Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Dekorácie na jar

Jar už klope na dvere a prináša so sebou nové vône, farby aj spev vtákov. Opäť pribudne viac svetla a slnko rozžiari záhrady novým životom. Bola by škoda to neosláviť a nedať jari príležitosť ukázať svoju tvorivosť aj pred vašimi dverami. Čo všetko môžete použiť ako jarné dekorácie pred dom? A ako môžete vyčariť tú správnu atmosféru aj z toho, čo už máte doma či vo vlastnej záhrade? V dnešnom jarnom špeciáli sa to dozviete. Poďte s nami privítať jar štýlovo!

Hľadáte tipy na jarné dekorácie pred dom? Poradíme vám ako pripraviť na jar i váš exteriér!

Ak máte dom obkolesený zeleňou, príroda sa o dekorácie postará sama. Keď začne všetko kvitnúť, o farby a vône nebude núdza. Môžete si počkať a bude to určite krásne, ale tiež tomu môžete aj pomôcť.

Jarné upratovanie exteriéru

Kým sa pustíte do dekorovania domu jarnou výzdobou, zbavte sa najskôr nánosov zimy. Dôkladná úprava záhrady okolo domu vám možno zaberie viac času, pre účely jarného dekorovania sa sústreďte na okolie dverí, okenné parapety a prístupové cestičky.

Skontrolujte zásoby

Ak ste v minulosti použili jarné dekorácie pred dom, vyberte ich na slnko a preverte, čo všetko môžete použiť aj tento rok. Možno ste medzičasom nazbierali nové kúsky, dajte im príležitosť vyniknúť. Našli ste doma aj kopu nepotrebných alebo poškodených vecí? Nevadí. Nižšie sa dozviete, ako ich môžete použiť pre kreatívne jarné dekorovanie.

Dajte tomu štýl

Premyslite si, v akom štýle chcete tento rok privítať jar a predstavte si aj to, čo všetko chcete vyzdobiť. Plánujete len jarný veniec na dvere alebo chcete pridať nejakú výzdobu aj na schody či ku dverám? Páči sa vám aj jarná výzdoba na okná? Vyberte si vhodné miesta a držte sa jedného štýlu, aby výzdoba spolu pekne a harmonicky ladila.

Inšpirácie a tipy na najkrajšie jarné dekorácie pred dom

Máte pocit, že toho bude na jar veľa a neviete kde začať? Nemajte obavy. Po dlhej zime je to prirodzené. Možno stačí len málo alebo začať postupne. Na čo by však nemala žiadna jarná výzdoba zabudnúť?

Jarný veniec na dvere: MUST HAVE každej jarnej výzdoby

Aj keby sa vám nepodarilo nič z veľkolepej plánovanej jarnej výzdoby, spoľahnite sa aspoň na jarný veniec na dvere. Ten sa jednoducho nedá prehliadnuť. Minimálne v čase najväčších jarných sviatkov sú veľkonočné vence s veľkonočnou tematikou skvelou možnosťou ako si tento sviatok uctiť už pri vstupe do domu.

Upcyklácia starých nepotrebných vecí

Pri kontrole existujúcich dekorácií a prehliadke skladu možno narazíte na veci, ktoré už stratili svoj pôvodný účel. Krhla už má diery, vedro je potlčené, prútený kôš trochu poškodený a záhradná stolička ošúchaná. Bolo by škoda ich vyhodiť, veď môžu ešte poslúžiť, len trochu inak. Vytvorte z nich originálne jarné dekorácie.

Jarné dekorácie pred dom: rozmerné kvetinové aranžmány

Ak vám už kvitnú jarné kvety alebo sa kríky už chystajú rozvinúť svoje listy, viete ich krásne využiť aj pre jarné dekorácie pred dom. Ak sú v záhone, postavte k nim milú postavičku, maľované vajíčka alebo na k nim priviažte stužky. Taktiež viete využiť rozmerné kvetináče na zasadenie jarných kvetov, ktoré ohúria farbami, vôňou i tvarmi každého, kto okolo nich prejde.

Jarné kvety: kvetinová výsadba v predzáhradke

Máte záhradu plnú kvitnúcich rastlín? Skvelé! Veď nič krajšie ako jarná kvetinová výzdoba z vlastných kvetov asi ani nie je. Ak sa na výsadbu len chystáte, tu je pár základných tipov pre obľúbené kvety do záhrady:

  • Obľúbené jarné trvalky: snežienka, tulipán, narcis, hyacint, modrica, cesnak, krokus
  • Kedy a ako sadiť: cibuľky sa sadia na jeseň do mäkkej pôdy, korienkami nadol, do dvojnásobnej hĺbky ako je cibuľa vysoká a v primeraných rozostupoch tak, aby sa nedotýkali.

Jarné dekorácie pre dom: záhradné figúrky a sošky

Čo neodmysliteľne patrí k jari okrem kvetov a farieb? No predsa veselé postavičky! Deti ich milujú a dospelí si už na ne zvykli. Existujú v mnohých podobách, stačí si vybrať tú správnu, podľa vlastného vkusu. Nemusia to byť len zajkovia, ovečky a žlté kuriatka, ale aj vtáčiky a rôzne iné mláďatá a postavičky, ktoré symbolizujú príchod nového života. Formu prispôsobte svojmu štýlu a uvidíte, že oživia aj vašu záhradu.

