Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
jarné dekorácie na okne vyrobené z papiera

Príjemný závan teplého počasia signalizujúci leto, vyššie teploty a predlžujúce sa dni. Toto všetko a oveľa viac je jar hýriaca farbami, krásnymi voňavými kvetmi a zeleňou všade navôkol. Väčšina z nás sa na ňu teší hneď z niekoľkých dôvodov, no tým hlavným je lepšia nálada a úsmev na tvári. Dlhá a ponurá zima je za nami a my môžeme odhodiť rovno niekoľko vrstiev oblečenia. Privítajte jar s otvorenou náručou a správne pripravenou domácnosťou. Najlepšie spravíte, keď začnete od úplného základu, ktorým je jarná výzdoba okien z papiera a následne budete pokračovať do ďalších častí domácnosti.

Jarná výzdoba okien z papiera: ako s ňou začať?

Jarná výzdoba okien z papiera nemôže ísť rozhodne na špinavé okná. Použite mokrú handričku, špeciálny prostriedok na čistenie a pekne ich všetky vyumývajte. Zoberte metličku a zbavte sa pavučín, prípadne siahnite po vysávači, ktorý urobí ešte lepšiu prácu. Ďalej sa presuňte na parapety, ktoré sú takisto dôležitou súčasťou okien, a dobre ich utrite. Jarné upratovanie vám musí pomôcť zbaviť sa nečistôt, ktoré sa v okolí okien a na nich zachytili počas dlhej zimy.

Obľúbené typy jarnej dekorácie

Jarné dekorácie majú veľkú výhodu v tom, že si ich viete upraviť presne podľa seba. Na trhu totižto nájdete desiatky črepníkov, lampášov, dekoratívnych typov osvetlenia a množstva ďalších predmetov v rôznych štýloch, farbách a veľkostiach. Netreba sa tak báť, že by sa váš štýl bývania nedal pretvoriť do trendy jarnej podoby.

Toto isté platí pri projektoch “urob si sám”, v rámci ktorých máte celý proces tvorenia pod kontrolou. Sami sa rozhodujete, akú farbu alebo materiál zvolíte.

K obľúbeným typom dekorácií na jar sa radia:

  • kvetinová výzdoba zo živých, umelých alebo sušených kvetov
  • zaujímavé farebné črepníky
  • jarný veniec na dvere alebo okno
  • lampáše, sviečky a svietniky
  • papierové dekorácie v rôznych prevedeniach ako kvety, vence, listy, zvieratá a iné
  • veľkonočná výzdoba vo forme vajíčok, bahniatok, kuriatok a zajacov

Ako vyzdobiť okná elegantne a štýlovo?

Jarná elegancia skombinovaná s moderným štýlom a jemným futuristickým nádychom je vždy tou správnou voľbou. Dáva vám istotu, že váš príbytok bude vyzerať dobre každú jednu jar, nehľadiac na to, aký je rok. Základom sú bledé farby, ktoré sa navzájom jednoducho kombinujú, a to biela, pastelová ružová farba, zelená farba, žltá a bledomodrá. Z palety si vyberte vždy len dva, maximálne tri odtiene, ktoré môžete oživiť ich inými, bledšími alebo tmavšími tónmi.

Materiály v interiéri ako stvorené na jar sú tie, ktoré pochádzajú z prírody, čiže rôzne druhy dreva, ratan, bavlna, juta, hodváb, zamat a kameň. Takisto ako pri farbách, vyberte si jeden či dva a navzájom ich spolu laďte.

Luxus a eleganciu dodajú oknám štýlové závesy v univerzálnej, najlepšie bielej farbe. Stavte na priedušné modely a vyhnite sa ťažkým, cez ktoré sa nedostanú slnečné lúče dnu.

Jarná výzdoba okien z papiera: urob si sám nápady

Jarná výzdoba okien z papiera je ľahká na vytvorenie, dobre sa pri nej zabavíte a podporíte svoju fantáziu. Využite jedno voľné poobedie alebo celý víkend a stavte na pekné kúsky, ktoré budú ladiť s ostatnými doplnkami v domácnosti. Westwing si pre vás pripravil rady a nápady na uľahčenie celého procesu.

Jarná výzdoba okien z papiera na nalepenie

Tou najľahšou výzdobou je vystrihnutie určitého tvaru a jeho nalepenie na okno. Držte sa pravidla, že čím väčšia ozdoba je, tým lepšie ju bude vidno z diaľky niekoľkých metrov, napríklad z chodníka alebo z cesty.

