Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Drevená kúpeľňa

Drevená kúpeľňa môže mať rôzny nádych. Môže pôsobiť tradične, rustikálne, ale aj moderne a sviežo. Ak zvolíte doplnky do kúpeľne a originálne príslušenstvo, ktoré používajú dizajnéri do elegantných a luxusných kúpeľní s drevenou tematikou, dosiahnete ohromujúci efekt. Drevená kúpeľňa má dnes kúpeľňové skrinky z javora a dubu, pretože sa často používajú ako pre tradičný, tak aj moderný štýl. Vaša kúpeľňa snov môže na seba vziať mnohé podoby. Poďte sa s nami pozrieť, ako krásne pôsobí drevo aj v kupeľni a ako dokonale dokáže doplniť celkový štýl bývania.

Drevená kúpeľňa: krok za krokom

Existuje mnoho spôsobov a štýlov, ktoré je možné aplikovať vo vašej vysnívanej kúpeľni. Niektoré nápady a kombinácie vám prídu na um až pri pohľade na inšpiratívne fotografie, ktoré navrhli dizajnéri. Zariadenie kúpeľne dokáže navodiť tú správnu atmosféru a tá môže vďaka nemu vyzerať modernejšie. Luxusná kúpeľňa sa nevyznačuje drahými predmetmi, sanitou a značkami, ale skôr použitím kvalitných materiálov, ktoré nebudú ani po rokoch vyzerať opotrebovane.

Autentický a hrejivý charakter, oslava života, každodenné používanie, drevené podlahy alebo palubovka vyžadujú osobitnú starostlivosť a pravidelné ošetrenie. Drevené podlahy musia byť absolútne chránené pred opotrebovaním, poškriabaním a vlhkosťou. Iba vtedy bude vaša drevená kúpeľňa krásna a môže sa zaradiť medzi moderné kúpeľne. V opačnom prípade by bola nutná rekonštrukcia kúpeľne, keď už stav tejvašej pôvodnej nič nezachráni. Aj to má však svoje pravidlá.  

Nábytok je citlivý kus domácnosti, ktorý v každodennom živote, a najmä vo vlhkom postredí, podlieha veľkému opotrebovaniu, či už sú to, skrinky alebo poličky. Údržba a ochrana sú pre ich životnosť nevyhnutné. Či už sú predmety staré alebo nové, drevo si vyžaduje povrchové úpravy a ochranu. Nejde však iba o funkčné vlastnosti. Hľadáte obnovu a farbu? K dispozícii máte množstvo odtieňov a farebných povrchových úprav.

Dreviny, ktoré sú vhodné do kúpeľne

Malá kúpeľňa, priestranná miestnosť alebo kúpeľňa s vaňou? Pri každej jednej treba ako prvé zvážiť typ dreva vhodný do kúpeľne.  

K dispozícii máte rôzne triedy dreva od 1 do 5. Tieto triedy predstavujú odolnosť dreva proti vlhkosti:

 • Trieda 1: Drevo musí byť vystavené vlhkosti menej ako 20%.
 • Trieda 2: Drevo môže byť občas vystavené vlhkosti vyššej ako 20%.
 • Trieda 3: Drevo môže byť často vystavené vlhkosti nad 20%.
 • Trieda 4: okrem toho, že drevo triedy 4 je možné vystaviť vlhkosti viac ako 20%, môže prísť do styku aj s čerstvou vodou.
 • Trieda 5: ide o tie najodolnejšie dreviny. Môžu byť dokonca v kontakte aj so slanou vodou.

Pri kúpeľňovom nábytku sa preto treba vyhnúť drevinám prvej triedy. Vhodné sú dreviny 2. až 5. triedy. Na ochranu dreva v kúpeľni sú zvlášť vhodné exotické dreviny (trieda 4 alebo 5), napríklad tík. Tíkový olej odporúčame pre drevené toaletné skrinky, ktoré sú obzvlášť vystavené vlhkosti a striekajúcej vode. Dreviny vyššej triedy sú prirodzene odolnejšie voči vlhkosti, ale musia byť aj chránené, aby bol váš drevený nábytok čo najdlhšie v dobrom stave. Drevená kúpeľňa je preto náročná na výber tých správnych materiálov.

Drevená kúpeľňa: výhody a nevýhody

O výhodách by sme mohli písať od rána do večera, pretože už len pohľad na drevo spôsobuje na tele príjemné zimomriavky. Drevo ako prírodný materiál pôsobí hrejivo, luxusne a domácky. Uzemňuje atmosféru v miestnosti, dodáva jej teplo a šarm. Ľahko sa kombinuje s inými materiálmi a farbami, hladko k nemu doladíte kvety do kúpeľne, či iné doplnky. Vyvoláva príjemné pocity aj preto, že máte na výber z mnohých odtieňov a druhov.  

Na opačnej strane stoja však aj nevýhody. Ak drevo nie je chránené, voda spôsobí poškodenie, napríklad škvrny alebo deformácie. Vtedy už drevená kúpeľňa nevyzerá tak lákavo. Aby ste udržali svoje drevo v dobrom stave, je nevyhnutné chrániť drevený nábytok. Mali by ste sa vyhnúť deformácii dreva v dôsledku pôsobenia vody, preto je efektívnym riešením voodolný drevený nábytok. Vďaka nemu zabránite prenikaniu vody.  

