Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Retro diamantová svadba

Šesťdesiat rokov. Aj vám to znie neuveriteľne? Diamantová svadba je krásnym míľnikom, ktorý by sa nemal prehliadať. Manželský pár má za sebou veľmi dlhú cestu plnú nielen radosti a šťastia, ale aj strastí, ktoré celý vzťah posilnili. Takáto láska musí byť oslavovaná každý jeden deň, no o to viac na krásne diamantové výročie. Je len raz za život, a tak ho dobre naplánujte. Ak si chcete uctiť zrelú, hlbokú a silnú lásku aj vy, Westwing má pre vás zopár tipov, ako na to.

Diamantová svadba: tradície a pôvod

Výročie svadby nie je len jedno, počas manželského života prechádzajú partneri rovno niekoľkými medzníkmi. K tým najznámejším sa radia:

A následne 60. výročie svadby známe aj ako diamantová svadba, ktorú vo svojom živote neoslávi úplne každý. Jej tradíciu začala kráľovná Viktória, ktorá však za diamantové označila 60. jubileum zasadnutia na trón. Prívlastok diamantová vychádza z faktu, že po takom dlhom čase človek vie, že život je rovnako krásny ako tvrdý.

Diamantová svadba sa spravidla pripomína práve diamantovými šperkami a oslavou inšpirovanou týmto kameňom. V menších dedinách je zvykom, že manželom príde zablahoželať starosta. 

Diamantová svadba: plánovanie krok za krokom

Máte pred sebou plánovanie oslavy, a neviete, na čo všetko by ste mali myslieť? Westwing má pre vás rady a nápady, ktoré sa vám rozhodne zídu.

Nájdite si vhodné miesto pre oslavu alebo obrad

Diamantovú svadbu je najlepšie osláviť doma, v kruhu tých najbližších. Manželský pár má už spravidla vyšší vek a nie každý túži po veľkej párty. Ak by bola rodina väčšia, spravte oslavu vonku, prípadne v miestnom kultúrnom dome. Pri výbere miesta na svadbu môžete počítať aj s reštauráciou v blízkosti niekoľkých kilometrov. Keď má dostatočne veľké priestory, prenajmite si ich a výročie oslávte tam.

Diamantová svadba: vytvorte si zoznam hostí

Zoberte svoj svadobný plánovač a začnite spisovať zoznam všetkých hostí, od rodiny až k priateľom a blízkym osobám. Podľa napísaných mien rozošlite pekné papierové pozvánky, v ktorých bude čas, miesto a ďalšie potrebné informácie. Zoznam hostí vám pomôže aj pri tvorbe prehľadného zasadacieho poriadku. Počas samotnej oslavy sú výborné menovky na svadbu, vďaka ktorým si každý nájde svoje miesto.

Zabezpečte si všetkých potrebných dodávateľov

Variť všetky chody na menšiu či väčšiu oslavu je náročné. Zaistite niekoho, kto to urobí za vás. Vy si vďaka tomu užijete významný deň bez väčších stresov a s dobrou náladou. Najprv si zaistite hlavný chod, ktorý vám môže spraviť napríklad reštaurácia. Následne sa zamerajte na tortu a chutné dezerty, ktoré si môže vziať na starosti cukráreň alebo cukrárka z okolia. Nápoje vyriešite aj sami, prípadne si objednajte barmana, ktorý bude robiť miešané drinky.

Nezabudnite na kvetiny

Výzdoba diamantovej svadby by sa mala niesť v jemných farebných odtieňoch. Čisté línie drahých kameňov krásne doplnia farebné kytice a kvetinové aranžmány určené na stôl, okná a príjazdovú cestu. Kvety na stôl by nemali byť príliš vysoké a masívne. V takom prípade by mohli zavadzať vo výhľade a spôsobovať problémy v komunikácii medzi hosťami.

Diamantová svadba: 5 tipov na výzdobu výnimočného jubilea

Ako už z názvu vyplýva, diamantová svadba je honosná, nadčasová a v určitom smere by mala byť aj luxusná. Zamerajte sa teda na výber vhodných dekorácií:

 1. Diamant v hlavnej úlohe – čo by to bolo za diamantovú svadbu, ak by sa v jej výzdobe neobjavili diamanty? Nebojte sa, nie všetky musia byť pravé. Tie, ktoré budú vo forme masívneho lustra, lampy alebo inej dekorácie môžu byť pokojne falošné. Svoju prácu si urobia tak či tak.
 2. Jemné farebné tóny – k diamantovým detailom sa výborne hodia krémové tóny, biela a zopár pastelových farieb. Vhodná je napríklad ružová farba, bledomodrá alebo bledučká sivá.
 3. Dotyk minulostivýzdoba diamantovej svadby sa môže inšpirovať tou hlavnou spred 60 rokov. Spomeňte si, ako ste oslávili vstup do manželstva a skúste niektoré prvky priniesť do výročia.
 4. Osobné prvky – osobnosť dodajú svadobné fotky. Pripomenú nádherné spomienky a miernu nostalgiu. Fotky zarámujte do pekných rámikov a povešajte na steny, prípadne ich poukladajte na stôl.
 5. Malé detaily – celú výzdobu perfektne dotvoria praktické kúsky v sivej alebo striebornej ako sú obrusy, behúne, servítky, príbory a taniere s ozdobným detailom.

