Jarná rastlinná dekorácia

Príroda sa prebúdza, všetko sa pomaly zozelenieva a vzduchom sa nesú mámivé vône prvých rozkvitnutých kvetov, krov a stromov. Jar sa nezadržateľne blíži a s ňou prepuká aj pestrosť prírody navôkol. Radosť zo zmeny ročných období by mala ozdobiť každú domácnosť – ako ju vniesť do vášho krásneho, útulného aranžovania? Aj pre túto nádhernú príležitosť sme si pre vás pripravili skvelé nápady pre skrášlenie interiéru. Nebudete na to potrebovať veľa – pre mnohé z nich budete môcť použiť doplnky priamo z domácnosti. Štýlová jarná výzdoba skrátka nemôže chýbať!

Jarná výzdoba: ako si jednoducho a krásne vyzdobiť váš domov jarnými dekoráciami

Jarné dekorácie a kvetinová výzdoba idú bezpochyby ruka v ruke. Nič predsa nedokáže krajšie ozdobiť interiér ako kvety a rastliny naaranžované v rôznych dekoračných vázach, nádobách či kvetináčoch – ihneď naplnia priestor sviežosťou, radosťou a pozitívnou energiou! Jednoducho sa pritom dajú použiť krásne jarné kvety, a ak žiadnu nemáte, postačí sa vybrať na prechádzku a natrhať nejaké cestou.   

5 tipov, ako začať s jarnou výzdobou

Ako by jarná výzdoba teda mala začať? Máme pre vás 5 tipov, ktoré budete môcť ľahko zakomponovať do vášho domova bez ohľadu na to, či obľubujete vidiecky štýl, industriálny štýl, shabby chic, boho alebo pompézny glamourový štýl. Pestré, svieže farby jari sa nenútene hodia do každého aranžovania!

 1. Ozdobte kvetináče vašich izbových rastlín.
 2. Vymeňte obrusy a textílie za také s kvetinovým vzorom alebo vo veselých farbách. Nezabudnite pridať aj pútavé jarné dekorácie na stôl.
 3. Vytvorte si priestor pre malé kytice živých kvetov, ktoré budete môcť rozmiestniť po celej domácnosti. 
 4. Nezabudnite ani na okná po umytí – jarná výzdoba na okná dokáže nádherne oživiť priestor a upúta zrak každého okoloidúceho. Ak máte doma deti, určite sa nielen im bude páčiť jarná výzdoba okien z papiera.
 5. Aj vchod do vášho príbytku si môžete slávnostne vyzdobiť. Môže to byť čarokrásny jarný veniec na dvere alebo, ak bývate v dome, pripravte jarné dekorácie pred dom

Pastely, kvety a svetlé akcenty osviežia každú miestnosť vo vašom interiéri

Pastelové farby a živé rastliny s kvetmi vždy vdýchnu interiéru sviežosť a pozitívnu energiu. Dekorácie a výzdoba vo svetlých akcentoch budú mať ten istý očarujúci efekt bez ohľadu na štýl vášho aranžovania. Jarná výzdoba pritom nemusí byť vo veľkom – keď si zvolíte menšie dekorácie do bytu a vlastnoručne pripravené dekorácie, budete nimi môcť spestriť každučkú miestnosť: od kúpeľne cez predsieň a kuchyňu až po spálňu a obývačku.

Jednoduché triky, kde a ako použiť jarné doplnky do bytu

Jarná výzdoba je neuveriteľne jednoduchá na prípravu a poslúži aj ako pútavé veľkonočné dekorácie. Môžete na ňu použiť domáci riad alebo iné doplnky do bytu ako napríklad svietniky na čajové sviečky či riad. Stačí ich ozdobiť kvetmi, jarnými rastlinami či dokonca skorou zeleninou a ihneď im vdýchnete vôňu jari! Poďme sa na ne pozrieť bližšie…

Jarné dekorácie: 20 nápadov, ako ich využiť v interiéri či exteriéri

Ak hľadáte tipy pre jarné dekorácie, týchto 20 nápadov vás určite inšpiruje! Mnohé z nich budete môcť využiť ako doma, tak aj v záhrade alebo pred domom.

