Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Prírodné materiály v interiéri

Ľudia sa dnes čoraz viac orientujú na udržateľnosť a starostlivosť o prírodu, preto sa netreba čudovať, že prírodné materiály sa stali “must-have” kúskom, ktorý nesmie chýbať v žiadnej domácnosti. Či už tieto materiály chcete využiť v prospech ekológie alebo štýlu svojho domova, výber je široký a rozhodne si v ňom prídete na svoje. Okrem tkaných prírodných materiálov, ako je napríklad juta a ratan, môžete objaviť silné stránky ďalších organických textúr ako je mramor či drevo. Nechajte sa inšpirovať prostredím okolo seba a využite praktické tipy, ktoré vám prináša Westwing.

TREND – Udržateľnosť v interiéri

Udržateľnosť v interiérovom dizajne kladie dôraz na ochranu životného prostredia a recyklované materiály. Schopnosť priniesť prírodu do interiéru je cieľom mnohých majiteľov domov aj bytov. Využívanie prírodných materiálov je jednou z možností, ako podporiť udržateľnosť a pritom sledovať najnovšie trendy.

Orientácia na prírordné materiály s nízkym alebo takmer žiadnym dopadom na životné prostredie je v súčasnosti dôležitejšia, ako kedykoľvek predtým. Na čo sa teda pri nákupe nábytku a doplnkov do interiéru zamerať?

  • Okrem dreva môžete využívať bavlnu, jutu, ratan, kameň alebo mramor.
  • Skvelá je tiež trstina, prútie, travertín a samostatná kategória, ktorou sú recyklované materiály.
  • Podporte lepšie bývanie výrobkami, ktoré neničia našu planétu a starajú sa o životné prostredie.

Prírodné materiály: Top 7 trendov

Výber prírodných materiálov má desiatky výhod nielen pre prírodu, ale aj pre nás samých. Štýlovým kúskom si dovnútra prinesiete detail podporujúci štýl bývania a celú atmosféru domácnosti.

1. Trstina a prútie

Pekné prútené košíky, výrazné prútené dekorácie na stenu či dokonca prútený nábytok je posledné roky na výslní. Príjemné teplo, nadčasovosť a univerzálnosť robia z trstiny a prútia skvelú voľbu do akéhokoľvek interiéru. Materiály, ktoré v sebe snúbia minulosť a prítomnosť, sa najlepšie vynímajú v severskom a rustikálnom štýle, no svoje pevné miesto si nájdu aj vo vidieckom a provensálskom trende. K menšiemu stolíku zvoľte masívnejšie prútené kreslo s výrazným chrbtom a zo stropu nechajte visieť hneď niekoľko prútených lustrov.

2. Bavlna 

Prírodné materiály sa nachádzajú v strede medzi formálnym, elegantným a neformálnym, pohodlným štýlom. A práve pohodlie, relax a pokoj so sebou prináša príjemná bavlna, ktorá dokáže interiérový dizajn a trend zjemniť a dodať mu osobnosť. Zaobstarajte si kvalitnú bavlnenú posteľnú bielizeň, mäkký koberec a veľký vankúš. Buďte si istí, že v obývačke, spálni či detskej izbe sa budete cítiť dobre vždy, keď do nej vojdete.

3. Juta

Trendy v bývaní vyberajú rovno niekoľko materiálov, z ktorých populárnym je hlavne juta. Ide o univerzálny a veľmi pekný materiál, objavujúci sa najčastejšie vo forme kobercov, diek a menších doplnkov. V detskej izbe využijete veľký pohodlný vankúš, v ktorom vaša ratolesť strávi dlhé hodiny a v predsieni zas štýlový behúň, ladiaci s celou podlahou. Dodajte chodbe, kuchyni aj obývačke prírodný charakter jedným menším detailom.

4. Ratan

Nič nepodporí bytový dizajn lepšie, ako prítomnosť elegantného dreva alebo jednoduchšieho ratanu. Masívne drevo je krásne, no nie každý si ho môže kvôli financiám alebo nedostatku miesta dovoliť. Ak s týmto problémom bojujete aj vy, zvoľte druhú možnosť, ratan s univerzálnymi vlastnosťami. Vytvorte si pomocou neho moderný farmársky domček a dodajte interiéru nezameniteľnú atmosféru starej stodoly. 

Ratan sa hodí všade, kam ho dáte, nehľadiac na interiérové farby a zariadenie interiéru, prevládajúce v jednotlivých izbách. Siahnite po peknej ratanovej stoličke, komode s ratanovým detailom alebo konferenčnom stolíku v kombinácii viacerých materiálov.

