Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Halloween tekvica

Ak sa vám páčia jesenné dekorácie, nemali by ste obísť ani halloween dekorácie. Medzi ne rozhodne patrí strašidelná halloweenska tekvica. Môžete ju poňať aj funkčne, keď do nej vložíte čajovú sviečku a takisto magicky, keď jej dodáte tajomný šmrnc. Ako vyzdobiť tekvicu sa dozviete práve dnes. Inšpirácií je skutočne neúrekom, stačí si vybrať spôsob, ktorý bude ladiť s vašimi zručnosťami aj štýlom bývania. Poďte s nami odhaliť tajomstvo halloweenskej výzdoby tejto sezóny!

Ste pripravení na Halloween? Inšpirujte sa nápadmi ako vyzdobiť tekvicu

Už dávno neplatí zvyk, že výzdoba domu alebo bytu sa vzťahuje len na Vianoce alebo Veľkú noc. Zdobiť môžete počas celého roka. Využite dokonalé farby jesene, ktoré môžete aplikovať či už na jesenné dekorácie na stôl, jesenné vence na dvere alebo ako jesenné dekorácie z papiera. Teplé farby zahrejú miestnosť a vdýchnu skracujúcim sa dňom nový život. Použite jesenné tóny ako žltá, červená, oranžová či hnedá ako interiérové farby a objavte čaro tohoto magického ročného obdobia!

Takmer každý si jeseň spája s magickým obdobím dušičiek. V predvečer Dňa zosnulých, 31. októbra sa oslavuje Halloween. Typickým symbolom je práve svetlonos, ktorý sa v súčasnosti uchoval ako charakteristický znak podľa starej legendy z Írska. Vtedy sa vyrábal z repy, neskôr sa sem priniesol zvyk vyrezávania a zdobenia tekvice z Ameriky. Pozrime sa teda na to, ako vyzdobiť tekvicu a iné jesenné dekorácie z prírodných materiálov či jesenné dekorácie pre deti. 

TIP: Ak hľadáte doplnok k vyrobenej tekvice, pozrite si naše ozdobné dekoračné tekvice z online obchodu Westwing!

Jesenné dekorácie s kúskom fantázie

Práve vaše deti vám rady pomôžu s kreativitou, ak sa vám už minuli nápady na jesenné dekorácie z listov, jesenné dekorácie z gaštanov alebo zo šišiek. Častokrát čerpajú svoje nápady v ríši zvierat alebo rastlín, niekedy majú dekorácie celkom abstraktný tvar, veľkosť alebo význam. Deti nevnímajú svet vždy logicky, a preto sa dokáže aj v dekorovaní uplatniť ich fantázia. Možno z ich diel vznikne originálna jesenná výzdoba na okná, ktorú vám budú závidieť všetci okoloidúci!

A čo tak zapracovať do vašich doplnkov jesenné kvety? Nielen jar a leto prajú nádhernej flóre. Až do prvých mrazov nájdete v záhradkách žlté kvety, ale aj chryzantémy, vresy či astry. Bohato kvitnúci rozchodník má fialové kvety, ktoré skrášlia váš balkón, terasu či verandu. Stačí ich zrezať do vázy a jednoduchá jesenná dekorácia je na svete!

Tipy ako správne vybrať tekvicu na výzdobu

Ak však chcete ísť v halloween výzdobe ďalej, mám pre vás zopár šikovných tipov, ako vyzdobiť tekvicu. Predtým však treba vybrať tú správnu tekvicu. Poďte zistiť, ako nato. Bez ohľadu na to, či ste pokročilý záhradkár alebo sa plodinami zaoberáte len sporadicky, je vždy výzvou nájsť dokonalú tekvicu.

 • Hľadajte tekvicu, ktorá má sýtu oranžovú farbu.
 • Poklopte na tekvicu a skontrolujte, či je dutá. Vtedy je aj zrelá
 • Uistite sa, že spodok tekvice nie je mäkký a kašovitý. Spodná časť by mala byť tiež plochá, aby sa nekotúľala.
 • Skontrolujte, či je driek pevný a zaistený. Nikdy nevyberajte tekvicu za stonku! Môže sa zlomiť, čo vedie k rýchlemu rozpadu.
 • Vyhnite sa pomliaždeným tekviciam a pri vyrezávaní hľadajte hladký povrch. Je to oveľa jednoduchší spôsob, a určite sa vám to podarí.

Pestujete vlastné tekvice? Mali by ste vedieť, ako a kedy ich správne zozbierať:

 • Najlepšie je zbierať tekvice, keď sú zrelé. Takto vydržia najdlhšie. Nevyberajte tekvicu z porastu len preto, že dosiahla požadovanú veľkosť. Ak chcete malé tekvice, pestujte malú odrodu.
 • Ak pestujete vlastné tekvice, zberajte ich v suchom dni, keď listy odumreli a šupky sú tvrdé.
 • Aby ste spomalili proces skazy, nechajte pri zbere tekvice jeden alebo dva centimetre stonky.

