Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
odtiene žltej farby v interiéri

Keď myslíte na žltú, je pravdepodobné, že sa vám v mysli ako prvé zjaví slnko a jeho teplé lúče. Žltá farba je jasná, veselá a srdečná. Dokáže nabiť pozitívnou energiou a stará sa o to, aby ste sa v jej prítomnosti cítili príjemne a šťastne. Radí sa medzi teplé farby charakteristické tým, že do príbytku prinášajú pravú domácu atmosféru a útulnosť. Žltá dokáže skrášliť steny, nábytok aj menšie doplnky a do malých domov a bytov prinesie dôležitý jas, ktorý ich opticky otvorí. Ako využiť túto farbu pre váš štýl bývania? Westwing má pre vás pripravené odpovede!

Žltá farba a jej význam

Hravá žltá farba je jasná, energická a nadčasová. Vytvára pohodlný a optimistický interiér a do príbytku prináša trochu slnečných lúčov. Odtieň takisto stimuluje mozgovú aktivitu a povzbudzuje ľudí, aby komunikovali s ostatnými. Je tak výborná nielen do spoločenských miestností, ako napríklad do obývačky, ale takisto aj do kancelárie a pracovne.

Veselá farba priťahuje veľa pozornosti, podporuje radosť a poskytuje pocit bezpečia. Dekorácie do bytu a výzdoba v žltej pomáhajú zabúdať na problémy a vedia dokonca urýchľovať metabolizmus. Nad touto farbou by ste preto mali rozhodne porozmýšľať, keď budete hľadať farebnú kombináciu pre kuchyňu alebo jedáleň.

Žltá má aj ďalšie výhody v tom, že vie podporovať motoriku, ovplyvňuje dýchanie a zrýchľuje pulz. Uchováva bdelosť, podporuje koncentráciu a je symbolom tvorivosti a múdrosti. Dá sa skombinovať s takmer všetkými farbami, no musíte si dávať pozor v akom pomere ju zvolíte.

4 druhy žltej pre váš interiér

Žltá farba nie je len jedna. Má rovno niekoľko odtieňov, vďaka čomu si ju môžete užívať hneď vo viacerých podobách. Do príbytku je však dobré zvoliť len jeden, maximálne dva odtiene tejto farby, aby priestor nepôsobil prekombinovane.

Teplá žltá farba

Teplá žltá patrí jednoznačne medzi farby jesene. Je sýta, tmavá a do miestnosti prináša hĺbku. Predstavuje dominantný prvok, ktorý sa najlepšie hodí do tmavo zariadených domácností. Keď ju ale zvolíte skôr v doplnkoch, nájde si miesto aj v bledom minimalizme či rustikálnom štýle. Teplá žltá sa často označuje aj ako okrovo žltá, jantárová farba, kurkumová či horčicová. Niekedy má tendenciu prelínať sa až k oranžovej, no originalita a unikátnosť z nej robia samostatný a nádherný odtieň, ktorý vás rozhodne dostane. Sýta žltá sa zo všetkých štyroch druhov kombinuje najľahšie, pretože je najtmavšia.

Žiarivá žltá

Farba slnka, odtieň citróna a veselý tón priťahujúci pozornosť, ktorý láka hlavne počas slnečného obdobia. Presne to je žiarivá žltá podporujúca kreativitu a určená na oživenie mdlých priestorov. Kombinuje sa ťažšie, no keď si ju vyberiete len v detailoch, nemusíte sa ničoho báť. Pre ľudí, ktorí radi experimentujú existujú aj celožlté kúsky skrášľujúce najmä svetlé zariadenie interiéru.

Svetlá žltá farba

Túžite po žltej, no stále ste sa neodhodlali k tomu, aby ste ju do svojej domácnosti dostali? Teplý a žiarivý variant môže byť pre niekoho moc výrazný, preto je dobré poobzerať sa po ďalšej alternatíve. Svetlá žltá sa radí skôr medzi studené farby, pretože inklinuje k bielej. Podobá sa však aj na pastelové farby, s ktorými si dobre rozumie. Skombinujte s ňou odtiene ako ružová farba alebo modrá farba a získajte príbytok snov.

