pečenie a alobal

Keď sa rozhodnete pre upratovanie domácnosti a čistenie zaneseného striebra, stavte na prášok na pečenie a alobal. Keď prášok doma nemáte, môžete ho nahradiť sódou bikarbónou s podobným účinkom. Nekovovú misku vyložte alobalom a naplňte vodou ohriatou na približne 80 °C. Pridajte do nej polievkovú lyžicu kypriaceho prášku alebo sódy bikarbóny, a premiešajte. Do zmesi vložte menšie doplnky na približne 3 minúty. Počas tejto doby ich nezabudnite obracať, aby sa roztok prášku a vody dostal úplne všade. Po uplynutí troch minút veci z vody vytiahnite, opláchnite studenou vodou a vyutierajte do sucha mäkkou handričkou. Pri čistení väčších doplnkov, napríklad váz, budete potrebovať veľkú nádobu, do ktorej dáte minimálne tri polievkové lyžice prášku. Druhým variantom je namočiť do tejto zmesi handričku a po striebre ňou prejsť.

Soľ a alobal

Do misky vystlanej alobalom dajte horúcu vodu a za lyžicu kuchynskej soli. Dobre premiešajte a do roztoku vložte strieborný kúsok na minimálne 4 – 5 minút. Vytiahnite, opláchnite studenou vodou a dobre vysušte.

Prostriedok na umývanie riadu

Ďalším z domácich prostriedkov na čistenie striebra je kombinácia teplej vody a prostriedku na umývanie riadu. Do stredne veľkej misky kvapnite trochu čističa a do roztoku namočte mäkkú handričku. Tou potom prejdite po strieborných doplnkoch a šperkoch. Keď sú čisté, opláchnite ich pod tečúcou vodou a vysušte.

Ak by mal doplnok nejaké záhyby alebo kamenné doplnky, zaobstarajte si malú zubnú kefku a vyčistite roztokom aj tieto miesta. Pri používaní kefky buďte opatrní, aby ste strieborný povrch nepoškriabali alebo inak nepoškodili.

Prášok do pečiva

Z prášku do pečiva viete urobiť pastu, ktorá je skvelá na čistenie strieborných povrchov. Zmiešajte tri diely prášku do pečiva s jedným dielom vody a vytvorte pastu bez hrudiek. Naneste ju na handričku a začnite veľmi jemne čistiť vami vybraný kúsok. Akonáhle je čistý, opláchnite ho pod tečúcou vodou a vysušte.

Prostriedok na umývanie okien

Na mäkkú látku nastriekajte prostriedok na umývanie okien a prejdite ňou po doplnku. Keď je čistý, stačí ho opláchnuť pod tečúcou vodou a vyutierať do sucha. Nevýhodou čističa okien je to, že dokáže prinavrátiť iba lesk, nevie bojovať proti sčernaniu.

Tekutý prací prostriedok

Veľmi podobne ako kombinácia vody a kypriaceho prášku funguje aj tekutý prací prostriedok. Do misky s horúcou vodou pridajte šálku tekutého prostriedku a do vzniknutého roztoku vložte kúsok na minimálne 5 minút. Po vytiahnutí využite mäkkú látku, vyčistite záhyby, opláchnite vodou a vysušte.

Čistenie striebra: praktické rady, ako sa starať o doplnky do bytu

Pri starostlivosti o striebro vám pomôžu viaceré tipy na upratovanie, ktoré, keď si zautomatizujete, budete robiť bez toho, aby ste na ne zabúdali alebo nad nimi premýšľali. Údržba striebra nie je náročná, no vyžaduje si vašu pozornosť, preto ho pravidelne leštite špeciálnou handričkou. Zachová si štýlový a nadčasový dizajn, bude skrášľovať jednotlivé miestnosti a vyhnete sa náročnému čisteniu čiernych miest.

Následne sa držte niekoľkých pravidiel:

  • Pri čistení nepoužívajte ostré predmety, ktoré by mohli strieborný povrch zničiť. Vyhnite sa tvrdým a ostrým kefkám, hubkám a handričkám, pretože vedia spraviť viac škody ako úžitku.
  • Pred použitím nejakého z domácich prostriedkov na čistenie si zistite, či doplnok nie je zo zmesi viacerých materiálov, alebo či výrobca nespísal zoznam látok, ktoré nie sú na povrch vhodné. Vyhnete sa zničeniu peknej dekorácie.
  • Čistenie striebra je dôležité, no nepodceňujte ani jeho skladovanie a správne umiestnenie.
  • Nepoužívajte čistiace prostriedky obsahujúce amoniak alebo bielidlo.
  • Vyčistené striebro si udrží svoj lesk a pekný vzhľad, keď ho potriete trochou kondicionéru.

Strieborné šperky sú ozdobou každej domácnosti, priťahujú pohľady návštevníkov a vedia zaujať aj z diaľky. Na to, aby si však svoj pekný vzhľad zachovali, je nutné správne sa o ne starať. Pravidelne ich čistite, leštite a nájdite im miesto, kde na ne nebude svietiť priame slnko. A v prípade, že by boli zanesené, využite jeden z našich praktických a jednoduchých čistiacich tipov. Zbavte sa sčernania alebo zoxidovania v priebehu niekoľkých minút.

Rozšírte si svoju zbierku doplnkov o štýlové strieborné kúsky z Westwing a postarajte sa o ne ako profesionáli!