Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Vidiecky štýl v interiéri

Interiér, v ktorom sa každý cíti vítaný a v okamihu ako doma. Taký je vidiecky štýl, ktorý si získava srdcia ľudí po celom svete. Vidiecky štýl je v každej krajine trošku iný a rozoznávame v ňom niekoľko rôznych štýlov. Či už sa necháte inšpirovať vidiekom slnečného Francúzska, krásnymi slovenskými horami alebo studenou Škandináviou, váš nábytok musí niečo vydržať. Kvalitný robustný nábytok z prírodných materiálov je preto spoločným prvkom pre odlišné vidiecke štýly. Rovnako, ako bohato zastúpené prírodné materiály a miestne folklórne prvky. Aj vy túžite po domove, z ktorého bude sršať pohostinnosť a pohoda? Vidiecky štýl je ten pravý pre vás.

Vidiecky štýl a jeho charakteristika

Vidiecky štýl rozpoznáte hneď na prvý pohľad, hoci ide o zmes viacerých štýlov, a ovplyvňuje ho aj podnebie. Provensalský štýl sa napríklad častokrát označuje ako vidiecky, líši sa od neho však ozdobnejším prevedením nábytku. Nábytok vo vidieckom štýle je jednoduchý a účelový a ako dekorácie sa využívajú praktické predmety. Napríklad obrusy, behúne na stôl, deky a prehozy či kuchynské náčinie. Ktoré sú ďalšie spoločné prvky vidieckeho štýlu?

Vidiecky štýl: aké sú možnosti vo vašom interiéri

Vidiecky štýl prináša do interiéru prírodné prvky a povrchová úprava nábytku nie je vždy úplne dokonalá. Vo vidiecky zariadenom dome uvidíte drevo s patinou a kovové doplnky, nahlodané zubom času. V tomto je vidieckemu štýlu podobný vintage štýl, kde vek nábytku pridáva na jeho hodnote. Vidiecky štýl taktiež kladie dôraz na kvalitu a vintage kúsky v ňom majú svoje pevné miesto.

Farby a materiály vo vidieckom štýle

Spoločná charakteristika interiérov, zariadených vo vidieckom štýle, je to, že sa v nich cítite príjemne a uvoľnene. A to vďaka prírodným materiálom a farebnej palete, zloženej zo zemitých farieb a pastelových odtieňov. Vo vidiecky zariadenej spálni či obývačke nečakajte žiadne neónové alebo kontrastné interiérové farby, typické pre art déco. Naopak, privíta vás dokonalá harmónia hnedej, krémovej, béžovej a sivej. Vo vidiecky zariadenom interiéri nájdete farebné doplnky v svetlej zelenej, modrej, ružovej a pomenej aj v červenej farbe. Na doplnkoch, napríklad krčahoch na kvety, býva dominantná aj neutrálna biela.

Ak sa chcete inšpirovať interiérom zariadeným v určitej farbe podľa vašeho vkusu, pozrite sa na naše rady a nápady, ako si zariadiť interiér vo vašej obľúbenej farbe:

Čo sa týka použitých materiálov, vo vidieckom štýle majú prevahu prírodné materiály, v prvom rade drevo. Okrem prírodného dreva vo vidieckom štýle nájdete aj kameň, sklo a kov. Z textílií bývajú zastúpené opäť prírodné materiály ako vlna, koža a bavlna. Nezabudnime spomenúť ani hlinu a prútie, skrátka materiály, ktoré sa v minulosti dali ľahko nájsť v okolitej prírode domu.  

Nábytok vo vidieckom štýle

Nábytok vo vidieckom štýle je robustný, trvácny a vzory na ňom sú minimálne. Namiesto vzorov vidieckemu nábytku kraľuje patina, opotrebovaný výzor, zašlý lesk a hrdza. Z nábytku vo vidieckom štýle sála pocit, akoby bol vyrobený ručne a nedokonalosti v spracovaní mu pridávajú na podmanivom šarme. Pre vidiecky nábytok je typická kombinácia dreva a kovu, napríklad drevená komoda s úchytkami z medi. Sklo a drevo sú taktiež častou kombináciou na vidieckom nábytku a sklenené vitríny nájdeme v predsieni, obývačke aj kuchyni.

