Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
príprava stola na oslavu

Akákoľvek oslava, nehľadiac na to, či ide o narodeninovú alebo výročnú, musí spĺňať niekoľko dôležitých parametrov. Len vďaka tomu si ju užijete tak, ako sa patrí, na nič nezabudnete a vaši hostia sa budú cítiť príjemne. Ešte predtým, ako sa vôbec pustíte do celého organizovania, sa vám môže naskytnúť niekoľko otázok vrátane tej, čo pripraviť na oslavu? Ak chcete, aby bola nezabudnuteľná, Westwing má pre vás niekoľko jednoduchých rád a tipov.

Čo pripraviť na oslavu: poradíme vám ako začať

Príprava oslavy a celé jej organizovanie je oveľa jednoduchšie, keď viete, ako na to. Pre uľahčenie celého procesu by ste mali postupovať takto:

Spíšte si zoznam

Zoznam predstavuje najlepší spôsob ako na nič ani nikoho nezabudnúť. Spravte si ich rovno niekoľko – v jednom budete mať zoznam pokrmov, v druhom zoznam hostí a v treťom zoznam povinností alebo dekorácií. Keď si všetko spíšete, získate prehľad o tom, čo vám ešte chýba, čo treba dokúpiť a kde to zohnať. Keď niečo zo zoznamu kúpite alebo spravíte, odškrtnite si to, aby vás to zbytočne nemýlilo. Papier so zoznamom si pripevnite na chladničku či nástenku. Takýmto spôsobom ho budete mať neustále pred očami a vždy si pripomeniete, čo je ešte nutné urobiť. Ak organizujete párty s niekým iným, vytvorte si elektronický zoznam, aby ste ho mohli navzájom zdieľať a videli ste, čo už bolo hotové. Keď vám niečo napadne, nezabudnite to na papier dopísať.

Vyberte tému oslavy

Aby ste vedeli, aké dekorácie kúpiť a aký štýl bývania sledovať, je dobré zadať si tému oslavy. Napríklad, halloweenska párty, záhradná párty, oslava narodenín, vianočná párty či silvestrovské pohostenie. Podľa toho vyberiete nielen ozdoby, ale tiež pokrmy, nápoje a hudbu.

Narodeninová oslava je charakteristická tým, že je farebná a v miestnosti sa nachádza množstvo balónov. Chýbať nesmie ani torta, darčeky a ďalšie maličkosti. Krstiny sú zas menším posedením, kedy sa spravidla oslavuje najmladší a najnovší člen rodiny. Keď je oslava tematická, svojim hosťom môžete povedať, aby si so sebou priniesli niečo vo vami vybranej farbe. Napríklad, každý musí mať na sebe niečo biele alebo čierne.

Vyberte miesto oslavy

Kde sa bude oslava konať? Chcete byť vonku na čerstvom vzduchu alebo si posedíte vo vnútri vášho domu? Prípadne chcete posedenie v reštaurácii alebo v kaviarni? Výber miesta je na vás, no premyslite si ho v dostatočnom predstihu, aby ste si ho stihli zarezervovať a ľuďom dať o ňom vedieť. Rodinné oslavy sa robia najlepšie doma, v záhrade alebo v jednej z miestností. Domáce prostredie je príjemné, poznáte ho a viete si ho dekorovať presne tak, ako chcete.

Rozošlite pozvánky

Keď je miesto, čas aj téma vybratá, rozošlite pozvánky na oslavu. Tie nemusia byť vôbec veľkou investíciou, pokojne si ich urobte aj sami doma. Stačí si nájsť peknú šablónu, upraviť ju a vytlačiť. Následne ju len vyplňte, nezabudnite na čas, kedy by sa mali hostia dostaviť, a špeciálne požiadavky, napríklad čo si majú obliecť. Pozvánky sú štýlové a oveľa viac originálne ako pozvánka cez internet, ktorá je neosobná a strohá. Vyberte tiež peknú obálku v prevládajúcich farbách vašej oslavy, alebo ju len doplňte filtrami či trblietkami.

