Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
výročie svadby

Každé výročie svadby predstavuje krásny míľnik v živote nielen dvoch vzatých ľudí, ale takisto v živote ich rodiny. Tento významný deň má symbolizovať oslavu lásky, vzťahu a spolunažívania, pričom je len na vás, či ho prežijete v kruhu najbližších, alebo len sami dvaja. Nehľadiac na to, ako sa rozhodnete, každý rok prináša iné oslavy, ktoré pramenia z rôznych zvykov a tradícií. Čas plynie a ani sa nenazdáte, a namiesto bavlnenej svadby budete oslavovať už tú bronzovú alebo dokonca striebornú. Zistite, ako sa volajú jednotlivé výročia podľa rokov a inšpirujte sa našimi radami, ako ich správne osláviť.

Prečo si pripomíname výročie svadby?

Roky prechádzajú jeden za druhým až si človek uvedomí, že odo dňa, kedy ste si povedali svoje “áno”, prešli nie mesiace, ale rovno roky. Spomienky na svadbu sú možno živé, no raz za čas sa oplatí pripomenúť si tento krásny a výnimočný deň, obnoviť si sľuby a osláviť lásku, ktorá medzi vami a vaším partnerom je. Zastavte na chvíľku čas, pozvite svojich najbližších a vytvorte si ďalšie nezabudnuteľné spomienky. A ak sa vám zdalo plánovanie svadby pred rokmi náročné a chcete výročie skôr jednoduchšie, užite si ho len vo dvojici.

Menšie aj väčšie výročie svadby si zaslúži aspoň pripomenutie vo forme peknej večere, spoločne stráveného dňa alebo výletu. Na to, aby ste sa mohli ohliadnuť späť a pozrieť sa na cestu, ktorú ste spoločne prešli, nepotrebujete svadobný plánovač s podrobne premysleným plánom a veľkú hostinu. Stačí aj menšia oslava inšpirovaná samotným výročím, jeho názvom a tradíciou, z ktorej vychádza.

Pamätajte, pri oslave lásky a spoločného života neexistujú žiadne pravidlá. Robte to, čo máte radi, aj keď to znamená zostať doma, niečo dobré si uvariť a pozrieť si obľúbený film. Kľúčom je vytvorenie príjemnej atmosféry a strávenie času s niekým, na kom vám záleží.Výročia svadby: 1-7 rokov po svadbe

Prvé roky manželstva prechádzate hneď niekoľkými menšími výročiami, o ktorých sa často nehovorí, prípadne sa neoslavujú. Medzi ne patria:

1. výročie svadby – bavlnená svadba, ktorej názov napovedá, že manželia by sa mali stále citiť ako v bavlnke.

2. výročie svadby – papierová svadba, ktorá označuje stále čerstvosť zväzku. Vo svojej podstate je toto manželstvo ako čistý nepopísaný papier.

3. výročie svadby – kožená svadba označujúca zlomový rok, v ktorom je dôležité manželstvo posilniť.

4. výročie svadby – kvetinová svadba, ktorú by ste mali oslavovať množstvom živých kvetov a farebných kytíc.

5. výročie svadby – drevená svadba, ktorá symbolizuje pevné a dlhé manželstvo, rovnako ako drevo charakteristické tým, že je veľmi odolné a trvácne.

6. výročie svadby – železná svadba označujúca pevnosť manželstva, ktorá sa odvíja od odolného kovu. Toto výročie manželstva sa niekedy označuje aj ako plechová svadba.

7. výročie svadby – medená svadba ako meď, ktorá ho charakterizuje. Ak sa o meď vhodne staráme, dokáže sa lesknúť podobne ako zlato. V opačnom prípade je však matná. Tento rok manželstva sa považuje za pomerne kritický.

Výročia svadby: 8-15 rokov po svadbe

Výročia po siednom roku a okrúhle výročia ako je 10. alebo 15. výročie svadby už patria k významným miľníkom v živote manželov a ich spoločne strávených rokov. Poďme sa spoločne pozrieť ako sa volajú:

8. výročie svadby – bronzová svadba charakteristická bronzom ako zliatinou, ktorá má označovať spojenie dvoch kedysi nezávislých životov do jedného. Manželia sa v minulosti zvykli obdarúvať bronzovými predmetmi do domácnosti. Najčastejšie išlo o kuchynský riad.

