Vonkajšie osvetlenie domu

Správne osvetlenie domu je jedným z kľúčových prvkov pre pohodlné a bezstarostné bývanie či už v dome alebo byte. Stropné svietidlá, bodové osvetlenie, nástenné alebo stojacie lampy – to všetko môže štýlovo rozžiariť váš interiér, pričom tieto riešenia budú plniť aj praktickú funkciu. Pripravili sme pre vás niekoľko skvelých tipov a nápadov pre výber toho správneho osvetlenia pre váš interiér, ktoré nádherne rozjasnia každý priestor. Takisto sa dozviete ako kombinovať rôzne svietidlá so zvyškom aranžovania. Poďme si spolu na to posvietiť!   

Osvetlenie domu: základné tipy, ako zaručiť to správne osvetlenie

Pre lepšiu predstavu možností osvetlenia, ktoré môžete využiť pre zariadenie interiéru, je praktické vedieť, aké druhy vlastne tvoria jeho základ a akú úlohu plnia: 

Univerzálne osvetlenie

Pod univerzálnym osvetlením, ktoré sa často nazýva aj ambientné, sa myslí primárne svetlo v miestnosti, ktoré sa plánuje už počas navrhovania domu alebo rekonštrukcie. Je to úplne základné osvetlenie, ktoré veľa ľudí následne nedoplní žiadnym ďalším – to je škoda, pretože práve ďalšie dva druhy dodávajú interiéru ten správny šmrnc a pridajú aj na praktickosti.

Pracovné osvetlenie

Určite si podľa názvu viete predstaviť, o aké svetlo v domácnosti ide. Pracovné osvetlenie má pomáhať pri každodenných činnostiach, ako napríklad v kuchyni, na kuchynskej linke pri varení, v obývačke pri sedacej súprave pre príjemnejšie pozeranie filmov, v kúpeľni pri zrkadle pre dôkladnejšie holenie alebo mejkap, v pracovni na stole pre lepšie čítanie a písanie, a podobne.

Náladové osvetlenie

Počuli ste niekedy o náladovom alebo taktiež akcentovom osvetlení pre zariadenie domu? Môže osvetľovať určitý objekt v interiéri – nábytok, doplnok alebo dekoráciu, ktoré chcete zvýrazniť, a taktiež môže dotvoriť atmosféru v miestnosti.

Ktoré osvetlenie potrebujete v priestoroch vašeho domu

Všeobecne platí pravidlo, že plánovanie osvetlenia v dome alebo byte prebieha tzv. vrstvením svetla. To znamená, že sa začína od primárneho, univerzálneho svetla v miestnosti, ktoré tvorí úplný základ, potom nasleduje špecifickejšie pracovné osvetlenie pre ešte praktickejšie využitie priestoru a na záver sa otvára príležitosť pre dotvorenie atmosféry s pomocou náladového osvetlenia. Ak nemáte možnosť zasiahnuť do univerzálneho osvetlenia vo vašom interiéri, pretože máte napríklad starší dom či byt v podnájme a nechystá sa rekonštrukcia, môžete ho vylepšiť doplnením ďalších zdrojov svetla v podobe pracovných a náladových svietidiel. Tie sa dajú vybrať v neuveriteľne nápaditom prevedení pre každý štýl bývania!

Ako si správne vybrať osvetlenie

Okrem dizajnu svietidiel zohráva rovnako dôležitú úlohu aj druh žiarovky, ktorý pre ne zvolíte. Odporúčame vsadiť na kvalitu, ktorá je síce drahšia, ale zaručí vám dlhšiu životnosť žiarovky spolu s nižšiou spotrebu elektriny. V konečnom dôsledku týmto rozhodnutím určite ušetríte. S akými žiarovkami sa môžete stretnúť?

Druhy s nízkou spotrebou elektriny

 • LED žiarovky – sú veľmi populárne pre svoju nízku spotrebu podobnú úsporným žiarovkám, ale s trojnásobne dlhšou životnosťou. Spočiatku boli využívané hlavne na pracoviskách, teraz ich nájdete v rôznych prevedeniach úplne všade. Vďaka prijateľným cenám sú obľúbeným druhom osvetlenia v domácnostiach.
 • Kompaktné žiarivky (CFL) – mali nahradiť bežné žiarovky a ich spotreba je až o 75 % nižšia. Svetlo má modrejší nádych, no neskôr sa začali objavovať druhy aj s inou farebnou teplotou. Nevýhodou je, že sa dlhšie rozsvecujú a taktiež môžu obsahovať nežiadúce ťažké kovy.

