Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Rastlinná výzdoba na okne

Po dlhých chladných a pochmúrnych mesiacoch, kedy sme okná skôr zatvárali a zakrývali ťažkými závesmi, prichádza príjemná jar s množstvom slnečných lúčov. Tú je potrebné privítať tak, ako sa patrí: správnymi doplnkami a štýlovými dekoráciami. Jarná výzdoba na okná musí hrať sýtymi a žiarivými farbami, kvetinovými vzormi a netradičnými kombináciami bledých a tmavých odtieňov. Báť sa netreba ani asymetrických tvarov a geometrických vzorov. Pripravte sa na nadchádzajúce ročné obdobie ako profesionáli! Westwing má pre vás praktické rady a nápady, ktoré vám celý proces zjednodušia a urýchlia.

Jarná výzdoba na okná: pripravte sa na príchod jari

Zdobenie a zariadenie domu je síce dôležité, no ešte predtým, ako sa doň pustíte, nezabudnite na jednu dôležitú vec – veľké upratovanie. Vyčistite záhyby v oknách, parapety a sklo, a zbavte sa prachu a nečistôt, ktoré sa nazbierali počas dlhej zimy. Ak je to potrebné, oknám vymeňte tesnenie a zbavte sa menších nedokonalostí, ako napríklad oškretý lak na drevených rámoch. To isté platí aj pre vonkajšie parapety a všetko ostatné, čo sa nachádza v blízkosti okien.

Keď ste s upratovaním skončili, prejdite na jarné dekorácie a ich kombinovanie. Správnym výberom štýlových kúskov privítate teplé ročné obdobie a užijete si ho plnými dúškami.

Jarná výzdoba na okná: obľúbené farby

Jar je charakteristická tým, že využíva teplé pastelové farby ako ružová farba, modrá farba, červená, žltá a oranžová. Pracuje aj s béžovou, bielou či dokonca sivou. Použiť môžete teoreticky všetky farby, no snažte sa ich vyberať v ich jemnejšom prevedení, aby okolie okna presvetlili a opticky zväčšili.

S farbami to netreba preháňať, no počas jari máte oveľa viac možností ako na jeseň a v zime. Zvoľte si jednu paletu a v nej kombinujte podobné odtiene, ktoré sa navzájom dopĺňajú. Ak neviete, ako na to, nechajte, aby vám poradil váš štýl bývania:

Zdobenie okna a okennej parapety

Keď sa rozhodnete zdobiť okná, nezabúdajte na dôležitú časť, okennú parapetu. Ide o miesto, kde môžete položiť aj väčšie doplnky do bytu, prípadne o časť, kde sa dá oddychovať, či dokonca sadnúť. Stavte na malé farebné vázičky, kvety, rôzne nádoby alebo dokonca svietniky osvetľujúce okno večer a v noci. Pekne vyzdobenú parapetu doplňte vzdušnými záclonami, cez ktoré sa do interiéru dostane dostatok prirodzeného svetla. Najlepšie sú biele prevedenia, no vyskúšať môžete aj farebné vzory a potlače.

Akú výzdobu na okná môžete zvoliť?

Jarná výzdoba na okná je široká a môžete si ju vybrať presne podľa svojich predstáv. Je len na vás, či bude v jednej, alebo vo viacerých farbách, prípadne či bude obsahovať len kvety, alebo v nej využijete aj iné materiály a doplnky.

Maľovanie a kreslenie na sklo

Rozhodli ste sa, že výzdobu nebudete kupovať a spravíte si ju sami doma? Projekty “urob si sám”, známe aj ako DIY, sa v posledných rokoch tešia veľkej obľube. Niet sa však čomu čudovať. Pomocou vlastnoručne vyrobených ozdôb dostanete do domácnosti nielen pekný kúsok, ale vytvoríte ním tiež tú pravú domácu atmosféru.

Kreslenie na sklo je jednou z možností, ako do interiéru priniesť jar a vyzdobiť svoje okná. Najrýchlejším riešením je zaobstarať si špeciálne farby na sklo a pomocou predtlačených vzorov vytvoriť kvety, zaujímavé vzory či dokonca zvieratká. Tento typ DIY sa bude páčiť hlavne najmenším členom rodiny. 

Samolepiace fólie s jarnými motívmi

Nemáte čas na dlhé tvorenie, no chcete, aby mali okná šmrnc a prilákali pohľady každého okoloidúceho? V tom prípade si zaobstarajte samolepiace fólie s originálnymi jarnými motívmi. Ich výhodou je, že sa dajú použiť viackrát, takže po skončení jari ich dáte dole a odložíte na ďalší rok. Okrem samolepiacich fólií môžete siahnuť aj po bežných nálepkách určených na sklo. Tie sú charakteristické tým, že sú lacnejšie, no dajú sa zvyčajne použiť len jedenkrát.

