Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
biela snehová vločka z papiera

Ak sa aj vy tešíte na krásne Vianoce, určite vám neunikne ani príprava v podobe dekorácií. Vianočná výzdoba patrí k týmto nádherným sviatkom asi tak neodmysliteľne ako pečenie medovníkov či varenie štedrovečernej kapustnice. Vianočné ozdoby z papiera – výroba – táto aktivita určite spojí celú rodinu. Poďte spolu s nami načerpať jedinečné vianočné inšpirácie, ktoré rozžiaria váš domov! Doma vyrobené vianočné dekorácie z papiera sa totiž vo veľkom štýle vracajú do módy. Prinášame vám tie najkrajšie vianočné dekorácie vyrobené doma! Inšpirujte sa našimi nápadmi a užívajte si krásny čas!

Vianočné ozdoby z papiera – výroba

Ak rozmýšľate nad tým, ako inak vyzdobiť vašu domácnosť, skúste vianočné ozdoby z papiera – výroba a celý postup je celkom jednoduchý. Stačí zapojiť fantáziu a možno aj ostatných členov rodiny a originálne dekorácie máte hotové. Výroba vianočných ozdôb sa môže stať zároveň hlavnou témou predvianočných večierkov a stretnutí s priateľmi priamo u vás doma. Popri pečení koláčikov a popíjaní punču sa môžete namiesto spoločenských hier zabávať aj tvorením. 

Papierové ozdoby sú populárne z mnohých dôvodov. Na jednej strane sú vkusné, vyrobené z prírodného materiálu, sú ekologické a v konečnom dôsledku aj menej finančne náročné. Je obzvlášť šetrné vzhľadom na váš rozpočet, ak je dekorácia vyrobená z relatívne lacného a dostupného materiálu. Častokrát všetko, čo k výrobe potrebujete, je farebný papier, nožnice, lepidlo a šnúrka. Tak sa pustite s radosťou do toho!

Ako vyrobiť vianočné ozdoby z papiera: presný postup

Na vianočné ozdoby z papiera – výroba a postup – budete potrebovať iba zopár vecí. Možno ich všetky máte doma, stačí sa pozrieť do svojej tvorivej dielne. Ak tvorivé nástroje, komponenty alebo materiály bežne doma nemáte, prezrite si zásuvky. Nájdete tam možno poklady, ktoré sa dajú použiť na kreatívne ozdoby od výmyslu sveta.

Ako vyrobiť vianočnú hviezdu

Hviezda je symbolom Vianoc. Má pripomínať kométu. Dnes sa už nad významom hviezdy na vianočných stromčekoch možno ani nezamýšľame a skôr zisťujeme, z čoho a aké hviezdy vyrobiť. Z obyčajného papiera sa dá vytvoriť nádherné umelecké dielo. Vďaka jednoduchej tvarovateľnosti máte širokú škálu využitia od jednoduchých skladačiek až po zložitejšie origami. Vytvoriť si môžete jednoduchý 3D-objekt, ako napríklad vianočnú hviezdu, ktorá môže krásne slúžiť ako originálna dekorácia vo vašom dome alebo byte.

Čo budete potrebovať:

 • Papier
 • Okrúhly pohár alebo šálku
 • Kružidlo
 • Pravítko
 • Dekoratívne komponenty podľa vlastného vkusu

Postup pri výrobe 3D-hviezdy:

 • Najprv si zoberte pohár, odmerajte jeho priemer, z ktorého následne vypočítate polomer, čiže vydelíte dvomi. 
 • Potom pohár obkreslíte ceruzkou na papier alebo použijete kružidlo.
 • Vypočítate obvod kruhu a ten následne vydelíte šiestimi. 
 • Výsledok určuje dĺžku jedného dielika – tieto potom vpíšete do kruhu. 
 • Body pospájate a vznikne vám šesťcípa hviezda.
 • Vzniknutý tvar vystrihnete a popri vnútorných uhloch preložíte na polovicu. 
 • Tento proces spravíte trikrát.
 • Potom obrátite na druhú stranu a takisto trikrát preložíte, ale pozdĺž vonkajších bodov hviezdy. 
 • Týmto spôsobom vám vznikne krásna 3D-dekorácia v tvare vianočnej hviezdy, ktorú už len jednoducho prilepíte alebo iným spôsobom pripevníte na vami zvolený podklad.
 • Vyrobené hviezdy môžete nafarbiť tak, aby ladili s vašimi ostatnými dekoráciami alebo priamo môžete vyrábať z farebného papiera. 
 • Pre ešte bohatší efekt môžete zvoliť trblietky, korálky alebo iné zdobiace komponenty.

