Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
záhradná párty a prestretý stôl

Oslava v interiéri má množstvo výhod, ako napríklad to, že ju môžete urobiť kedykoľvek, nehľadiac na počasie či čas. Záhradná párty má však, aj napriek niekoľkým mínusom, svoje čaro. Posednie na čerstvom vzduchu, slnečné lúče, dobrá nálada a množstvo priestoru sú len zlomkom toho, čo zažijete, keď sa rozhodnete, že ju spravíte. Plánujete posedenie so svojimi blízkymi a chceli by ste niečo originálne a zaujímavé? Westwing si pre vás pripravil niekoľko praktických rád a tipov, ktoré sa vám rozhodne zídu.

Záhradná párty: krok za krokom

Párty je vo všeobecnosti čas, kedy sa stretnete s blízkymi, posedíte si, zabavíte sa a dobre sa najete. A síce jej organizácia vyzerá jednoducho, nie je to úplne pravda. Na to, aby sa všetko podarilo a išlo podľa plánu, je nutný správne zostavený checklist. Toho sa musíte, ako organizátori oslavy, držať, aby celý deň aj večer boli nezabudnuteľným momentom pre každého jedného hosťa. Čo pripraviť na oslavu a ako zorganizovať tú najlepšiu párty vonku vo vašej záhrade? Odpoveďou sú hlavne maličkosti, ktoré majú oveľa väčšiu silu, ako sa môže zdať.

Zoznam hostí

Na začiatok si ujasnite, koľko ľudí vlastne príde a koho pozvete. Dobrou správou je, že v záhrade máte viac miesta ako v interiéri, a preto môže byť zoznam oveľa dlhší. Pozvite svoju rodinu, priateľov a blízkych. Na nikoho nezabudnete, keď si všetky mená spíšete do prehľadného zoznamu. Podľa zoznamu následne začnete rozosielať pozvánky a na základe odpovedí si vyškrtávať, kto príde a kto nie. Približný počet hostí je dôležitý hlavne na to, aby ste vedeli, koľko miest na sedenie budete potrebovať či koľko jedla treba objednať. Je veľký rozdiel, keď predpokladáte, že príde desať ľudí, no nakoniec sa objaví dvadsať.

Menovky a pozvánky

Keď máte spísaný zoznam hostí, prejdite na ďalší krok. Tým sú pozvánky na oslavu pre úplne každú osobu. Ak by ste mali príliš veľa hostí, pozvať môžete celú rodinu namiesto toho, aby ste pozývali každého člena samostatne. Prípadne do jednej pozvánky vypíšte mená všetkých členov. Pozvánky sú originálne a oveľa krajšie ako elektronické pozvanie cez e-mail alebo sociálne siete.

Ďalej sú dôležité menovky na oslavu, ktoré majú dekoračnú aj praktickú úlohu. Skrášlia stôl a doplnia okolie taniera, nehovoriac o tom, že ukážu hosťom, kde si majú sadnúť. Takýmto spôsobom nemusíte každého jednotlivo úsádzať, pretože si svoje miesto nájde v priebehu niekoľkých sekúnd.

Pozvánky, menovky a dokonca aj menu na oslavu, si viete urobiť sami doma, vďaka čomu ušetríte desiatky eur. Nájdite si na internete peknú šablónu, upravte ju podľa seba a vytlačte. Následne ju vystrihnite, vyplňte a pošlite svojim blízkym.

Téma

Záhradná párty môže byť klasická, bez témy, prípadne tematická, orientovaná na niečo špeciálne. Napríklad, na privítanie jari alebo leta, ako oslava narodenín alebo menín, prípadne ako oslava výročia. Tematická párty môže mať aj pravidlá, ako to, že hostia musia mať na sebe nejakú farbu, prípadne si so sebou musia niečo priniesť.