Naše tipy na zariadenie vášho vidieckeho domu alebo bytu

Ktoré dekoračné prvky vám pomôžu navodiť atmosféru vidieka? Z dizajnu sú to jednoznačne drevené podlahy, odhalené stropné trámy a krb. Drevené okenné rámy a okenice navodia tú správnu atmosféru z vnútornej aj vonkajšej strany domu. Vidieckeho štýlu sa však nemusíte vzdať ani v novopostavenej bytovke. Začnite výberom neutrálnej farebnej palety a jednej maximálne dvoch farieb pre doplnky. Svoje dlážky môžete zjemniť prírodným kobercom, kožou alebo kožušinami. Pokiaľ vám to váš priestor a financie umožnia, investujte do dreveného obkladu steny, alebo do tapety z tehál. Tehlová tapeta je typická aj pre industriálny štýl, vyberte si kvalitnú tapetu a nebudete ju mať problém ani kedykoľvek odstrániť.

Aký nábytok sa hodí k vidieckemu štýlu?

Pri zariaďovaní interiéru vo vidieckom štýle vyberajte nábytok s hladkými líniami a bez zbytočných okrasných detailov. Vo vidieckom štýle sa kladie dôraz na použitý materiál, menej na povrchovú úpravu nábytku. Voľte prírodné drevo a vyhnite sa lesklým náterom. Zvoliť však môžete náter v pastelovej farbe, ktorá korešponduje s vašou základnou paletou farieb. Pri výbere drevených stoličiek nezabudnite ani na mäkké podsedáky, keďže pohodlie zohráva vo vidieckom štýle veľkú úlohu. Na vidieckom nábytku síce nenájdete vzory, na doplnkoch však áno. A to hlavne na vankúšoch, dečkách a vázach. Okrem motívov rastlín a zvierat sú populárne aj iné prírodné motívy, káro a pásiky.

Vidiecky štýl v rôznych miestnostiach vo vašom byte či dome

Domáce pohodlie je veľmi dôležitým prvkom pri zariaďovaní domu aj bytu vo vidieckom štýle. Ako ho docieliť? Vidiecky štýl obývačky charakterizuje veľká látková lavica na obúvanie, do predsiene vyberte lavicu na obúvanie sa s pohodlným podsedákom. Masívne látkové alebo drevené hojdacie kreslo je ďalším obľúbeným prvkom vidiecky zariadenej domácnosti. Umiestniť ho môžete do obývačky alebo do spálne a vytvoriť tak pohodlný kútik na čítanie.

Pri výbere jedálenského a konferenčného stolíku voľte jednoznačne poctivé drevo. Miniatúrny nábytok nemá vo vidieckom štýle čo hľadať, preto tento štýl rozhodne nie je tým pravým pre milovníkov minimalizmu. V spálni si opäť vyberte masívnu posteľ s početnými vankúšmi a hrubým prehozom. A čo vidiecky štýl kuchyne? Kuchynské dvierka môžete oživiť ozdobným kazetovým frézovaním alebo skleneným panelom. Otvorené poličky, kde ako dekorácia slúžia taniere, poháre a krčahy, alebo zavesené mosadzné panvice podčiarknu vidiecku atmosféru kuchyne. Kuchynskú linku môžete ozdobiť aj dózami na pečivo a kvetináčmi s bylinkami.

