Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
bielo-tmavá vianočná dekorácia na okná

Vianočná výzdoba je základom Vianoc, pripravuje nás na najkrajšie obdobie v roku a mení od základov celú atmosféru v dome. Jej najväčšou výhodou je, že sa hodí do každého interiérového trendu a nájdete ju v mnohých prevedeniach. Na svoje si príde úplne každý, či už máte radi minimalizmus, glamour alebo skôr niečo teplejšie vo forme rustikálneho štýlu. Pri zdobení nezabúdajte na jednu dôležitú vec, je ňou vianočná výzdoba na okná. Okrem interiéru doplní tiež exteriér, pretože ju vidno aj zvonka.

Vianočná výzdoba na okná? Ako na ňu?

Pri zdobení okien na Vianoce máte široké možnosti, a preto, ak sa neviete rozhodnúť, prezrite si vianočné inšpirácie. Sledujte, ako ostatní dekorujú nielen okná, ale aj balkóny či dokonca terasy. Naberte inšpiráciu od odborníkov, ale aj “bežných” ľudí, ktorí milujú Vianoce a vytvorili zaujímavé kombinácie. Stále neviete, aká vianočná výzdoba na okná je tá najlepšia? V tom prípade pre vás máme niekoľko praktických rád.

Vianočné vence

Stávkou na istotu sú vianočné vence, ktoré vyzerajú veľmi podobne ako adventný veniec, s tým rozdielom, že nemajú sviečky a visia. Najlepšie spravíte, keď ich zavesíte na peknú stuhu alebo špagát a spustíte ich zo stropu do polovice okna. Aby dom vyzeral pekne a bol ozdobený rovnomerne, umiestnite vence do každého okna. Výhodou vencov je tiež to, že ide o vianočné dekorácie vyrobené doma. Namiesto toho, aby ste ich kupovali, si ich viete urobiť sami, presne podľa svojich preferencií a potrieb. Ušetríte, zabavíte sa a plnohodnotne strávite čas so svojimi deťmi alebo blízkymi.

Vianočné osvetlenie

Ak by ste chceli minimalistické výzdoby, ktoré pritiahnu pozornosť a zaujmú aj z diaľky, siahnite po svetelných reťaziach. Tie môžu byť bezfarebné alebo farebné, všetko závisí od vás. Ľahšie sa vám však budú kombinovať práve svetielka bez farby, pretože ich budete môcť umiestniť k úplne všetkému. Plus, dajú sa využiť počas celého roka, napríklad v lete na balkón alebo do záhrady.

Vianočné dekorácie z papiera

Chceli by ste niečo tvoriť, no vencov máte dosť? Vyskúšajte vianočné dekorácie z papiera! Na internete nájdete stovky šablón na soby, snehuliakov, vločky, Santa Clausa či hviezdy. Ešte predtým, ako si jednu vyberiete, zájdite do papiernictva a kúpte si kvalitný tvrdý papier. Najlepší je výkres, pretože kancelárske papiere sú tenké a nemuseli by na okne vyzerať veľmi dobre. Plus, majú tendenciu stáčať sa, keď sú vlhké. Okrem bieleho papiera nezabudnite na rôzne farby, ako modrá farba, červená a zelená farba. Nebojte sa ani metalických lesklých typov, sú štýlové a na okne budú vyzerať skvelo.

Vianočné girlandy

Na väčšie okná sa hodí niečo masívnejšie a výraznejšie, ako napríklad vianočné girlandy. Kúpiť si môžete len zelenú girlandu z ihličia, ktorú potom ozdobíte vianočnými guľami, šiškami, gaštanmi či škrupinami od orechov. Druhou možnosťou je výber krásneho ozdobeného kúsku. Ten stačí na okno len pripevniť, zvonka alebo zvnútra, a tešiť sa z pekného vzhľadu. Pre tvorivých ľudí existuje ešte tretia alternatíva, a to vytvorenie vlastnej girlandy. Celý proces je náročnejší, ako výroba venca, no rozhodne sa oplatí.

Visiace ozdoby

Visiace ozdoby sú do okna ako stvorené, stačí ich len zavesiť na strop alebo záves a spustiť. Nikde nezavadzajú, nezaberajú miesto na parapete a viete ich zladiť s ostatnými doplnkami v miestnosti. Skvelo vyzerajú plastové, kovové, drevené i háčkované vianočné ozdoby.