Zaobstarajte si všetky dekorácie do bytu

Ďalším krokom je zaobstaranie všetkých potrebných dekorácií, ktoré buď miestnosť doplnia a skrášlia, alebo poskytnú aj praktické vlastnosti. Výzdoba je čisto na vás a vašich predstavách, no mala by sa odvíjať aj od toho, o aký typ posedenia ide. Oslava pre deti musí byť farebná, a preto nakúpte farebné balóny, svetelné girlandy a ďalšie drobnosti. Na halloween párty budete potrebovať halloween dekorácie, tekvice, duchov, pavučiny a pavúkov. Aby ste na nič nezabudli, všetko si zapíšte a so zoznamom choďte do obchodov. Kúpite len to, čo skutočne potrebujete.

Spravte si zoznam občerstvenia

V rámci občerstvenia si odpovedzte na niekoľko základných otázok:

 • Budete variť a piecť vy sami, alebo ušetríte čas a všetko si objednáte z najbližšej reštaurácie a cukrárne?
 • Čo by ste chceli ponúkať na stole? Dezerty, torty alebo slané chuťovky?
 • Aké nápoje budete servírovať? Chcete niečo studené na osvieženie alebo skôr niečo teplejšie na zahriatie?

Svoje odpovede si vypíšte a podľa počtu ľudí začnite na jedle a nápojoch pracovať. Na menšie oslavy sa spravidla dá navariť a napiecť veľmi rýchlo. Stačia vám 2 – 3 hodiny v kuchyni. Na väčšie oslavy, kde je množstvo ľudí, je dobré obrátiť sa na profesionálov.

Všetko niekoľkokrát skontrolujte

Ak nechcete na nič zabudnúť a byť pripravení na úplne všetko, jednotlivé veci po sebe kontrolujte. Máte dostatok občerstvenia pre každého? Pripravili ste aj špeciálne pokrmy pre ľudí s intoleranciou alebo iným spôsobom stravovania? Zistite, či máte potrebné dekorácie, prípadne menšiu pozornosť pre hostí vo forme darčeka.

Čo pripraviť na oslavu: tipy na zaujímavé pohostenie

Pohostenie na rodinnú oslavu sa skladá z hlavného chodu a menších, doplnkových. Hlavný chod je klasický, servíruje sa na taniere a hostia ho jedia za stolom. Doplnkové chody sú zvyčajne nejaké snacky a chuťovky, ktoré ľudia jedia postojačky alebo počas toho, ako sa presúvajú z miesta na miesto. Práve preto by ste mali hosťom ponúkať kanapky, malé muffiny a dezerty nakrájané na menšie rozmery. Budú sa jesť oveľa ľahšie, spravidla na jeden, maximálne dvakrát. Nápoje podávajte v klasických pohároch, ak by ste nechceli, aby sa zničili, kúpte papierové alebo plastové určené na viac ako jedno použitie.

Čo pripraviť na oslavu: tipy, ako krásne vyzdobiť váš interiér

Tajomstvo štýlového a pekného interiéru je skryté v detailoch. A to isté platí aj v prípade akejkoľvek oslavy, či už ide o rodinnú, narodeninovú alebo vianočnú. Keď robíte posedenie vo vnútri, zamerajte sa na menšie dekorácie s pridanou hodnotou. Napríklad, menovky na oslavu skvelo doplnia stôl, no pritom ukážu hosťom, kde majú sedieť. Veľmi podobnú úlohu má aj menu na oslavu, kde sú zapísané všetky pokrmy a nápoje.

Z dekorácií vám na klasickej oslave pre rodinu a priateľov nesmú chýbať:

 • balóny
 • svetelné reťaze
 • menovky
 • doplnkové osvetlenie vo forme lampiónov alebo svietnikov
 • štýlový príbor a taniere

Čo pripraviť na oslavu: inšpirácie a nápady na darčeky

Samozrejme, dekorácie sú v rámci osláv dôležité, no netreba zabúdať ani na originálne darčeky pre oslávencov. Tie treba vyberať podľa toho, čo má osoba rada, k čomu inklinuje a čo je pre ňu blízke.

K univerzálnym darčekom sa radia:

 • kniha
 • kozmetika
 • predplatné streamovacej služby, časopisu alebo rôznych balíčkov
 • vtipné hrnčeky
 • elektronika
 • spotrebiče

Vyhýbajte sa darovaniu darčekových poukážok, pretože sú neosobné a obdarovanému sa môže zdať, že ste si s výberom nedali príliš veľa práce. Svojich blízkych poznáte najlepšie, a tak sa im snažte vybrať niečo od srdca.