Vianočný stôl

Ani vy sa už neviete dočkať všetkých vynikajúcich dobrôt, ktoré sa budú podávať na štedrý večer a počas vianočných sviatkov? Prichystajte pre ne nádherne prestretý stôl v kuchyni či jedálni a nezabudnite pritom ani na konferenčný stôl v obývačke alebo písací stôl vo vašej pracovni či izbe vašich deťúreniec – možno na nich nebudete zrovna jesť, ale určite si aj oni zaslúžia peknú vianočnú výzdobu. Poďte sa s nami pozrieť na štýlové vianočné dekorácie na stôl, aby ste si mohli vychutnávať čaro týchto sviatkov a zimného obdobia v každej miestnosti!

Vianočné dekorácie na stôl: krásna dekorácia na Štedrý večer 

Stredobodom Štedrého večera je spočiatku kuchyňa s jedálňou, kde rodina započne tento sviatočný čas chutnou večerou. Vianočná výzdoba by preto určite nemala chýbať ani na tomto dôležitom mieste. Začnime od textílií – jedálenský stôl bude nádherne vyzerať s obrusom v červenej alebo smotanovej farbe, prípadne takej, ktorá bude pasovať do vášho celkového aranžovania. Behúň so zimným či vianočným motívom dodá stolu výnimočnosť, a sviatočná súprava prestierania zo zamatu so zlatým príborom ešte slávnostný nádych. Čo ešte skrášli vaše stolovanie?

 • čarovným symbolom tu môže byť práve adventný veniec alebo svietnik, na ktorom budú žiarivo svietiť 4 zapálené sviečky
 • kryštálové poháre rozjasnia aranžovanie a zariadenie interiéru priam ako sneh za oknami
 • pestrosť dodá aj väčšia váza, v ktorej bude krásna kvetinová výzdoba alebo ihličnaté či veľmi populárne eukalyptové vetvičky
 • hojnosť umocní aj štýlový podnos či etažérka s koláčmi a misa s ovocím

7 kreatívnych nápadov na vianočné dekorácie na stôl

Chcete dodať stolom vo vašej domácnosti trochu iný sviatočný šmrnc? Pripravili sme pre vás 7 skvelých nápadov pre výnimočné vianočné dekorácie na stôl. Či už do obývačky, na nočný stolík do spálne alebo písací stôl do detskej izby!

 1. Prýštec najkrajší alebo ľudovo známa vianočná ruža v žiarivom obale na kvetináč – táto rastlina je sama o sebe krásna a vďaka žiarivému kovovému obalu bude pôsobiť ako hviezda každého stola.
 2. Kryštálový/sklenený podstavec na tortu naplnený vianočnými guľami – sklo dodá stolu ešte viac lesku, a keď doň naukladáte trblietavé vianočné gule, bude priam pastvou pre oči.
 3. Žiarivý kovový podnos s vianočnými dekoráciami – štýlový podnos môžete naplniť nielen guľami, ale aj pekným svietnikom či dekoráciami v tvare zvieratiek.
 4. Etažérka s vianočnými ozdobami – podobne ako podnos bude pekne pôsobiť s rôznymi vianočnými ozdobami, kúskami ihličnatých vetvičiek či šiškami a vlašskými orechmi. Ozdobné mašličky sa tu tiež krásne hodia.
 5. Vianočné girlandy na stole – prekrásne pôsobí girlanda zo živých vetvičiek, ťahajúca sa stredom jedálenského stola. Takisto pútavo bude pôsobiť na písacom stole pozdĺž vzdialenejšej hrany stola, aby vám nezavadzala.
 6. Váza s vetvičkami borovice, smreku alebo eukalyptu s rozmarínom – na takýchto živých konárikoch nádherne vyniknú ľahké háčkované vianočné ozdoby alebo vianočné dekorácie z papiera.
 7. Súprava menších svietnikov či lampášikov na peknom podnose – môžete si vybrať, či ich rozžiarite zapálenými sviečkami, alebo použijete svetelnú reťaz s drobnými LED žiarovkami, ktorú naaranžujete ako do svietnikov, tak aj po podnose.

DIY vianočné obrúsky: 2 jednoduché nápady, ako poskladať servítky

Prestieranie sa nezaobíde bez slávnostne poskladaných vianočných obrúskov a preto vám chceme ukázať 2 jednoduché spôsoby, ako poskladať vianočné servítky. Nechajte sa inšpirovať a ohromte svojich hostí týmito krásnymi obrúskami!

Skladanie vianočných obrúskov: vrecko na príbor

TIP! Dajte vrecku na príbor osobnú atmosféru a uviažte okolo vrecka šnúrku a zasuňte pod neho vianočnú vetvičku, alebo na šnúrku zaveste menovku a vytvorte tak originálny obrúsok.