TIP: Pozrite sa na našu najpredávanejšiu ratanovú stoličku Sissi z blízkeho pohľadu

5. Vlna

Od posteľnej bielizne až po záclony a koberčeky, vlna je súčasťou širokej škály kvalitných doplnkov v interiéri. Bez ohľadu na to, v akej forme je vlna použitá, vdýchne každému kúsku útulný pocit pohodlia a relaxu. Ako prírodné, biologicky odbúrateľné vlákno tiež zlepšuje kvalitu vzduchu a dramaticky znižuje dopad na životné prostredie.

6. Drevo a travertín

Drevo je prvé, na ktoré si väčšina spomenie, keď sa hovorí o udržateľnosti a prírodných materiáloch. Druhy dreva a jeho jedinečnosť a spôsob, akým vytvára rodinnú atmosféru v domácnosti, z neho robia originálny prvok. Ak sa vám do miestností nezmestí vo forme nábytku, vyskúšajte ho ako menšie dekorácie do bytu na komodu, poličku či do vitríny. Drevená výzdoba je ako stvorená do každého štýlu a trendu vrátane minimalizmu, vintage a škandinávskeho štýlu.

Menej známy je travertín, ktorý sa využíva hlavne na výrobu kuchynských liniek a políc. Dokonca, vďaka jeho vysokej odolnosti ho odborníci odporúčajú na moderné podlahy do kúpeľne, chodby a obývačky. Ide o krásny materiál s veľmi jednoduchou údržbou, štýlovým prevedením a originálnym dizajnom. Vyberte si travertínový konferenčný stolík, kuchynskú zástenu alebo rafinovaný travertínový obklad v rôznych odtieňoch.

7. Mramor

Vďaka technologickému pokroku v oblasti prípravy prírodného kameňa sa rozmáha tvorba mramorových prvkov pre interiérový dizajn. Okrem klasických luxusných kúpeľňových či kuchynských dosiek dnes nájdete mramor v rôznych formách. Od stropov z prírodného kameňa po kuchynské skrinky, od mramorových lámp až po taburetky.

Dekorácie do bytu z prírodných materiálov: Westwing inšpirácie

Jedným z dôvodov, prečo sú prírodné materiály tak obľúbené, je to, že prinášajú pokoj a dokážu navodiť atmosféru na relax. Majú tiež sofistikovaný interiérový dizajn a dokážu sa prispôsobiť každému štýlu. Okrem hlavných kusov nábytku nezabúdajte ani na doplnky do bytu, ktoré vystihujú vašu osobnosť a to, čo milujete.

Dekorácie na stenu z dreva

Dekorácie na stenu z dreva, ako napríklad rámy obrazov, drevené žalúzie a praktické poličky sú stávkou na istotu. Vedia rozžiariť akýkoľvek interiér, pretože každý kus je jedinečný a originálny. Ak by ste nechceli do drahého masívu investovať príliš veľa, využite tapety s dreveným vzhľadom a nalepte ich na jednu, maximálne dve steny v miestnosti.

Dizajnové vázy pre krásnu kvetinovú výzdobu

Nie je nič krajšie ako farebná a svieža kvetinová výzdoba v pastelových odtieňoch, skombinovaná s výraznou vázou alebo črepníkom. Využite sezónne druhy, ktoré práve rastú vo vašej záhradke, alebo navštívte kvetinárstvo a dajte si narezať tie, ktoré tak milujete. A samozrejme každý krásny kvet či rastlina si zaslúži krásnu štýlovú vázu či kvetináč!

Štýlové zrkadlá do interiéru

Štýlové zrkadlá vyrobené z prírodných materiálov vyžarujú nadčasovú eleganciu a plynule spájajú rustikálny šarm so súčasným dizajnom. Tieto zrkadlá, často zarámované z recyklovaného dreva alebo vyrobené z povrazu, prinášajú krásu prírody do interiéru a zároveň odrážajú vycibrený zmysel pre estetiku.

Prírodné materiály nám umožňujú spojiť sa s prírodou a životom vonku za stenami nášho domova. Do izieb nám prinášajú rafinovaný a nadčasový dizajn doplnený o pocit pokoja a relaxu. V posledných rokoch sa ich obľuba stupňuje, a to hlavne kvôli rastúcemu povedomiu o stave našej planéty. Podporte udržateľnosť, postarajte sa o životné prostredie a pritom si skrášlite svoj domov tými najkrajšími kúskami z Westwing.

Prezrite si našu klubovú stránku Westwing a pozrite si exkluzívne ponuky na štýlové a udržateľné produkty!