Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Kvety do kúpeľne v črepníkoch

Kúpeľňa plná osviežujúcej zelene, ktorá vás ráno naplní pozitívnou energiou a k večeru zas upokojí všetky zmysly… neznie to úžasne? Veľké izbové rastliny dodajú každej miestnosti neuveriteľnú harmóniu a majú dokonalý relaxačný efekt. Stačí tak málo a môžete mať vlastnú malú oázu pokoja priamo doma. Aj napriek tomu, že kúpeľňa je vskutku špecifický priestor, ani tu by rastliny určite nemali chýbať. Poďte s nami objaviť druhy, ktoré budú ako stvorené pre tieto podmienky, a vyberte si očarujúce kvety do kúpeľne ešte dnes!

13 kvetov a rastlín, ktorým sa darí aj v kúpeľni bez okien

Prečo vlastne kúpeľňa potrebuje špeciálny druh kvetov a rastlín? Predstavte si vlhkosť vzduchu, ktorá tu vzniká kvôli častému používaniu vody, a k tomu pridajte nedostatok svetla, keďže väčšina kúpeľní má len maličké okno, ak vôbec nejaké. Svet flory je však natoľko rozmanitý, že aj pre takéto prostredie nájdete rastliny, ktoré ho priam zbožňujú! Pripravili sme pre vás zoznam TOP 13 rastlín, s ktorými bude zelená výzdoba vašej kúpeľne priam neodolateľná. Mnohé z nich sa pritom výborne osvedčia aj ako izbové kvety do tieňa!

1. Kvety do kúpeľne: aspidistra

Tento kozmicky znejúci kvet budú mnohí skôr poznať pod menom “domáce šťastie”. Kto by ho nechcel mať doma? Znesie toho naozaj veľa a okrem malého množstva svetla odolá aj zábudlivým polievačom. Jeho dlhé kopijovité listy sa potešia občasnému očisteniu od prachu.

2. Kvety do kúpeľne: dracena sanderova

Pre kúpeľňu je jednoznačne výbornou voľbou práve dracena sanderova, známa aj ako “Lucky Bamboo”. Nepotrebuje ani hlinu, stačí ju pestovať vo vode. Krásne bude vyzerať v sklenej nádobe s kamienkami či guličkami zaliatymi vodou.

3. Kvety do kúpeľne: draceny iných druhov

Draceny patria medzi jedny z najpopulárnejších izbových rastlín nielen pre svoj krásny, rozmanitý vzhľad, ale aj schopnosť čistiť vzduch. Pre dostatočne osvetlené miestnosti je napríklad vhodná dracena voňavá, ale mnohé druhy milujú umelé svetlo a vlhkosť, čím sa stávajú vhodným adeptom pre kvety do kúpeľne.

4. Kvety do kúpeľne: slezinník, nefrolepka či parohovec

Čo majú tieto tri rastliny a kúpeľňa spoločné? Všetky sú totiž paprade, ktorým sa veľmi páči vlhké prostredie s malým množstvom svetla. Nezabudnite pritom na pravidelné ostrekovanie a zavlažovanie tak, aby pôda bola vždy vlhká, nie však premočená. Paprade sa vám za to odvďačia nádhernou zeleňou. Sú skvelým tipom aj pre kvety do skalky v tieni.

5. Kvety do kúpeľne: difenbachia

Kvetinová výzdoba kúpeľne s difenbachiami bude skutočne očarujúca! Majú totiž rady umelé svetlo a vlhkosť nielen vzduchu, ale i pôdy v kvetináči. Je to skvelý tip pre kúpeľne bez okna, ktorým dodajú nádych sviežosti!

6. Kvety do kúpeľne: aglaonema

Veľké listy s ružovými okrajmi a bledým vzorovaním – tak spoznáte podmanivú aglaonemu! Je veľmi odolná a pre svoj originálny výzor obľúbená v interiéroch. Svojou nenáročnosťou sa preto jednoznačne hodí aj do kúpeľne.

7. Kvety do kúpeľne: lopatkovec

S nádherne veľkými, elegantnými listami bude lopatkovec vyzerať krásne ako na podstavci, tak aj na podlahe. Nemá rád priame slnko a vyhovuje mu umelé svetlo – tento výborný čistič ovzdušia sa preto skvele hodí do kúpeľne. Vždy sa poteší rozprašovaniu vody na listy a je očarujúcim tipom aj pre kvety do obývačky.

8. Kvety do kúpeľne: sansevieria

Svokrin jazyk… ten, ktorý zvládne všetky možné formy zanedbávania. K tomu dobre znáša rôzne druhy osvetlenia, rôzne miery vlhkosti a potrebuje len občasné zalievanie. Vedeli ste, že sansevieria sa stala miláčikom NASA, pretože okrem toho, že je neuveriteľne odolná, ešte aj čistí vzduch?

