Adventné vence výroba a postup

S príchodom Vianoc nastupuje na scénu aj téma ako adventné vence výroba a postup. Všetci chceme mať krásne vyzdobené príbytky, rovnako ako uctiť si tento krásny čas v kruhu rodiny a blízkych. Vianočná výzdoba jednoducho patrí k oslave magického obdobia. Či už je to doma vyrobený adventný veniec, vianočná výzdoba na okná, prípadne iné vianočné dekorácie urob si sám – to všetko prispieva k tomu, aby ste prežili aj tento rok krásne Vianoce. Poďte si k nám po vianočné inšpirácie, ktorými naplníte svoj domov! Máme pre vás skvelé rady a nápady, ktoré sa pred Vianocami určite zídu!

Tradičná vianočná výzdoba: ako si vyzdobiť interiér na Vianoce?

Výroba vianočných ozdôb je jednou z najväčších zábav počas predvianočného času. Adventné vence výroba a ich presný postup vám prinášame práve dnes. Ako docielite, aby vianočné dekorácie vyrobené doma, vyzerali ako z profesionálnej umeleckej dielne? V jednoduchosti je krása a tá sa dokáže preniesť aj formou tejto dekorácie do bytu

Zásadnou formulkou a pravidlom je, aby ste to s dekoráciami neprehnali. Všetko by malo spolu ladiť, či už ide o vianočné dekorácie na stôl, vianočné dekorácie pred dvere alebo pútavé vianočné girlandy. Jeden štýl bývania by mal byť zachovaný v celom dome alebo byte. Potom budú Vianoce 2021 trendy, šik a zároveň čarovné. 

Ako vyzdobiť interiér na Vianoce 

Každý sa chce vo svojom dome cítiť dobre. Nie je tomu inak ani na Vianoce, kedy všetko žiari, bliká a svetielkuje. Aby sa vianočná výzdoba interiéru nestala gýčom, je dobré zachovať jeden smer. Môžete sa držať buď jednej témy, štýlu alebo vám môže učarovať konkrétna farba Vianoc 2021

K tým najviac obľúbeným témam a štýlom vianočných dekorácií patria tieto:

 • Klasická červená so zlatou
 • Polnočná modrá farba
 • Vidiecke Vianoce na romantickej chate
 • Vianoce pri mori
 • Ružové Vianoce so striebrom
 • Zasnežená jedlička 
 • Nestarnúca červená so zelenou
 • Elegancia nadovšetko
 • Čisto strieborné Vianoce
 • Vianoce so zvieracími pomocníkmi
 • Minimalistická vianočná výzdoba
 • Iba vianočný stromček a nič navyše

Adventné vence výroba: naše rady a nápady

Adventný veniec je symbolikou príchodu Vianoc a väčšina rodín si bez neho už tento čas nevie predstaviť. Je to vianočná dekorácia, ktorá zdobí jedálenské stoly a pozostáva z venca, ktorý tvoria vetvičky a sviečky. Veniec nesie v sebe veľké posolstvo a každá sviečka a jej konkrétna farba niečo symbolizuje.

Adventné vence výroba a presný postup je aktuálna téma. Adventný veniec so sviečkami symbolizuje rituál, počas ktorého sa sviečky zapaľujú po štyri adventné nedele. Na ten najjednoduchší potrebujete len korpus, čečinu, štyri sviečky a ľubovoľné ozdoby. Používanie adventného venca a sviečok počas tohto obdobia je dlhoročnou tradíciou, ktorú si kresťania pôvodne osvojili v stredoveku ako súčasť svojej duchovnej prípravy na najkrajší sviatok v roku – Vianoce. Veniec a sviečky sú plné symboliky viazanej na vianočné obdobie. Samotný veniec znamená pre veriacich nepretržitý život. 

Zeleň na venci môže pozostávať z rôznych druhov drevín, ktoré majú aj svoj význam. Vavrín znamená víťazstvo nad prenasledovaním a utrpením. Borovica, cezmína a tis znamenajú nesmrteľnosť a céder znamená silu a uzdravenie. Šišky, ktoré zdobia veniec, symbolizujú život. Veniec ako celok má pripomenúť nesmrteľnosť. Preto si mnohí dávajú záležať na tom, aby bol stredobodom pozornosti v celej domácnosti. 

