Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Fialové kvety v interiéri

Krásna výzdoba domu alebo bytu poteší nielen vás, ale aj každú vašu návštevu. Originálne zariadenie a dekorácie môžete doplniť kvetmi. Ak hľadáte do vášho interiéru pútavú flóru, vyskúšajte fialové kvety. Môžete ich aplikovať formou umeleckých diel alebo aranžovať do vázy. Pekne vyzerajú aj ako kvety na balkón. Len si predstavte ten voňavý črepník plný levandule! Pre väčší vonkajší priestor, si môžete dopriať aj kvety do záhrady fialovej farby, napríklad taký orgován alebo trvalky. Poďte sa s nami pozrieť na ich krásu!

Fialová farba – efekt a význam v interiéri

Ak hľadáte originálnu farbu do vášho interiéru, môže vás osloviť fialová farba. Má mnoho odtieňov, môže byť nenápadná, ale aj intenzívna. Patrí medzi vyhľadávané interiérové farby, ktoré sa hodia na stenu, zariadenie interiéru aj na dekorácie. Fialová dokáže dodať vášmu domovu skutočne osobitný charakter.

Fialová je sekundárna farba, získaná zmiešaním primárnych farieb, konkrétne modrej a červenej. Fialová, lila a purpurová nie sú rovnaké odtiene, rozdiel je v ich kombináciách. Fialová môže ísť smerom k ružovej, ale aj k modrej. Pri výbere farieb hľaďte nielen na samotný vzhľad, ale aj na význam vášho projektu. 

Vplyv fialovej v interiéri

Fialová farba vyjadruje obdiv, luxus a elitu. Často sa napríklad fialové kvety označujú ako kráľovské. Aj keď je fialová farba ľahká, môže pôsobiť zvláštne, ak je kombinovaná s jasnejšími alebo tmavšími odtieňmi zelenej. Príliš výrazná kombinácia by mohla mať vplyv na rovnováhu, pokoj a harmóniu vnútorného priestoru. Preto sa odporúča používať farbu v selektívnej škále odtieňov.

Dlažba v tmavšom odtieni fialovej farby s levanduľovou pohovkou alebo kreslom iniciuje priateľskú atmosféru. Dlhé ružové závesy, na ktorých dominujú fialové kvety, sa krásne hodia napríklad k levanduľovým dlaždiciam. Fialové podtóny na okrajoch okien, tienidlá, kytice kvetov vnesú do celého priestoru melodramatickú atmosféru.

Fialové kvety: naše inšpirácie

Ak sa vám páči fialová farba, pravdepodobne budete mať blízko k provensalskému štýlu bývania. Ten kombinuje olivovozelené lístky s fialovými kvetmi na krémovom pozadí. Ak ste odvážnejší, siahnite po pohovke s fialovými kvetmi alebo po pohodlnom kresle. Možno vaše oči poteší pohľad na veľký obraz levanduľových polí alebo dekoratívna miska či podnos s kvetinovým vzorom. A keby ste predsa len váhali, postavte doprostred stola veľkú vázu s orgovánom a originálna kvetinová výzdoba je hneď na svete.

Fialové kvety podľa sezóny

Každý kvet má svoje obdobie, kedy sa mu darí kvitnúť najlepšie. Niektoré kvety sú bohaté počas celého roka, iné zasa potrebujú svoju sezónu. 

Jar: marec až máj

Jarné kvety majú rôzne odtiene aj tvary. Napríklad, už spomínaný orgován sa často pestuje na okrasné účely, preto bol v histórii veľmi šľachtený. Pochádza z juhovýchodnej Európy a je charakteristický svojou výraznou, až omamnou vôňou. Patrí medzi jarné kvety. Súkvetia sú často mohutné, lákajú nielen užitočný hmyz, ale aj nás na odrezanie a vloženie do váz. Orgován môže mať aj biele kvety

Leto: jún až august

Pre leto sú typické kosatce, ktoré majú veľmi jemné a krehké kvety a boli pomenované po bohyni dúhy. Majú veľa farieb a potešia svojim kvitnutím po dobu dvoch mesiacov. Kosatce sa stávajú vynikajúcim základom pre romantickú svadobnú kyticu. Existuje veľa odrôd kosatcov a ich pestovanie vo vašej záhrade je dosť jednoduché. Kosatce zasaďte na slnečnom, dobre priepustnom mieste. Nezabudnite, že rok predtým treba pôdu hnojiť humusom. Najlepší čas je leto alebo jeseň. Kosatce vyzerajú skvele v kyticiach, najmä ak sú kombinované s levanduľou alebo ľaliami.

Jeseň: september až november

Chryzantémy vždy potešili pestovateľov kvetov po celom svete svojim krásnym vzhľadom a rôznymi veľkosťami. Vydržia krásne až do samého mrazu. Existuje veľa druhov najrôznejších odtieňov a tvarov. Oproti tomu taká Phlox paniculata kvitne koncom augusta a začiatkom septembra. Odroda sa vyznačuje voňavými kvetmi rôznych farieb: biela, bledá a jasné odtiene ružovej, lila, fialová. Výnimkou sú len žlté kvety, ktoré tento druh nemá. Okrem vysokých dekoratívnych vlastností majú schopnosť rásť na všetkých druhoch pôd. 

