Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Adventné vence výroba a postup

Okrem stromčeka je ďalším tradičným symbolom vianočných sviatkov aj adventný veniec. V príbytkoch veriacich nesmel chýbať, ale postupom času sa stal neoddeliteľnou súčasťou výzdoby každej domácnosti. Niet sa čo čudovať, keď je to jeden z najkrajších spôsobov ako odpočítavať čas do Vianoc. Každú nedeľu počas Adventu sa zapáli ďalšia sviečka a ich svetlo magicky rozžiari celý priestor. K tomu aj sám o sebe pôsobí ako krásna dekorácia. Adventné vence výroba – máte chuť si vytvoriť vlastný priamo doma? Výborne! Máme pre vás totiž pripravené skvelé tipy ako vyrobiť adventný veniec a to aj na poslednú chvíľu.

Čo je adventný veniec a aký má význam?

Vedeli ste, že prvý adventný veniec vznikol v roku 1839 v Nemecku, kedy ho istý pastor vytvoril pre svojich malých žiakov, aby mohli odpočítavať dni do narodenia malého Ježiška? Túto úlohu si plní dodnes, pričom každá sviečka symbolizuje určitú cnosť. Týždeň po týždni tak zažiari prvá pre nádej, druhá pre lásku, tretia pre radosť a posledná za mier. Je to naozaj nádherná vianočná výzdoba na kuchynský stôl, do jedálne, obývačky, či na parapet.

V tomto príspevku vám ukážeme presný postup, ako si vytvoriť adventný veniec, ale ak si chcete uľahčiť prácu, alebo chcete mať viacero adventných vencov po ruke, určite sa môžete inšpirovať našim výberom od Westwing.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!

Ako vyrobiť adventný veniec?

Vianočné inšpirácie pre adventné vence sa dajú čerpať z rôznych štýlov, materiálov a tvarov. Máme pre vás pripravené prírodné varianty v tradičnom dizajne ako aj tie alternatívnejšie, ktoré sa dokonale hodia pre moderné zariadenie interiéru. Ktorý vám padne do oka?

Výroba tradičného adventného venca

Tento vlastnoručne vyrobený adventný veniec bude hlavnou hviezdou aranžovania kdekoľvek ho položíte! Inšpirovali sme sa krásou prírody, a preto sme do neho vybrali prírodné materiály, ale pravdaže ich môžete nahradiť aj vernou umelohmotnou napodobneninou. Prírodný veniec sa dokonale hodí pre škandinávsky štýl, no vďaka svojim neutrálnym farbám je vhodný do akéhokoľvek aranžovania – cez vintage štýl a boho až po industriálny štýl. Dokonca môže poslúžiť aj ako pútavá vianočná výzdoba na okná či dvere, ak nepridáte sviečky. Čo teda budeme potrebovať?

 • slamený korpus, prípadne polystyrénový
 • tenký aranžérsky drôt
 • tavnú pištoľ
 • 4 bodce na sviečky
 • nožnice na drôt a záhradnícke nožnice
 • rastliny na dekorovanie podľa vlastného výberu – drobné ihličnaté vetvičky, vetvičky so šípkami, eukalyptus, drevité stonky tymiánu, stonky levandule, škoricové tyčinky, hviezdičky badiánu, drobné či väčšie šišky, a pod.
 • 4 prírodné sviečky – farba je na vás, ale pekne vynikne sivá, béžová, biela či jemná fialová
 • drevené vianočné ozdoby – môžu byť aj zlatej či striebornej matnej farby
 • sklenené vianočné gule rôznych veľkostí – odporúčame v červenej a/alebo šampanskej farbe, ale výber farieb je len na vás!

Pri výrobe tradičného venca postupujte nasledovne.

 1. Vetvičky na dekorovanie si nastrihajte na približne 10 cm dlhé kúsky. Vezmite slamený korpus a 1-krát ho oviňte drôtom. Na spodnej strane ho zauzlite.

 2. Potom s drôtom pokračujte v smere hodinových ručičiek a postupne prikladajte zmiešané skupinky pripraveného rastlinného materiálu.

 3. Ovíjajte ich drôtom, aby dobre držali na korpuse a pokračujte až kým nebude celý zaplnený. Na konci nezabudnite spraviť uzol.