Výzdoba na jar by mala obsahovať tulipány, ruže alebo narcisy, zelené listy, lastovičky a iné druhy vtákov, motýle a zelené stromy. Takáto jarná výzdoba je vhodná aj pre tých najmenších, ktorí vám s ňou budú chcieť určite pomôcť. Nechajte, aby vaše deti nakreslili pekné kvety alebo ich vystrihli a nalepili.

Tip: Na lepenie využite priesvitnú pásku a vždy v malých rozmeroch. Uistíte sa tak, že ju nebude vidno a nebude kaziť pekný vzhľad vystrihnutých dekorácií.

Jarná výzdoba okien z papiera na zavesenie

Nie je lepenie nič pre vás? Vystrihnuté kvety, zvieratá a ostatné vzory jednoducho zaveste na špagát, ktorý pripevníte o garnižu, záclonu alebo dokonca strop a spustíte dole. Keď máte na strope háčik, využite ho na závesné kvetináče, v ktorých budú živé jarné kvety. Alebo naň dajte pekné lampáše, ktoré budú svietiť v okne počas noci. Papierové ozdoby môžete pripevniť aj o štipce určené na bielizeň, ktoré zafarbíte žiarivými farbami. Deťom sa bude páčiť tvorba papierovej girlandy vhodnej na zavesenie nielen do okna, ale aj do akejkoľvek inej časti domácnosti.

Využite parapet

Či už máte parapet široký, alebo úzky, využite ho na jarnú výzdobu okien z papiera a zaplňte tento inak prázdny priestor. O jeho okraj môžete zavesiť závesné dekorácie a spustiť ich smerom dole. Síce nebudú zdobiť priamo okno, ozdobia vám interiér a prinesú príjemnú rodinnú atmosféru.

Papierom môžete tiež dekorovať prázdne sklenené fľaše, z ktorých urobíte vázu na jarné kvety. Stačí, aby ste ich nastrihali a vložili do čerstvej vody so špeciálnym tekutým hnojivom. Vydržia vám tak oveľa dlhšie. Ďalším skvelým tipom sú papierové holuby, ktoré nalepíte na špajdľu. Tú upevnite pomocou lepiacej pásky o parapet. Dávajte ale pozor, aby nebola špajdľa moc vysoká, pretože by mohla vadiť pri otváraní okna.

Aké jarné dekorácie si ešte môžete sami vyrobiť?

Jarné dekorácie ponúkajú veľa možností, čo sa odráža aj v zábavných DIY projektoch. Doma si môžete urobiť ešte množstvo ďalších vecí:

  • jarný veniec na dvere – na polystyrénový kruh navrstvite zeleň podľa vašich predstáv, doplňte ju o farebné, umelé, sušené alebo živé kvety a ďalšie dekorácie. Pridajte špagát na zavesenie a umiestnite na vchodové dvere.
  • jarné dekorácie pred dom – vysokú vázu naplňte sušenými, umelými alebo živými kvetmi, tie doplňte o vysokú zelenú trávu a pridajte aj bahniatka, čím navodíte mierne veľkonočnú náladu. Druhou možnosťou je vedro naplnené farebnými živými kvetmi, prípadne gumená čižma alebo krhla. Skvelo vyzerajú tiež menšie palety, na ktorých sú postavené črepníky v rôznych výškach s celozelenými alebo farebnými kvetmi.
  • jarné dekorácie na stôl – na stôl prestrite biely obrus a doplňte ho výrazným behúňom, ktorý s ním bude kontrastovať. Do stredu položte nižšiu vázu s kvetmi tak, aby nezavadzala vo výhľade. Pridajte svietniky s čajovými sviečkami, lampáše a pekne poskladané servítky. Nezabudnite na minimalistické taniere, výrazné poháre a zaujímavý príbor, napríklad v metalickom odtieni.

Doplnky do bytu by mali byť na jar odeté v jemných pastelových odtieňoch a zaujímavých kombináciách. Otvorte dvere výrazným kvetinovým vzorom, nevšedným farbám a prírodným materiálom. Prineste teplé počasie do svojho príbytku a pri dekorovaní nezabúdajte okrem okien aj na všetky ďalšie časti domu. Len tak získate pekný celok a výsledok, po ktorom túžite.

Pripravte sa na jar spolu s Westwing! Využite bezplatnú registráciu a nechajte, aby vám všetky novinky prichádzali priamo do e-mailu.