Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Torta a miešané drinky na výročie

10. výročie svadby je na rozdiel od tých ďalších, stále veľmi čerstvé a nové. Novomanželia však oslavujú prvý míľnik, ktorý sa často označuje aj ako cínová či ružová svadba. Tento významný deň by mal byť plný radosti, šťastia a lásky. Mal by oslavovať nielen desať spoločne prežitých rokov, ale takisto ďalšie dekády, ktoré máte pred sebou. Naplánujte si spolu s Westwing toto krásne výročie.

Cínová alebo ružová svadba: pôvod a význam

10. výročie svadby sa už tradične označuje aj názvami cínová alebo ružová svadba. História tohto míľnika je dlhá a oslavovala sa už stovky rokov dozadu. Spojenie dvoch zamilovaných ľudí bolo jednoducho vždy niečo významné, a preto sa pripomínalo nielen svadbou, ale neskôr aj samotným výročím. Výročie svadby uctievali už v stredoveku, keď manželia dávali manželkám rôzne vence.

Cínová svadba je však zaujímavá hlavne kovom, s ktorým sa spája. Ak hľadáte nápady na darčeky k výročiu, pokojne siahnite po cínových doplnkoch a detailoch. Síce sa zdá, že ide o lacné kúsky, v minulosti, odkiaľ tradícia výročia pochádza, to bolo naopak. Cín bol pred stovkami rokov považovaný za vzácny tovar. Nehovoriac o časoch v období Napoleóna, kedy sa stal vzácnejším ako zlato. Inšpirujte sa ním a pokojne ho zakomponujte medzi ďalšie darčeky, ktoré plánujete partnerovi alebo oslavujúcemu páru dať.

A ak máte 10. výročie spojené skôr s názvom ružová svadba, význam je pomerne jednoduchý. Tento deň sa označuje aj ako Deň ruží. Pri oslavách by sa preto malo tancovať s červenými ružami a partnerka by mala dostať veľa kvetov.

Ako osláviť 10. výročie svadby?

Rovnako ako nádherná zlatá svadba, aj tá cínová sa musí dobre osláviť. Možností, ako na to, je rovno niekoľko.

Oslava v kruhu najbližších

Ak si chcete užiť dobrú oslavu, pozvite svojich najbližších k veľkému stolu, dobre sa najedzte a zabavte. Celú oslavu môžete urobiť u seba doma, prípadne si prenajmite veľkú miestnosť a spravte všetko tam. Iným riešením je dobrá večera v reštaurácii, z ktorej sa následne presuniete do baru alebo niekam, kde sa dá tancovať. Veľmi príjemná je aj garden party, ktorú, ak nemáte záhradu, môžete urobiť aj na veľkej terase.

Dovolenková exotika

Zabudnite na zdĺhavé plánovanie! Kúpte si letenky na miesto, ktoré ste chceli vždy navštíviť a choďte spoznávať jeho krásne pláže, mesto či blízke okolie. Predsa len, kedy, ak nie práve na svoje krásne výročie? Aby ste však náhodou na významný míľnik počas svojho dobrodružstva nezabudli, oslávte ho v reštaurácii s dobrým jedlom alebo na pláži so šampanským.

Vráťte sa späť v čase

Desať rokov. Ale to ubehlo, že? Vráťte sa späť v čase, tam, kde to všetko začalo. Pripomeňte si celý obrad a ak chcete, pokojne si obnovte sľuby. Niečo takéto sa robí skôr počas väčších výročí, ako napríklad diamantová svadba alebo strieborná svadba, no to neznamená, že tak nemôžete urobiť aj teraz.

Zaujímavé dobrodružstvo

Manželia sú v čase 10. výročia svadby zvyčajne mladí a majú dostatok energie na rôzne, často aj fyzicky náročné dobrodružstvá. Naplánujte si výšľap na nejaký vrch, bungee jumping, let balónom alebo splav divokej vody a prežite nezabudnuteľný deň so svojou polovičkou. Pozvať môžete aj svojich priateľov, aby ste sa o zážitok a skvelé spomienky mohli podeliť. 