Vodoodpudivú ochranu vášho kúpeľňového nábytku môže poskytnúť niekoľko ochranných výrobkov. Odporúčame používať špeciálne laky. Tieto filmotvorné výrobky vytvoria na povrchu dreva jemnú vrstvu, vďaka ktorej bude drevo odolné voči vonkajším agresiám, ako je voda a vlhkosť. Ak má váš nábytok chyby, odporúčame zvoliť matný lak, ktorý chyby skryje viac ako lesklý lak.  

Ktoré interiérové farby sa hodia do drevenej kúpeľne?

Ak chcete vo svojej kúpeľni vytvoriť nový vzhľad, ale neláka vás kompletná rekonštrukcia kúpeľne, zvážte doladenie farebnej schémy a dekoru.

Modrá farba vyvolá jasnú energiu. Túto osviežujúcu farbu môžete vyvážiť neutrálnymi prvkami, ako sú biele a sivé odtiene na skrinkách, kobercoch a umývadlách. Ak chcete vytvoriť čistý, osviežujúci a zároveň luxusný dojem, dosiahnete to pomocou bledej pistáciovej farby s jemnými bielymi doplnkami. Nezabudnite do farebnej schémy pridať akcenty s odtieňmi tmavšej zelenej a zlatej.  

Prirodzený vzhľad dreva podporíte voľbou mätovo zelenej a bielej farby. Neutrálne farby, ako je popolavá sivá, čierna farba alebo biela dodajú vašej kúpeľni sentiment. Spojenie sivých stien s bielou a hnedou docieli kontrast. Pre úplne luxusný dojem nainštalujte do kúpeľne samostatne stojacu vaňu, nadrozmernú sprchu a nápadný toaletný stolík. Dobre zvolené interiérové farby podporí aj správne osvetlenie kúpeľne.

Drevená kúpeľňa: inšpirácie na jej zariadenie

Môžete sa vydať mnohými cestami. Napríklad podkrovná kúpeľňa si bude pýtať drevený strop, luxusná kúpeľňa zasa veľmi dobre zvolenú palubovku. Je mnoho spôsobov, ako sa dá drevo zaviesť do miestnosti. Do kúpeľne môžete umiestniť otvorený regál z masívu s policou na toaletné doplnky a uteráky. Použite plávajúce drevené police alebo komody, ktoré vyladia celý priestor.  

Atypická malá kúpeľňa

Ani menší priestor nie je problém. Zjednodušené bambusové police s akrylovými dverami sa dajú použiť ako dokonalé úložné priestory a malej kúpeľni dodajú na veľkoleposti. Nevynechajte ani sklenené police, sklo a zrkladlo spôsobí, že priestor bude väčší. Vyhnite sa tmavým farbám a veľkým kontrastom, ktoré malú miestnosť ešte viac zmenšia. Malá kúpeľňa už nepocíti žiaden hendikep.

Kombinácia dlaždíc a dreva  

Ak si netrúfate na odvážne farebné kombinácie, stavte na istotu. Biele plávajúce police spolu s krásnym obkladom vane oproti čiernej stene vnesú do kúpeľne eleganciu. Ľahko ich doplníte drevenými plávajúcimi poličkami alebo malým drevným toaletným stolíkom. Ak chcete experimentovať, zvoľte kúpeľňu s vaňou, avšak drevenou!  

Biela kúpeľňa s drevenými doplnkami

Najlepšie kúpeľne z dreva v kombinácii s bielou farbou sú tie, ktoré dodávajú rovnováhu medzi drevom a čistotu belosťou. Zatiaľ čo biela farba dodáva prostrediu moderný pocit, drevo vháňa do priestoru určitú nadčasovú príťažlivosť bez toho, aby zmenilo farebnú schému. To je pravdepodobne dôvod, prečo sa myšlienka tejto obľúbenej kombinácie stala v posledných rokoch takou populárnou. Biela miestnosť inšpirovaná kúpeľmi je tá správna voľba pre všetkých, ktorí obľubujú minimalistický štýl.  

Doplnky do drevenej kúpeľne

Určite túžite mať kúpeľňu, ktorá je nielen pohodlná, ale aj krásna. To je dôvod, prečo na dekoráciách tak veľmi záleží. Ako si môžete vybrať doplnky do kúpeľne?

 • Poznajte svoj rozpočet.
 • Zistie, čo potrebujete.
 • Neriešte značku, ale dizajn.
 • Hľadajte cenovo dostupné doplnky dobrej kvality.
 • Zvážte pre ne vhodné miesto.
 • Vyberte si batérie a sprchové hlavice.
 • Zvoľte radšej obyčajný štýl alebo neutrálne farby.

Potom, čo ste si kúpili všetko potrebné, môžete pridať ďalšie doplnky, ktoré zahŕňajú napríklad misku na mydlo, držiak na zubné kefky, vešiak na uteráky, sprchové závesy a iné. Nekupujte však tie, ktoré nie sú skutočne potrebné, pretože vám budú zbytočne zaberať miesto a krásna drevená kúpeľňa bude pôsobiť príliš preplnene.

Pokiaľ ide o aranžovanie dreveného nábytku a dekoratívnych prvkov do návrhov kúpeľní, väčšina ľudí sa im vyhýba. Drevo je však rovnako trendy a elegantné v kúpeľni ako v iných častiach domu. Smelo sa do toho pustite!

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!