 1. Sklenené nádoby a fľaše z číreho skla – spravte z nich vázy pre čerstvé jarné kvety vo váze! Zafarbite vodu v nich do rôznych odtieňov pomocou potravinového farbiva, ktoré postupne zafarbí aj kvety!
 2. Váza s kvetmi a vetvičkami – nádherný prírodný charakter dodá pridanie vetvičky z kríku alebo stromu.
 3. Pestrofarebné gumáky – ak máte pár navyše alebo od odrastených detí, spravte z nich štýlové nádoby na kytice kvetov. Ak sú deravé a neudržali by vodu, môžete z tých menších spraviť pútavý kvetináč pre jarné kvety ako napríklad narcisy či prvosienky.
 4. Dekoračná vtáčia klietka – bude vyzerať čarovne, keď do nej umiestnite malú vázičku s pretŕčajúcimi kvetmi.
 5. Kvety z papiera – papierové kvety na špajdli, či dokonca jednotlivé origami kúsky – táto aktivita bude skvelou zábavou aj pre deťúrence. Pozrite sa na pekné nápady pre jarné kvety z papiera pre deti.
 6. Papierová girlanda – pripravte si ich viac z farebných papierov. Môžu poslúžiť ako krásne nástenné dekorácie alebo na oknách či dverách v každej miestnosti!
 7. Zdobené zrkadlá – uviažte mašličky z rôznych stúh alebo si pripravte papierové kvety a pripevnite ich priesvitnou lepiacou páskou do rohov zrkadlového rámu.
 8. Krhlička plná kvetov – či už do interiéru alebo exteriéru, krhla bude skvelou náhradou vázy!
 9. Sádzač cibuľovín – aj toto náradie do záhrady môže poslúžiť ako štýlový obal pre menšiu nádobu s vodou, do ktorej budete môcť položiť kvety.
 10. Zavesený kovový lievik – stačí do neho vložiť vlhkú špongiu a zastoknúť do nej kvietky.
 11. Jarná zelenina ako ozdoba – do väčšej sklenenej vázy s vodou vložte mrkvičku s vňaťou, kaleráb s listami a halúzku zelených cherry paradajok.
 12. Krčah s reďkovkami – ďalší nápad na zeleninovú výzdobu. Tentokrát však nechajte umyté hlávky reďkovky vytŕčať vonku.
 13. Zelený truhlicový kvetináč – nasaďte do neho okrasnú trávu, či tradičnejší jačmeň alebo pšenicu.
 14. Vázičky s popisom – a čo tak 3 vázičky s kvetmi vedľa seba a na každej jedno písmenko J – A – R!
 15. Dáždnik na zavesenie – do priestoru v záhyboch môžete uložiť dlhšie kvety alebo veľkonočnú výzdobu!
 16. Podnos s machom a výzdobou – nazbieraný mach poukladajte na podnos vystlaný fóliou či alobalom na občasné poliatie a môžete ho ozdobiť.
 17. Váza s halúzkami jahňadov, zlatého dažďa, čerešne alebo divej jablone – môžu byť už rozkvitnuté, alebo sa púčiky roztvoria v teple domova.
 18. Priehľadná váza s mrkvami a kvetmi – ponorte mrkvy bez vňate do vody vo váze a doplňte ju krásnymi žltými ružami so skrátenou stonkou.
 19. Fľaše s vysokým hrdlom – 3 toho istého druhu s kvetmi a vyššími steblami trávy vytvoria krásnu súpravu.
 20. Súprava fliaš rôznych tvarov a odtieňov skla – stačí do vody v nich vložiť list papradia či kvet a výzdoba na stôl alebo parapet je hotová! 

Jarná výzdoba: trendy na rok 2022

Jednoznačným trendom pre dekorácie na rok 2022 sú izbové rastliny! Keďže do interiéru vnášajú pokoj a udržiavajú čistejší vzduch, stanú sa neoddeliteľnou súčasťou jarných dekorácií. Veľmi trendy budú aj živé zelené steny ako napríklad machová stena. Okrem rôznych odtieňov zelenej sú to naďalej aj pastelové farby, vzory s prírodným motívom a vintage štýl pre doplnky. Máme sa skrátka na čo tešiť!

Jar je skutočne nádherným ročným obdobím. Pripravte aj vašu domácnosť na jej príchod a tešte sa z čarokrásnej prebúdzajúcej sa prírody. Dúfame, že sa vám naše nápady na dekorácie páčili – pevne veríme, že aj Veľká noc bude s nimi ešte krajšia! Určite však skvele poslúžia tiež ako výzdoba na oslavu – veď krásnych kvetinových dekorácií nikde nie je dosť!

Vyzdobte vašu domácnosť jarnými dekoráciami a naplňte ju kvetmi a rastlinami. Chýbajú vám pre to nejaké doplnky? U nás ich určite nájdete! Využite pritom bezplatnú registráciu na Westwing a nepremeškajte naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší, a to nielen počas jari!