Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Hnedé vchodové dvere

Vchodobé dvere sú vstupnou bránou do nášho príbytku, ktorá by mala byť už na prvý pohľad reprezentatívna. Vplyvom rôznych poveternostných podmienok, času a neustálym používaním, podliehajú aj vchodové dvere opotrebeniu alebo znehodnoteniu. Poradíme vám tipy, kedy je vhodná renovácia starých dverí, a naopak kedy je lepšie zvoliť ich kompletnú výmenu. Okrem iného sa dozviete tipy ako riešiť problém, ktorým sú zabuchnuté dvere. Možno sa to stalo aj vám. Hlava plná myšlienok a namiesto toho, aby ste vzali kľúče do rúk, ich necháte na príručnom stolíku v chodbe. Prezrite si naše tipy a inšpirujte sa!

Vchodové dvere: jednotlivé typy a vlastnosti

Moderný dom vyzerá dobre len vtedy, keď sú v ňom štýlové vchodové dvere, ktoré ho ochránia. To isté platí aj v prípade bytov, chát a ďalších nehnuteľností, v ktorých žijete alebo ich sporadicky využívate. Existuje niekoľko základných typov dverí, ktoré disponujú rôznymi vlastnosťami a úrovňami bezpečnosti.

Drevené dvere

Keď chcete zariadenie interiéru, z ktorého sála teplo domova a ktoré vytvára pravú rodinnú atmosféru, zvoľte dvere z dreva. Tie sa pýšia unikátnosťou, jedinečnosťou a nadčasovým dizajnom, vďaka čomu budú vyzerať výborne aj po rokoch. A síce je drevo materiál, ktorý zvládne veľa, počítajte s tým, že neustále pracuje a je citlivý na viaceré vplyvy zvonku. Musíte sa oň neustále starať, a to nielen čistením, ale takisto pravidelným olejovaním, prípadne používaním iných produktov. Z hľadiska bezpečnosti disponuje drevo niekoľkými mínusmi vrátane toho, že ťažko znáša nárazy a veľmi ľahko ho môžete poškriabať ostrým predmetom.

Tip: Neviete sa rozhodnúť aký druh dreva zvoliť a kombinovať ho v domácnosti? Pozrite si náš článok ako kombinovať jednotlivé druhy dreva, ktorý je plný zaujímavých tipov a inšpirácií.

Plastové dvere

Rovnako ako plastové okná, aj plastové dvere dnes vlastní takmer väčšina domácností. Niet sa čomu čudovať, pretože plastové modely tešia pomerom ceny a kvality, širokým výberom dekorov a skvelou izoláciou. Bohužiaľ, plast nedisponuje takou odolnosťou ako iné materiály a po čase nemusia dvere dobre tesniť. Zo všetkých typov poskytujú majiteľom domov najnižšiu úroveň bezpečnosti, preto by ste mali ich výber dobre zvážiť.

Oceľové dvere

Ťažké oceľové dvere predstavujú voľbu najmä pre tých, ktorí chcú ochrániť sklady, pivnice alebo iné miesta, v ktorých sa často nezdržiavajú. Keďže sú odolnejšie ako dvere z dreva, poskytujú vám bezpečnejšie a lepšie bývanie. Ak však chcete štýlové zariadenie domu, oceľ nemusí byť riešením, pretože sa s ňou pracuje ťažšie a nevie si sadnúť s každým nábytkom a dekoráciami v interiéri. Problém budú robiť aj interiérové farby, keďže oceľ nenájdete v mnohých zaujímavých odtieňoch. Z výhod ale musíme spomenúť nízku cenu a vysokú pevnosť.

Hliníkové dvere

Kompromis medzi cenou, odolnosťou a vzhľadom poskytujú dvere z hliníka, ktoré prakticky nepotrebujú žiadnu údržbu. Na priamom slnku sa dvere neohýbajú, nevadia im ani mrazy a potešia výbornými izolačnými vlastnosťami. Skombinovať ich viete s rôznymi technologickými vychytávkami. Poradí si s nimi aj inteligentná domácnosť. A keďže zabraňujú úniku tepla, nesmú chýbať v nízkoenergetických domoch.

Tip: Ak chcete, aby vyzerali dvere v menšom byte čo najlepšie, prečítajte si náš článok, ako zariadiť malú predsieň.

Renovácia starých dverí: najčastejšie problémy vchodových dverí

Vchodobé dvere sa častým používaním a samozrejme aj vplyvom vonkajších podmienok časom opotrebujú alebo zničia. V niektorých prípadoch nie je potrebná úplna výmena dverí. Ale stačí vám len renovácia starých dverí. Nad úplnou výmenou vchodových dverí by ste mali začať uvažovať ak nastane aspoň jeden z nasledujúcich problémov.

