Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
jarný veniec v jemných farbách na dverách

Čo krajšie môže vítať jar a nový život ako sviežosť farieb a krása jarných kvetov? Niet divu, že po dlhej zime chcú mať ľudia tú krásu stále na očiach. Ideálnou možnosťou, ako to urobiť jednoducho a prakticky, je jarný veniec na dvere. Uvíta hostí aj obyvateľov vždy keď vstúpia na priedomie a pripomenie im nielen to, čo rastie vonku, ale aj to, čo sa skrýva vo vnútri. Aké vence sú dnes trendy a ako si dekoračný veniec dokážete vyrobiť aj vy sami? Poďte ďalej a dozviete sa.

Aký veniec na dvere si vyberiete vy?

Je viac než isté, že jarná výzdoba pomáha navodiť príjemnú a tvorivú atmosféru jari, skrášľuje naše príbytky a obveseľuje ducha. Bolo by škoda ju nevyužiť naplno. Medzi obľúbené jarné dekorácie jednoznačne patrí práve jarný veniec na dvere. Aké typy, farby a materiály sú pre veniec vhodné?

Jarný veniec na dvere: živý alebo umelý variant

Pri výrobe vencov sa používajú rôzne materiály, od tých prírodných, ako je prútie, slama či živé rastliny až po umelé korpusy, stuhy aj doplnky. Oba varianty majú svojich zástancov. Ktorý je ten správny? Nuž ten, ktorý vás viac chytí za srdce. Raz to môže byť umelý a inokedy živý. Záleží aj od toho, či si ho tvoríte sami a chcete využiť vlastné jarné kvety alebo chcete hlavne veniec, ktorý vám dlho vydrží. Ak sa neviete rozhodnúť, využite kombináciu.

Jarný veniec na dvere: rôzne materiály

Jarný veniec na dvere sa dá vyrobiť zo všeličoho, aj z tanierov! Jar je predsa symbolom tvorivosti a radosti. Použiť sa dajú klasické materiály ako je slamený či prútený korpus, umelé, sušené aj živé rastliny, pierka či vajíčka. Rovnako sa však dajú použiť aj netradičnejšie materiály a dekorácie z plastu, textilu, skla či porcelánu. Zaujímavo vyzerá aj papierový veniec, podobne ako celá jarná výzdoba okien z papiera.

Jarný veniec na dvere: zdobenie

Máte radi mohutné expresívne kúsky alebo skôr jemné a nenápadné? To je asi hlavné kritérium pri výbere venca. Jarný veniec na dvere môže mať totiž neskutočne veľa podôb. Podobne ako kvetinová výzdoba na svadbe, aj tá na venci môže byť bohatá alebo decentná, rôznofarebná a divoká alebo štýlovo čistá. Zvoliť môžete jednoduché vzory, stuhy a doplnky, alebo výrazné a očarujúce prvky. Výber je len na vás.

5 inšpirácií na najkrajšie jarné vence na dvere

Ako sme už spomínali, jarný veniec na dvere môže mať množstvo podôb. Ako si vybrať keď je toľko možností? Vieme, že je niekedy ťažké vyberať z toľkej krásy a tak sme vám pripravili päť inšpirácií, ktoré vám veríme otvoria cestu k vlastnému výberu.

Veľkonočný veniec na dvere s kraslicami a ozdobami

Ak je pre vás nemysliteľná jarná výzdoba bez kraslíc a typických jarných prvkov, pokojne ich použite aj na veniec. Či už to budú klasické slovenské kraslice, exkluzívne kúsky alebo umelecké diela vašich detí, na tom nezáleží. Použiť ich môžete spolu s narcismi, hyacintami, páperím a kuriatkami. Nezabudnite na veľkú stuhu, zeleň a svieže jarné farby.

Pestrofarebný jarný veniec na dvere s rezanými kvetmi

Čerstvé kvety na veniec? Veru áno! Vyzerajú aj voňajú nádherne a ak vyberiete tie správne druhy, vydržia vám robiť radosť primerane dlho. Vhodné sú drobné jarné kvietky, cibuľoviny, hortenzie, ruže alebo tulipány a ich pestrá kombinácia. Pridať môžete aj vejár brečtanu alebo iných stálo zelených rastlín a váš jarný veniec na dvere určite nadchne každého okoloidúceho.

Tulipánový veniec na dvere

Ak máte radi tulipány, bude to jednoduché. Už samé o sebe patria medzi ideálne jarné dekorácie pred dom a to bez ohľadu na to, či sú v záhone alebo v kvetináči. Ak nimi vyzdobíte aj veniec, dielo bude dokonalé. Použiť ich môžete pre celý korpus, no vyniknú aj po kusoch. Stačí k nim pridať dekoratívnu stuhu alebo drobnú ozdobu a jar môže zaklopať na dvere.

