Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
slávnostné menu na oslavu

Každá oslava má nejaké pravidlá a náležitosti, na ktoré by ste mali myslieť. Okrem darčekov, dekorácií a nejakého príhovoru nezabúdajte ani na menu na oslavu. To musí byť prepracované, aby ste ním ulahodili každému hosťovi, nehľadiac na to, aký štýl stravovania preferuje. Zostavte si zoznam pokrmov niekoľko týždňov alebo aspoň dní dopredu. Zistite, či máte všetko doma a následne sa pustite do práce. Ani vy neviete čo pripraviť na oslavu? Westwing má pre vás praktické rady a inšpirácie uľahčujúce celý proces.

Chystáte oslavu? Toto sú dôležité veci potrebné pre prípravu oslavy

Náročnosť prípravy oslavy sa odvíja hlavne od toho, koľko hostí budete mať. Malé posedenie spravidla nezaberie príliš veľa času, pretože naň stačí prichystať maličkosti ako kanapky. Na druhej strane, veľká oslava s desiatkami hostí si toho vyžaduje oveľa viac. Nič netreba podceniť a kľúčové je všetko plánovať. Myslite na každého hosťa samostatne a odpovedzte si na niekoľko základných otázok: Čo má rád a čo zas nemusí? Nemá nejaké zdravotné problémy, alergie alebo iné presvedčenie, kvôli ktorému je vegánom či vegetariánom?

Každá slávnosť začína niekoľko dní alebo týždňov pred samotným dňom, kedy sa má udiať. Vaši hostia sa musia nejakým spôsobom dozvedieť, kedy a kde sa majú dostaviť. Dopredu si preto nakúpte pozvánky na oslavu alebo, ak máte čas, ich vyrobte sami. Jediné, čo na ne potrebujete, je pekný papier a farebné perá. Využiť môžete tiež rôzne ozdoby, ako napríklad hviezdičky, trblietky, flitre a iné. Do pozvánky napíšte všetky potrebné údaje, čiže miesto oslavy, dátum, čas a dodatočné informácie, napríklad keď je párty tematická, čo si majú vaši priatelia obliecť. Papierové pozvánky poslané poštou vyzerajú omnoho krajšie ako tie elektronické. Plus, sú osobnejšie, pretože človek, ktorému ich dáte, si všimne vašu námahu.

Keď budete vybavovať pozvánky, rovno s nimi objednajte alebo vytvorte menovky na oslavu. Zídu sa vám, pretože hostí nebudete musieť usádzať jednotlivo, svoje miesto pri stole si nájdu veľmi rýchlo. Vy sa zatiaľ môžete venovať ďalšej návšteve, prípadne získate čas na rýchle dorobenie jedla alebo servírovanie prípitku. Menovky sa snažte ladiť do podobnej farby a vzorov ako sú pozvánky.

Treticu papierových ozdôb a praktických kúskov uzatvára menu na oslavu v rovnakom prevedení ako menovky a pozvánky. Napísať ho viete sami, alebo si ho objednajte zo špecializovaného obchodu. Obsahovať by malo všetky servírované pokrmy a nápoje počas daného večera.

A samozrejme, dôležitá je aj samotná výzdoba presne podľa vašich predstáv. Odvíjať by sa mala od toho, aký typ oslavy máte. Detská oslava narodenín bude farebná a plná balónov, výročie zas bude jednoduchšie, zamerané skôr na pohodové pohostenie.

Menu na oslavu: 7 skvelých inšpirácií, ktoré očaria každého hosťa

Chcete svojich hostí očariť a túžite po tom, aby si vašu oslavu zapamätali navždy? Využite jednu z týchto 7 skvelých inšpirácií a spravte z posedenia nezabudnuteľný deň.

 1. Stavte len na jednu kuchyňu, napríklad slovenskú, americkú alebo rakúsku. Zistite o nej zaujímavosti a podávajte známe aj menej známe pokrmy.
 2. Keď budete podávať neznáme jedlá, pripravte si k nim krátku zaujímavosť a vždy ju svojim hosťom povedzte, prípadne ju napíšte na menu.
 3. Záhradná párty, silvestrovské pohostenie, halloweenska párty či iné menšie posedenia si vyžadujú aj menšie jedlo ako kanapky či cupcakes. Pohrajte sa s nimi a dajte im tvar, napríklad ducha, príšery či zvieraťa.
 4. Pri tvorení menu myslite aj na správne nápoje a snažte sa ich skombinovať s jedlom. Biele víno sa hodí k bledému mäsu a rybám, červené zas k tmavému.
 5. Vianočná párty si vyžaduje aj pravú vianočnú atmosféru, ktorú podporíte správnymi ingredienciami – škoricou, vanilkou a klinčekmi.
 6. Milujú vaši hostia sladké? Skvelým riešením je candy bar, kde budú mať výber rôznych dezertov a iných menších sladkých pochutín.
 7. Štýl a výzor menu laďte do tých istých farieb a dekorácií ako celú oslavu. Výsledok bude vyzerať celistvo a zaujímavo.