Pokrmy

A okrem zoznamu hostí si spravte aj zoznam pokrmov, ktoré plánujete variť alebo objednáte z okolitých reštaurácií. Hlavné jedlo musí byť dostatočne sýte a vo forme obľúbenej klasiky. Jednoducho to, čo zje každý. Keď je niekto z hostí alergický alebo má svoj spôsob stravovania, nezabudnite mu pripraviť niečo špeciálne. Ďalej sú dôležité aj slané a sladké chuťovky. Dezerty nesmú byť príliš veľké, najlepšie niečo menšie, čo si viete hodiť do úst a zjesť to na jeden či dvakrát.

Záhradná párty: Pohrajte sa s detailmi

Výzdoba je dôležitá nielen vtedy, keď robíte párty vo vnútri, ale aj vonku. V tomto prípade máte výhodu v tom, že príroda okolo vás je sama o sebe krásna, a preto netreba príliš veľa dekorácií. Okolie je ale dobré upraviť tak, aby bolo praktické, pohodlné a hostia sa cítili dobre. Namiesto klasických stoličiek, sedačiek alebo lavíc môžete na sedenie zvoliť veľké mäkké vankúše. Skvelé sú tiež hojdačky, ktoré si obľúbia deti aj dospelí. Stôl musí byť dostatočne veľký, aby ste naň umiestnili všetko, čo potrebujete. Obrusom sa vyhýbajte, aby ich nevzal vietor. Keď ich na stôl dáte, nezabudnite ich zabezpečiť svorkami alebo ťažšími taniermi a pohármi.

Z doplnkov je dôležité hlavne štýlové osvetlenie vhodné na dlhé jarné a letné večery. Siahnite po pekných svetelných reťaziach a girlandách, stolných vonkajších lampách a masívnych lampášoch. Uistite sa, že aj po zotmení budete môcť zostať vonku a ďalej sa baviť. V lete sa vám určite zídu fakle so špeciálnym olejom proti komárom a inému hmyzu. Ich výhodou je, že okrem ochrany vám poskytnú aj dostatočné svetlo a doplnia celú záhradu. Počas horúcich dní oceníte slnečníky, ktoré vás ochránia pred úpalom a spálením. V zime siahnite po vyhrievaných dekách alebo hrubších prehozoch.

A nezabudnite ani na plán B. Ten využijete vtedy, keď sa pokazí počasie a záhradná párty sa nebude dať robiť. Dobrou voľbou je krytá strešná terasa, kde si môžete presunúť všetky potrebné veci a baviť sa ďalej. V takýchto prípadoch hľadajte doplnky na terasu v štýlovom prevedení. Zostať vám tam môžu počas celého roka, nielen vtedy, keď oslavujete.

Záhradná párty: čo pripraviť?

Keď sa chystáte organizovať oslavu na záhrade, mali by ste pripraviť:

  • malé pokrmy – také pokrmy, ktoré človek len zoberie do ruky a zje na jeden, maximálne dvakrát. Zamedzíte tomu, aby sa hostia ušpinili alebo potrebovali na každé jedlo čistý tanier.
  • chutné občerstvenie podľa ročného obdobia – pri varení sa nechajte inšpirovať ročným obdobím. V lete spravte viac ľahkých jedál jednoduchých na trávenie, na jeseň siahnite po niečom teplejšom a sýtejšom.
  • vonkajší bar – jedlo nie je všetko, veľmi dôležité sú aj nápoje. V lete sa vyzbrojte dostatočným množstvom ľadu, na jeseň spravte čaj, varené víno alebo punč.

Aké doplnky na terasu a do záhrady budete potrebovať?

Doplnky na terasu a do záhrady by mali byť masívnejšie, aby vo väčšom priestore zbytočne nezanikli a dokázali pritiahnuť pozornosť. Stavte preto na veľké vázy, rozmerné svietniky, štýlové lampáše a svetelné reťaze. Záhrada nemá žiadne medze a pravidlá, vyberajte to, čo sa vám páči. Snažte sa nekombinovať viac ako tri rôzne štýly a trendy, aby sa zbytočne príliš nebili.

Pri terase by ste sa mali držať niekoľkých pravidiel. Dôležitý je štýl bývania a to, aký trend prevláda v interiéri. Od neho sa odrazte a inšpirujte pri zariaďovaní vonkajšej časti domu.