Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
menovky na oslavu na vianočný stôl

Chystá sa u vás oslava a radi by ste pre hostí pripravili príjemné uvítanie? Menovky na oslavu sú skvelou možnosťou, ako hostí nielen privítať, ale aj usadiť či zabaviť hneď od začiatku. Hostia tak nebudú od začiatku stratení pri hľadaní vhodného miesta. Navyše sa tým môžete zahrať na tvorcu atmosféry a pripraviť miesta tak, aby ste pomohli rozprúdiť rozhovory alebo naopak zabrániť nepríjemným stretnutiam. Pre aké situácie sú menovky vhodné a ako rôzne môžu vyzerať? A na čo nezabudnúť pri plánovaní oslavy? Čítajte ďalej a dozviete sa.

Organizujete oslavu? Nezabudnite na menovky

Menovky sú veľmi užitočný a niekedy aj vtipný pomocník a to nielen na svadbe. Všade, kde sa zíde trochu viac ľudí, pomáhajú menovky nasmerovať kroky hostí na správne miesto. Užitočné sú aj neskôr, keď sa už zábava rozprúdi. 

Kde všade môžete menovky využiť?

 • Narodeniny: oslava narodenín v kruhu priateľov či rodiny, doma aj v reštaurácii získa s menovkami na dôležitosti
 • Záhradná párty: s menovkami a smerovkami sa nik nestratí ani na záhrade, na chate či v podniku
 • Vianoce: vianočná párty alebo štedrovečerný stôl získa s menovkami nový rozmer
 • Silvester: silvestrovské pohostenie pre priateľov môže začať chutnými menovkami
 • Rodinná oslava: krstiny, výročie, narodeniny, kar, promócia – tu všade privítajú hostia svoje miesto a pozornosť, ktorú im venujete prípravou menoviek
 • Plánovanie svadby: menovky na svadbu nesmú chýbať, pomáhajú stmeliť starú aj novú rodinu

Menovky na oslavu a ich výhody

 • Dotvárajú celkový štýl a výzdobu oslavy – krása spočíva v detailoch
 • Napomáhajú k organizácii a poriadku – každý hosť nájde svoje miesto
 • Podporujú nové aj staré stretnutia – dávajú príležitosť k rozhovoru a osloveniu menom
 • Vytvárajú dobrý dojem a spomienky – hostia získajú pocit úcty a pozornosti, prípadne aj darček na pamiatku

Kreatívne nápady na menovky na oslavu

Podobne ako pozvánky na oslavu, rovnakú radosť a vďačnosť za osobnú pozornosť dokážu vyčariť aj menovky na oslavu. Zaobstarať si ich viete cez internet, v dobrých papiernictvách či kreatívnych obchodoch, ale tak isto si ich viete vyrobiť aj doma. Čo máte na výber? Inšpirujte sa našim prehľadom. 

Klasické menovky na oslavu

Nechce sa vám lámať si hlavu nad štýlom a netradičným prevedením? Aj klasické papierové menovky na oslavu splnia svoju úlohu. Stačí ich doplniť vhodným ornamentom či elegantným typom písma, prípadne oživiť drobným kvietkom alebo stužkou a úspech je zaručený. Dôležité je, že každý hosť nájde svoje miesto. 

Štýlové menovky na oslavu

Máte radi eleganciu či určitý dizajnový štýl? Prispôsobte výber materiálu, písma a celkový dojem svojmu obľúbenému štýlu. Máte radi vintage štýl? Pre vintage menovky sa hodí decentný papier, čipky, ozdobné písmo a nežné farby, no pre menovky v eko štýle môžete pokojne zvoliť aj hrubší kartón, ručné písmo a špagát. Strohý dizajn a dokonalý papier, napríklad aj v čiernej alebo tmavo modrej farbe podčiarkne zase váš zmysel pre čistý dizajn a minimalizmus. 

Originálne menovky na oslavy

Menovky na oslavu nemusia byť len z papiera. Čo tak použiť kúsok dreva, kamienky či niečo dobré pod zub? Pre menovky môžete využiť aj rôzne hravé materiály ako napríklad balónik, štipce alebo korok. Ak chcete svojich hostí zabaviť, či odmeniť za ich prítomnosť, pribaliť im k menovke môžete aj drobný darček v podobe polodrahokamu, originálnej sviečky, kresby či fotografie. 

Tematické menovky na oslavu

Máte radi folklór? Doplňte menovky efektnou stuhou, ktorú si môžu hostia odniesť aj domov. Podobne môžete využiť aj iné témy a hobby. Ak sa oslava odohráva na špecifickom mieste či v určitom ročnom období, využite to a menovky na oslavu prispôsobte miestu a času. Tematické menovky sú vhodné aj keď chystáte prekvapenie na výročie pre svojich blízkych. Použite na menovky niečo milé z ich života a úspech prekvapenia máte zaručený.

Ako si doma vyrobiť menovky na oslavu?