 4. Pripravte si bodce na sviečky a zapichnite ich do korpusu v rovnomerných rozostupoch.

 5. Tavnou pištoľou nalepujte šišky, škoricu, badián, gule a ostatné ozdôbky podľa vlastného vkusu.

A práca je hotová! Je to naozaj krásny spôsob, ako si vyrobiť adventný veniec v prírodnom prevedení, do ktorého môžete zapojiť aj vaše ratolesti.

TIP: Nielen výroba vencov, ale aj vianočné girlandy sú výborným nápadom pre vianočné tvorenie s deťmi!

Netradičné adventné vence

Nasledovné 4 tipy na tému netradičné “adventné vence výroba” vám predstavia jednoduché, rýchle a neuveriteľne štýlové riešenia. Pozrite si naše inšpiratívne videá.

1. Žiarivý adventný veniec na poslednú chvíľu

Potrebujete rozmernejšiu misu v zlatých či medených metalických tónoch. Vložte do nej 5-6 vetvičiek eukalyptusu a na ne položte podnos so 4 držiakmi na dlhé sviečky tak, aby bol v bezpečnej vodorovnej polohe. Potom stačí už len naaranžovať vianočné gule rôznych veľkostí ako na podnos, tak aj až po okraj misy.

2. Adventný veniec plný zelene

Vyberte tmavozelenú misu a naplňte ju zelenou aranžovacou hmotou. Ku okraju misy potom položte vrstvu hmoty so 4 otvormi na dlhé LED sviečky, zastoknite ich a môžete začať s dekorovaním! Do hmoty môžete zapichnúť rôzne ihličnaté vetvičky, halúzky, či sušené kvety a rastliny.

3. Lesný adventný veniec

Na hranatý podnos postavte 4 dlhé LED sviečky zastoknuté do kúskov zelenej aranžovacej hmoty. Vyplňte podnos zeleným machom tak, aby prekryl aj hmotu. Potom do neho zapichnite niekoľko ihličnatých vetvičiek a položte niekoľko šišiek. Môžete pridať aj malé dekoračné muchotrávky.

4. Štýlové a rýchle adventné vence výroba

 • Nápad č.1: Postačí vám väčšia misa, do ktorej položte hrubú, vysokú sviečku s vytlačenými číslami dní adventu. Ak ju nemáte, môžete ich na ňu ručne napísať centrofixou. Okolo nej naaranžujte vianočné gule rôznych rozmerov až po okraj misy.
 • Nápad č.2: Máte svietnik na 4 dlhé sviečky s podnosom? Výborne! Vystelte spodnú časť machom, pridajte na ňu šišky, halúzky, vetvičky a iný rastlinný materiál, pridajte sviečky a veniec je hotový!

Trendy dekorácie na vianočný stôl pre rok 2022

Sviatočný stôl by mal pôsobiť vznešene a štedro. Aké doplnky a vianočné dekorácie na stôl sú hitom roku 2022?

 • vianočný riad – štýlová súprava riadu s vianočným či zimným motívom bude vždy trendy!
 • vianočné prestieranie – pre krásne doplnenie súpravy riadu, pričom poslúži aj ako ochrana pred možnými nečistotami pri jedení;
 • vianočné obrusy a behúne – vzorovaný obrus s jednofarebným behúňom alebo opačná kombinácia stolových textílií? Pre veľký stôl bude krásna aj ihličnatá girlanda pozdĺž stredu.
 • Svietniky – stojan na dlhé sviečky či svietnik na čajové sviečky so zimným motívom dodajú stolovaniu vianočné čaro;
 • ozdobné dózy, misy a etažérky – s rozkošným sviatočným dekorom sa osvedčia pri servírovaní sladkých dobrôt, prešmačkov, ovocia či orechov; 
 • stojace dekorácie – dodajú stolu ten správny punc a k tomu ich deti priam zbožňujú! Na výber sú zvieratká, stromčeky, luskáčikovia, snehové gule a mnoho ďalších.

Naše tipy pre dekorácie na vianočný stôl od Westwing

Ako ste sa sami mohli presvedčiť, spôsobov ako vyrobiť adventný veniec je naozaj mnoho a výsledok je vždy očarujúci. Ak by ste aj nemali čas na prírodný veniec, ktorý si vyžaduje väčšiu prípravu, môžete skúsiť niektorý z rýchlych nápadov na poslednú chvíľu. S touto čarovnou dekoráciou si obdobie Adventu budete môcť vychutnať ešte viac a odpočítavanie dní do Vianoc bude ešte vzrušujúcejšie!