Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Zlatá svadba: 50 rokov spolu

Jedným z najvýznamnejších medzníkov v manželstve je rozhodne 50. rok. Stráviť pol storočia s jednou osobou si vyžaduje hlbokú studňu lásky a dostatok energie a práce na spoločnom vzťahu. Práve preto netreba na tento deň zabúdať a osláviť ho v kruhu svojich najbližších. Päťdesiate výročie svadby sa už tradične spája so zlatom, ktoré symbolizuje vytrvalosť odolnosť, krásu a nadčasovosť. Zlatá svadba má osláviť nielen roky, ktoré ste prežili, ale aj tie, ktoré ešte máte pred sebou. Vytvorte si spolu s Westwing nezabudnuteľný deň, ktorý bude bránou do ďalšieho spoločného obdobia.

Zlatá svadba: tradície a zvyky k 50. výročiu svadby

Zlatá svadba sa považuje za jedno z najobľúbenejších a najpopulárnejších výročí, ktoré manželia spolu oslavujú. Predstavuje nádherných päťdesiat rokov plných lásky a radosti. To je dôvod, prečo by sa naň nemalo zabúdať a malo by sa osláviť vo veľkom štýle.

Výročie svadby, ako je napríklad zlatá alebo strieborná svadba, vychádza ešte zo stredoveku. V tomto období obdarovávali manželia svoje manželky najprv strieborným vencom (po 25. rokoch) a neskôr zlatým (po 50. rokoch). Následne sa začali oslavovať aj ďalšie medzníky, ako napríklad diamantová svadba (po 60. rokoch). Obľúbené sú aj:

K tradíciám zlatej svadby sa radí konanie väčších osláv v kruhu rodiny a obnova sľubov. Svadobný dar je spravidla inšpirovaný názvom míľnika a môže ísť napríklad o šperky alebo pekné doplnky do domácnosti.

Oslava výročia zlatej svadby: sprievodca plánovaním

Oslava zlatej svadby je krásnou udalosťou plnou lásky, nehy a spomienok. Aby bol celý deň ako vystrihnutý z rozprávky, nezabudnite všetko dobre naplánovať. Na to vám pomôže svadobný plánovač a Westwing, ktorý má pre vás rady a nápady, ako na to.

Zlatá svadba: dekorácie a téma oslavy

Témou svadby môže byť samotné zlato, no ak by sa vám výrazný štýl príliš nepáčil, vyskúšajte napríklad retro alebo prírodný trend. Päťdesiate výročie nemusí byť príliš okázalé, pokojne môže byť minimalistické. Zlatú zjemníte krémovými tónmi ako biela alebo béžová. Vhodné sú aj pastelové farby, ktoré sa hodia hlavne počas jarných a letných mesiacov.

Z dekorácií voľte praktické kúsky ako sviečky, obrúsky s detailom, kovové príbory, behúne, obrusy a kvety. Nebojte sa siahnuť aj po drobnostiach, napríklad stojanoch na servítky alebo kvetinových aranžmánoch.

Zlatá svadba: hostia

Tak, ako pri každej oslave, aj pri zlatej svadbe si spravte zoznam hostí a všetkým v dostatočnom predstihu zašlite pozvánky. Zabudnite však na rýchle SMS správy alebo e-maily. Urobte to vo veľkom štýle formou zdobených papierových kartičiek alebo lístkov. Nezabudnite na oslovenie, najlepšie po mene, aby pozvánka pôsobila osobne, a zaobstarajte si aj pekné obálky.

Zlatá svadba: miesto oslavy

Plánovanie svadby musí byť premyslené, a preto okrem dekorácií a samotných hostí vyberte aj dostatočne veľké miesto, kde sa stretnete. Ak je rodina menšia, posedenie spravte u vás doma či v záhrade. V tomto prípade si ale dávajte pozor na počasie a majte aj náhradný plán, ak by náhodou pršalo. Keď je hostí viac, prenajmite si reštauráciu alebo väčšiu miestnosť určenú na spoločenské akcie.

Zlatá svadba: menu

Pred samotnou oslavou ešte premyslite aj svadobné menu, aby si mohol každý hosť pochutiť na dobrom hlavnom chode aj dezerte. Zistite, či niekto nemá alergie, alebo iný spôsob stravovania. Menu na zlatú svadbu by sa malo inak odvíjať od toho, čo máte radi a čo vám chutí.