Jarná výzdoba na okná z papiera 

Jarná výzdoba okien z papiera je tou najlacnejšou a zároveň najzábavnejšou alternatívou. Máte v rámci nej široké možnosti a pri papieri neexistuje takmer nič, čo by sa z neho nedalo vyrobiť. Westwing si pre vás pripravil niekoľko tipov, ktoré môžete vyskúšať:

  • jednoduché dekorácie na nalepenie – pre tých, ktorí nechcú tráviť tvorením veľa času, sú tu jednoduché dekorácie na nalepenie. Stačí na papier nakresliť vzor, napríklad kvet, listy, motýle, vážky alebo veľkonočné vajíčka, vystrihnúť ho a pomocou lepiacej pásky pripevniť. Ak chcú pomôcť vaši najmenší, dajte im vytvoriť jarné kvety z papiera pre deti ako sú tulipány alebo fialky, ktoré sa ľahko kreslia aj vystrihujú.
  • závesné dekorácie z papiera – nechcete na sklo nič lepiť? V tom prípade vystrihnite kvety, listy či dokonca rôzne 3D geometrické vzory a zaveste ich na špagát. Ten upevnite na záclonu alebo o strop.
  • papierový veniec – zoberte zelený papier a vystrihnite z neho kruh. Následne využite papiere iných farieb a vystrihnite z nich kvety, vtáčiky a listy. Pomocou lepidla ich pripevnite na kruh a výsledný veniec zaveste alebo prilepte do okna.

Rada odborníka: Ak chcete získať stabilitu, papier môžete nahradiť kartónom alebo tvrdým výkresom.

Výzdoba okennej parapety

Jarná výzdoba na okná zahŕňa aj zdobenie samotnej okennej parapety. Výzdoba do interiéru môže byť vo forme veľkej vázy alebo črepníka so sušenými, umelými či živými kvetmi. Naaranžujte si kyticu pomocou jarných kvetov v krásnych výrazných farbách. Obľúbené sú ruže, rododendrony, fialky, narcisy a tulipány. Namiesto kupovania si ich sami vypestujte, je to oveľa ľahšie, ako sa zdá.

Jarná výzdoba parapety zvonku môže byť rovnaká ako zvnútra, prípadne toto miesto využite na masívnu girlandu doplnenú o farebné kvety a zelené listy. Takto ozdobená girlanda sa dá umiestniť aj po celom obvode okna a dodať domu nezameniteľný a originálny vzhľad.

Kvetináče s rastlinami

Jarné kvety pekne nastrihajte a umiestnite do masívnej vázy, kde ich doplníte steblami zelenej trávy a sušenými kvetmi. Ak chcete, aby vám kvetinové aranžovanie vydržalo dlhšie, zasaďte si niektoré druhy do farebných kvetináčov a postavte ich na okennú parapetu. Keď je kvetináč na podstavci alebo je väčší, umiestnite ho pri okno, aby s ním tvoril zaujímavý celok. Črepníky by nemali byť nudné a mdlé, práve naopak. Nechajte, aby zažiarili a spojili vás s prírodou vonku.

Ťahavé a popínavé vonkajšie alebo izbové rastliny umiestnite do závesných kvetináčov, ktoré zavesíte do okna alebo na balkón a terasu.

Závesy v jemných jarných farbách

S príchodom jari sa mení viacero vecí vrátane počasia, ktoré je stále krajšie a jasnejšie. Nechajte, aby sa slnečné lúče dostali dnu a zaliali celú miestnosť svojím príjemným teplom. Zabudnite preto na ťažké závesy a zaobstarajte si jemné priesvitné žalúzie podporujúce snovú atmosféru. Nechajte, nech padajú na zem, kde splynú s podlahou alebo kobercom, a dovolia slnku dostať sa ďalej ako len po parapety.

Jarná výzdoba na okná: tvorte spoločne s deťmi

Teplé počasie, dlhšie dni a slnečné lúče v nás často vyvolávajú pocit, že máme na všetko akosi viac času. Využite jedno poobedie a strávte ho tvorbou pekných jarných dekorácií spolu so svojimi deťmi. Malým ratolestiam sa bude najlepšie dariť kreslením jednoduchých vzorov, kvetov a listov, prípadne ich vystrihovaním a lepením na okno. Tým starším zas nechajte, aby sa potrápili ťažším DIY projektom a vytvorili napríklad masívny jarný veniec na dvere.

Po dekorovaní okna sa premiestnite do iných častí domácnosti a začnite zdobiť konferenčný a jedálenský stôl, poličky a vitríny. Jarné dekorácie na stôl, farebné obrusy, záclony a pekné prehozy vás prenesú do raja, kde je vždy teplo a dobrá nálada.

Dostaňte do domácnosti jar pomocou štýlových kúskov z Westwing a tešte sa z nadčasového dizajnu a vysokej kvality dlhé roky.