Plánovanie svadobného dňa

Vaša rodina, priatelia a známi sa nesmierne potešili vašim správam o zásnubách a už sa vás pýtajú na rôzne detaily ohľadom svadby? Plánovanie svadby nie je jednoduché a pri plánovaní takejto významnej udalosti treba vedieť, čím začať a ako postupovať. Skôr, ako sa pustíte do samotnej organizácie, mali by ste mať prehľad o tom, čo treba riešiť ako prvé a s čím pokračovať. My vám chceme tento proces uľahčiť, preto sme pre vás pripravili náš svadobný plánovač plný tipov a rád, vďaka ktorým budete mať všetko dokonale pod kontrolou!  

Svadobný plánovač: ako začať s plánovaním svadby

Zvyčajne býva na plánovanie svadby okolo 12 mesiacov, čo by sa mohlo zdať ako dosť času. Aj ten však dokáže ubehnúť ako voda! Dobrým prvým krokom býva premyslenie štýlu svadby a zhotovenie rozpočtu. Na čo treba myslieť potom?  

12 mesiacov do svadby – na čo všetko treba myslieť?

Či už je to dátum a miesto konania, svadobné šaty s obrúčkami, svadobné torty, koláče, program na svadbu, hostina alebo rozlúčka so slobodou – ako to všetko zvládnuť a na nič nezabudnúť? Pripravili sme pre vás svadobný plánovač na 12 mesiacov, vďaka ktorému si všetky nevyhnutnosti budete môcť jednoducho vyškrtávať zo zoznamu!

Svadobný plánovač: dátum a miesto svadby

Jedným z prvých kľúčových rozhodnutí je – svadba v kostole alebo svadba na úrade? Ak sa rozhodnete pre cirkevný sobáš, je potrebné vybrať kostol pre obrad. Ak ide o civilný sobáš, musíte kontaktovať príslušný úrad. Pri zariaďovaní týchto náležitostí si budete môcť vybrať aj ideálne dátumy vašej svadby – určite sa oplatí mať aj rezervný.

TIP 1: Nezabudnite myslieť aj na 2 svedkov, ktorých by ste už mali mať vybraných.

TIP 2: Ak ste zmiešaný pár čo sa týka vierovyznania, evanjelická cirkev nevyžaduje prestup neevanjelického snúbenca. Ak nie ste pokrstení, musíte to stihnúť do svadobného obradu.

V akom štýle bude svadobná hostina a oslava

Je veľmi dôležité včas zarezervovať miesto, kde sa bude konať vaša svadobná hostina, pretože mnohé populárne lokality môžu byť obsadené aj rok dopredu. Existujú naozaj čarovné možnosti pre miesta na svadbu:  

 • Svadba v prírode – či už na záhrade, v horách alebo pri jazere, sviežosť a krása prírody spravia oslavu skutočne výnimočnou. Hostina na čerstvom vzduchu so sebou ale nesie riziko, pretože treba myslieť aj na plán pre nepriaznivé počasie.  
 • Svadba v kaštieli – historický interiér vnesie do celej oslavy eleganciu a pompéznosť. V takomto priestore aj vaša svadba akoby písala históriu nie len vás dvoch.  
 • Svadba v stodole – tento nápad je stále populárnejší, pretože priestor pôsobí útulne, odviazane a vzdušne. Aranžovanie môže byť honosné a pritom priestor stále bude pôsobiť prírodne. Ďalšia výhoda: budete chránení aj v prípade nepriaznivého počasia!
 • Svadba pri mori – pre nádych exotiky, vzletnosti a ako symbol nekonečnosti je táto voľba veľmi obľúbená. Vyžaduje si však viac plánovania a príprav, čo v konečnom dôsledku určite bude stáť za to.

Svadobný plánovač: zoznam hostí a svadobné oznámenia

Vytvorte si priebežný zoznam hostí, ktorý si budete môcť upravovať a dopĺňať. Pri vyberaní miesta pre vašu svadobnú oslavu si potom budete lepšie vedieť predstaviť aj zasadací poriadok. Nezabudnite už pomýšľať na to, kto z hostí prednesie svadobný príhovor.

TIP: Nie je zásadným pravidlom, kto by mal predniesť príhovor. Väčšinou sa však slova ujíma niekto z hostiteľov, najčastejšie otec nevesty. Po ňom má príhovor ženích, prípadne obaja novomanželia. Potom už nasleduje príhovor svedka, ktorý by mal navodiť uvoľnenú atmosféru.

Keď bude váš zoznam hostí kompletný, dátum a miesto svadby s hostinou určené, je čas na svadobné oznámenia! Každej pozvanej osobe budú pripomínať dátum, ktorý si určite nebudú chcieť nechať ujsť!