Plánovanie ružovej svadby krok za krokom

 1. Zoznam hostí

  Na začiatok si spíšte mená osôb, ktoré chcete, aby na výročie prišli.
 2. Termín

  Stanovte si pevný dátum, aby si hostia mohli urobiť čas a mali voľno. Termín, spolu s miestom, oznámte prostredníctvom papierových pozvánok minimálne 3 – 5 týždňov dopredu.
 3. Slávnostné menu

  Ak ste si zvolili oslavu v kruhu najbližších, vytvorte chutné menu a nájdite ľudí, ktorí vám jednotlivé jedlá navaria.
 4. Zasadací poriadok

  Podľa zoznamu hostí jednotlivých ľudí rozmiestnite za stôl alebo stoly. Inšpirovať vás môže aj zasadací poriadok na svadbu.
 5. Výzdoba

  Výročná svadobná výzdoba sa môže inšpirovať tou, ktorú ste mali pred desiatimi rokmi. Prípadne si vyberte niečo svieže a nové.
 6. Hudba

  Počas oslavy si bude chcieť dobre zatancovať nejeden hosť. Spravte playlist alebo si zavolajte DJ-a, ktorý sa postará o výbornú zábavu. Obľúbené svadobné pesničky môžu byť tieť dobrou pomocou pri výbere hudby.

Nápady na spoločný darček pre páry k 10. výročiu svadby

Idete na 10. výročie a neviete, aké sú tie najlepšie darčeky pre páry? Inšpirujte sa našimi praktickými tipmi.

 • vysnívaná dovolenka – viete, že manželia neustále hovoria o vysnívanej dovolenke, no stále sa im na ňu nepodarilo ísť? Kúpte im ju! Skvelo ich potešíte a postaráte sa o to, aby si oddýchli.
 • pomocníci do domácnosti – namiesto veľkých darčekových košov kúpte radšej nejaké zariadenie a potreby do domácnosti. Zídu sa oveľa viac.
 • wellness pobyt – ak manželia nemajú čas na exotickú dovolenku, zakúpte im víkendový wellness pobyt, kde si dobre oddýchnu.
 • kultúrny zážitok – manželom môžete darovať lístky do divadla, na operu alebo koncert ich obľúbenej skupiny.
 • romantický zážitok – výbornou voľbou je aj romantický let balónom, niekoľkodňová plavba loďou alebo dobrá večera v reštaurácii.

Nápady na cínové darčeky

Ak hľadáte cínové nápady na darčeky, ste na správnom mieste. Počas cínového výročia môžete darovať aj maličkosti v tomto peknom materiáli.

 • gravírované cínové lyžičky – klasické cínové lyžičky môžete dať upraviť, aby bol na nich vygravírovaný dátum výročia alebo svadby, prípadne mená manželov.
 • cínové poháriky – v minulosti platilo, že na 10. výročie svadby sa dávali ženám kvety a mužom cínové poháriky. V tejto tradícii môžete pokračovať a potešiť manžela pohárom.
 • šperk – cínové šperky síce nie sú veľmi rozšírené, no ako pekná spomienka na výročie poslúžia dobre.
 • cínové dekorácie – interiér domu vedia skvelo ozdobiť aj cínové dekorácie, ako napríklad nádobky na šperky alebo misky.

Blahoželania k 10. výročiu svadby

Keď vás manželia pozvú na výročie, nezabudnite im spolu s darčekmi priniesť aj blahoželanie k svadbe. Najlepšie spravíte, keď ho nekúpite, ale vlastnoručne vyrobíte. Budete naň potrebovať len farebný papier, pero a trochu originality. Poďakujte za pozvanie, napíšte emotívne blahoželanie a pridať môžete aj svadobné fotky, ako úsmevnú spomienku na deň spred desiatich rokov.

Nápady na krásne blahoželania k 10. výročiu svadby

Pri príležitosti 10. výročia svadby by ste sa mali postarať aj o elegantné a tematické pozvánky či blahoželania. Pozrite si šablóny, ktoré sme pripravili špeciálne pre túto príležitosť a inšpirujte sa našimi blahoželaniami.

Len na tebe záleží, ty ma robíš sťastnou, ty si pre mňa ten najdôležitejší človek.
K 10. výročiu našej svadby si prajem nech sa nám splnia všetky spoločné sny.

Deň, keď som ti mohol povedať svoje áno, bol najkrajším dňom v mojom živote.
Krásne 10. výročie svadby, drahá!

Na ceste života sa stretávame s radosťami, ale aj starosťami a smútkom.
Keď kráčate touto cestou spoločne, aj ťažká drina sa ľahšie znáša.
Všetko najlepšie k Vášmu 10. výročiu svadby!

Užite si 10. výročie svadby tak, ako sa patrí, v kruhu svojich najbližších alebo len svojej polovičky. Všetko dobre naplánujte a ak by ste náhodou nevedeli, ako na to, nechajte si poradiť tipmi od Westwing.

Bezplatná registrácia na Westwing: využite zaujímavé tipy a naplánujte perfektné výročie svadby.