Kedy vchodové dvere vymeniť?

  • Poškodenie výplne dverí vlhkosťou – Na starších dverách sa vplyvom neustáleho otvárania a zatvárania, či porušeného tesnenia môžu objaviť plesne a s tým spojené zatekanie. Príčinou týchto problémov je vlhkosť, ktorá môže poškodzovať výplň predovšetkým u drevených dverí.
  • Dvere sú zakrivené alebo prehnuté – Tento problém nie je bohužial možné odstrániť inak ako celkovou výmenou dverí. Prehnuté dvere nie sú schopné plnohodnotne chrániť váš domov pred neželanými návštevníkmi, a okrem iného spôsobujú zatekanie.
  • Dvere sa zasekávajú – Vlhkosť má vplyv aj na rám dverí. Materiál rámu sa pod vplyvom vlhkosti môže časom roztiahnúť čo spôsobuje problematické otváranie a zatváranie dverí.
  • Dvere netesnia a prefukujú – Počas nepriaznivých poveternostných podmienok môžete pociťovať prúdenie vzduchu cez vaše vchodové dvere až do vnútra interiéru. V tomto prípade čelíte problému s nedostatočným tesnením. Môže ísť len o nesprávne nastavenie kovania dverí, ale aj iné závažnejšie problémy.
  • Kumulovanie hrdze na kovaní dverí – Dvere nie sú žiadnou výnimkou a pod vplyvom vonkajších podmienok, ktorým čelia sa môže časom objavovať hrdza aj na kovaní. V tomto prípade budete musieť prinajmenšom zvážiť výmenu kovania.
  • Problém so zámkom – V niektorých prípadoch sa klúč v zámku zadrháva alebo ním nejde otočiť. To má na svedomí poškodená zámková lišta alebo bezpečnostná cylindrická vložka. V takomto prípade radíme výmenu zámku odborníkom.

Tip: Trápi vás hrdza nie len na vchodových dverách, ale aj na ostatných súčastiach domácnosti? Prečítajte si naše tipy ako odstrániť hrdzu.

Renovácia starých dverí: opravy časti vchodových dverí

V prípade, že poškodenie dverí nie je úplné, prípadne stačí výmena iba časti, postačí renovácia starých dverí. Ak ste schopný domáci majster, menšie opravy zvládnete aj svojpomocne.

  • Renovácia starých dverí pomocou fólie alebo nového náteru – V prípade ak vám nevyhovuje len vzhľad vašich dverí a ostatné funkcie dverí sú vyhovujúce, renovujte ich výzor. Dvere sú predsa vstupnou bránou do nášho príbytku a mali by vyzerať reprezentatívne. Použiť môžete špeciálne tapety, fólie, alebo ich natrieť farbou.
  • Výmena sklenenej výplne – Sklenená výplň vchodových dverí tiež vplýva rôznym podmienkam a môže sa poškodiť, nie len rozbitím. Problémom môže byť aj nedostačujúce tesnenie okolo skla. Odporúča sa presklenie vymeniť a tak sa vyhnúť prípadným problémom s plesňou a zatekaním.
  • Nové kovanie – V niektorých prípadoch nevyhnutnosť výmeny z dôvodu poškodenia alebo nefunkčnosti. Avšak výmenu môžete zvažovať aj z estetického hľadiska. Napríklad ak ste zmenili fóliu alebo náter na dverách.
  • Nové dvere – Ak vaše vstupné dvere odslúžili už nejaký ten rok, sú veľmi poškodené a ich prípadná oprava by sa mohla vyšplhať do vysokých cenových hladín bez záruky plnej funkčnosti, bude lepšie zvažovať úplnu výmenu dverí. Zvoliť môžete bezpečnostné a protipožiarne dvere, ktoré vám zabezpečia dostatočnú ochranu. V niektorých prípadoch budete musieť zvažovať dvere na mieru, hlavne na starších bytoch alebo domoch, ktorých dvere nespadajú do štandardných rozmerov.

Ako postupovať ak mám zabuchnuté dvere?

Zabuchnuté dvere môžete vyriešiť rovno niekoľkými spôsobmi.  Ako na to vám povedia nielen odborníci, ale aj naše praktické rady a nápady

  1. Zistite, či niekto nemá náhradné kľúče

    Ak žijete v dome alebo byte s niekým iným, zavolajte mu a spýtajte sa, či pri sebe náhodou nenosí ďalší zväzok kľúčov. Od vchodových dverí máte určite viac ako jeden kľúč, ktorý si môže vziať partner, dieťa alebo spolubývajúca osoba. Ak kľúč nevlastní nikto iný, premýšľajte, či ste ho nedali napríklad do garáže alebo pod črepník.

