Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
vianočná výzdoba

Na pokojné a ničím nerušené vianočné sviatky sa pripravujeme dlhé týždne dopredu. Nakupovanie darčekov, výzdob a potravín, varenie, pečenie a zdobenie celého domu dá zabrať. Celý proces je síce zdĺhavý, no rozhodne stojí za to. Ak vám zostalo trochu viac času, rozprúďte svoju fantáziu a nechajte sa inšpirovať domácimi dekoráciami. Výroba vianočných ozdôb je zábavná a môžete počas nej stráviť čas s rodinou, priateľmi a blízkymi. Chcete si vyrobiť niečo aj vy? Stavte na naše praktické tipy a nechajte, nech vianočná výzdoba povie všetko za vás.

Výroba vianočných ozdôb: Vianoce 2021 trendy

Trendy sa každým rokom menia a to, čo bolo štýlové pred rokom alebo dvomi, dnes už zapadá prachom. Dobrou správou je, že síce Vianoce podliehajú tiež určitým trendovým vlnám, sú nadčasové. To znamená, že ak si tento rok pozriete nejaké vianočné inšpirácie a vyberiete si svoj štýl, vyzerať bude dobre aj o dekádu.

Farba Vianoc 2021 nie je len jedna, vyberáte si rovno z niekoľkých možností, a to:

  • kombinácia červenej a zelenej – tradičná kombinácia dvoch štýlových a nehynúcich odtieňov. Okrem stromčeka do nej laďte aj iné kúsky, ako sú napríklad vianočné girlandy, vianočné dekorácie pred dvere či adventný veniec
  • glamour v zlatej – hľadáte niečo luxusné, zaujímavé a výrazné? Glamour v zlatom prevedení je ako stvorený a na Vianoce sa skvelo hodí. Vyberte štýlové vianočné dekorácie na stôl, dvere či do okna. V tomto metalickom odtieni vyzdobte aj vianočný stromček.
  • tmavé Vianoce vo fialovej, červenej a hnedej – pre milovníkov tmavých farieb je tu kombinácia fialovej, červenej a hnedej. Ak chcete, aby nezanikla, doplňte ju metalickou zlatou alebo univerzálnou bielou.
  • bledé Vianoce v sivej, striebornej a bielej – a naopak, ak milujete niečo bledé, stavte na bielu, sivú a striebornú. Ide o nadčasovú klasiku, krásne sa vyníma na stromčeku, stole aj dverách.

Výroba vianočných ozdôb: 10 DIY nápadov

Výroba vianočných ozdôb nie je náročná a zvládne to úplne každý, dokonca aj tie najmenšie deti. Ich pomoc určite využijete, a to hlavne vtedy, keď budete robiť vianočné dekorácie z papiera. Tie sú rýchle, ľahké a vyzerajú veľmi pekne na okne, parapete, dverách či len tak, zavesené niekde na stene alebo strope.

Neviete, čo vyrobiť, no máte tvorivú náladu a chcete, aby vašu domácnosť zdobila vianočná výzdoba na okná? Alebo by ste túžili skôr po niečom tradičnom ako šité vianočné ozdoby? Westwing si pre vás pripravil 10 DIY nápadov, z ktorých si minimálne jeden zamilujete aj vy.

Vianočné ozdoby z papiera – výroba

Najjednoduchšou výzdobou do domácnosti sú vianočné ozdoby z papiera, na ktoré budete potrebovať len kvalitný papier. Na internete si nájdite peknú šablónu, vytlačte si ju alebo prekreslite, a vystrihujte. Tento typ výzdob si zamilujú už malé deti. Ak by ste im nechceli dať do rúk ostré nožnice, poverte ich tým, aby výzdoby nejako dekorovali. Dovoľte im, nech na ne nalepia flitre, kamienky, trblietky alebo čokoľvek iné. Výroba vianočných ozdôb z papiera je rýchla a hodí sa vám hlavne vtedy, keď nestíhate. Najlepšie vyzerajú dekorácie z bieleho papiera, pretože sú jemné a výrazné. Keď chcete experimentovať, kúpte si lesklé a zaujímavé papiere a vystrihujte jednotlivé kúsky z nich.

Šité vianočné ozdoby

Šité vianočné ozdoby so sebou prinášajú trochu tradície a histórie. Obľúbené boli hlavne v minulosti, kedy plnili dôležitú úlohu. Zdobili stromčeky, okná, dvere, parapety a jednotlivé miestnosti. Časom ich nahradili plastové a kovové ozdoby, no ak máte čas, ušite alebo uháčkujte si vločku, hviezdu, soba či snehuliaka. Biele ozdoby sú najkrajšie, no ak chcete, aby pritiahli pozornosť, využite červenú a zelenú bavlnku.