Druhy s vyššou spotrebou elektriny

 • Klasické žiarovky – vyžarujú príjemné, teplé svetlo, no zároveň aj hrejú, čo je znakom ich vyššej spotreby. Postupne sa vytrácajú z trhovej ponuky, pretože sú nahradzované ekologickejšími variantami.
 • Halogénové žiarovky – poskytujú žiarivé biele svetlo, ktoré je veľmi podobné prirodzenému dennému svetlu. Využívajú sa pre osvetlenie sústredené do jedného miesta – bodové osvetlenie. Majú o 30 % nižšiu spotrebu oproti klasickým žiarovkám. 

Ako kombinovať lampy a svietidlá s inými doplnkami v interiéri

Pripravili sme pre vás rady a nápady, ktoré vám pomôžu štýlovo skombinovať svietidlá s inými doplnkami v interiéri. Určite vás aspoň jedno očarí svojou žiarou!

 1. Zariadenie predsiene – či už pre vidiecky dom alebo byt v meste, stropné bodové svietidlá budú skvelým základom. Doplňte ich však stolnou lampou na konzolovom stolíku alebo nástennými svietidlami po stranách zrkadla a celá predsieň sa ihneď štýlovo a zároveň prakticky rozžiari! Nočné osvetlenie chodby je taktiež dôležité, preto ho nepodceňte!
 2. Zariadenie kuchyne – pochváľte sa vašou krásnou kuchynskou linkou a upriamte na ňu ešte viac pozornosti pomocou podlinkového alebo nábytkového svietidla, ktoré môžete namontovať aj do otvorených políc. Takéto osvetlenie kuchyne sa hodí nielen pre moderný dom, ale každý štýl bývania.
 3. Jedáleň – pekná visiaca lampa alebo dokonca veľmi populárna súprava 3 lámp nad jedálenským stolom spraví tento priestor ešte vzdušnejším!
 4. Zariadenie obývačky – podobne ako v kuchyni môžete zvýrazniť váš televízny stolík pomocou nábytkového svietidla. Pozor však, aby nepôsobil príliš rušivo pri pozeraní televízie. Stojacia lampa ku sedacej súprave dodá miestnosti príjemnú atmosféru. A čo tak luster, ak máte dosť veľkú obývačku? Osvetlenie obývačky môže byť rôznorodé.
 5. Zariadenie kúpeľne – svietidlo nad zrkadlom bude praktickým pomocníkom pri ranných a večerných kozmetických úpravách. Štýlové osvetlenie kúpeľne okolo zrkadla ešte viac rozžiari tento priestor, ale krásnym doplnkom bude aj bodové svetlo nad vaňou a podsvietený sprchový kút. Bude to kúpeľňa ako pre luxusný dom!
 6. Zariadenie spálne – štýlové stolové lampy na nočných stolíkoch patria k základnej výbave tejto izby, či už ich využijete aj na čítanie alebo si z nich spravíte akcentové osvetlenie spálne pre ešte príjemnejšiu atmosféru. Túto úlohu vkusne zabezpečí nábytkové svietidlo na čele postele.

Osvetlenie domu: ďalšie izby

 1. Zariadenie detskej izby – deti sa zvyknú báť tmy, a preto sa určite potešia lampe či svietidlu vo vtipnom, hravom prevedení, ktorá im bude môcť svietiť aj počas noci. Okrem toho sa tu nádherne hodí luster alebo závesná lampa v pekných farbách či veselá svetelná girlanda.
 2. Schody v dome – okrem univerzálneho, primárneho osvetlenia je skvelým riešením na schody aj svetelný pás, ktorý bude lemovať tvar schodiska. Aj dospelí aj deti budú oveľa lepšie vidieť, kam majú dostúpiť. 
 3. Podkrovie – či už je to podkrovie na starom dome alebo novopostavené, štýlové osvetlenie vo forme stolových lámp, menších lustrov či visiacich lámp, imitácií lampášov či svetelných reťazí tu vyčaruje skutočne krásnu atmosféru. 
 4. Vchod do domu – pre ešte krajší uvítací efekt zvoľte pre vaše vchodové dvere bočné nástenné lampy so senzorom pohybu. Ak na ne nie je priestor, určite postačí aj jedna silnejšia. Vedie k vášmu domu prístupový chodník? Solárne svietidlá na zapichnutie do zeme budú pekným rozžiarením každého príchodu domov! 

Osvetlenie domu či bytu patrí k najkľúčovejším otázkam pri zariaďovaní interiéru. Dúfame, že vám naše praktické rady pomohli a že vnesiete štýlové trendy v osvetlení aj do vášho príbytku – či už to bude univerzálny, pracovný alebo náladový druh svietidiel. Určite nimi nádherne rozžiarite vaše bývanie!

Hľadáte pútavé osvetlenie pre vašu domácnosť? Pozrite sa na našu širokú škálu svietidiel do každej miestnosti a dodajte im ešte viac štýlovej žiary! Využite pritom bezplatnú registráciu na Westwing a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov žiariť krásou ešte viac!