Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
trendy inšpirácie na jesenné dekorácie na stôl

Jeseň so svojimi nádhernými odtieňmi je skvelým obdobím v roku, kedy sa môžete dosýta vyhrať s farbami. Takisto ponúka nápady na jesenné dekorácie na stôl, ktoré majú množstvo variantov. Teplé farby v interiéri ocení každý jeden štýl bývania. Či už využijete farby jesene pre zdobenie stola, alebo na iné jesenné dekorácie, prinesiete vďaka nim do vášho domu alebo bytu teplo. Poďte s nami načerpať inšpiráciu na jesenné dekorácie z prírodných materiálov nielen do interiéru, ale aj do exteriéru! Úroda je skutočne bohatá!

Najkrajšie tipy jesenné dekorácie na stôl

S jeseňou sa často spája aj Halloween. Tento pôvodne pohanský sviatok sa dostal aj do našich končín a jeho symbolom je často halloweenska tekvica, ale aj iné halloween dekorácie. Máme pre vás mnohé užitočné tipy, napríklad ako vyzdobiť tekvicu, aj nápady pre jesenné dekorácie pre deti

 • Biele tekvice, obklopené révou a umiestnené pozdĺž oranžového behúňa na stôl, vytvárajú nápadné aranžmány. Vytvorte vďaka nim krásny stôl, ktorý ukazuje výdatnosť sezóny.
 • Cylindrické vázy, naplnené vtáčím krmivom, poskytnú pevnú základňu pre konáre, na ktoré môžete zavesiť kúsky špagátu s malými tekvicami. 
 • Okrem tekvíc si môžete vyrobiť na stôl aj jesenné dekorácie z listov alebo z papiera. Kytice z listov môžete naranžovať do váz, ako sa vám žiada.
 • Vysoké sklenené vázy na stole podnecujú k rôznym nápadom. Obsah váz môžete ľahko vymeniť za sezónne dekorácie, aby zodpovedali vašim potrebám.
 • Oranžové, biele tekvice a žlté chryzantémy v slnečnom žltom kontajneri vytvoria pútavý stredobod pozornosti. 
 • Ak na stole chce mať niečo nižšie, zvoľte radšej jesenné dekorácie z gaštanov alebo šišiek.
 • Stôl môžete kvôli vôni doplniť aj pomarančovou kôrou, škoricou alebo len ľahko poukladaným lístím či orechami. Aj jesenné kvety, ako napríklad chryzantémy vyzerajú dobre vo váze alebo v črepníku. 
 • Na stred stola do dekoračnej misy môžete umiestniť kombináciu pšenice a sušenej kukurice. Začnite napríklad naplnením nádoby penou. Stonky od pšenice vložte do misy tak, aby sa rozprestreli okolo okrajov peny a potom na ne položte klasy. Ak chcete prestrieť stôl pre zvláštne príležitosti, pripevnite na pšenicu ešte farebné stuhy alebo korálky.

TIP: Ako si vkusne vyzdobiť stôl v obývačke na jeseň, vám ukážeme v nasledujúcom videu.

Ako zladiť jesenné dekorácie na stôl s vašim interiérom

Bez ohľadu na štýl bývania dokážete každú jednu dekoráciu vtesnať do vášho interiéru tak, aby pôsobila prirodzene a aby zároveň celý priestor skrášlila.

 • Prírodné materiály a dekorácie vyrobené z darov prírody sa zrejme najlepšie dopĺňajú s vidieckym štýlom bývania.
 • Moderné, klasické alebo industriálne interiéry budú možno na dekorácie skúpejšie, ale aj tu sa dajú uplatniť mnohé zaujímavé nápady. 
 • Možno stačí použiť tie správne farby jesene a interiér zahaliť do teplých tónov oranžovej, žltej, bordovej, zelenej alebo hnedej.
 • Tieto farby sa môžu objaviť u vás doma v rôznych formách, a to od vankúšov, cez deky, plédy až po kvetináče a črepníky.
 • Takisto môžete zmeniť farbu závesov, poťahov na stoličky alebo vymeniť obraz za jesennú krajinu. Svoje čaro spraví aj teplá sviečka, ktorá môže aj nemusí byť aromatizovaná.
 • Je vždy krásne mať po ruke jesennú prikrývku, ktorá vás počas chladných večerov zahreje. Niekoľko prehodených plédov cez stoličky si môžete dopriať aj vy, a vďaka nim prinesiete jesennú atmosféru aj k vám domov. Pocit tepla a útulnosti je na nezaplatenie. Pokojne to môže byť aj vo forme koberca. 