Adventné vence výroba

Na adventný veniec vám bude stačiť len polystyrénový kruh, ihličie, gaštany, šípky, listy a vianočné gule. Všetko pekne naaranžujte a doplňte štyrmi sviečkami. Chceli by ste niečo iné, možno trochu modernejšie? Veniec nemusí mať len tvar kruhu, pokojne ho spravte do tvaru písmena I. Sviečky položte do podnosu, doplňte ich vianočnými dekoráciami a svetielkami, a položte na stôl.

Výroba vianočných ozdôb: vianoční anjelikovia

Výroba vianočných anjelikov je ľahká a je len na vás, z čoho budú. Papieroví sú najľahší a hodia sa vtedy, keď nemáte dostatok času. Na druhej strane, keď chcete tvoriť niečo komplikovanejšie, zvoľte háčkovanie či drevo. Anjelikovia sú charakteristickým znakom najkrajšieho obdobia v roku, a preto by vám doma nemali chýbať.

Snehuliak z dreva

Druhým znakom Vianoc je biely a pekný snehuliak s rôznymi doplnkami. Ak ho chcete mať doma vyrobte ho napríklad z dreva. Stačí, aby ste si kúpili kvalitný materiál, vhodné sú akékoľvek druhy dreva, prípadne paleta. Vytvarujte ho do tvaru snehuliaka a doplňte gombíkmi a ďalšími dekoráciami. Snehuliak z dreva je skvelý kúsok na stromček, stôl alebo, keď je väčší, von pred dvere.

Vianočné dekorácie na stôl

Vianočný stôl musíte ozdobiť, budete pri ňom totižto tráviť veľké množstvo času. Vyberte vianočný obrus, servítky a pekný príbor. Nezabudnite na sviečky či dokonca návleky na stoličky. Tie si môžete vyrobiť sami doma zo starých obrusov.

Výroba vianočných ozdôb: vianočné dekorácie pred dvere

Obľúbené vianočné dekorácie urob si sám sú tie, ktoré umiestnite von, pred alebo na dvere. Siahnite po vianočnom venci, svetielkach či štýlovej váze.

Vianočná výzdoba na okná

Vianočné dekorácie vyrobené doma sú lacné a vyžarujú zo seba príjemnú rodinnú atmosféru. Do okien voľte väčšie a masívnejšie kúsky, aby ich bolo vidno aj cez záclony, prípadne z väčšej diaľky. Nebojte sa rôznych farieb, materiálov a vzorov, upútajú každého okoloidúceho.

Výroba vianočných gúľ

Výroba vianočných gúľ je zábavná, pretože zvyčajne ide o rýchly proces, ktorý nezaberie hodiny, ale len minúty. Na trhu nájdete polystyrén v tvare gúľ. Do toho následne stačí, pomocou špendlíkov, pripnúť čokoľvek chcete, napríklad látku, štólu alebo čipku. Lepidlom zas prilepte flitre či iné drobnosti. 

Výroba vianočných ozdôb: pravé vianočné voňavky

Pravú vianočnú atmosféru dosiahnete len vtedy, keď v miestnostiach bude rozvoniavať pomaranč, škorica a vanilka. Jednou z možností, ako si takúto voňu vytvoriť, je vpichnúť do pomaranča klinčeky. Ovocie vydrží približne týždeň. Inou možnosťou je čerstvé ihličie, ktoré dáte do jednotlivých miestností a jemne pokropíte vodou, aby vydržalo čo najdlhšie.

Vianočné tvorenie s deťmi: využite kreativitu vašich ratolestí! 

Vianočné tvorenie s deťmi vám spraví lepší deň a im podporí kreativitu a fantáziu. Nechajte, nech vám pomôžu aj s náročnejšími kúskami a doplnia ich o niečo svoje vlastné. Strávte spolu čas, pozrite si pritom pekný vianočný film alebo vypočujte vianočné piesne. A v prípade, že plánujete niečo piecť, urobte zo svojej ratolesti ochutnávača, ktorý vám poradí, čo do cesta ešte pridať, aby boli koláčiky na jednotku.

Vianočná výzdoba interiéru: skvelé tipy, ako začať s výzdobou na Vianoce

Vianočná výzdoba interiéru sa musí odvíjať od toho, aký štýl bývania máte a aké zariadenie interiéru preferujete. Pre zjednodušenie si spravte praktický zoznam:

  1. Všetko dobre poupratujte a zbavte sa jesenných dekorácií či iných maličkostí, ktoré nepotrebujete.
  2. Vyberte všetky vianočné dekorácie von a premyslite si, do akého štýlu chcete tento rok domácnosť zariadiť.
  3. Podľa preferovaného štýlu začnite zdobiť okná, parapety a dvere. Vyzdobte tiež stromček, stôl a stoličky.
  4. Začnite vždy od obývačky, ktorá predstavuje centrum diania, a presuňte sa do iných miestností.
  5. Ku koncu sa pozrite na svoje dielo a zistite, či všetko dobre sedí. Ak nie, spravte menšie úpravy.