Zlatožltá

Zlatožltú si zamiluje každý, kto preferuje eleganciu, noblesu a luxus v jednom, a túži po interiéri, ktorý bude toto všetko odrážať. Farba má sklony až k populárnym metalickým odtieňom s nádhernými a zaujímavými odleskami. Výborne vyzerá s bielou, no poradí si aj s tmavšími alternatívami, ako je napríklad čierna farba. Zbytočne to s ňou ale nepreháňajte. Sama o sebe je pomerne výrazná.

Ako kombinovať žltú farbu vo vašej domácnosti

Svieža žltá farba má skvelý psychologický účinok na mladších i starších. Nemali by ste ju ale využívať v príliš veľkom množstve, pretože miestnosť zariadená len v žltej môže pôsobiť príliš svetlo. V takýchto situáciách vie spôsobovať komplikácie so zaspávaním, horšie sústredenie a celkovo ťaživú atmosféru. Ako teda využiť interiérové farby správne a kam všade dať tento svieži odtieň?

So žltou v spálni opatrne

Žltá je výborná na podporenie kreativity a stimulovanie mozgovej činnosti, rozhodne nie je určená pre zaspávanie. Je energetická a má vás dobíjať potrebnou silou, čo v čase spánku nepotrebujete. Najlepšie farby do spálne sú skôr tlmené tóny a základné farby ako biela, hnedá či béžová.

Ak však žltú predsa len chcete priniesť aj do spálne, siahnite skôr po detailoch a doplnkoch, ako napríklad obliečkach, vankúšoch, sviečkach alebo menších kobercoch. Hodia sa tu aj závesy, no vyhnite sa ich prevedeniu v žiarivej a svetlej žltej.

Žltá obývačke neuškodí

Obývačka je centrom vášho domova a miestom, kde sa stretávajú všetci členovia rodiny, prípadne aj vaši hostia. Musí ísť teda o sviežu a pozitívne naladenú časť domu, kde sa bude cítiť každý veľmi dobre. Žltá toto všetko dokáže skvelo podporiť, a to hlavne v prípade, že je dominantným kúskom. Stavte na žltú pohovku, kreslá, stolík, závesy, koberce, vankúše a ďalší textil. Miestnosť privediete k dokonalosti, keď do nej pridáte aj fialovú, ktorá je farba roka 2022.

Detaily žltej v kúpeľni aj kuchyni

Pýtate sa, aké farby do kuchyne či kúpeľne patria medzi najobľúbenejšie? Jednou z alternatív je práve žltá. Táto farba podporuje chuť do jedla a navodzuje dobrú náladu. Krémovo žlté a ďalšie jemné tóny sa hodia na steny alebo vo forme tapiet. Výrazné odtiene vyniknú v doplnkoch. Siahnite po uterákoch, utierkach, nádobkách na mydlo alebo stojanoch na kefky. Nechcete, aby bola žltá príliš výrazná? Pridajte k nej tmavšie odtiene. Výborná je čierna, hnedá aj béžová farba, no vyskúšať môžete aj sivú, ktorá bola spolu so žltou farba roka 2021.

Žltá farba: svieži raj pre každú domácnosť

Farba je dôležitým elementom domácnosti, ktorý prináša život a stará sa o to, aby interiér príliš nenudil. Jednotlivé odtiene sú určené pre posilnenie, rozveselenie, zlepšenie nálady, prípadne tlmenie negatívnych pocitov a podporenie spánku. 

Žltá farba má množstvo významov, pričom tie najzreteľnejšie sa spájajú práve s dobrou náladou a úsmevom na perách. Tón, ktorý sa využíva najčastejšie, je skôr krémový a podfarbený bielou, no nemusíte zostať len pri ňom. Experimentujte, vyberte si sýty alebo zlatý odtieň a vytvorte si svieži raj, do ktorého sa budete každý deň radi vracať.

Nechajte sa zlákať žltými doplnkami z ponuky Westwing a vytvorte si domácnosť presne podľa svojich predstáv!