Zima (december až február)

Známa fialka je africký kvet milujúci teplo, ktorý sa usadil takmer na každej parapete. Pri poklese denného svetla a sezónnom ochladzovaní môžu rastliny prestať kvitnúť a pri nedostatočnej starostlivosti nemusia zimu vôbec prežiť. Aby ste tomuto kvetu pomohli prezimovať a kvitnúť aj v zime, je potrebné ponechať ju na slnečnom mieste a fialka sa vám odmení krásnym vzhľadom.

Fialové kvety do záhrady a na balkón 

Vaša záhrada, balkón a terasa sa potešia kvetinovej výzdobe. Napríklad vďačná a nenáročná levanduľa je ker s intenzívnou vôňou, rastie do výšky jedného metra, má úzke listy a obvykle fialkovomodré kvety na štíhlych stonkách. Jemná aróma vychádza z celej rastliny, ale na výrobu esenciálneho oleja sa používajú len fialové kvety. Táto rastlina pochádza z horských oblastí Európy v okolí Stredozemného mora, ale pestovanie levandule je dnes bežné na celom svete. Najlepšie sa jej darí v chudobnej, dobre odvodnenej pôde na slnečných miestach. 

Ak sa vám páči vôňa Stredomoria, určite poznáte rododendron a oleander. Lány kvitnúcich kríkov jemných pastelových a jasných farieb zdobia každé miesto v južanských krajinách, či už je to park, alej, svahy kopcov alebo záhrada na súkromnom nádvorí. Rastlina rododendron patrí do čeľade vresovcovitých, najskôr ju vypestovali anglickí farmári, iní ju kvôli krásnej kvetine nazývajú alpská ruža. Pestovať ju môžete pokojne aj vy.

Fialové kvety: nápady na dekoráciu

Ako sme už spomenuli, fialová farba pôsobí upokojujúco na všetky naše zmysly. Krásne sa kombinuje s bielou, zelenou aj hnedou. Ak sa pustíte do dekorovania, mali by ste mať na pamäti pravidlo troch farieb, ktoré pri fialovej platí dvojnásobne. 

Fialové kvety a kytice

Živé kvety vo váze prinášajú do domu či bytu radosť. Stačí spoznať pár malých tajomstiev, ako si ľahko vyrobíte kyticu aj sami. Potrebujete nato iba zopár vecí: správnu vázu, fialové kvety, nožnice a nejakú stužku. Pri vytváraní kytice treba pamätať na to, že niektoré kvety nie sú navzájom kompatibilné. Je to spôsobené tým, že niektoré z nich uvoľňujú toxíny, z ktorých rýchlejšie odkvitajú ďalšie kvety. Narcisy, karafiáty, tulipány, konvalinky, ani orchidey teda nemôžete dať do jednej kompozície. Týmto sa preto vyhnite. Ostatné kombinujte ľubovoľne.

Aranžovanie kvetov

Výber základne je veľmi dôležitý. Potom už bude aranžovanie kvetov hračkou. Ak poznáte názov kvetu, ľahko ho vsadíte do interiéru tak, aby čo najdlhšie vydržal. Kompozícia by mala mať nepárny počet farieb. Biela a červená farba sa najlepšie hodí na oficiálne oslavy, ale ak k vám príde rodina či priatelia, zvoľte pokojne fialové, prípadne žlté kvety. Ak idete aranžovať veniec, ikebanu alebo kyticu, pred začatím aranžmánu sa rozhodnite, aký tvar bude mať vaša dekorácia. Môže to byť guľa aj kaskáda, zostavená na jednej strane. Všetko je na vás.

Dekorácia na stôl

Správna farebná schéma je veľmi dôležitá. Všetky interiérové farby sú rozdelené na teplé a studené. Kytica zložená z odtieňov rovnakého typu bude vyzerať krásne. Môžete si však zvoliť aj kontrastné tóny. Napríklad, kombinácia oranžovej a modrej alebo fialovej a bielej. Niekedy sa úplne stačí zamerať len na jednu farbu. Použiť môžete aj sušené kvety, voľne rozhádzané lupene kvetov alebo spraviť veniec, uprostred ktorého umiestnite krásny zdobený svietnik.

Umelé kytice

Ak uprednostňujete praktické riešenia, pravdepodobne siahnete po kópii živých kvetov. Takmer ako živé vyzerajú umelé kytice alebo aj umelé kvety v kvetináči. Smelo sa pustite do dekorovania. Nikdy vám nezvädnú a prach z nich ľahko osprchujete za pár sekúnd. 

Do interiéru sa vždy hodí pekný živý prvok. Ten môže mať podobu živej kytice kvetov, izbových rastlín v kvetináči alebo aj záhona fialových kvetov levandule vo vašej záhradke. 

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!