10 top jarných dekorácií pre rok 2022

Dochádzajú vám nápady na jarné dekorácie? Náš výber vám určite pomôže. Vybrali sme 10 top dekorácií, s ktorými vyčaríte želanú jarnú atmosféru. Prevetrajte zásoby a použite svoju tvorivosť pre ich zdokonalenie podľa vášho osobného vkusu.

1. Roztopašný eukalyptový veniec na dvere

Vetvička eukalyptu vyzerá skvelo a čerstvá aj výnimočne vonia. Na jarný veniec použite viac vetvičiek a nemusíte ani všetko úhľadne pripevniť ku korpusu. Nechajte listy veselo tancovať do kruhu a pre väčšiu farebnosť k nim doplňte kvety hortenzie alebo ruže. Veľkosť je už na vás.

2. Jarné dekorácie pred dom: veselý držiak z prútia

Máte na záhrade kríky, ktoré potrebujú ostrihať? Využite ich alebo si zaobstarajte prútie, ktoré zviažete do jedného stohu povrazom alebo drôtom. Stoh ozdobte stužkami a vajíčkami a na vrch môžete položiť hniezdo aj menší kvetináč s kvetmi alebo veselou postavičkou.

3. Prútený kôš plný farieb

Čím väčší kôš použijete, tým viac pestrých kvetov do neho viete zasadiť. Vnútro koša vysteľte hrubou fóliu a vyplňte ho zeminou, pričom na dno použite kamennú drenáž. Použite cibuľky z vašej záhrady alebo si zadovážte kvety v kvetináčoch.

4. Fúrik plný nového života

Aj starý fúrik môže slúžiť ako kvetináč. Zasaďte do neho rôzne veľké kvety a izbové rastliny, a pridajte pár veselých postavičiek. Môže to byť aj celá rodinka, veď fúrik unesie veľa. Výhodou je, že ho môžete jednoducho premiestniť práve tam, kde vynikne a aj späť na koniec záhrady.

5. Jarné dekorácie pred dom: pestrofarebné vedro

Máte doma vedro? Môže byť nové a pekné ale ešte lepšie, ak bude otlčené a staré. Oveľa viac v ňom vyniknú jarné kvety ako symbol nového života. Ak sa vám ošúchané vedro nehodí do vášho dizajnového konceptu, pokojne ho natrite sýtou žltou alebo zelenou farbou a hneď získa nový šmrnc.

6. Jarný kovový stojan

Medzi jarné dekorácie pred dom zapadne aj vyšší stojan na kvety. Stačí ak ho vyzdobíte jarnými dekoráciami ako sú vajíčka, bahniatka či veselé postavičky. Výhodou je jeho výška, vďaka ktorej môžete nechať rastliny aj visieť, rovnako ako kraslice či stuhy. Vyšší stojan doplňte nižším, čím získate bohatosť aj viac možností.

7. Rozprávkový kvetináč

Ratanový, kovový alebo terakotový kvetináč vyplňte jarnými kvetmi, medzi ktoré schováte prútené hniezdo s vtáčikmi. Do zeme zapichnite jarné dekorácie, ktoré si viete vyrobiť aj sami, alebo spolu s deťmi. Čím veselšie a milšie, tým lepšie.

8. Jarné dekorácie pred dom: decentný jarný veniec na dvere

Máte radi jednoduchosť a decentnú krásu? Použite kovový kruh alebo obyčajný ratanový veniec, na ktorý pripevníte pár halúzok umelej čerešne alebo čerstvé kvety zo záhrady. Zaveste veniec na jednofarebnú stuhu, korešpondujúcu s farbou kvetu a výzdoba je hotová.

9. Hniezdo plné radosti

Do starého vedra alebo kvetináču umiestnite hniezdo vyrobené z tenkého prútia. Vysteľte hniezdo machom a vložte do neho figúrky vtáčikov a škrupiny od vajíčok. Čím milšie figúrky, tým lepšie. Okolie hniezda vyzdobte kvetmi alebo zelenými rastlinami.

10. Jarné dekorácie pred dom: rozkvitnutá krhla

Ak máte po ruke starú krhlu, použiť môžete aj tú. Vložte do nej rozkvitnuté narcisy či tulipány a dekorácia už len čaká, kam ju umiestnite. Možno máte krhiel viac, tak ich postavte spolu, čím vytvoríte pekné zátišie. Namiesto krhle môžete použiť aj starý smaltovaný džbán alebo keramický krčah.

To bude krásna jar, čo poviete? Obklopte sa farbami a použite také jarné dekorácie pred dom, ktoré vám budú robiť radosť od rána do večera. Ak by ste si radi vyzdobili aj iné časti domu, máme pre vás aj ďalšie inšpirácie:

Zaregistrujte sa bezplatne na Westwing a prísun nových nápadov máte zaručený, spolu s exkluzívnymi ponukami vďaka ktorým váš domov rozkvitne krásou.