Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Strieborná svadba: strieborný prsteň

Každé výročie svadby je nádherné, no dvadsaťpäť rokov? To je až neuveriteľné! Štvrť storočnicu by mali manželia osláviť v kruhu rodiny a najbližších, prípadne sami dvaja v teplej exotike. Tradičnou témou 25. výročia je striebro, preto sa netreba čudovať, že získalo názov strieborná svadba. To vás môže inšpirovať nielen v tom, čo dať ako svadobný dar, ale takisto akú výzdobu celej slávnosti zvoliť. Minimalistický kov je nadčasový, vydrží dlhé roky a dá sa ním krásne a jemne vyznať láska. Oslávte striebornú svadbu tak, ako sa patrí a vykročte so svojou polovičkou za ďalšími rokmi plnými skvelých dobrodružstiev.

Strieborná svadba: tradície a zvyky k 25. výročiu svadby

Počas manželského života oslavujú partneri hneď niekoľko výročí. 10. výročie svadby sa označuje ako cínová svadba, 20. výročie svadby zas nesie názov porcelánová svadba. Po dvadsiatich piatich rokoch sa už tradične oslavuje strieborná svadba a 30. výročie svadby zas predstavuje perlová svadba. Neskôr je aj 40. výročie svadby, čiže rubínová svadba, alebo dokonca 50. výročie, čo je zlatá svadba.

So striebornou svadbou sa spája niekoľko tradícií, pričom prvá z nich siaha až do stredoveku. Hovorí sa, že v tomto období darovali muži svojim manželkám strieborné vence a iné doplnky. Ukazovali tým, ako si ich vážia a milujú. Podľa druhej tradície si na toto výročie manželia navlečú strieborné prstienky. Tie by mali nosiť minimálne zvyšok jubilejného roka.

Plánovanie oslavy striebornej svadby

Plánovanie svadby, v tomto prípade výročia, sa môže zdať náročné, no ak si všetko spíšete, nemusíte sa ničoho báť. Westwing má pre vás praktické rady a nápady, ktoré rozhodne pomôžu.

Strieborná svadba: zoznam hostí

Najprv si spíšte zoznam všetkých hostí a uistite sa, že máte každého, koho chcete pozvať. Okrem rodiny nezabudnite na priateľov a ďalších blízkych ľudí. Podľa zoznamu následne urobte alebo kúpte pekné pozvánky a včas, najlepšie niekoľko týždňov vopred, ich rozošlite. Podľa zoznamu hostí môžete robiť aj zasadací poriadok a zaujímavé menovky na svadbu.

Stieborná svadba: miesto oslavy

Nie každý má dostatočne veľký príbytok, aby v ňom mohol spraviť veľkú oslavu. Keď máte početnejšiu rodinu alebo je ľudí viac, objednajte si stôl v reštaurácii alebo jednu veľkú miestnosť určenú pre spoločenské akcie. Počas jari a leta môžete spraviť oslavu pokojne aj vonku.

Strieborná svadba: dekorácie a výzdoba

Strieborná svadba je charakteristická využívaním skôr bledých a krémových odtieňov, ktoré si skvelo rozumejú so striebrom. Zvoliť môžete aj pastelové farby, ktoré sa budú hodiť v prípade osláv na jar a v lete. Z dekorácií sa snažte zvoliť skôr niečo praktickejšie, čo nebude zbytočne zavadzať, napríklad servítky so strieborným ornamentom, kovový príbor, taniere s krémovým detailom a pekné strieborné svietniky. Nezabudnite ani na kvety a kvetinové aranžmány na stôl.

Strieborná svadba: občerstvenie

Rovnaké ako svadobné menu, aj to výročné menu musí byť dobre premyslené. Pozostávať by malo z predjedla, polievky, hlavného chodu a dezertu. Okrem toho zvoľte aj vhodné nápoje, kde základ tvorí voda alebo minerálka, sladké limonády, čaj a káva. A ak túžite po niečom zaujímavom, namiesto klasického alkoholu servírujte miešané drinky. Pri výbere menu myslite aj na ľudí so špeciálnym typom stravovania a jedlo im upravte.

5 skvelých tipov ako osláviť nezabudnuteľnú striebornú svadbu

Strieborná svadba je len raz za život, preto by ste ju mali osláviť tak, ako sa patrí. Zoberte svoj svadobný plánovač a vyberte si tému, ktorá ju bude vystihovať.

1. Späť do minulosti

Pozrite si svoje svadobné fotky, zistite, čo ste mali na sebe a do akej výzdoby bola svadba ladená. Informácie si zapíšte a následne sa nimi pri príprave výročia inšpirujte. Privolajte si tie najkrajšie momenty svojho života a obzrite sa späť na posledných 25 rokov plných lásky a radosti. Oslávte ich presne tak, ako ste v minulosti oslavovali vstup do manželstva, a tešte sa spolu s rodinou a blízkymi na ďalšie spoločne prežité roky.

2. Retro párty

Obzrite sa späť do minulosti, no teraz nie na svoju svadbu, ale na to, čo sa niekedy nosilo. Retro párty je úsmevnou spomienkou na časy dávno minulé. Oblečte si retro šaty, zvoľte doplnky dýchajúce 70. alebo 80. rokmi a nechajte, nech vytvoria tú správnu atmosféru.