5 nápadov ako osláviť zlatú svadbu

Možností, ako osláviť zlatú svadbu, je nespočetne veľa. Oslava v kruhu rodiny a priateľov je jednou z možností, no tam to rozhodne nemusí skončiť. Svoju polstoročnicu si môžete pripomenúť rôzne, napríklad:

 • Oslava na pôvodnom mieste svadby: Prezrite si svoje svadobné fotky a vráťte sa nielen v spomienkach o niekoľko rokov dozadu. Oslávte svoje výročie tam, kde sa všetko začalo, v rovnakých alebo podobných šatách a s takou istou výzdobou.
 • Oslava v luxusnom hoteli: Luxusnú zlatú svadbu si môžete užiť aj v drahom a luxusnom hoteli, kde spravíte najprv menšie posedenie a po skončení v ňom s partnerom strávite pár dní oddychu.
 • Dovolenka vo dvojici: Naplánujte si dovolenku v exotike alebo v mestskej džungli a pripomeňte si výročie ďaleko od domova. Oddýchnite si, načerpajte sily a vytvorte si nové spomienky.
 • Obnovenie sľubov: Čo je krajšie, ako vziať sa s niekým, koho milujete, znova? Vyznajte si lásku akoby to bolo po prvýkrát a obnovte svoje sľuby v kostole, na zámku alebo vonku na lúke.
 • Nezabudnuteľný zážitok: Nechcete na svoju zlatú svadbu nikdy zabudnúť? Zakúpte si zážitok ako napríklad let balónom, tandemový zoskok alebo jazda na formule a vžeňte si trochu adrenalínu do krvi.

Romantické darčeky k 50. výročiu svadby

Darčeky na výročie sa môžu odvíjať od samotnej zlatej svadby, prípadne od toho, čo majú partneri radi. Ak neviete, čo darovať ako hosť alebo hľadáte inšpiráciu na darček pre partnera, Westwing vám poradí.

 • Víkendový pobyt vo dvojici – keď nemáte veľa času, no chcete si výročie užiť, strávte príjemný víkend vo wellness alebo v kúpeľoch. Inou alternatívou je aktívny výlet v horách alebo chodenie po zaujímavých atrakciách a pamiatkach.
 • Exotická dovolenka – čisté pláže, modrá voda a zapadajúce slnko. Existuje niečo lepšie? Zarezervujte pobyt a prebádajte miesta, ktoré ste chceli vždy vidieť.
 • Romantická večera – ak hľadáte tipy na darčeky pre páry, zarezervujte oslávencom stôl v ich obľúbenej reštaurácii. Na druhej strane, ak chcete prekvapiť svoju polovičku na vaše výročie, pokojne jej niečo uvarte alebo tak urobte spolu a najedzte sa doma.
 • Praktické kúsky do domácnosti – ak neviete, čo darovať, stavte na istotu, ktorou sú praktické a funkčné veci do domácnosti. Pre trochu originality ich môžete nechať upraviť, napríklad lyžičky môžu obsahovať vygravírované meno, uteráky vyšité vtipné názvy a hrnčeky zas úsmevné potlače.
 • Originálne darčeky – do tejto kategórie sa radia napríklad knihy s možnosťou vyplnenia vášho romantického príbehu, kartičky alebo obrazy s dátumom svadby a výročia, prípadne koláž fotografií.

Zlatá svadba: blahoželanie k 50. výročiu svadby

Dostali ste pozvánku na zlatú svadbu a chceli by ste k darčeku pripojiť aj pekné blahoželanie? Zabudnite na neoriginálne kúsky v supermarketoch a vytvorte svoje vlastné! Celý proces je jednoduchší, ako sa na prvý pohľad zdá. Stačí sa držať niekoľkých základných krokov:

Čo všetko potrebujete na DIY blahoželania na výročie zlatej svadby?

