Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Dkorácia na halloweensku párty

Halloween je obľúbený americký sviatok, ktorý sa postupom času dostal aj k nám. Niet sa však ani čomu čudovať. Strašidelná atmosféra, prezliekanie sa do rôznych kostýmov a dobrá nálada priťahujú mnohých. Jedným zo spôsobov, ako si tento deň užiť tak, ako sa patrí, je halloweenska párty. Vyzdobte svoj dom menšími i väčšími dekoráciami, postarajte sa o chutné občerstvenie, vyberte si vtipný kostým a pozvite všetkých svojich priateľov. Uvidíte, na túto noc len tak nezabudnete.

História Halloweenu a ako sa oslavuje u nás na Slovensku

História Halloweenu nie je úplne presná a existuje viacero teórií o tom, ako vôbec vznikol. Najčastejšia sa opiera o keltský sviatok Samhain, v niektorých literatúrach spomínaný ako Samuin, ktorý znamenal koniec leta. Predstavoval obdobie, kedy sa ľudia začínali pripravovať na nadchádzajúcu chladnú zimu. Halloween mal byť slávnosťou venovanou nadprirodzeným silám a dušiam zomrelým, nielen jednému konkrétnemu božstvu.

Niektorí odporcovia Halloweenu tvrdia, že ide o diabolský deň, čo rozhodne nie je pravda. Slovo označujúce tento sviatok je odvodené od spojení All Hallows’ Even alebo All Hallows’ Evening, čo znamená Predvečer všetkých svätých. Od svojich začiatkov sa oslavoval 31. októbra. Okrem toho netreba zabúdať ani na to, že postava satana sa objavuje v židovskej a kresťanskej viere. Ani jednu z nich nevyznávali Kelti, od ktorých Halloween práve pochádza.

V rámci geografie sa Halloween objavil najprv na Britských ostrovoch, kde sa Kelti pohybovali najviac. Do Spojených štátov sa sviatok dostal až v rokoch 1845 – 1846, kedy ho na toto územie priniesli írski a škótski prisťahovalci. V Európe sa objavil približne v 90. rokoch 20. storočia. Odvtedy je čoraz obľúbenejší aj u nás na Slovensku.

Keďže Halloween nie je kresťanským sviatkom, v našej krajine nie je tak obľúbený, ako v niektorých iných. Väčšina Slovákov počas tohto obdobia oslavuje Sviatok všetkých svätých a chodí zapaľovať sviečky na hroby svojich blízkych. Jednotlivé sviatky sa ale navzájom nevylučujú, pretože aj myšlienka samotného Halloweenu je uctiť si tých, ktorí už medzi nami nie sú.

Vďaka tomu, že sa Halloween aj Sviatok všetkých svätých navzájom určitým spôsobom dopĺňajú, mnohé rodiny na Slovensku zdobia svoje domy strašidlami vystrihnutými z papiera. Ďalej nesmie chýbať halloween tekvica, svetielka, svetelné girlandy a ďalšie halloween dekorácie.

Halloweenska párty: tipy a nápady, ako ju zorganizovať

Halloweenska oslava nie je náročná na zorganizovanie, no vyžaduje si niečo, čo pri iných párty nepotrebujete – strašidelnú a tajomnú atmosféru. Jej navodenie je náročnejšie, no všetkému pomôže tma, ktorá je na prelome októbra a novembra už v polovici dňa.

 1. Vytvoriť sa vám ju podarí aj správnou, možno trochu ťažšou hudbou, modernou výzdobou a trendy kostýmami. Ak neviete, čo na seba, nechajte sa inšpirovať najnovšími populárnymi seriálmi, filmovými postavami alebo rozprávkami.
 2. Ďalším krokom je vytvorenie harmonogramu. Ak je vás len zopár a doma nebudete mať sto ľudí, potrebujete určitý plán, čo robiť, aby ste sa náhodou nenudili. Po chutnej večeri si zahrajte spoločenskú hru a dobre sa zabavte. Nemusí ísť len o stolné hry, pokojne vyjdite von a nechajte, aby vaši hostia hľadali ukrytý poklad. Inšpirujte sa zábavnými tipmi na hry zo zahraničia, kde je Halloween obľúbenejší a populárnejší. Dobrou voľbou je pozeranie hororov a iných strašidelných filmov. Pozrite si náš najobľúbenjší zoznam filmov dole.
 3. Výzdoba domu na Halloween je síce dôležitá, no netreba zabúdať ani na samotné jedlo. Vyberajte potraviny a pokrmy ako stvorené na toto obdobie, napríklad tekvicová polievka, koláčiky v tvare duchov, cupcakes s očami, croissanty vo forme múmií a množstvo iných. Väčšina receptov je jednoduchá a hotová do niekoľkých minút, takže sa s nimi nebudete príliš dlho trápiť.

TIP: Pripravili sme pre vás zoznam rôznych pomocníkov, ktoré vám pomôžu či pri plánovaní vašej halloweenskej oslavy, alebo aj počas párty, aby ste sa poriadne zabavili!

KONTROLNÝ ZOZNAM NA HALLOWEENSKU PÁRTY

kontrolný zoznam na halloweensku party

ZOZNAM HOSTÍ NA HALLOWEENSKU PÁRTY

zoznam hostí na Halloween

STRAŠIDELNÉ FILMY NA HALLOWEEN

zoznam filmov na halloweensku party

PESNIČKY NA HALLOWEENSKU PARTY

zoznam hudby na halloweensku oslavu

HALLOWEEN BINGO

Halloween bingo

Svojim priateľom dajte vedieť v dostatočnom predstihu, kedy sa oslava koná, na akom mieste a čo vyžadujete, aby urobili. Napríklad, dajte im za úlohu, aby sa obliekli do vtipných kostýmov, prípadne vytvorte súťaž o najstrašidelnejší alebo najoriginálnejší kostým. Dopredu tak navnadíte priateľov a blízkych, vytvoríte dobrú náladu a pripravíte ich na celý deň aj noc.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!