Ako si vyrobiť vianočný adventný veniec?

Téma adventné vence, výroba a postup patrí medzi tie najčastejšie pred Vianocami. Každá rada či pomoc, ako si zhotoviť ten svoj, sa cení. Ako sme spomenuli, na výrobu venca toho nebudete potrebovať veľa. Potrebujete iba zopár komponentov, pomôcok, zeleň, sviečky a ozdoby podľa vlastného vkusu. Najčastejšie sa dávajú šišky, ale pekne budú vyzerať aj iné vianočné dekorácie, ako napríklad guličky či malé darčeky.

Význam a výber sviečok

Sviečky majú na adventnom venci tiež svoj osobitný význam. Štyri sviečky predstavujú štyri adventné týždne a každú nedeľu sa zapaľuje jedna sviečka. U nás sa tradične používajú tri fialové sviečky a jedna ružová sviečka ako symbol radosti. Zapaľujú sa v tomto poradí a majú svoj význam:

 1. sviečka – fialová, zapaľuje sa na prvú adventnú nedeľu a symbolizuje nádej.
 2. sviečka – fialová, zapaľuje sa na druhú adventnú nedeľu a symbolizuje mier.
 3. sviečka – ružová, zapaľuje sa na tretiu adventnú nedeľu a symbolizuje radosť.
 4. sviečka – fialová, zapaľuje sa na štvrtú adventnú nedeľu a symbolizuje lásku.

Farebné kombinácie a postup pri výrobe venca

Adventný veniec si môžete farebne ladiť s vianočnou výzdobou v domácnosti aj so stromčekom. Najtradičnejšou kombináciou je fialová farba s ružovou. Dlhé roky je však najviac zaužívaná červená farba sviečok a ozdôb, prípadne zlatá a červená kombinácia. Ak aj vy preferujete tieto farby, inšpirujte sa týmto postupom výroby adventného venca. 

Adventné vence výroba: čo budete potrebovať:

 • polystyrénový kruh v tvare venca
 • umelú alebo živú čečinu
 • šišky
 • sviečky
 • držiaky na sviečky
 • farebné ozdoby – mašličky, guľôčky, malé darčeky
 • hviezdičky badiánu, celú škoricu, gaštany
 • farebné nálepky hviezdičiek
 • tavnú pištoľ 
 • nožnice

Postup na výrobu:

Výrobu venca zvládne každý, preto sa nemusíte báť, že ide o príliš veľké zložitosti. Zoberte veniec a dôkladne naň namotajte zelenú čečinu. Začiatok a koniec čečiny upevnite na veniec špendlíkom, môžete ju však postupne prilepovať aj pomocou tavnej pištole. Ak máte živú čečinu, omotajte nahusto po celom obvode pevnú niť. Následne si napichnite na veniec držiaky na sviečky.

Ak už máte základ takto pekne hotový, je na vás, aby ste zapojili fantáziu. Nájdite ideálne miesto pre každú jednu ozdobu. Začnite so šiškami, aby mali stabilné miesto na venci. Ďalej pridajte postupne malé darčeky, škoricu, badián či zlaté guľôčky. Nakoniec prilepte na každú sviečku zlatú mašličku a adventný veniec je pripravený zažiariť vo vašej domácnosti. Pre ohromujúci efekt môžete veniec vylepšiť trblietavým sprejom. 

Adventné vence výroba a trendy: čo je IN v tomto roku?

Radi by ste kráčali s dobou aj vo vianočných dekoráciách? Máme pre vás trendy, ktoré vás očaria. Hoci tradičné adventné vence sú zaužívaným symbolom Vianoc, na scénu prichádzajú aj ich moderné verzie. Vence už nemusia byť striktne vyrobené len z čečiny a zo šišiek. Vyslovene IN sú aj jednoduché kovové svietniky s miestom na štyri sviečky, ako aj sklenené materiály, keramika alebo závesné svietniky. Pekne ukáže aj drevený podstavec s jemnou dekoráciou a sklenenými svietnikmi v rade. 

Či už sa chystáte zdobiť vašu domácnosť na Vianoce vo veľkom alebo v malom, adventný veniec by nemal pri výzdobe interiéru chýbať. Práve ten dodá vášmu domovu tú pravú sviatočnú atmosféru. 

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!