Radi tvoríte alebo to aspoň chcete skúsiť? Vyrobiť menovky na oslavu nemusí byť nič náročné. Zvoľte si také menovky, ktoré vám sadnú a zapadnú do štýlu, ktorý preferujete aj pre ostatnú výzdobu priestoru. Podľa toho zvoľte aj materiál a pomôcky. Tu sú užitočné rady a nápady, ktoré môžete použiť pri výrobe menoviek: 

1. Zvoľte si štýl: vintage, elegantný, minimalistický, kreatívny, naturálny a pod.

2. Spočítajte množstvo hostí: menší počet zvládnete sami, pri väčšom počte požiadajte o pomoc

3. Pripravte si základný materiál: papier, špagát, stuha, čipka, drievka, kamienky a pod.

4. Pripravte si pomôcky: nožnice, lepidlo, dierovačka, väčšia vyrezávačka na papier, fixky, farby, tlačiareň a pod.

5. Urobte zasadací poriadok: pre seba, alebo aj na tabuľu pre hostí

Urob si sám: jednoduché DYI menovky na oslavu

Bude vám stačiť obyčajný farebný papier a domáca tlačiareň. Vytlačte si na papier zoznam mien tak, aby ste mená vedeli vyrezať vyrezávačkou na papier alebo ich vystrihnúť nožnicami. Keď ich budete mať vyrezané, môžete papieriky zastrčiť do vidličky a položiť na obrúsok, spolu s kvietkom či lístkom rastliny, alebo ich nalepiť na štipec a prichytiť o obrúsok.

Originály z prírodnín 

Zaobstarajte si drevené kolieska alebo gaštany a urobte do nich zárez. Do zárezu zastrčte kartón s menom a originálne menovky máte hotové. Ak máte radi sušené kvety, napríklad levanduľu, môžete kvietky použiť namiesto dreva či gaštanov, len menovky priviažte špagátom alebo stuhou. Počas zimy viete využiť aj šišky, čisté alebo namaľované a v lete kamienky, na ktoré napíšete meno fixkou. 

Svetelné menovky na oslavu

Máte radi bláznivé nápady alebo netradičné veci? Využite svoju fantáziu a vyhrajte sa aj s menovkami. Čo tak natiahnuť na stôl svetelnú reťaz a pri každom mieste doplniť menovku, alebo označiť žiarovku menom. Takto budú všetci hostia navzájom prepojení a svetielka zároveň spríjemnia náladu. Namiesto reťaze môžete použiť aj svietnik, alebo sviečku. 

Chutné menovky na oslavu

Výzdoba oslavy môže byť jednoduchá a zároveň kreatívna aj chutná. Napečte alebo objednajte dostatočné množstvo muffinov alebo iných „jednohubiek“ a jednoducho do nich zapichnite špajlu s menovkou. Menovky tak splnia hneď dve úlohy naraz – privedú hostí na miesto a doprajú im od začiatku chutný úvod oslavy. Navyše takéto pohostenie na rodinnú oslavu si dozaista budú hostia pamätať. 

Čo by ste nemali zabudnúť pri príprave na oslavu: 7 tipov

Ako všetko zariadiť tak, aby oslava dopadla dobre a všetci boli spokojní? Každá oslava vyžaduje niečo iné, no je pár dôležitých oblastí, na ktoré je dobré myslieť pri plánovaní aj počas samotného stretnutia. Aby sme vám to trochu uľahčili, pripravili sme 7 tipov, ktoré vám pomôžu zvládnuť každú oslavu. 

 1. Pozvánky a menovky na oslavu: dajú hosťom pocítiť, že si ich vážite a myslíte na nich, no zároveň poskytnú dôležité informácie o čase a mieste, prípadne hostí aj pobavia
 2. Príprava priestoru: čistota a výzdoba rovnako ako dostatok miest na sedenie a priestor na odkladanie vecí, umožní hosťom cítiť sa dobre
 3. Zoznam hostí a zasadací poriadok: počet hostí pomôže odhadnúť náklady, na nikoho nezabudnúť a všetkých pekne usadiť
 4. Pohostenie: dobrým jedlom môžete svojich hostí nielen nasýtiť, ale aj prekvapiť, potešiť či inšpirovať, výber je na vás
 5. Program a hudba: niekedy stačí len tichá hudba v pozadí, inokedy tanečné rytmy a niekedy je vhodné doplniť aj program, ktorý hostí zabaví či motivuje k stretávaniu
 6. Poďakovanie a výslužka: dobre naplánovaná oslava, hlavne tá väčšia, ráta aj s drobnosťami, ktoré si môžu hostia odniesť zo sebou
 7. Odvoz hostí: aby sa hostia nemuseli ponáhľať na autobus, riešiť dopravu, prípadne si s vami mohli pripiť na zdravie, pomôžte im a zorganizujte odvoz vopred 

Čím viac čas a energie budete venovať príprave oslavy, tým menej starostí budete mať počas oslavy. A to stojí za to, čo poviete? Nenechávajte preto všetko na poslednú chvíľu a doprajte si možnosť tráviť oslavu pokojnými aj radostnými stretnutiami s vašimi blízkymi či priateľmi.

Hľadáte viac inšpirácií? Zaregistrujte sa bezplatne na Westwing a získajte ďalšie nápady aj exkluzívne ponuky pre krajší domov už dnes!