Vianočný stromček z papiera

Určite si pamätáte na svoje detstvo, keď ste v škole vyrábali vianočné dekorácie z papiera – snehové vločky, reťaze, vianočné gule a iné vianočné ozdoby, ktorými ste neskôr doma zdobili stromček. Je čas si to zopakovať! Môžete to urobiť sami, ale odporúčame povzbudiť deti k spoločnej hre, alebo zorganizovať DIY večer s kamarátmi zo školských rokov! Je to skvelý spôsob, ako si oddýchnuť a mať niekoľko hodín tvorivých úloh. Samozrejme medzi nimi nechýba papierový vianočný stromček.

Pripravili sme pre vás postup ako si ľahko urobíte vianočný stromček z papiera. Na jeho výrobu budete potrebovať štvorcový papier s minimálnym rozmerom 50cm x 50cm a nožnice.

Vyrobte si spolu vianočných anjelikov

Ak máte doma kreatívne duše, výroba vianočných anjelikov ich bude rozhodne baviť. Zvoliť môžete dokonca celý rad anjelikov. Takto si vyrobíte tých najkrajších poslov Vianoc na svete! Vytvorte si reťaz papierových anjelov pomocou papierových prúžkov. Je to ako skladať a strihať papierové retiazky pre bábiky! Anjelov môžete použiť na zdobenie vašich vianočných balíčkov alebo ako súčasť hlavnej výzdoby v domácnosti. 

Široké využitie doma vyrobených dekorácií

Ak spojíte dve a viac reťazí anjelikov, môžete vytvoriť veniec okolo slávnostnej dekorácie na stole. Vianočné dekorácie na stôl v podobe anjelikov pôsobia jemne a veľmi milo. Anjelikovia na retiazke môžu stáť aj samostatne alebo z nich môže byť aj nádherná vianočná výzdoba na okná. Ak sa chystáte zdobiť vchod či bránu, použite anjelikovské retiazky ako vianočné dekorácie pred dvere. Môžete ich pripevniť lepiacou páskou alebo z nich vytvoriť girlandy. Ak ste sa rozhodli pre kreatívnejší spôsob dekorovania vašej domácnosti pred Vianocami, nielenže sa spolu všetci zabavíte, ale získate originálnu výzdobu, akú nemá nikto v okolí. Strávte spolu zmysluplný čas a vychutnávajte si čaro predvianočného obdobia!

Ako dekorovať interiér a exteriér na Vianoce?

Ak chcete mať trendy vianočnú výzdobu, zapracujte do vášho interiéru moderné dekorácie do bytu. Upriamte pozornosť na niekoľko centrálnych bodov vo vašej domácnosti a spojte ich dohromady jednotným štýlom. Ten by mal súznieť s celkovým štýlom vášho domu alebo bytu. V opačnom prípade by sa mohlo stať, že bude vianočná výzdoba interiéru pôsobiť neharmonicky, možno až rušivo.

 • Začnite so svetlami. Kúpte si papierové lampášové svetlá a potom ich ozdobte umelými kvetmi a trblietavými svetlami. Sú také pekné, že si ich budete chcieť nechať po celý rok. Vianoce sú o svetle, ktoré sa dá ako symbol lásky preniesť aj do dekorácií.
 • Môžete si zvoliť hneď niekoľko tém, ktorých sa budete držať. Stačí si vybrať jednu ústrednú, ktorá najlepšie vystihuje vaše zariadenie interiéru. Napríklad stará dobrá klasika je kombinácia červenej a zlatej. Niekto rád dekoruje v tónoch polnočnej modrej a iný zas v romantickej ružovej. Veľmi obľúbená je aj biela so striebornou a ostatné sezóny dokonca aj čierna so zlatou, ktorá pôsobí mimoriadne elegantne.
 • Vianočné ozdoby z papiera nemusia zahŕňať zložité postupy v tvorbe. Môže to byť také jednoduché ako napríklad znovupoužitie baliaceho papiera. Zosúlaďte balenie darčekov tak, aby zodpovedalo farebnej schéme vo vašej obývačke či jedálni. Použite rovnaké techniky pre svoje ozdoby a dosiahnete súdržný celok nielen v dekorovaní, ale aj pri balení darčekov.