Na to, aby ste mohli vytvoriť DIY blahoželanie k svadbe, potrebujete:

 • tvrdší papier (pokojne aj farebný alebo inak zdobený) 
 • nožnice
 • štetce 
 • vodové, akvarelové alebo temperové farby 
 • ceruzku a fixky
 • lepidlo
 • stužky, flitre a iné dekorácie (voliteľné)

Postup ako vyrobiť DIY blahoželanie k 50. výročiu svadby

 1. Papier preložte na polovicu, aby sa blahoželanie otváralo. Druhou možnosťou je nechať ho len ako kartičku.
 2. Zoberte štetec a začnite maľovať jednotlivé motívy. Môže ísť o kvety, srdiečka alebo podobizeň dvoch obrúčok.
 3. Keď farby zaschnú, čiernou fixkou napíšte osobný odkaz alebo pekné prianie. Napríklad: “Tak ako kedysi, tak i dnes Vám v srdci zvony znejú a spolu s nami šťastie a lásku k Vášmu výročiu Vám prajú.” Iným variantom je: “Nech láska, ktorú zdieľate, bude len silnieť. Želáme Vám veľa šťastia a mnoho ďalších spoločných rokov. Šťastné výročie svadby!” Alebo sa inšpirujte vaším osobným vzťahom a pripojte aj úsmevnú spomienku.
 4. Nakoniec môžete v blahoželaní použiť stužky, flitre či ďalšie ozdoby. Dávajte ale pozor, aby ste to zbytočne neprehnali.

Šablóny pre pozvánky či blahoželania – 50. výročie svadby

Pri príležitosti 50. výročia svadby by ste sa mali postarať aj o elegantné a tematické pozvánky či blahoželania. Pozrite si šablóny, ktoré sme pripravili špeciálne pre túto príležitosť! Môžete si ich stiahnúť a použiť aj pre vašu výnimočnú oslavu.

Blahoželania pre manželku k zlatej svadbe

Blahoželania pre manželku môžu byť jemnejšie a ženskejšie, odeté napríklad v krémových tónoch. Použiť môžete pastelové farby, ako napríklad ružová, bledučko modrá alebo jemná žltá, ktoré sa na túto príležitosť veľmi hodia. Zo vzorov siahnite po kvetoch, ktoré vyjadria hlboké city a náklonnosť. Pri písaní blahoželania sa zamerajte na spoločné spomienky a úsmevné momenty. Môžete použiť napríklad:

Dnes, na výročie našej svadby, by som Ti chcel z celého srdca vyjadriť svoju lásku.
Milujem ťa rovnako ako pred 50 rokmi, keď som ti prisahal vernosť.
Milujem každý tvoj pohľad…chuť kávy, ktorú pijeme každé ráno…
filmy, ktoré nás rozosmejú a dotknú sa nás…
Milujem tvoj smiech, pretože potom viem, že si šťastná…
Tvoj smútok, lebo potom ťa môžem objať…
A milujem tie roky, čo sme spolu prežili a neviem sa dočkať tých ďalších.

Blahoželania pre manžela k zlatej svadbe

Blahoželanie pre manžela môže byť v tmavších a sýtejších farbách, ako napríklad modrá alebo hnedá. Použiť môžete vtipné poznámky a spoločné momenty. V rámci vzorov je dobré zostať skôr v minimalizme s dekorom vo forme jemných línií. Alebo stavte na vzory a veci, ktoré má manžel rád, napríklad autá alebo náradie. Na blahoželanie môžete napísať napríklad:

Milý môj manžel. Dnes je jubileum najkrajšieho dňa v mojom živote – našej svadby.
Pri tejto príležitosti by som ti chcela ešte raz vyjadriť svoju lásku.
Si ten najdôležitejší človek v mojom živote!
Ďakujem za tvoju nehu, podporu a silu, ktoré mi dávaš každý deň, a za tvoj odzbrojujúci zmysel pre humor, vďaka ktorému sa s tebou nikdy nenudím.

Blahoželania pre rodičov k zlatej svadbe

Vaši rodičia oslavujú spoločne prežité polstoročie a vy neviete čo im popriať? Strohé “Všetko dobré” nie je v tomto prípade úplne na mieste. Premyslite si ako najlepšie vyjadriť vašu lásku a vďaku za všetko čo pre vás v živote urobili. Možno vás inšpiruje náš príklad:

Je skvelé, že sa dnes môžeme stretnúť na oslave vašej zlatej svadby.
Polstoročie je obrovská batožina zážitkov, nie sú vždy plné radosti, ale aj starostí, občas smútku.
No aj tieto chvíle ste dokázali spoločne prekonať pomocou vášho optimizmu a viery v lásku.
A za odmenu ste dostali lásku a šťastie svojich detí a vnúčat.
Prajeme Vám ešte veľa spoločne strávených chvíľ v pokoji, láske a medzi svojimi najbližšími.