Výzdoba exteriéru na jeseň

Doprajte si nápadité jesenné dekorácie na balkón! Stačí, ak zapojíte kúsok vašej fantázie a váš balkón zažiari teplom a pohodou. Aj jesenné vence na dvere môžu vašej návšteve vyraziť dych hneď pri príchode. Vence sa dajú vyrobiť z lístia, jesenných plodov aj z ich napodobenín. Váš dom či byt zútulní aj jesenná výzdoba na okná, ktorú môžete zladiť s typom venca na vchodových dverách, ako aj s celkovým štýlom bývania.

Kombinácia jesenných farieb v interiéri

Červená, oranžová, hnedá a žltá farebná schéma je typickou jesennou paletou, ktorá môže vyhovovať mnohým rôznym štýlom interiéru. Tieto farby jesene, napodobňujúce krásne zmeny v prírode, nám pripomínajú meniace sa listy a krásne západy slnka. Bez ohľadu na to, či sa používajú samostatne alebo v kombináciách, tieto interiérové farby vnesú do vášho domova útulnú atmosféru a teplo.

typické farby pre jesenné dekorácie na stôl

Jemné farebné kombinácie

Kombináciou týchto odtieňov s jemnými tónmi vzniknú elegantné vzory, ktoré sú prekvapivo univerzálne. Ich charakter spolu s neutrálnymi, sivými, krémovými alebo machovými zelenými odtieňmi zníži intenzitu žiarivých odtieňov a dodá celku harmóniu. Tým vytvoríte štýlovú a decentnú farebnú schému.

Odvážne svetlé tóny

Štýlové odtiene jesenných farieb dodávajú výraznú atmosféru, sú ideálne pre nábytok ako samostatné kreslá alebo sedačky. Môžete ich použiť aj na bytových doplnkoch, ako sú vankúše či deky. Dokonca aj steny v týchto farbách alebo menšie priestory, ako sú chodby či kúpeľne, môžete oživiť silnou dávkou oranžovej, červenej alebo sýto žltej farby.

Hlboké bohaté tóny

Tmavšie tóny ako vínová červená, tlmená oranžová, horčicová a okrová vytvárajú útulné interiéry. Môžu byť doplnené eklektickou kombináciou bytového zariadenia a doplnkov, ktoré dotvárajú jedinečný a luxusný charakter domu.

Odvážne farebné kombinácie

Pre výraznejšie kombinácie skúste pridať k jesenným farbám kobaltovú, námornícku alebo parížsku modrú. Keďže modrá farba sa vo farebnom spektre nachádza priamo oproti týmto oranžovým odtieňom, bude pre oko extrémne atraktívna. Touto odvážnou kombináciou dosiahnete moderný vidiecky štýl.

Každé ročné obdobie má svoje čaro. Aj jeseň ponúka nespočetné množstvo nápadov, ako si vyzdobiť vašu domácnosť v jesennej nálade. 

jesenná výzdoba v kuchyni

Jesenné dekorácie na stôl, ktoré si vyrobíte aj doma

Na výzdobu vášho jedálenského stola skutočne nepotrebujete špeciálny dôvod. Bez ohľadu na to, či plánujete výzdobu na večeru, alebo len chcete dodať každodennému stolu trochu jesenného nádychu, a to pomocou jesenných dekorácií, zostavte ozdobný tekvicový set.

 • Môže sa skladať z rôznych malých farebných tekvíc, klasických sviečok a jesenných kvetov. Ak chcete dosiahnuť rustikálny štýl, zvoľte na stred stola väčšiu prútenú nádobu, misu, malý kontajner alebo košík. Použiť môžete aj rustikálny pozinkovaný kovový kontajner, do ktorého vložíte pár jednoduchých, ale pekných prvkov – hnedý mach, sviečky, rôzne tekvice, ozdobné bobule a jesenné kvety.
 • A čo tak originálne svietidlo? Máme pre vás jednoduché nápady na výzdobu lampáša. Jednoducho len pridajte zopár sezónnych predmetov do obyčajného lampáša a ozdobte ho mašličkou, aby sa bežná lampa v priebehu niekoľkých minút zmenila na krásny jesenný lampáš. Na výrobu jesenného lampiónu budete potrebovať lampáš, sviečku, mini tekvice, žalude, šišky, stuhu, drôt a kvetinový hrot. Dekoratívna lampa je jedinečným nápadom, ako vďaka nej môžete meniť výzdobu počas celého roka.
 • Vyrobte si tekvicu z toaletného papiera! S najväčšou pravdepodobnosťou nebudete musieť kupovať žiadny materiál. Výroba tekvice z toaletného papiera si vyžaduje veci, ktoré pravdepodobne máte v dome: toaletný papier a vrecovinu. Je to rozkošná dekorácia, ktorej výroba vám zaberie sotva päť minút. Obaľte toaletný papier vrecovinou a do diery umiestnite drevený držiak. Takúto dekoráciu si môžete položiť na stôl a prípadne farebne dozdobiť.