9. výročie svadby – hlinená svadba, ktorá upozorňuje nato, že manželstvo je už zabehnuté a je potrebné ho naďalej zveľaďovať. Darovať sa zvykli hlinené predmety do domácnosti.

10. výročie svadby – cínová svadba alebo ružová svadba. Muži sú počas tohto okrúhleho výročia obdarovaní hlavne predmedmi z cínu, a ženy naopak ružami.

11. výročie svadby – oceľová svadba ako oceľ, ktorá symbolizuje manželov ako dve jednotky, ktoré sa naučili spoločne žiť.

12. výročie svadby – hodvábna svadba ako materiál, ktorý je jemný a hebký, ale zároveň aj veľmi pevný.

13. výročie svadby – čipkovaná alebo krajkovaná svadba, počas ktorej boli ženy obdarované hlavne čipkami a krajkami, ktoré v minulosti patrili k veľmi drahým a vzácnym materiálom.

14. výročie svadby – slonovinová svadba, ktorá reprezentuje tvrdý a vzácny materiál. Manželia sa naučili spoločne dobre komunikovať, vyhýbať sa tak problémom a dopriať si.

15. výročie svadby – sklená alebo krištáľová svadba, pretože manželstvo je aj po toľkých rokoch priezračné a čisté ako sklo.

Výročia svadby: 20-75 rokov po svadbe

Každé výročie svadby je niečím výnimočné a zaujímavé. No o niektorých sa hovorí viac ako o iných. Spravidla ide o dôležité míľniky po dlhšom čase v manželskom zväzku, ktoré si vyžadujú patričnú, aspoň menšiu oslavu. Ktoré to sú?

Porcelánová svadba

20. výročie svadby je inak nazývané aj ako porcelánová svadba. Porcelán ako materiál symbolizuje vzácnosť, jedinečnosť a eleganciu. Zároveň je spojený aj so zručnosťou, ktorá je nevyhnutnou súčasťou každého manželstva. Hovorí sa, že počas tohto výročia sa v rodine vymieňal porcelánový servis, v ktorom sa podával slávnostný obed.

Strieborná svadba

Strieborná svadba sa oslavuje po 25. rokoch manželstva. Nemali by ste ju za žiadnych okolností preskakovať. Nachádzate sa na polceste k tej zlatej, preto ju s úsmevom na perách a s dobrou náladou oslávte. Tradícia so striebrom vychádza ešte zo stredoveku, kedy manželia obdarovávali svoje manželky strieborným vencom alebo peknými sponami do vlasov.

Perlová svadba

Nezabudnite ani na 30. výročie svadby. To sa vyznačuje perlami zrkadľujúcimi múdrosť a božstvo. Hovorí sa, že zlaté perly sú spojené so šťastím a prosperitou. Biele perly predstavujú plodnosť. Ako darček môžete siahnúť po perlovom náhrdelníku s tridsiatimi perlami.

Ľanová svadba

Výročie svadby po 35. rokoch dostalo pomenovanie ľanová alebo korálová svadba. Ľan ako tkanina patrí k prírodným a veľmi pevným a trvácnym materiálom. Práve preto sa stal symbolom tohto dlhotrvajúceho manželstva.

Rubínová svadba

40. výročie svadby sa nesie v rubínovom prevedení. Rubínová svadba symbolizuje krásu, ochranu, múdrosť a silu. Sýty a vášnivý vzhľad rubínov sa takisto spája s večným plameňom lásky a hlbokými citmi. Manželia si na znak ich spoločnej lásky a vrúcnosti zvykli vsádzať do obrúčok rubíny.

Zafírová svadba

Manželia si na oslavu svojho 45. výročia svadby zvykli v minulosti vsádzať do obrúčok modrý drahokam zafír, ktorý je symbolom šťastia, viery a duchovnej čistoty.

Zlatá svadba

Zlatá svadba, míľnik, ktorý vypovedá o nádhernom a dlhotrvajúcom manželskom zväzku. A aký svadobný dar, prípadne výročný, je lepší ako zlatý šperk? Tradícia zlatej svadby začala veľmi podobne ako tradícia tej striebornej. Manželia v stredoveku obdarovávali svoje manželky pozlátenými dekoráciami a doplnkami, zvyčajne vencami. Z kvetov sa na zlatú svadbu hodia fialky symbolizujúce skromnosť, vieru a náklonnosť.

