Tyrkysová farba v interiéri

Možno ste nevedeli, že tyrkysová farba sa k nám dostala z Turecka. Jej názov znamená turecký kameň a ten k nám do Európy prišiel práve z tejto krajiny. Tyrkysová farba je skvelou kombináciou modrej s nádychom žltej. Padá do farebného spektra medzi zelenou a modrou a nesie kvality každej z týchto farieb. Interiérové farby z tejto škály sa označujú za pastelové farby. Predtým, ako začnete navrhovať ten váš interiér, je dôležité pochopiť psychológiu tyrkysovej farby. Prinášame vám inšpiratívne tipy, ako zapracujete túto sviežu farbu do vášho príbytku!

Tyrkysová farba: výhody a nevýhody tejto krásnej farby

Tyrkysová farba je známa aj pre svoju liečivú schopnosť. Niekedy je lepšia ako biela farba na stenu, vyčaruje totiž hneď lepšiu náladu. Môže vytvárať emocionálnu rovnováhu a stabilitu. Vyžaruje pokoj modrej, rovnováhu zelenej s pozitívnou energiou žltej. Je známe, že použitie tyrkysovej v priestore nabíja a zmierňuje pocity stresu alebo osamelosti. Je však pravda, že nie je pre každého, nabíja energiou aj vtedy, keď to práve nepotrebujete. V správnom množstve podporuje jasné myslenie. Ak sa potrebujete sústrediť, pokojne si ju dajte do pracovne, ale nie do spálne, mohla by príliš stimulovať zmysly. Veľa tyrkysovej farby môže mať opačný efekt. Tyrkysová farba nesie povznášajúcu energiu žltej farby. Hojnosť farby môže byť príliš povzbudzujúca a namiesto vytvorenia pokoja môže spôsobiť príliš veľa emócií. Ak ju aplikujte iba na dekorácie do bytu alebo pár prvkov, určite ju doplňte o základné farby.

Tyrkysová farba: 5 farebných kombinácií

Tyrkysová je farba medzi zelenou a modrou so žltými podtónmi. Je mimoriadne príjemná a upokojujúca. Môže tiež pridať trochu energie do miestnosti, čo je vlastnosť, ktorú získava zo žltej. Mala by byť však vyvážená inými farbami, aby nedošlo k nadmernému stimulovaniu. Zvyčajne môže zdobiť iba jednu stenu. V takom prípade musí byť zvyšok svetlý. Tyrkysovú na stenách môžete dať vo forme pruhov, striedajúcich sa s bielou. Je prijateľná pre akýkoľvek štýl bývania v interiéri.

1. Tyrkysová a žltá

Či už je to kombinácia farieb na steny alebo sedačka v obývačke, buďte opatrní. Žltá farba patrí medzi teplé farby. Tyrkysová je splynutím modrej a žltej farby, preto nesie rovnakú energiu ako žltá. Tyrkysová a žltá sú žiarivé farby, takže musia byť v miestnosti správne vyvážené. Tajomstvom je použitie pravidla 60-30-10. Začnite na ploche s neutrálnymi farbami na 60%, potom pridajte žltú farbu na 30% a nakoniec použite tyrkysovú farbu ako dodatočnú farbu na 10%. 

2. Tyrkysová a biela

Tyrkysová farba s bielou môže byť vyrovnaná alebo príliš žiarivá. Tieto farby môžete ľahko kombinovať v rôznych odtieňoch. Môže to z diaľky pripomínať grécky ostrov Santorini, ale aj klasiku z minulého storočia. Je na vás, aký štýl bývania preferujete. V celej bielej miestnosti urobte ústredný bod práve žiarivú tyrkysovú farbu. Namaľujte jedinečný kus nábytku tyrkysovou farbou, napríklad pracovnú dosku v kuchyni a zvyšné odtiene miestnosti udržujte v bielej alebo neutrálnej farbe.

3. Tyrkysová a červená

Táto farebná kombinácia je pre skutočne odvážnych. Tyrkysová a červená farba tvoria sebavedomý pár. Kľúčom k získaniu toho správneho zosúladenia je zmiešať ich s neutrálnymi farbami. Preto ponechajte farbu steny, koberec a nábytok neutrálne. Vyberte nápadné umelecké diela, výstredné osvetlenie domu, ozdobné vankúše so vzorom a ďalšie drobné doplnky v oboch farbách, ktorými doplníte priestor napríklad v bielej alebo krémovej farbe.