Vianočná výzdoba na okná v interiéri 

Keď sa rozhodnete zdobiť okná, na výber máte dve možnosti, buď ich vyzdobíte zvnútra, alebo zvonka. Vonkajšia výzdoba je zaujímavá, skrášli celý exteriér a všimne si ju každý okoloidúci. Na druhej strane, ozdoby v interiéri doplnia miestnosť, kde sa okno nachádza, a vytvoria príjemnú atmosféru. A ak sú dostatočne výrazné, bude ich vidno aj z cesty alebo chodníka, takže doplnia aj exteriér.

To, po akej vianočnej výzdobe siahnete, je na vás, no odvíjať by sa mala od dvoch faktorov:

 • veľkosti miestnosti a okna – ak je miestnosť menšia, do okien rozhodne nedávajte veľkú girlandu. Tá by robila tmu a interiér by opticky zmenšovala, čo rozhodne nechcete. Na druhej strane, veľké miestnosti s masívnymi oknami si žiadajú niečo väčšie, aby dekorácia nezanikla.
 • štýlu bývania – štýl bývania dopredu napovie, či by ste mali siahnuť po tradičnej kombinácii červenej so zelenou, alebo pre vás bude lepšia biela, zlatá či strieborná. Nekupujte dekorácie do bytu, ktoré by v miestnosti príliš kričali, pretože by mohli vytvoriť chaos.

Tri najdôležitejšie pravidlá pre vianočnú výzdobu interiéru

Výzdoba a zariadenie interiéru nie je náročná a spája sa s príjemnými pocitmi z nadchádzajúcich Vianoc. A síce sa musíte držať niekoľkých pravidiel, netreba sa ničoho báť. Stačí, aby ste si pamätali tri najdôležitejšie:

 • držte sa jedného štýlu – ak radi nasledujete najnovšie trendy, určite viete, že každé Vianoce máte na výber z viacerých možností. Navzájom ich nekombinujte, nemusia si spolu dobre sadnúť. Vyberte si vždy len jeden trend, nechajte sa ním inšpirovať a kúpte si výzdobu, ktorú naň potrebujete.
 • zbytočne to nepreháňajte – Vianoce sú o hojnosti, no s výzdobou to zbytočne nepreháňajte, aby ste si mali počas Štedrého dňa kde sadnúť a oddýchnuť. Niekedy stačí len zopár výrazných prvkov, namiesto desiatok maličkých ozdôb.
 • siahnite po tom, čo máte radi – sledovanie trendov je síce skvelé, no nie vždy môžu jednotlivé moderné štýly sadnúť. Ak by sa vám ani jeden nepáčil, vyberte si dekorácie do bytu, ktoré sú vám blízke. Pokojne využite staršie kúsky z vášho detstva alebo od starej mamy.

Vianočné dekorácie a vianočná výzdoba na okná vyrobená doma: DIY nápady 

Na vianočnej výzdobe dokážete ušetriť desiatky eur, stačí do nej investovať váš čas a kúsok fantázie. Pomocou DIY nápadov dokážete vytvoriť vianočné dekorácie na stôl, okno aj dvere.

 1. Papierové ozdoby

  Do okna sa skvelo hodia pekné papierové ozdoby, ktoré stačí len vystrihnúť a nalepiť pomocou priesvitnej lepiacej pásky. Na internete nájdete veľké množstvo rôznych šablón.

 2. Adventný veniec

  Ak by ste chceli niečo náročnejšie, vytvorte si adventný veniec. Budete naň potrebovať len polystyrénový kruh, vetvičky z ihličnatého stromu a ozdoby ako šišky, šípky či gaštany.

 3. Vianočné osvetlenie

  Vianočné osvetlenie vie okná skvelo zvýrazniť zvonka aj zvnútra. Umiestniť ho môžete len na okno, alebo ho skombinujte so zelenou girlandou.

 4. Kvetinová výzdoba

  A netreba zabúdať ani na to, že v okne vyzerá skvelo kvetinová výzdoba. Naaranžujte ju do vysokých váz a pridajte k nej svetielka a vianočné gule. Prípadne vyskúšajte sušené a umelé kvety, ktoré len naukladáte na podnos, doplníte šiškami, gaštanmi a ihličím, a položíte na parapet.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!