Smaragdová svadba

Symbolom 55. výročia svadby sa stal sýtozelený drahokam smaragd. Tento kameň zvyšuje pocit jednoty a pôsobí blahodárne na partnerské vzťahy. Ako symbol lásky, múdrosti a trpezlivosti vhodne vystihuje manželstvo, ktoré trvá dlhé roky.

Diamantová svadba

Šesťdesiat rokov spolu! Ale to ubehlo, že? Takýto krásny míľnik je nutné vhodne osláviť. Najlepšie diamantom označujúcim trpezlivosť, nezlomnú lásku a vytrvalosť. Na vytvorenie tohto kameňa je potrebná nielen sila, ale aj dostatok času. Rovnako ako pri budovaní vzťahu, ktorého výsledkom je diamantová svadba.

Po diamantovej svadbe môžete osláviť ešte kamennú (65. výročie), platinovú (70. výročie) alebo nebeskú svadbu (75. výročie).

Oslava výročia svadby: 6 romantických nápadov

Oslava výročia svadby je rôzna a záleží len od vás, či bude vo forme rodinnej oslavy, alebo výletu vo dvojici. Na výber máte desiatky možností:

  1. Víkendový pobyt vo dvojici – túžite po čase strávenom osamote? Vyberte si wellness pobyt, kde si dobre oddýchnete, alebo si naplánujte kratší poznávací zájazd.
  2. Exotická dovolenka – väčšie výročia si zaslúžia dlhšie voľno, napríklad niekde v exotike. Kúpte letenky, vybavte si hotel a spoznajte miesta, ktoré ste chceli vždy vidieť.
  3. Obnova manželského sľubu – po rokoch môžete usporiadať svadbu znova a obnoviť si svoje manželské sľuby. Pozrite sa na svoje svadobné fotky a naplánujte posedenie v podobnom alebo úplne inom štýle.
  4. Romantická večera – ak nie ste milovníkmi veľkých hostín, alebo chcete osláviť menšie výročie, rezervujte si stôl v obľúbenej reštaurácii a strávte s partnerom príjemný večer. Alebo si spolu navarte a následne vychutnajte jedlo v pohodlí domova.
  5. Netradičné zážitky – darovať môžete aj zaujímavé a menej tradičné zážitky. Vyskúšajte let balónom, bungee jumping alebo si kúpte lístky na koncert obľúbenej kapely.
  6. Rodinné posedenie – hostí pozvite k sebe domov, kde im niečo dobré uvaríte a následne spravíte zaujímavý program.

Výročie svadby: tipy na ideálny darček

Darčeky na výročie by sa nemali vyberať náročne, pretože osobu, ktorú chcete obdarovať, dobre poznáte. Aj napriek tomu je však výber často komplikovaný a mnohokrát ťažší, ako kúpa darčeka pre niekoho, koho poznáte menej. Westwing má preto rady a nápady, ktoré vás budú inšpirovať:

  • Darček na výročie svadby pre manželku: výborným a originálnym riešením darčeka pre ženy sú šperky. Zahviezdite aj s romantickou večerou, wellness pobytom, výletom na vysnívané miesta, kyticou kvetov alebo peknými knihami, do ktorých sa dá napísať spoločný príbeh.
  • Darček na výročie svadby pre manžela: pri výbere darčeka pre manžela sa takisto držte materiálu charakteristického pre dané výročie. Hodia sa aj šperky, doplnky, výlety či praktické kúsky do auta, alebo dielne.
  • Darček na výročie svadby pre rodičov: tipy na darčeky pre páry sa zídu vždy. Rodičia určite ocenia wellness pobyt, zájazd alebo zážitok. Ak neradi cestujú, zaobstarajte im funkčné kúsky do domácnosti alebo im rezervujte stôl v obľúbenej reštaurácii. Hodí sa aj koláž fotiek alebo menšia oslava, ktorú pre nich usporiadate vy sami.

TIP: Poukážka je tiež vždy dobrým nápadom ak si neviete rady čo konkrétne kúpiť. Pozrite si naše poukážky od Westwing!

Výročie svadby je nádherným dňom, ktorý má slúžiť na oslavu vášho vzťahu a vzájomnej lásky. Užite si ho vo veľkom štýle spolu s rodinou alebo si ho pripomeňte menším darčekom len medzi sebou. Fantázii sa medze nekladú.