4. Tyrkysová a čierna

Tyrkysová aj čierna farba sú intenzívne farby, takže je dôležité ich správne vyváženie v priestore. Skúste ich použiť skutočne striedmo, inak by mohli pôsobiť príliš ostro. Začnite napríklad s neutrálnymi farbami na stenách, potom pridajte tyrkysovú farbu na časť priestoru a dekorovanie dokončite pomocou čiernej, Tá bude plniť funkciu akcentujúcej doplnkovej farby a len zvýrazní malé body. Stane sa to, že priestor nebude príliš výstredný, ale aj napriek tomu zaujme. 

5. Tyrkysová a modrá farba

Tyrkysová a svetlo modrá farba sú zábavná a zároveň upokojujúca kombinácia. Pretože obe farby majú v sebe dávku pokoja z modrej farby, vytvárajú priestory, ktoré na psychiku pôsobia uvoľňujúco. Žiarivosť tyrkysovej farby je príjemným kontrastom oproti modrej farbe. Použite svetlo modrú farbu ako základ miestnosti, napríklad ako farbu steny a pridajte do tyrkysovej farby malé kúsky nábytku, koberčeky, tyrkysovú vázu alebo tyrkysové vankúše. Dodajte teplo dreva a máte krásu na dosah.

Materiál a tyrkysová farba

Tyrkys a zlato sú silný pár, ktoré sa nedá ľahko rozdeliť. Tyrkysová a zlatá sú teplé farby, takže do zútulnenia priestoru vmiešajte studené farby alebo neutrálne farby. Skúste použiť nábytok alebo osvetlenie so zlatým akcentom, ktoré umiestnite na tyrkysovej stene alebo čalúnenom nábytku. Sýte tóny hnedej sú pekným kontrastom s tyrkysovou energiou. K hnedej koženej pohovke pridajte tyrkysové vankúše, aby ste izbu rozžiarili. V izbách s tmavohnedým nábytkom skúste steny natrieť jemnou tyrkysovou farbou. Tyrkysová pomôže vizuálne odľahčiť ťažkosť nábytku. Drevo sa fantasticky hodí s tyrkysovou farbou, rovnako ako akýkoľvek kov. Béžová farba ako farba roka 2021 pomôže pri dekorovaní, ako aj pri voľbe farbu nábytku. Chcete vedieť aká farba je trendy v roku 2022? Pozrite sa tu: farba roka 2022.

Tyrkysová farba v rôznych častiach interiéru

Táto farba vytvára dokonalú harmóniu s mnohými odtieňmi. Kombinácia tyrkysovej s bielou je klasika. Pre spálňu je táto možnosť ideálna, ale nezabúdajte na príliš stimulačné účinky tyrkysovej. Preto sa do spální s oknami na juh odporúča biely a tyrkysový interiér. Ak do miestnosti vnikne veľké množstvo slnečného žiarenia, tyrkysová farba ho zlepší. Preto nevyberajte takéto tóny pre severné miestnosti. Ak je vaša spálňa otočená na západ, biely a tyrkysový interiér bude ešte chladnejší. Ak chcete vizuálne zväčšiť miestnosť a vytvoriť sviatočnú atmosféru, umiestnite lakovaný nábytok, ktorý upúta vaše oko. V provensálskom štýle a retro štýle je lepšie používať matné výrobky v upokojujúcich odtieňoch. Biely starožitný nábytok pri veľkom množstve tyrkysových prvkov vyzerá príliš výrazne. Spálni však dodá zvláštne kúzlo. 

5 tipov využitia tyrkysovej farby v interiéri

  1. Nepoužívajte jasnejšie odtiene tyrkysovej farby ako jedinú hlavnú farbu v miestnosti. Namiesto toho sa rozhodnite pre bledšie odtiene alebo vzorovanú povrchovú úpravu stien, ktorá obsahuje tyrkysovú farbu. 
  2. Tyrkysová je vynikajúca farba, ktorá dodáva pracovni kreativitu. Pridajte tyrkysové akcenty do kancelárskych priestorov a detských izieb.
  3. Obmedzte tyrkysovú farbu v spálňach alebo priestoroch na odpočinok, pretože je príliš energická. Pridajte ju skôr ako doplnkovú farbu.
  4. Na vonkajší nábytok na terase alebo na balkóne použite tyrkysovú farbu. Farba je teplá a príjemná pre posedenie.  
  5. Namaľujte vnútro tyrkysovej skrinky neutrálnou farbou a po otvorení pridajte tyrkysovú farbu.
  6. Využite doplnky v interiérii ako napríklad tyrkysová váza, tyrkysové vankúše alebo prehoz na pohovku v tyrkysovej farbe.

Tyrkysová je vždy dobrá voľba, len ju treba vedieť prispôsobiť vášmu interiéru. Veríme, že ste načerpali inšpiráciu k tomu, ako dosiahnete harmóniu a súlad tam, kde to vaša domácnosť najviac potrebuje. 

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!