Eukalyptový veniec na dvere

Medzi netradičné no čoraz obľúbenejšie dekorácie patrí jarný veniec na dvere z eukalyptu. Táto sivozelená rastlina je nielen dizajnovo atraktívna, ale aj ľahko tvarovateľná, voňavá a trvácna. Použiť je možné rôzne odrody alebo aj jednu v kombinácii s ďalšími voňavými rastlinami ako sú konáriky tymiánu či iných byliniek. Ak sa obávate o jeho krehkosť, použite umelý eukalyptus.

Veniec na dvere zo suchých tráv a kvetov

Sušené kvety, ako napríklad umelé kvety v kvetináči alebo pampová tráva vôbec nie sú nudné ako sa na prvý pohľad zdá. Ich využitie je rokmi osvedčené a v moderných úpravách aj veľmi žiadané. Ak je pre vás ekologický prístup a udržateľnosť na prvom mieste, použite sušené kvety a trávy spolu s podkladom zo slamy a sena a pridajte prírodné ozdoby ako pierka, bahniatka či drevené dekorácie. Nebojte sa farieb a neformálnosti a efekt bude dokonalý.

Ak hľadáte inšpirácie pre jarné kvety, radi vám prinesieme nápady, ktoré sú najvhodnejšie pre váš interiér. Pozrite si naše články:

Jarný veniec na dvere: vyrobte si ho sami!

Chceli by ste si jarný veniec na dvere vyrobiť sami? S našou pomocou to určite zvládnete. Ukážeme vám jednoduchý postup ako na to. Budete potrebovať len zásobu rastlín, pár pomôcok a dekorácií a použiť môžete aj doplnky do bytu ako sú kruhové rámiky, ozdoby alebo aj umelé kvety. Výhodou domácej výroby je, že zvyšný materiál môžete efektívne využiť aj pre jarné dekorácie na stôl či na okná.

Pomôcky pre výrobu venca:

  • korpus: ratanový alebo prútený, kovový alebo drevený kruh
  • tavná pištoľ
  • kliešte na drôt
  • zelený drôt

 Materiál na tvorenie:

DIY bohatý veniec s hortenziou

Ako podklad použite pevný ratanový alebo prútený korpus. Pripravte si viacero rôzne veľkých kvetov hortenzie a pár halúzok stálo zelených listov, napríklad brečtan alebo papradie. Ako doplnok použite pár drobných jarných kvietkov, prípadne veselú ozdobu. Výber hlavnej farby kvetov záleží na vás, no farby môžete aj kombinovať. Na korpus pripevnite vetvičky drôtikom a postupne pripevnite aj kvety hortenzie. Zasúvajte jednu za druhú, tak aby ste nimi pokryli celý korpus. Nakoniec ozdobte veniec veľkou stuhou. 

DIY nežný čerešňový veniec

Ak máte radi jednoduchosť a nehu, zvoľte jemné kvety čerešne. Ako podklad môžete zvoliť tenký prútený veniec alebo jednoduchý kovový kruh. Na spodnú alebo bočnú časť pripevnite drôtikom alebo silonom halúzku čerešne a pridajte k nej menšiu jarnú ozdobu, ktorú prilepíte tavnou pištoľou. Na zavesenie venca použite stuhu alebo silon. Nič viac netreba. Vetvičku čerešne môžete nahradiť iným rozkvitnutým konárikom alebo kvietkom, napríklad nezábudkou či levanduľou.

DIY pestrý veniec s eukalyptom

Efektné stálo zelené listy eukalyptu vyniknú najlepšie samostatne, no jarnú hravosť im ľahko dodá prítomnosť iných farebných kvietkov. Na ratanový alebo prútený korpus pripevnite najskôr zelené halúzky eukalyptu, tak aby obkolesil celý podklad. Podľa toho, či máte radi bohatosť, roztopašnosť alebo pestrosť, pripevnite nakoniec aj malé farebné jarné kvietky alebo pár kvetov ruže či hortenzie.

Je to veru krása, že? Toľko farieb zrazu na jar! Doprajte si ich a vyberte si taký jarný veniec na dvere, ktorý vás obveselí a dodá energiu pre všetky jarné dni. Ak vás baví dekorovanie či tvorenie, nazrite do ďalších našich článkov venovaných jari.

Zaregistrujte sa bezplatne na Westwing a získajte nové inšpirácie i exkluzívne ponuky pre krajšie bývanie už dnes.