Menu na oslavu: tipy a recepty

Slávnostné menu by malo pozostávať z chutných a špeciálnych jedál, ktoré nejete pravidelne, každý jeden deň. Netreba sa báť ani zahraničných kuchýň a netradičných surovín. Ak nemáte čas alebo náladu byť celý deň v kuchyni, jednoducho zvoľte profesionálne služby niektorých reštaurácií a cateringových spoločností. Pri premýšľaní, aké jedlo servírovať a čo dať svojim hosťom, vám Westwing prináša zopár rád a tipov pre uľahčenie celého procesu.

Domáca kuchyňa

Domáca kuchyňa je stávkou na istotu, pretože ju každý pozná a je charakteristická tým, že dokáže zasýtiť. A síce si pri nej mnohí predstavia len bryndzové halušky, v skutočnosti toho poskytuje oveľa viac. Stačí sa len lepšie prizrieť.

Predjedlom môžu byť chutné kanapky s kvalitnými šunkami, syrmi a zeleninou. Staviť môžete aj na nátierky, plnené papriky a slané chuťovky ako bryndzové slimáky a pagáčiky. Predjedlo nemá byť príliš ťažké, aby človeku zostalo v žalúdku dosť miesta na hlavný chod a dezert.

V rámci hlavného chodu môžete, no nemusíte mať polievku. Ak ju zvolíte, klasikou je vývar, zeleninová alebo fazuľová polievka. Po polievke servírujte vami vybrané mäso s prílohou, ktoré je stávkou na istotu. Ak by ste chceli zostať čisto pri slovenskej kuchyni, vyberte si z jedál ako halušky, lokše, zemiakové placky, strapačky či pirohy.

Charakteristickými slovenskými múčnikmi sú orechový, makový a tvarohový závin, štrúdľa, parené buchty, bábovka a perník. 

Medzinárodná kuchyňa

Keď sa rozhodnete pre medzinárodnú kuchyňu, vyberáte si z obľúbených možností ako:

 • talianska kuchyňa
 • grécka kuchyňa
 • francúzska kuchyňa
 • maďarská kuchyňa
 • rakúska kuchyňa
 • americká kuchyňa

A množstvo ďalších. Všetko závisí od toho, čo máte radi vy a vaši hostia, a aký typ oslavy ste zvolili.

Vegetariánska a vegánska strava

Keď máte v okolí veľa vegetariánov a vegánov, prípadne aj vy sami nimi ste, je dobré staviť na oslavu s bezmäsitými pokrmami. Prípadne bez jedál so živočíšnym pôvodom. V dnešnej dobe existuje veľa náhrad mäsa, jogurtov, mlieka, smotany či tvarohu. Preto nebude náročné variť a piecť bez týchto základných prísad.

Menu na oslavu: niečo sladké pod zub

A samozrejme, netreba zabúdať ani na sladkú bodku celej hostiny vo forme chutného dezertu. Vyberajte ho podľa toho, akú kuchyňu ste zvolili, alebo podľa toho, čo máte radi a čo vám chutí. Klasikou je čokoládová a ovocná torta a zákusky ako veterníky, brownies, cupcakes, rôzne rezy a cheesecake.

Ako slávnostne vyzdobiť stôl a menu na oslavu? Naše rady a nápady

Na začiatok, ešte pred samotnou oslavou, sa rozhodnite, aký štýl preferujete a aké interiérové farby budú predstavovať základ. Podľa toho vyberajte ozdoby na stôl. Pri dekorovaní vám nesmú chýbať:

 • obrusy – najlepšie biele, ľahko sa kombinujú s inými farbami
 • štóly – vo vami vybraných farbách, môžu mať tiež flitre a vzory
 • vázy a kvety – nesmú byť však príliš vysoké, aby osoby sediace oproti na seba videli
 • obrúsky – v podobných alebo rovnakých farbách ako štóly
 • praktické potreby – taniere, príbor, poháre a džbány

Menu na oslavu je dôležitým prvkom a nemalo by chýbať ani vám. Hosťov dopredu informuje, čo budú konzumovať, skrášľuje stôl a stolovanie dokáže povýšiť o niekoľko úrovní. Skombinujte ho s menovkami a dodajte svojej párty šmrnc.


TIP: K výzdobe stola vám odporúčame si zaobstarať štýlové krúžky na textilné obrúsky. Zakúpiť si ich môžete u nás vo Westwing, kliknite si tu: krúžky na obrúsky!