5 nápadov, ako vytvoriť dekoráciu z tekvice

Je niekoľko stoviek spôsobov, ako vyzdobiť tekvicu a mať ju doma ako jesennú dekoráciu omnoho dlhšie ako len počas krátkeho sviatku Halloweenu. Keď už si dáte námahu, usilovne ju vyrežete a vyzdobíte, mala by vám skrášľovať miesto čo najdlhší čas. 

Dole vám ponúkame zopár inšpirácií, ale predtým by sme vám chceli pomocou videa ukázať ako kreatívne a jednoducho vyzdobiť tekvicu pomocou farebných tampónikov.

Tekvica v kuchyni

Môžete ju položiť do stredu jedálenského stola a spraviť si z nej krásne svietidlo. Okrem svetla môže halloweenska tekvica šíriť aj omamnú vôňu. Takto si vyrobíte vlastnú zmes korenia, ktorou môžete vytrieť celé vnútro tekvice. Budete potrebovať:

 • ⅓ šálky mletej škorice
 • 1 lyžica mletého zázvoru
 • 1 lyžica mletého muškátového orieška alebo muškátu
 • 1 ½ lyžičky mletého klinčeka
 • 1 ½ čajovej lyžičky mletého korenia

Pred dvere aj do okna 

Typický svetlonos môžete umiestniť pred vchodové dvere bytu alebo domu, rovnako aj na parapetu na okná. Je na vás, či dovnútra umiestnite čajovú sviečku a bude vám zároveň slúžiť aj ako svietidlo alebo len ako výzdoba. Vždy však dbajte na bezpečnosť. 

Čím viac tekvíc, tým lepšie 

Prečo by ste sa mali uskromniť len s jednou tekvicou? Urobte rovno celé zoskupenie tekvíc a buď ich navrstvite na seba od najväčšej po najmenšiu alebo ich poukladajte do radu. Vykreovať môžete aj tekvicového snehuliaka. 

Lampáše s jesennou tematikou

Obyčajný kúsok môžete razom premeniť na jesenný lampáš! Stačí, ak doň povkladáte dary jesene, šišky, halúzky, malé tekvice, orechy v škrupine alebo šípky a hneď máte lampáš na svete. Takto si môžete lampáš meniť podľa sezóny alebo príležitosti.

Netradičné miesto na kvety

Vnútro tekvice viete vyplniť hlinou a takáto tekvica môže slúžiť aj ako kvetináč. Rovnako do nej môžete postaviť vázu s rezanými kvetmi, pokiaľ má pekné stabilné ploché dno a váza zodpovedá danej veľkosti. 

Návod, ako vyzdobiť tekvicu

Tekvicu si môžete vyrezať alebo vydlabať. Ako vyzdobiť tekvicu, keď už máte tú najťažšiu prácu za sebou? Úplne jednoducho! Zapojíte fantáziu a pôjde vám to úplne hladko. 

 1. Na oranžovú tekvicu stačí pripevniť falošného čierneho pavúka. Strašidelná čierna dobre kontrastuje s oranžovou, a vystraší návštevníkov všetkých vekových skupín. Ak chcete dosiahnuť lepšie výsledky, vyberte si realisticky vyzerajúceho pavúka alebo netopiera. 

 2. Obaľte tekvicu umelou pavučinou. Bude to vyzerať ako z hororu zo strašidelného zámku, do ktorého sa bude báť návšteva vstúpiť. A to ste predsa chceli! Efekt umocníte, ak ku vchodovým dverám umiestnite reproduktor, z ktorého bude znieť naozaj strašidelná hudba. 

 3. Pozapichujte do tekvice plstených netopierov, ktorí budú vyzerať ako živí. Taktiež pred tekvicu môžete postaviť čiernu mačku alebo napodobeninu havrana. Kostlivci, vynárajúci sa spoza rohu tiež nie sú na škodu. 

 4. Obaľte tekvicu gázou alebo obväzom, prišite čierne gombíky a nakreslite pokrivený úsmev. Zaručene sa vám podarí vyčarovať hororový náboj. 

 5. Skrášlite si prednú verandu tekvicami s číslom domu. Jednoducho použite čierne pero alebo fixku alebo si nalepte samolepiacim papierom čísla na jednoduchú bielu tekvicu.

Jesenných dekorácií nikdy nie je dosť. Pustite toto krásne ročné obdobie dnu do vašej domácnosti a doprajte si teplo jesene vďaka originálnym doplnkom.