Žiaden interiér by nebol kompletný bez dekorácií a doplnkov. Aké kúsky zvoliť do vidiecky ladeného domova? Zrkadlá v drevenom alebo mosadznom ráme, svietniky a kahance, prírodné nástenné dekorácie a nápisy na stenách sú vhodné vidiecke dekorácie. Na vchodové dvere môžete zavesiť sezónne vence a do stredu stola umiestniť vázu s čerstvými kvetmi. Vhodné dekorácie sú aj kvetináče z hliníka a prútené koše na odkladanie časopisov, vankúšov alebo diek. Čo sa týka osvetlenia, zvoliť môžete lampy s tienidlami alebo stropné lampy z kovu a dreva pre modernejší efekt. Pre vidiecky štýl sú taktiež typické záclony a vidiecke závesy z prírodných materiálov.

Tieto štýly vidieckeho domu by ste mali poznať

V rámci vidieckeho štýlu rozlišujeme viacero variácií. Najznámejšie z nich sú moderný, francúzsky, anglický a škandinávsky štýl s prvkami vidieckeho nádychu. Čím sa vyznačujú?

Moderný vidiecky štýl

Moderný vidiecky dizajn je stále funkčný a trvácny. Najväčší rozdiel medzi klasickým a moderným vidieckym štýlom sú použité materiály. V modernej verzii vidieckej klasiky nájdeme hladké povrchové úpravy nábytku s lesklým zakončením. Moderný vidiecky štýl je sofistikovaný s dôrazom na moderné doplnky, ako napríklad nerezové spotrebiče, moderné osvetlenie a mramorové kuchynské linky.

Na začiaktu roka 2022 sme uviedli na trh novú kolekciu od Westwing „Countryside by Westwing Collection“, ktorá obsahuje rôzne textílie, dekorácie ale aj nábytok s vidiecko-moderným nádychom. Pozrite si naše video a získajte pohľad ako táto kolekcia vyzerá.

Kolekcia Countryside by Westwing je pre nás naozaj výnimočná a dúfame, že si ju zákazníci budú dlho vážiť a vytvorili miesta, kde vznikajú nové tradície.“

Alexandra Tobler, Kreatívna riaditeľka kolekcie Westwing

Francúzsky vidiecky štýl

Charakteristickým prvkom francúzskeho vidieckeho štýlu je jeho mierne romantický nádych. Zo vzorov sú veľmi populárne malé kvietky, levanduľa, červená farba a nábytok s okrasnými detailmi. Francúzsky vidiecky štýl, alebo aj takzvaný provensalský štýl, je viac elegantný ako iné vidiecke štýly. Nie je ničím nezvyčajným, nájsť v ňom okrasný luster, zavesený nad jedálenským stolom s olúpanou farbou a nerovným povrchom. Francúzsky vidiecky štýl sa ľahko kombinuje so štýlom shabby chic.

Anglický vidiecky štýl

Zariadenie interiéru v anglickom vidieckom štýle opäť pozostáva z opotrebovaných kúskov, ktoré sú však pohodlné a stabilné. Populárnym anglickým motívom sú ruže a z farieb vyniká žltá a zelená farba. V anglickom vidieckom štýle sú rozšírené aj tapety a vzorované koberce. Celkový dojem domu, zariadenom v tomto štýle, navodzuje pocit, že v ňom vyrástli početné generácie tej istej rodiny. Z dekorácií sú obľúbené vintage kúsky, starožitnosti a nespočetné množstvo kníh.

Škandinávsky vidiecky štýl

Rozšírené farby v škandinávskom vidieckom štýle sú modrá farba a biela. Materiály v škandinávskom štýle sú lepšie opracované ako v iných štýloch a majú blízko k moderného vidieckemu štýlu. V škandinávsky zariadených interiéroch sa kladie dôraz na čo najväčší počet prírodných materiálov v miestnosti. To má za úlohu vyvážiť minimalistický dekor a dodať izbe príjemnú a teplú atmosféru. 

Chytil vás vidiecky štýl za srdce, alebo preferujete modernejšie a originálnejšie interiéry? Na našich stránkach vám pravidelne prinášame interiérové inšpirácie a praktické rady a nápady do domácnosti. Využite bezplatnú registráciu na serveri Westwing a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!