Originálne nápady ako osláviť diamantovú svadbu

Diamantovú svadbu môžete osláviť na tisícky spôsobov, no tým najkrajším je oslava v kruhu svojich blízkych. Ako si spraviť príjemný deň, ktorý bude presne podľa vašich predstáv? Existuje niekoľko možností:

 • malá oslava doma – nemáte chuť na veľkú oslavu so vzdialenými rodinnými príslušníkmi? Pozvite len svoje deti s ich rodinou a oslávte výročie pri dobrom obede a dezerte.
 • celá rodina pokope – na druhej strane, ak by ste chceli svoj sviatok zdieľať aj s ostatnými, spravte si zoznam a rozošlite všetkým pozvánky. Urobte hostinu vonku alebo si prenajmite väčšiu voľnú miestnosť.
 • tematická oslava – ste plní energie a máte zaujímavé nápady? Vytvorte tematickú oslavu, na základe ktorej sa vaši hostia nejako oblečú alebo so sebou niečo prinesú.

Aj tá najjednoduchšia oslava diamantovej svadby poteší a splní svoj účel. Zbytočne nič nesilte a robte len to, čo skutočne chcete.

Romantické a dojemné priania k diamantovej svadbe

Dostať pozvánku na diamantovú svadbu je raritou a niečím, čo sa neodmieta. Poďakujte za túto možnosť dojemným a pekným prianím, ktoré vyrobíte sami doma.

Čo na prianie potrebujete?

Na blahoželanie k svadbe vám stačí len:

 • tvrdý ozdobný papier (kúpite ho v každom papiernictve)
 • nožničky
 • farby (temperové, akvarelové alebo vodové)
 • fixka

Väčšinu vecí budete mať aj doma. Ak sa vám nechce ísť do papiernictva len kvôli papieru, alebo to nestíhate, zoberte klasický výkres a ozdobte ho pomocou farieb, stužiek či flitrov.

Ako napísať blahoželanie?

Blahoželanie píšte od srdca a nekopírujte ho z internetu. Univerzálne texty síce znejú dobre, ale sú príliš strojené a umelé. Dajte si chvíľku a spomeňte si, aké pekné chvíle ste spolu s oslávencami zažili. Do priania pridajte aj úsmevné momenty a nezabudnite ani na vyznanie svojich citov.

Ak vôbec neviete, ako na to, inšpirovať sa môžete niekoľkými formulkami:

Blahoželáme k diamantovej svadbe a prajeme veľa zdravia a radosti.

Gratulujeme k nádhernému výročiu. Nech je bránou k ďalším šťastným rokom.

Prajeme množstvo lásky, sily, zdravia a energie. Blahoželáme k diamantovej svadbe!

Tip: Stiahnite si jednu z našich šablón k 60. výročiu svadby, ktoré môžete použiť na pozvánky pre vašu výnimočnú oslavu, alebo aj na napísanie vašich srdečných blahoželaní.

60 výročie svadby: čo viac si ešte priať?

Darčeky na výročie akým je diamantová svadba, sa hľadajú oveľa náročnejšie, ako pri zlatej alebo striebornej. Nič však nie je nemožné. Zamerajte sa na praktickú stránku, ktorá je vo vyššom veku kľúčová. Westwing má pre vás zopár tipov:

 • Praktickí pomocníci – viete, že oslávencom niečo v domácnosti chýba? Darujte im to ako svadobný dar na diamantovú svadbu. Môže ísť o maličkosti ako napríklad panvice, set tanierov alebo pekné šálky, no takisto o väčšie veci, napríklad spotrebiče či masážne kreslá.
 • Kultúrny zážitok – exotické dovolenky a rôzne iné adrenalínové zážitky už asi nebudú oslávencov príliš lákať. To, čo by sa im však mohlo páčiť, je divadelné predstavenie alebo koncert podľa obľúbeného žánru.
 • Romantická večera – keď nemáte žiadne tipy na darčeky pre páry, romantická večera je skvelým riešením. Oslávencom môžete zarezervovať stôl v obľúbenej reštaurácii, kde si vychutnajú dobré jedlo pri sviečkach.
 • Osobné darčeky – diamantovým manželom vyrobte peknú knihu spomienok s fotkami celej rodiny alebo zaujímavú koláž. Vhodné sú aj deky s fotkami alebo vtipné video.

Oslávte diamantovú svadbu v kruhu svojich najbližších a zaspomínajte si spolu s nimi na krásne časy. Zaželajte si veľa šťastia a zdravia na ďalšie spoločne prežité roky.

Inšpirujte sa praktickými radami od Westwing a užite si nezabudnuteľnú diamantovú svadbu.