  2. Ak zabuchnete dvere, prezrite okná

    Väčšina ľudí pred odchodom do práce alebo školy kontroluje nielen vchod do domu, ale takisto okná. Nikdy však neviete, či ste náhodou jedno nenechali pootvorené. Prejdite okolo domu a prezrite aj tie najmenšie okienka na prízemí, ktoré by mohli pomôcť.

  3. Zabuchnuté dvere neotvoríte trikmi z filmov

    Vykopávanie dverí, otváranie zámku pomocou kreditky alebo vypáčenie páčidlom vyzerá vo filmoch ako jednoduchá úloha, no v skutočnom živote je to o niečo ťažšie. Vo väčšine prípadov len poškodíte zámok alebo okolie dverí, ktoré budete musieť následne draho zaplatiť.

  4. Na zabuchnuté dvere zavolajte radšej odborníkov

    Vo vašom okolí sa určite nachádza kľúčová spoločnosť s non-stop službami, ktorá do niekoľkých minút príde a dvere otvorí. Niečo vás to síce bude stáť, no zaplatíte menej, ako v prípade, že by ste sa pokúsili dvere rozraziť alebo ich svojpomocne vypáčiť. Kľúčovú službu môžete rovno požiadať, aby vám vyrobila ďalšie náhradné kľúče, ktoré dáte rodičom a blízkym. Kľúč môžete takisto ukryť na niektorých miestach v okolí vchodu, v garáži alebo v pivnici.

  5. Ak hrozí nebezpečenstvo, na zabuchnuté dvere volajte hasičov

    Hasičov volajte len keď hrozí nebezpečenstvo vám a vašim spolubývajúcim. Môže to byť napríklad vtedy, keď v rýchlosti vyjdete von, pričom v kuchyni ste nechali zapnutú rúru alebo plynový sporák. Druhá situácia, kedy by ste mali volať hasičov, je, keď poškodíte zámok a dvere nedokážete otvoriť. Hasičská služba dvere zadarmo vyrazí, no dávajte si pozor, pretože ak ju zavoláte zbytočne, môže vás nahlásiť na polícii.

Zabuchnuté dvere: alternatívne riešenia

Ak v budúcnosti nechcete riešiť problém so zabuchnutými dverami, jednoducho sa mu vyhnite. Urobiť tak môžete alternatívnymi riešeniami, ako napríklad:

  • náhradný kľúč – Ak máte kľúč navyše, umiestnite ho na miesto, o ktorom budete vedieť len vy a ďalší členovia domácnosti. Keď sa zabuchnete, kľúč stačí len vziať a jednoducho si odomknúť.
  • bezpečnostná priechodná vložka – Nechali ste kľúč vo dverách? Ak áno, odomknutie zvonku sa vám nemusí podariť, a to hlavne vtedy, keď ste kľúč vo vnútri aj pootočili. Práve to je dôvod, prečo by ste mali investovať do špeciálnej bezpečnostnej vložky, ktorá vám dovolí odomknúť aj vtedy, keď sa vo dverách jeden kľúč už nachádza.
  • najbližšia kľúčová služba – Keď sa vymknete, nie je čas robiť si prieskum a hľadať najbližšiu alebo najlepšiu kľúčovú službu. V telefóne by ste mali mať číslo na odborníka alebo aspoň názov spoločnosti, na ktorú sa po zabuchnutí obrátite.
  • poistenie domácnosti – Zavolali ste odborníkov a tí povedali, že musia dvere vypáčiť? V tom prípade vám nezostáva nič iné, len kúpiť nové alebo nechať draho opraviť tie staré. Keď ale máte poistenie domácnosti, ktoré zahŕňa aj vchodové dvere, obráťte sa na poisťovňu. Tá by vám určitú časť alebo celú sumu mala preplatiť.

Zabuchnuté dvere predstavujú komplikáciu, ktorá vás dokáže rozladiť a zmeniť chod celého dňa. Ak sa do takejto situácie niekedy dostanete, zachovajte chladnú hlavu a nerobte rýchle rozhodnutia bez premyslenia. Mohlo by vás to vyjsť draho.

Čaká vás rekonštrukcia alebo iné opravy v domácnosti? Nezabudnite sa pozrieť aj na naše ďalšie články, z ktorých načerpáte dostatok inšpirácie a užitočných tipov:

Túžite po praktických radách do domácnosti? Využite bezplatnú registráciu Westwing a získajte okrem zaujímavých tipov aj exkluzívne ponuky!