Skladanie vianočných obrúskov: vrecko na príbor

Vianočný obrúsok v tvare diamantu

Skladacie vianočné obrúsky v tvare diamantu sú veľmi elegantné a perfektne sa hodia ku klasicky prestretému vianočnému stolu.

Skladanie vianočných obrúskov v tvare diamantu

Vianočné inšpirácie pre váš interiér

Okrem originálnych sviatočných doplnkov na stôl sme pre vás prichystali aj jednoduché vianočné inšpirácie. Pre ešte viac nápadov sa pozrite aj na naše vianočné dekorácie vyrobené doma. Môžete sa do nich pustiť vlastnoručne, alebo aj s vašimi deťmi! Jednu máme pre vás priamo tu.

Vianočná girlanda z brmbolcov

Zhotovte si veľké huňaté brmbolce priamo doma – postačí vám na to:

 • vlna vo farbách zimy a Vianoc: biela, červená, bordová, zelená farba, modrá farba, a pod.
 • 2 rolky toaletného papiera
 • nožnice

POSTUP:  Vlnu na husto omotajte okolo 2 toaletných roliek. Potom toto klbko silno previažte ďalším kúskom vlny cez medzierku medzi rolkami a šnúrku dobre zauzlite. Vytiahnite rolky a klbko rozstrihnite na koncoch. Brmbolec je skoro hotový! Pre ešte krajší guľatý tvar ho obstrihajte. Tento postup zopakujte na výrobu 10-12 brmbolcov. Tie potom priviažte na dlhší povrázok v rovnakých rozostupoch. Túto rozkošnú, huňatú girlandu môžete prilepiť na okno alebo dvere pomocou lepiacej pásky, alebo ju zavesiť na garnižu či upevniť na nábytok do detskej izby.

Tipy, ako kombinovať vianočné ozdoby a dekorácie

Vianoce v sebe spájajú snehobielu krásu zimného obdobia a oslavu Božieho narodenia. Preto sa vo výzdobe pre akýkoľvek štýl bývania objavujú žiarivé zlaté a strieborné prvky s doplnkami vo sviatočných farbách ako červená, zelená farba, biela, šampanská, a prírodné vianočné dekorácie.  Ako to bude vyzerať v aranžovaní v rôznom šate?

Vianoce s nádychom starých čias a vidieka

Práve tieto prvky sú základom pre vidiecky štýl, ktorý zbožňuje farby ako biela a smotanová, kvetinové vzory a materiály ako rôzne druhy dreva, keramika a patinový efekt. Ak máte dekorácie v svetlých odtieňoch, skombinujte ich s lesklými doplnkami v zlatom prevedení a nezabudnite pritom ani na sviečky – rozžiaria celú vašu domácnosť! Takéto aranžovanie sa nádherne hodí aj pre vintage štýl či rustikálny štýl.

Vianoce v objatí zimy a prírody

Vsaďte na škandinávsky štýl, ktorý miluje prírodné materiály a textúry. Krásne sa k nemu hodia ozdoby z dreva, kameňa a skla, vence a girlandy z ihličnatých vetvičiek či slamené alebo háčkované vianočné ozdoby. Aj tu však nemôžu chýbať žiarivé prvky: rozmiestnite po príbytku štýlové svietniky a lampáše alebo svetelné girlandy a večerná atmosféra bude ešte čarovnejšia. Takéto kombinácie sa krásne hodia aj pre štýl hygge a boho.

Vianočné dekorácie na stôl: farebné kombinácie

Nech už je vaša vianočná výzdoba v akomkoľvek štýle, nebojte sa vyhrať s farbami. Zariadenie interiéru ladené do jedného odtieňa pôsobí veľmi harmonicky a spája celý interiér. Ale aj viacfarebné kombinácie dekorácií a doplnkov dokážu byť veľmi pútavé – priestor totiž rozveselia. Aj tu však platí staré dobré pravidlo “všetko s mierou”. Keď farebné aranžovanie doplníte bielymi dekoráciami, uvidíte, ako lahodne ho zjemní!

Dúfame, že sme vás našimi nápadmi na vianočné dekorácie na stôl inšpirovali, a že aj vďaka nim bude vaše sviatočné stolovanie vyzerať skvostne a štedro. Nie je nič krajšie ako začať Vianoce vynikajúcou večerou v kruhu najbližších a vychutnať si ako skvelé jedlo, tak aj čarovnú atmosféru v spoločnosti milovaných osôb v krásnom aranžovaní. Pre ešte viac inšpirácie do domácnosti sa pozrite aj na:

Vianoce sa blížia a zdobenie domácnosti je naozaj milou súčasťou príprav na najočakávanejšie sviatky roka. Nechajte sa pritom inšpirovať krásou zimy a vneste jej čaro aj do vášho príbytku. Vyberte si žiarivé a štýlové doplnky do vášho aranžovania, využite pritom bezplatnú registráciu na Westwing a určite nepremeškáte ani jednu z našich exkluzívnych ponúk, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší a to nielen na Vianoce!