3. Tematická oslava

Nechajte, aby sa z vašej striebornej svadby stal doslova maškarný bál! Zadajte nejakú tému a povedzte svojim blízkym, aby sa na základe nej obliekli a správne pripravili. Napríklad, témou tohto výročia môže byť striebro, pričom podmienkou bude obliecť si niečo v metalickom odtieni. Fantázii sa medze nekladú a je len na vás, či s témou párty zostanete skôr v minimalistickom duchu, alebo sa dobre vybláznite.

4. Príroda všade navôkol

Dovoľte, aby vás príroda opantala svojím šarmom, čistotou a krásou. Naplánujte si výročie vonku, napríklad v záhrade alebo na lúke, a využite všetko, čo vám poskytuje. Úlohu doplnkov prenechajte šiškám, listom, konárikom a kvetom. Hostí môžete požiadať, aby si obliekli niečo ležérne a neformálne, v čom sa budú cítiť komfortne. Tým doplníte aj celkový výzor a atmosféru oslavy. Najlepšie v jemných farbách a z prírodných materiálov, čím celý štýl výročia výborne podporia.

5. Tradičná slovenská strieborná svadba

Folklórna výzdoba láka svojou farebnosťou a je jednou z najkrajších vôbec. Podčiarkuje slovenské tradície a prináša so sebou nezameniteľnú atmosféru. Pri zdobení využívajte staré výšivky od svojej babičky, prepracované háčkované dečky alebo obrusy. Nebojte sa ani kvetinových vzorov, pestrých motívov a tradičných ľudových prvkov. A keď toto všetko zladíte s jemným striebrom, máte vyhraté.

Čo darovať k 25. výročiu svadby?

Svadobný dar by mal byť originálny, zaujímavý a rozhodne by mal opisovať osobnosť partnera, prípadne páru oslavujúceho striebornú svadbu. Čo všetko sa hodí darovať na 25. výročie?

  • dary inšpirované striebrom – inšpirujte sa názvom výročia a darujte strieborný prstienok, náušnice, náramok či dokonca peknú brošňu. Kov je minimalistický, vyzerá skvelo a vydrží dlhé roky.
  • exotická dovolenka – ak hľadáte tipy na darčeky pre páry, exotická dovolenka je výbornou alternatívou. Po 25 rokoch je dobré dať si pauzu a vyraziť niekam, kam ste vždy chceli ísť.
  • darčekové sety – praktické darčeky na výročie predstavujú aj darčekové sety plné kozmetiky, jedla alebo iných vecí, ktoré môže obdarovaná osoba zúžitkovať.
  • veci do domácnosti – tento typ darčeka sa hodí skôr na klasickú svadbu, no keď viete, že oslávencom niečo chýba, jednoducho im to kúpte a darujte. Môže to byť mixér, hriankovač, set tanierov alebo kolekcia pekných pohárov.
  • originálne dary – partneri by si medzi sebou mali dať originálny darček vystihujúci osobnosť toho druhého. Ak neviete, čo darovať, siahnite po personalizovanej knihe, hrnčeku, fotokoláži alebo fotoknihe.

Strieborná svadba: príprava príhovoru a blahoželaní

Strieborná, zlatá aj diamantová svadba by sa mali dobre osláviť, najlepšie v kruhu rodiny a tých najbližších. Ak ste boli pozvaní na oslavu či dokonca ste poverení písaním príhovoru, nezabudnite sa správne pripraviť.

Príprava toho najkrajšieho príhovoru

Napísať a následne preniesť svadobný príhovor sa môže zdať oveľa náročnejšie, ako v skutočnosti je. Perfektný text však dokážete napísať aj v zlomku sekundy, stačí, aby ste nechali myšlienkam a citom voľný priebeh. Do textu zakomponujte vtipné spomienky a úsmevné momenty, zážitky, ktoré ste s oslávencami za posledných 25 rokov zažili a nezabudnite ani na vyznanie lásky. Povedzte, ako si ich vážite a máte radi, čo si na nich ceníte a ku koncu zaželajte šťastie a zdravie na ďalšie roky.

Poďakujte blahoželaním

Okrem originálneho a pekného darčeka poďakujte hostiteľom za pozvanie formou blahoželania. Namiesto toho, aby ste ho však kúpili, ho môžete vlastnoručne vyrobiť. Budete potrebovať pekný ozdobný papier, na ktorý napíšete oslovenie, prianie a celý text ukončíte podpisom. Ručne vytvorené blahoželanie k svadbe je darované od srdca a na rozdiel od narýchlo kúpeného, poteší oveľa viac.

Tip: Použiť môžete aj naše šablóny. Jednoducho si ich stiahnite a využite pre vaše pozvánky na oslavu alebo srdečné blahoželania.

Strieborná svadba je nádherným míľnikom v živote dvoch ľudí, ktorých city sú úprimné a hlboké. Oslávte tento významný deň spolu so svojou rodinou, priateľmi a najbližšími osobami a vstúpte do ďalších spoločných rokov s úsmevom na perách.

Bezplatná registrácia na Westwing: zistite, ako osláviť striebornú svadbu vo veľkom štýle!