DIY svadobné oznámenia

DIY obálka pre svadobnú pozvánku

Pripravili sme pre vás jednoduchý návod, ako si vytvoriť vlastné svadobné oznámenie. Na túto DIY svadobnú pozvánku budete potrebovať:

 • 260 g tvrdý papier veľkosti A3 pre vytvorenie obálky
 • Biely papier na pozvánku
 • Sušené kvety
 • Stuhu
 • Tlačiareň
 • Lepidlo

Ako na to? Vytlačte si naše predpripravené šablóny, ktoré pozostávajú z nasledujúcich častí:

 • Pozvánka: Tu uveďte krstné mená ženícha a nevesty, dátum, čas, miesto svadby a adresa, kde sa bude konať obrad a hostina , tiež uveďte, kedy najneskoršie by ste chceli dostať odpoveď.
 • Odpoveď: Tento hárok slúži pre pozvaných hostí, ktorí sa chcú zúčastniť svadby, tí môžu tento vyplnený hárok poslať naspäť nastávajúcim manželom.
 • Svadobný program: Na tomto hárku máte možnosť si pripraviť a naplánovať celkový program vášho svadobného dňa a zdielať s pozvanými hosťami
 • Užitočné adresy: Tu môžete spísať zoznam užitočných hotelov a iných miest, ktoré budú slúžiť hosťom pre ich orientáciu a plánovanie na svadbu.

Svadobná výzdoba

Podľa toho, aké miesto si vyberiete pre tento očarujúci deň, sa bude odvíjať aj celá svadobná výzdoba. Aký štýly by sme vám odporučili? Pre inšpiráciu sme vybrali 3 najobľúbenejšie:

 • Vintage svadba – svadobné šaty, aranžovanie, stolovanie a svadobný stôl vo vintage štýle sa nádherne hodia pre prírodné miesta ako aj pre honosnejšie priestory. Pôsobia skromnejšie a pritom neuveriteľne štýlovo.
 • Boho svadba – s charakterom nespútanej prírody a aranžovaním z kvetín a rastlín aj v sušenej forme. Dekorácie a doplnky na svadbu sú predovšetkým z prírodných materiálov.
 • Glamour svadba – rozprávková svadobná hostina princeznej s princom plná žiary a lesku, pri ktorej si každý ihneď pomyslí “a žili šťastne až na veky”.      

Svadobné šaty

Jednou z dôležitých súčastí vášho najkrajšie dňa sú jednoznačne aj svadobné šaty. Najväčšie značky na svete určujú každý rok, aký bude trend svadobných šiat. Opýtali sme sa Veroniky zo svadobného salónu Wedding Avenue, na ich skúsenosti s výberom svadobných šiat a na aktuálne trendy. Svadobný salón Wedding Avenue sa nachádza v Bratislave a funguje už 10 rokov. Sústreďuje značky, ktoré na Slovensku nikto iný nemá a zastupujú ich teda exkluzívne iba oni. V ich portfóliu môžete nájsť rôznych návrhárov, napríklad z Ameriky či Španielska. Salón ponúka široké portfólio pre všetky nevesty, či už majú radi minimalizmus, čistotu, boho štýl alebo či túžia po klasickej princeznovskej róbe z tylu a čipky.

Trendy vo svete bývajú niekedy pomerne odvážne, ale keďže Slovensko je konzervatívnejšia krajina, nevesty sa výstrelkom vyhýbajú. Veronika zo salónu Wedding Avenue nám priblížila aké svadobné šaty sú momentálne trendy.

Vo svete sú momentálne trendy svadobné overaly alebo svadobné kostýmy. V tomto roku sa opäť vo veľkom vrátili do popredia svadobné šaty s dlhými rukávmi.

Veronika, Wedding Avenue

Pýtate sa aké materiály svadobných šiat sú momentálne trendy? Veronika nám prezradila, že stále zostávana jedným z nosných materiálov svadobných šiat nesmrteľná čipka. Tento rok sa vrátili do popredia aj hladké materiály, napríklad satén, mikádo a taft. Taktiež prevláda trend minimalistických šiat, keďže sa nevesty prispôsobujú aktuálnej situácii a organizácii malých svadieb. Nielen výber štýlu šiat je dôležitý, ale treba prihliadať aj na typ postavy nevesty. Veľmi dôležitá vec pri výbere svadobných šiat je výška nevesty. Napríklad obtiahnutý strih akým je typ šiat morská panna odporúča Veronika z Wedding Avenue vysokým nevestám, ktoré majú menšie prsia. Pre nevesty, ktoré majú väčšie prsia a boky a zároveň užší pás, odporúča väčšiu sukňu a trošku prekryté ramená.  