9. Kvety do kúpeľne: kalatea

Táto skutočne nádherne zafarbená rastlinka krásne spestrí každý priestor. Pre kúpeľne však odporúčame jej menšie prevedenie ako stvorené pre tieto špecifické podmienky – stromanthe amabilis. V malých kvetináčoch si s ňou poradia aj menej skúsení pestovatelia. 

10. Kvety do kúpeľne: begonia

Máte kúpeľňu bez okien? V tom prípade budú begonie pre vás to pravé orechové! Umelé svetlo majú totiž radšej ako prirodzené, ale za to majú v obľube pravidelné zalievanie a rozprašovanie vlhkosti – za túto starostlivosť sa podľa vybraného druhu budete môcť tešiť na biele kvety, oranžové, ružové kvety, červené, či fialové kvety!

11. Kvety do kúpeľne: zelenec chochlatý

Už z názvu sa môžete dovtípiť, že ide o rastlinu s bujným porastom. Niet sa čo čudovať, že dostala prezývku “spider plant” – jej úzke, dlhé listy s pruhmi sa krásne rozkošatia na všetky strany. Stačí jej priemerná vlhkosť a slabšie osvetlenie, ale ak ho bude mať nedostatok, prestane sa vám rozrastať. Je to další skvelý čistič ovzdušia!

12. Kvety do kúpeľne: potosovec zlatý

Kto by nechcel mať takéto zlato v kúpeľni! Potosovec je veľmi podobný brečtanu, rastie rýchlo a štedro a nájdete ho vo farbách od svetlo zelenej až po nezvyčajnú žltú. Nepotrebuje nič viac ako dostatočnú vlhkosť, slabé osvetlenie, a stabilné teploty. 

13. Kvety do kúpeľne: aloe vera

Táto zázračná rastlina, ktorej veľakrát stačí čerpať vlhkosť len zo vzduchu, bude pekným obyvateľom každej kúpeľne. Jej exotický vzhľad v sebe skrýva neuveriteľné liečivé účinky – extrakt z nej sa používa na rýchlejšie hojenie rán, na modriny a aj spálenú pokožku. Určite sa ju oplatí mať po ruke!

S nedostatkom svetla a vyššou vlhkosťou si týchto 13 rastlín hravo poradí. Pri výbere by ste potom už len mali myslieť na možné umelé osvetlenie a predovšetkým priestor, ktorý máte k dispozícii. Objemnejšie kvety do kúpeľne pekne vyniknú aj na podlahe. Ak sa rozhodnete pre menšie, môžete ich rozmiestniť po celej miestnosti!

Ako sa najlepšie starať o kvety v kúpeľni

Ako ste mohli vidieť, každá rastlina potrebuje aspoň určité množstvo umelého či rastového svetla, občasné alebo častejšie rozprašovanie vlhkosti a stabilné teploty. Ani v tomto uzavretom priestore netreba zabúdať na čistenie od prachu. Je to však stále veľmi jednoduchá údržba.

Rastové svetlo

Kvety do kúpeľne zväčša uprednostňujú umelé svetlo, niektorým však viac vyhovuje rastové, ktoré zabezpečíte špeciálnymi rastovými žiarovkami. Viac svetla môžete sprostredkovať aj zrkadlami a ich odrazmi.

Správna teplota a vlhkosť

Nezabúdajte na stabilnú teplotu pre vaše rastliny. Ak je vaša kúpeľňa v zime príliš vykurovaná, nechávajte otvorené dvere pre lepšie prúdenie tepla. To isté spravte, aj ked je v nej chladnejšie ako vo zvyšku interiéru. Pre dostatok vlahy myslite aj na občasné osvieženie pre kvety pomocou rozprašovača vody. 

Čistenie od prachu

Na túto časť údržby sa dá veľmi ľahko zabudnúť. Aj ked sa to možno nezdá, v kúpeľni sa usádza množstvo prachu, preto nezabudnite vašim rastlinám občas ľahučko pretrieť listy navlhčenou handričkou.

Kde umiestniť kvety v kúpeľni?

Máte väčšiu kúpeľňu? V tom prípade vaše rastliny nádherne vyniknú v súprave kvetináčov so stojanmi. Vsaďte na bujnejšie druhy do nich. Ak ste sa rozhodli pre menšie, v štýlových kvetináčoch budú vyzerať skvele na každej polici, výklenku, pri zrkadle či na vani. A čo tak závesný kvetináč visiaci zo stropu!

Dúfame, že sa vám naše aranžovanie kvetov do kúpeľne páčilo a že aspoň jeden z týchto 13 fešákov bude spokojne rásť aj u vás doma! Izbové rastliny sa jednoznačne radia medzi trendy, ktoré nikdy nevyjdú z mody. Význam kvetov odjakživa zohrával v interiérovom dizajne dôležitú úlohu – vneste ich aj do toho vášho!

Neváhajte a vdýchnite do vašej kúpeľne sviežosť pomocou krásnych kvetov a rastlín. Pripravte pre ne štýlové kvetináče s vhodným osvetlením a tešte sa z ich zelene! Využite pritom bezplatnú registráciu na Westwing a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší a zelenší!