Ako si vyzdobiť domácnosť na Halloween? Inšpirácie na úžasné halloween dekorácie

Dekorácie sú alfou a omegou celej halloweenska párty. Halloween dekorácie vytvárajú strašidelnú a tajomnú atmosféru, dokážu pobaviť a zmenia váš dom a štýl bývania na nepoznanie. Tu sú naše 3 najdôležitejšie tipy:

 1. Na začiatok zvoľte správne farby jesene. Do tejto kategórie sa radia čierna, oranžová, žltá, hnedá, tmavočervená, tmavodomodrá a biela.
 2. Podľa všetkých spomenutých odtieňov vyberajte výzdoby a laďte do nich aj svoj kostým.
 3. Keď máte základ vo forme farieb stanovený, prejdite k ďalšiemu kroku, tým je výber samotnej výzdoby.

TIP: Pozrite sa na inšpiratívne video, ako vytvoriť jedlú halloweensku výzdobu!

TIP: Upečte si krásny chlebík v tvare tekvicu. Pozrite ako na to jednoducho!

Teraz sa s nami pozrite na rôzne inšpirácie ako si vyzdobiť vašu domácnosť halloweenskou výzdobou. Poďme spolu na to!

Menovky na oslavu

Ak sa pýtate, čo pripraviť na oslavu Halloweenu, začnite s peknými a praktickými menovkami. Tie predstavujú prvú a veľmi dôležitú ozdobu stola, pretože navedú hostí na správne miesto hneď ako vojdú do miestnosti.

 • Menovky na oslavu sú lacným kúskom, stačí, aby ste si vami vybraný vzor vytlačili a následne postrihali. Viete si ich sami vyfarbiť alebo vytlačiť rovno na farebný papier.
 • Doplniť ich môžete menšími ozdobami, ako napríklad duchmi z papiera, trblietkami, flitrami alebo čímkoľvek iným.
 • Keď na výrobu menoviek nemáte čas, jednoducho si ich zakúpte samostatne, v papiernictve či na internete. Spravte tak však s predstihom, aby sa náhodou nestalo, že vám nestihnú do termínu oslavy prísť.

Falošné pavučiny

Čo by to bolo za oslavu, ak by ste v interiéri nemali falošné pavučiny a umelých pavúkov? Skvelou správou je, že rovnako ako menovky, aj pavučiny si viete urobiť sami doma, stačí vám na to staršia tenšia látka a nožnice.  Potrhajte a postrihajte ju tak, aby vyzerala prirodzene. Následne do nej nezabudnite zapichnúť umelých alebo papierových pavúkov. Sami ich viete vystrihnúť podľa šablóny z internetu, vyfarbiť a upraviť presne podľa svojich predstáv. Nie každý má čas na výrobu DIY výzdob, preto si ich všetky môžete zakúpiť v obchode a uľahčiť si tak celý proces.

Halloweenska tekvica

Tekvica je ďalším charakteristickým znakom Halloweenu, a preto by ste si ju mali rozhodne zaobstarať. Najlepšie spravíte, keď zvolíte rovno niekoľko tekvíc a vo viacerých veľkostiach. Ak máte záhradu, vypestujte si tekvice tam. Keď budú dostatočne veľké, vyčistite ich a vyrežte oči, nos a ústa. V záhrade vám môžu vyrásť aj pekné dekoračné tekvičky menších rozmerov. Vďaka ich štýlovému vzhľadu ich nemusíte nijako upravovať ani rezať.

Duchovia

Z halloweenskej klasiky treba spomenúť aj duchov. Či už budú menší, väčší, z papiera, látky, vyrobení doma alebo kupovaní, je úplne jedno. Dôležité je, aby zdobili vašu domácnosť a takmer každú miestnosť.

Sviečky a svetlá

Správnu atmosféru vytvorí hlavne svetlo. Ak chcete, aby bola ťaživá, tajomná a strašidelná, vyhnite sa jasným LED žiarovkám a siahnite po sviečkach. Aby ste sa vyhli riziku požiaru, sviečky dajte do pekných svietnikov. Rozostavajte ich po príjazdovej ceste, do chodby aj do iných miestností v dome. Okrem svietnikov si nezabudnite zaobstarať aj trendy girlandy v bezfarebnom alebo farebnom variante. Keď zvolíte farebný typ, najlepšími farbami sú oranžová, žltá, tmavočervená a tmavomodrá.

Halloweenska párty a tipy, ako urobiť dojem

Chcete urobiť na halloweenskej párty dojem? Držte sa niekoľkých našich praktických rád a tipov:

 • vytvorte štýlové menu na oslavu a zaujmite svojich hostí hneď po tom, ako si sadnú
 • dôležité sú aj samotné pozvánky na oslavu, preto si na nich dajte záležať
 • vymyslite zábavné aktivity, ktoré budú baviť všetky vekové kategórie a vyhnite sa tak prípadnej nude
 • s ozdobou na Halloween sa to dá len veľmi ťažko prehnať, a preto sa nebojte a zdobte, zdobte a zdobte!