Jedným z najobľúbenejších doplnkov na Slovensku je závoj. Závoj je čerešničkou na torte pre nevestu a krásne doplní finálny look. Najčastejšie bývajú hladké, katedrálové, niekedy až do dĺžky troch metrov, alebo je možné zvoliť čipkované, ktoré sú honosnejšie a používajú sa k výraznejším šatám.

Čo sa týka šperkov, menej je viac a niekedy odporúčame použiť len náušnice, aby sme nechali vyniknúť krásu nevesty a krásu šiat.

Veronika, Wedding Avenue

Svadobný plánovač: zoznam vecí, na ktoré nesmiete zabudnúť

Kedy by ste napríklad mali rozhodnúť, aký program na svadbu budete mať? Kedy plánovať medové týždne? A čo svadobné menu – kedy definitívne potvrdiť jeho výber ? Náš hore spomínaný zoznam vám pritom určite pomôže! Ak si lámete hlavu, aké darčeky pre svadobných hostí vybrať, inšpirujte sa a využite naše nápady na darčeky.

Tipy ako na bezstresové plánovanie svadby

Nech už sa akokoľvek snažíte všetko organizovať včas a s prehľadom, stresu pri plánovaní svadby sa často nedá vyhnúť. My vám však ponúkneme 7 tipov, ktoré by vám ho mohli pomôcť eliminovať.

 1. Buďte jeden tím hneď od začiatku – veľakrát je jeden z páru oveľa nadšenejší zo svadby ako ten druhý, čo potom vedie k mnohým nedorozumeniam a hádkam. Porozprávajte sa úprimne o tom, ako si kto predstavujete váš veľký deň – komunikáciou sa stane celé plánovanie oveľa jasnejšie.

 2. Pripravte si realistický rozpočet – pozisťujte presnejšie, koľko vás čo bude stáť. Máte zosobášených kamarátov? Spýtajte sa ich na ich skúsenosti a odporúčania.

 3. Oboznámte sa s očakávaniami a nezabudnite na tie vlastné – porozprávajte sa s rodinou o vašich plánoch na svadbu a vypočujte si ich predstavy. Ak sa dá, skúste nájsť kompromis, ale už len takýto rozhovor zamedzí možné sklamania.

 4. Vytvorte si pomocný tím – poproste známych a rodinu, aby vám pomohli s niektorými úlohami ako napríklad dekorovanie, príprava fotiek alebo svadobné hry.

 5. Nemyslite len na plánovanie svadby – jeden rok plný plánovania je dlhá doba a je ľahké pritom zanedbať váš každodenný život. Nezabudnite chodiť na výlety, stretávať sa s priateľmi, tešiť sa zo spoločného času.

 6. Stanovte si čas pre plánovanie – konkrétny čas cez týždeň, keď sa s partnerom budete rozprávať o prípravách, vám obom uľahčí rozhodovanie a zistíte vaše priority.

 7. Použite svadobný plánovač – mať po ruke časový harmonogram na 12 mesiacov plánovania vždy zaručí úspech! Budete prehľadne vidieť, čo a kedy máte vybaviť, aby bolo všetko včas nachystané.  

Na čo nezabudnúť po svadbe

Nezabudnite myslieť aj na to čo vybaviť po svadbe, i keď sa po tak výnimočnom dni nikomu nechce rozmýšľať nad povinnosťami. Potrebné je:

 • nahlásiť zmenu údajov v dokladoch na príslušných úradoch, v práci, zdravotnej poisťovni, banke, a pod.
 • vrátiť akýkoľvek zapožičaný tovar
 • rozposlať ďakovné pozdravy svadobčanom za blahoželanie k svadbe a za darčeky, ako aj sprostredkovateľom služieb, ak ste boli spokojní
 • Nepremeškať termín vašich medových týždňov!

TIP: Ak odchádzate na medové týždne a ešte nemáte nový občiansky preukaz, použite cestovný pas, ktorý vám platí ešte 3 mesiace po svadbe.

Dúfame, že vám náš svadobný plánovač pomôže spraviť váš veľký deň tým najkrajším v živote! Spestrite si slávnostný program a vyberte si skvelé svadobné hry z nášho prehľadného zoznamu. Pevne veríme, že všetky prípravy budú prebiehať úspešne a bez príliš veľkého stresu, pričom si budete môcť vychutnať aj množstvo iných každodenných radostí!

Svadba je naozaj nezabudnuteľná udalosť v živote každého. Nech už si vyberiete akýkoľvek štýl a miesto pre oslavu, určite budete s vašim milovaným žiariť krásou a šťastím!

Veríme, že ste sa nechali inšpirovať našimi radami a tipmi a využijete bezplatnú registráciu na Westwing, aby ste nepremeškali naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš novomanželský domov ešte krajší!